ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32094

22
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47529637

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1198

· Dün

6237


Yayın tarihi: 28.08.2006 Saat: 11:49
TÜRKİYE'NİN 2. BÜYÜK ŞEHİTLER ANITI KELEKÇİ'DE AÇILDI

Güncel
Acıpayam Girenizliler Derneği tarafından Kelekçi kasabasında yaptırılan Şehitler anıtı. Denizli valisi Gazi ŞİMŞEK tarafından muhteşem bir törenle açıldı...Acıpayam’ın Kelekçi kasabasında yaptırılan “1915’ten Günümüze Şehitlerimiz Anıtı”nın açılışı Denizli Valisi Gazi Şimşek tarafından gerçekleştirildi.

Açılış dolayısıyla düzenlenen törene Denizli Valisi Gazi Şimşek, Acıpayam Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Serinhisar Kaymakamı Mustafa Yıldız, Denizli Milletvekilleri Osman Nuri Filiz ve Ümmet Kandoğan, İl.Jandarma Alay Komutanı Jan.Kıd.Albay Cemal Temizöz, İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Hüseyin Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İ.Hayrullah Sun, Denizli Barosu Başkanı Adil Demir, Girenizliler Derneği Başkanı Bayram Ali Akça, YÖR-TÜRK Vakfı Denizli İl Başkanı Ali Akça, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Turgut Tok, Çanakkale’nin Ezine İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Kemal Cengiz, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Girenizliler Derneği tarafından yaptırılan ve 45.000 YTL’ye mal olan anıt, 1915 Çanakkale savaşından günümüze kadar Gireniz bölgesinden şehit olanların anısına yaptırıldı.

Anıtın açılışı için düzenlenen törende konuşan Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Turgut Tok, Acıpayam ve havalisinin Türkleşmesinin 1071 Malazgirt savaşından çok önceye 900’lü yılların ilk yarısına dayandığını belirterek “ Sultan Alpaslan’ın ordusunda Uç Beyliği yapan Karaağaç Baba’nın önderliğinde Türkler bu bölgeye gelmişlerdir. Bizler bu topraklar uğruna o günlerden beri çok şehitler verdik. Ancak bizler geçmişini çabuk unutan bir toplum haline geldik. Bu anıtın geçmişi ve şehitlerimizi hatırlama ve anma açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim” dedi.

Girenizliler Derneği Başkanı Bayram Ali Akça’da “Derneğimizin amacı bölgemizdeki belde ve köylerin sorunlarını araştırıp çözmeye çalışmaktır. Bölgenin en önemli sorunlarından birisi köyden kente göçtür. Bölgemizi Dalaman’a bağlayan yol açıldığında bunun azalacağını umuyorum” dedi.

Acıpayam Kaymakamı Numan Hatipoğlu da konuşmasında Gireniz bölgesinin dağınık ve ulaşımı zor olan bir bölge olduğunu belirterek “ Girenizliler Derneği, Acıpayam Kaymakamlığı ve Kelekçi Belediyesi’nin katkılarıyla güzel bir anıt inşa edilmiştir. Biz çok çabuk unutan bir milletiz. Bu anıt tarihimizi ve şehitlerimizi unutmamamız ve sürekli hatırlamamız açısından oldukça önemlidir. Anıtın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan vatan ve millet için canlarını vermiş olan şehitlerin anısı önünde minnet ve şükranla eğildiğini belirterek “ Gireniz bölgesinde 155 şehidimizin ve ülke genelindeki şehitlerimizin manen aramızda olduklarını hissediyorum. Hiçbir kudret ülkemizi bölemeyecektir. Çünkü ülkemizin her karışı şehit kanlarıyla sulanmıştır” dedi.

Denizli Milletvekili Osman Nuri Filiz de kendisinin bir şehit torunu olduğunu belirterek “ Bana Çanakkale savaşında şehit olan dedemin adını vermişler. Dedelerimiz bir zamanlar bu ülkeyi kurtarmak için savaştılar ve şehitler verdiler. Bu gün de dışarıdan desteklenen terör dolayısıyla maalesef şehitler vermekteyiz. Bu ülke uğruna şehit düşmüş insanlarımızı asla unutmayacağız” dedi.

Vali Gazi Şimşek Türk tarihine yön verme açısından önemli bir gün yaşandığına dikkat çekerek “ Cumhuriyet kolay kurulmadı. Bu uğurda çok şehitler verdik. Bizler millet olarak devleti, ebed-i müddet kabul ederiz. Milletimiz bu gün olduğu gibi geçmişte de büyük sorunları birlik ve beraberlik içerisinde çözmüştür. Bu yıl Türklerin Denizli’ye gelişlerinin 800.yılını kutluyoruz. Bizler yayıldığımız üç kıtaya medeniyeti, insanlığı götürmüş bir milletiz. Ancak daha sonra yedi düvel birleşip bizi yok etmek istediler. İçimizden çıkan bir dahi, yani ulu önder Atatürk’ün önderliğinde milletimiz buna izin vermemiştir. Lozan antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin Anadolu’daki mührüdür, tapusudur. Cumhuriyetimizi seksen yıldır yaşatıyoruz. Hedefimiz muasır medeniyet seviyesine ulaşmaktır. Bunu engellemek isteyenler var. Buna birlik ve beraberlik içinde engel olmalıyız. Bizim ülkemizin hiçbir bölge insanıyla sorunu yok. Cumhuriyetimiz eşitlik temelinde insanlarımızı bir araya getirmiştir. Bundan rahatsızlık duyanlar var ve bunlar nedeniyle hala şehitler vermekteyiz. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım. Birlik ve beraberlik duygusu bu yöremizde fazlasıyla var. Bu anıt da bunun bir kanıtı. Bu tür anıtlar bizim şehitlerimize olan manevi borcumuzu ödememizin bir göstergesi” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Şimşek’e Girenizliler Derneği Başkanı Bayram Ali Akça tarafından plaket ve Çanakkale’nin Ezine İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Kemal Cengiz tarafından Türk Bayrağı hediye edildi. Anıtın yapımında emeği geçen ve katkı koyanlara da protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Daha sonra anıtın açılışı Vali Gazi Şimşek ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılışta hazır bulunan şehit ailelerine de Vali Şimşek tarafından Türk Bayrağı hediye edildi. 28.08.2006


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.