ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32138

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47736721

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

4269

· Dün

3822


Yayın tarihi: 23.12.2012 Saat: 00:12
VEREM SAVAŞ HAFTASI KUTLANACAK

Sağlık can acar bildirdi: "

 

Acıpayam Toplum Sağlığı Merkezi 66.Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda haftası nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.Verem (tüberküloz) , Mycobacterium tuberculosis basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Verem hastalığı hala önemli bir sağlık tehdidi oluşturması, uzun bir tedavi süreci gerektirmesi ve yarattığı sosyal problemlerin büyüklüğü nedeniyle günümüzde de büyük önem arz etmektedir.

Veremle ilgili toplumun bilinçlendirilmesi ve geniş halk kitlelerinde farkındalık yaratmak amacıyla 06 –12 Ocak 2012 tarihleri arasında 66. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda haftası kapsamında ilçemizde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Günümüzde dünya nüfusunun üçte biri verem mikrobu ile enfektedir, bu insanların sadece %10 ‘unun hayatlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre vereme yakalanma oranları son beş yıl içerisinde gerilemiş olmakla birlikte her yıl yaklaşık 9 milyon kişi hastalığa yakalanmakta ve heryıl 1,7 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl 17000 kişi hastalığa yakalanmakta olup hastalığın görülme sıklığı Avrupa ülkeleri düzeyindedir. Tedavi ile yüksek başarı oranları yakalanmış durumdadır.

Verem hastalığı genel belirtileri arasında halsizlik ,iştahsızlık , kilo kaybı , gece terlemesi gibi yakınmalar gözlenmektedir. Özellikle iki – üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu durumda benzer şikayetleri bulunan kişilerin aile hekimlerine ya da kendilerine en yakın verem savaşı dispanserine başvurması gerekmektedir.

Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz olarak verilmektedir. Tedavi en az altı ay sürer. İlaçların düzenli olarak içilmesi büyük önem taşır. Tedavinin yarıda bırakılması durumunda hastalar öksürme ve hapşırma yoluyla çevrelerindeki sağlam bireylere hastalık mikrobu bulaştırmaya devam edecektir ve tedavi olmayan her hasta yılda 10 – 15 kişiye hastalık bulaştırmaktadır. Hastanın ilacını düzenli olarak almasını sağlamak amacıyla her doz ilacını bir sağlık personeli alması en uygun yoldur ve Dünya Sağlık Örgütü’nün izlediği bu strateji “Doğrudan Gözetimli Tedavi” olarak adlandırılmaktadır.

Sağlık Bakanlığımız 196 Verem savaşı dispanseri , 22 bölge tüberküloz laboratuvarı , 16 göğüs hastalıkları hastanesi , bağlı kurum kuruluşları ve alanında yetişmiş personeli ile verem savaşı hizmetlerini büyük bir özveri ile kesintisiz sürdürmektedir.

Verem dünyada tek etkene bağlı , tedavisi mümkün ve en çok ölüme yol açan hastalıktır. 6 – 8 aylık tedavi ile %95 – 99 iyileşme sağlanmakta, tedaviye başladıktan 15 -20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkmaktadır. Bu kapsamda toplumumuzdaki tüm bireylerin verem hastalığı hakkında duyarlı olması ile yurdumuzda kesintisiz, uzun soluklu bir şekilde devam eden tüberküloz kontrol programı başarı ile uygulanacak ve hastalığı ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.Sağlıklı günler dileklerimizle.

Dr. Zühtü DAĞTEKİN

Acıpayam İlçe Sağlık Müdürü

"

 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.