ÇAMELİ VE GİRENİZ MUĞLA’YA BAĞLANIYOR !
Yayın Tarihi: 31.03.2017 Saat: 15:00

ÇAMELİ’NİN TAMAMI VE ACIPAYAM’IN GİRENİZ BÖLGESİNDE KALAN MAHALLELER BİRLEŞTİRİLİP YENİ KARAMAN İLÇESİ KURULUYOR. AMA BU YENİ İLÇE MUĞLA İLİNE BAĞLI OLACAK.

 

Denizli’nin en güneyinde yer alan ve il merkezine uzaklığı ve hizmet almada sıkıntılar yaşayan Çameli ilçesi ve Acıpayam’a ait Gireniz bölgesi Muğla’ya bağlanıyor. Konu hakkında açıklama yapan Çameli belediye başkanı Cengiz ARSLAN bu konunun uzun zamandır kendi gizli gündemlerinde olduğunu ve Ankara’da gerekli girişimlerde bulunarak içişleri bakanlığından en sonunda olumlu cevabı aldıklarını söyledi. PEKALA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK.

Başkan ARSLAN, önümüzde 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa referandumdan sonra bu sefer de Çameli ve Acıpayam’ın Gireniz bölgesinde kalan mahallelerde Muğla iline bağlanma konusunda referanduma gidileceğini söyledi. Bu referandumun yıl sonuna kadar yapılacağını söyleyen ARSLAN, bölge halkından Muğla’ya bağlanma yönünde olumlu sonuç alınırsa süreç hızlanacak.

 

ÇAMELİ İLÇESİ “KARAMAN” İLÇESİ OLUYOR.

Çameli’nin eski isminin Karaman olduğu biliniyor, onun için önce isim değişikliğine gidilecek daha sonra Acıpayam’ın Gireniz bölgesinde kalan Kelekçi’nin de aralarında bulunduğu 18 mahalle Karaman ilçesine bağlanacak.

 

KARAMAN İLÇESİ OLARAK MUĞLA’YA BAŞLANACAK.

Yeni Kurulacak olan Karaman ilçesi bu sefer de Muğla iline bağlanarak Muğla’nın 14. ilçesi olacak.

 

PEKALA NEDEN MUĞLA ?

Çameli bölgesi son yıllarda yaylaları, havası ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaya başladı, Muğla’nın Fethiye ilçesine yakın olması avantaj. Ayrıca uzun zamandır yapımı yılan hikayesine dönen Çameli-Fethiye yolu da artık bitmeye yakın. Bu yol bitince Fethiye Çameli arasını kısa zamanda aşılabilecek ve deniz turizmine artı olarak yayla turizmi lokasyonu kazandırılmış olacak.

 

GİRENİZ BÖLGESİ VE DALAMAN YOLU

Acıpayam’a bağlı 18 mahallenin yer aldığı Gireniz bölgesi henüz keşfedilmemi bakir bir bölge. Dalaman çayı boyunca uzanan bu vadi doğal güzellikleri ve halkının bozulmamış gelenek ve görenekleriyle göz dolduruyor. Elli yıldır projesi hazır olduğu halde yapılamayan Kelekçi-Dalaman turizm yolu projesi gerçekleştiğinde bu bölgenin de el değmemiş kanyonları, yaylaları ve Dalaman çayında rafting turizmi ile cazibe merkezi haline gelebilir ve Dalaman havaalanına yakınlığı da  ayrı bir avantaj.

 

GİRENİZ ZATEN ÖNCEDEN  MUĞLA’YA BAĞLI BİR İLÇE İDİ

Gireniz, 1871 yılına kadar Menteşe Sancağının kazasıydı, 1871 Vilayetler kararnamesinde kaza olmaktan çıktı ve köyleri Tavas'a bağlandı. 1931'de Gireniz köyleri Tavas'tan Acıpayam'a bağlandı.1958 yılında Gireniz bölgesinde Kelekçi nahiye (bucak) oldu. 1971 yılında Kelekçi belediye oldu. 2014 yılından Denizli büyükşehir olunca tüm belde belediyeleri gibi Kelekçi belediyesi de kapatıldı ve Kelekçi Acıpayam'ın bir mahallesi haline geldi.

 

 

KARAMAN İLÇESİ MUĞLA’NIN DOĞA TURİZMİ MERKEZİ OLACAK.

 

DENİZLİ BASIN MERKEZİNDE AÇIKLAMA YAPILACAK.

Önümüzdeki Çarşamba günü (5 Nisan 2017) Denizli Basın merkezinde konu ile alakalı geniş bilgilendirme ve sunum yapılacağını söyleyen Çameli belediye Başkanı Cengiz ARSLAN, bu basın toplantısına Acıpayam Belediye başkanı Hulusi Şekvan ile beraber Muğla’nın Dalaman belediye başkanı Muhammet Şaşmaz’ın katılacağını ayrıca Köyceğiz ve Fethiye belediye başkan yardımcılarının da basın toplantısına katılacağını söyledi.

 

Haber: Mustafa Ünal (www.acipayam.com)

 

 

 


Not: Tabii ki 1 Nisan şakası, ancak bu seferki şakamız gerçeğe oldukça yakın, onun için yetkilileri uyarıyoruz ! Ayrıca şaka haber içinde ismi geçen başta Çameli belediye başkanımız Cengiz ARSLAN’ın ve Acıpayam belediye Başkanımız Dr. Hulusi Şevkan’ın ve diğer gerçek kişilerin hoşgörüsüne sığınıyoruz.

Acımız bir, sevincimiz bir, sevdamız bir. Sevdamız Acıpayam ve Türkiye, gerisi hikaye.Bu haberin geldigi yer: Acipayam.com | Memleket Kokusu
http://www.acipayam.com

Bu haber icin adres:
http://www.acipayam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5366