ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47512764

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2505

· Dün

7381


Yayın tarihi: 22.06.2013 Saat: 12:42
AYDIN KUYUCAK'TA DUYGULU GECE

Bizden Birileri

 

Bundan tam 72 gün önce Kuyucak Müftüsü Bilal BAŞOĞLU’nun önderliğinde, “Gönül Köprüsü Kardeşlik Projesi” etkinlikleri çerçevesinde, www.acipayam.com sitesi köşe yazarlarından Akalan'lı Hayati ÖZKURT ve yazar Abdullah KIRKIK bir araya geldiler.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in de onayıyla Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesiyle, Aydın’ın Kuyucak ilçesi kardeş şehir oldular. Diyarbakır’dan Sivil Toplum Örgütleri Yetkililerinden oluşan bir heyet Kuyucak’a bir ziyaret gerçekleştirdiler. Sonrasında 16 kişiden oluşan ikinci bir ekiple Kuyucak’a ziyarette bulundular.İlçe Müftüsü Akalan’lı Köşe Yazarımız Hayati ÖZKURT ve Emekli Milli Eğitim Müdürü Abdullah KIRKIK’la bir araya gelerek bir piyesin yazılması konusunda fikir birliğine vardılar. Piyesin Çanakkale Zaferiyle ilgili olması konusunda anlaştılar.  O günden, Piyesin sahneye konduğu bugüne (20 Haziran 2013 Perşembe) tam 72 gün geçti. Eser önce yazıldı, sonra oyun haline dönüştürüldü, kitaplaştı ve bugün de sahneye kondu.

Kuyucak Kültür Merkezi Salonu hınca hınç dolup taştı. Protokol, siyasiler, medya, halk ve Din Görevlileri oyuna yoğun ilgi gösterdiler.

Seyirciler birinci perdede Erenler Kıraathanesi sahibi Kahveci Şehmuz ve Kahya Mustafa’nın esprileriyle güldüler.

İkinci perdede Diyarbakır’lı Maho’nun elleri kınalı askere gönderilişi, seyircileri duygulandırdı.

Üçüncü perdede Çanakkale Lapsekili Mehmet’in savaşta ağır yaralanarak, tebdili hava ile Lapsekiye gelişi ve küçük kardeşi 15 yaşındaki Lapsekili Ahmet’in bir fırsatla abisinin asker elbiselerini giyinişi ve abisinin yerine cepheye gidişi işlendi. Babasının küçük Ahmet’e, “Git git Ahmet’im, gitte geri dönme Ahmet’im! feryadıyla” cepheye gönderiş hikayesi, salonu gözyaşlarına boğdu. Bir seyircinin bu manzaradan çok etkilenerek galeyana gelip, “Allah’ü Ekber” diye salonu inletmesi ise, gözyaşlarını zirveye taşıdı.

Dördüncü perdede Diyarbakırlı Maho, Denizlili Hüseyin, Lapsekili Ahmet, Rizeli Laz Cemal, Niğdeli Fırıncı Yaşar ve Kuyucak Horsunlulu Hasan’ın bu vatanı hep birlikte tüm ırk ayrışmalarından uzak, omuz omuza mücadele edişi ve şehit oluşları vardı. Diyarbakırlı Maho, çok sevdiği Lapsekili Ahmet’in üzerine atlayıp, tam 44 kurşun yiyerek şehit oluşu, canı pahasına Lapsekili Ahmet’in canını kurtarışı, izleyicileri adeta o günlere taşıdı.

Beşinci ve son perdede ise Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Cumhuriyeti ilanının 10. yılında, savaştaki çarpışan şehit ve gazi yakınlarının birbirini arayıp bularak, Kuyucakın Horsunlu Kasabasında, şehit Koca Yusuf oğlu Hasanın babası Murat’ın evinde toplanmaları işlendi. Nazilli Müftüsünün, Muhammet İkbalin bir rüyasını anlatması, rüyasında Peygamberimizin (s.a.v) kendisine hediye olarak verilen cam şişe içerisindeki kanı öpüp alnına koyarak, bu Çanakkale’deki Mehmetçiğin şeref kanı mıdır ey İkbal? sözleri seyirciyi ayağa kaldırdı.

Piyesin sonunda oyuncu din görevlileri hep birlikte “Hepimiz Kardeşiz” türküsüyle el ele tutuşup seyirciyi selamladı.

Bu sırada programı sunan, piyesin yazarlarından ve yönetmenlerinden Hayati ÖZKURT salondaki bütün seyircileri ayağa kaldırdı, el ele tutuşup hepimiz kardeşiz türküsüne eşlik etmelerini istedi. Bu manzara görülmeye değerdi.

Piyes, basında da yoğun ilgi gördü. Tarihçi Yalçın KESER’in piyes hakkındaki basına yansıyan değerlendirmesi şöyle oldu;

20 HAZİRAN 2013 PERŞEMBE AKŞAMI (BUGÜN) KUYUCAK BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİNDE SAAT 21:30'DA, KUYUCAK MÜFTÜLÜĞÜ DİN GÖREVLİLERİ TARAFINDAN "ÇANAKKALE'DE İZ BIRAKANLAR" İSİMLİ TİYATRO ESERİ SAHNELENDİ. İKİ BUÇUK AY KADAR ÖNCE ABDULLAH KIRKIK ve HAYATİ ÖZKURT HOCAM, HAZIRLIK AŞAMASINDAKİ KARALAMA METNİNİ ANA HATLARIYLA BANA GÖSTERDİKLERİNDE, İKİ BUÇUK AY İÇERİSİNDE HEM METNE SON ŞEKLİNİ VERMEK HEM DE SAHNEYE HAZIR HALE GETİRMENİN MÜMKÜN OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜM… YANILMIŞIM. SAHNELENDİ. HEM DE PROFESYONELLERE TAŞ ÇIKARTACAK, BAŞ EYDİRECEK ŞEKİLDE…….BU AZMİN ZAFERİDİR…….

                BU ESERİN SAHNELENMESİNE ÖNDERLİK EDEN SAYIN KUYUCAK MÜFTÜMÜZE, KUR’AN, VATAN, MİLLET, BAYRAK ADINA ENERJİSİ HİÇ TÜKENMEYEN, YAZAR, ŞAİR, EDİP, GÖNÜL ADAMI, SAYIN ABDULLAH KIRKIK HOCAMA,

                YÜCE İSLAM DİNİNİ, PEYGAMBER AHLAKINI TEBLİĞ YOLUNDA ÇOK ŞEY YAPAN, YAZAN ÇİZEN; ARAŞTIRAN;  AMA HİÇBİR ŞEY YAPMAMIŞ MÜTEVAZILIĞİ İÇİNDE, BOYNU BÜKÜK DURAN, DEĞERLİ DİN ADAMI, HAFIZ, ARAŞTIRMACI, ÂLİM HAYATİ ÖZKURT HOCAMA,

                OYUNUN SAHNELENMESİNDE DESTEK VE YARDIMLARINI ESİRGEMEYEN DEĞERLİ YÖNETMENİMİZ AKIN SELEK BEYE,

                PROFESYONELLERE TAŞ ÇIKARTACAK, BAŞ EYDİRECEK ŞEKİLDE, ÜSTÜN BECERİ VE KABİLİYETLE OYUNU SERGİLEYİP ÇANAKKALE RUHUNU RUHLARDA CANLANDIRAN BÜTÜN DİN GÖREVLİLERİMİZE MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI İFA EDİYORUZ.

                         21.06.1013
                     Yalçın KESER

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.