ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32049

22
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47196472

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

7796

· Dün

8038


Yayın tarihi: 09.07.2012 Saat: 11:57
DOSEV: BOĞAZDERE'DEKİ ÇEVRE AYIBI KİMİN ?

Çevre

 

Gireniz Vadisi’nin 5 büyük kanyonundan biri olan Acıpayam ilçesine bağlı Kelekçi Beldesi’ndeki Boğazdere Kanyonu'nun hali içler acısı. Köylerin kanalizasyonunun karıştığı kanyondaki suyun rengi değişti.Gireniz Vadisi'nin doğal güzellekleriyle anılan Boğazdere Kanyonu eski güel günlerini arıyor. Yakın köylerde daha önce poseptik kuyuları bulunurken, açılan kanalizasyonlar kanyona dökülmeye başlandı. Bu nedenle turizm potansiyeli olmasına rağmen otaya çıkan kirlilik sıkıntıya sebep oluyor. Kısa adı DOSEV olan Denizli Doğa Sevenler Derneği'nin Başkanı Ümit Şıracı, yaşanan kirlilikle ilgili olarak oldukça tepkili.  “Acıpayam’a bağlı Kelekçi’nin Çamlıbel Köyü’nden başlayan ve Boğazdere Köyü’nde son bulan Gireniz vadisinin 5 büyük kanyonundan biri olan Boğazdere Kanyonu, üzerinde bulunan köylerin kanalizasyonu  durumundadır" diyen Şıracı,  "DOSEV olarak Boğazdere Kanyonu için etkinlik düenledik. Yaklaşık 5 kilometre olan bu kanyonda yürüyüşümüz esnasında daha önceden köylülerin bize anlattığı korkunç manzara ve kokuyla karşılaştık. Turizm için Denizli ili açısından çok büyük önem arz eden bu kanyon, köylerin tuvalet ve pis sularının akıtıldığı kanalizasyon vazifesi görüyor. Bunu gözlerimizle görüp, belgeledik. Köylülerin daha 5 yıl öncesine kadar bu kanyonun suyundan içtiklerini ve her türlü işlerinde bu kanyonun suyunu kullandıklarına şahit olduk. Aynı zamanda buradaki kirli suyla tarım sulaması yapmak zorunda kaldıklarını bize söylediler. Dalaman Çayı’nı kirleten sulardan birisi olduğunu da bizzat şahit olduk. Yetkililerin bir an önce buradaki sorunu çözerek, buraların eşsiz güzelliklerini tanıtıp doğa turizmine kazandırmalarını dernek olarak istiyoruz” dedi.
Girenzliler Derneği Başkanı Sabit Kızılhan ise, “Maalesef kanyonun durumu kanalizasyon gibi. Önceden bölgede foseptik sistem vardı. Bu en azından doğaya zarar vermiyordu. Kanalizasyon sistemi geldi böyle oldu. Madem bu sistemi kuruyorsunuz arıtma tesisini de kurun. Kimsenin gelecek kuşakları zehirlemeye hakkı yok. Yetkilileri önlem almaya davet ediyorum” diye konuştu.  (KAYNAK: DEHA HABER)


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni Kayıt

Re: DOSEV: BOĞAZDERE'DEKİ ÇEVRE AYIBI KİMİN ? (Puan: 1)
Gönderen: sert Tarih: 09.07.2012 Saat: 12:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ŞİMDİ ARKADAŞLAR BANA MUHALİF DİYECEKSİNİZ AMA O SİZİN ESKİKÖY VARYA TARİHİ İLE MEŞHUR ANLATA ANLATA BİTİREMEDİĞİNİZ İŞTE O ESKİKÖY, SANKİ BOĞAZDERE KANYONUNUN (ANLAYACAĞINIZ GAPIZ'INI ) BATIRAN TEK YER ESKİKÖY VE AŞILAMA MAHALLESİ BELKİ TAHTALI VE ÇAMLI BEL VARDIR, AMA SANIRIM YAZIN BU GAPIZDA SU OLMUYOR, ESKİKÖY VE AŞLAMA MAHALLESİNİN ORTASINDA BİR YER KİM BATIRIYORDUR? SİZİN YÖNETİCİNİZ ESKİKÖYLÜ HERHALDE SÖYLESİNDE GAPIZ'IN İÇİNİ BATIRMASINLAR YARIN ÖBÜR GÜN DOLDURURLARSA ŞAŞMAM.Re: DOSEV: BOĞAZDERE'DEKİ ÇEVRE AYIBI KİMİN ? (Puan: 1)
Gönderen: Gara,agacli Tarih: 09.07.2012 Saat: 22:40
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu derelerin caylarin bu duruma gelmesinin tek sorumlulari Belediye baskanlaridir!!biz,ler bir isi basdan deyilde en sondan basliyoruz.sonrada tüh vah diyoruz.ilk basdan aritma tesisini kurarsin ondan sonra kanalizasyon baglantini o raya baglarsin ve bögle sorunlarla karsilasmassin.Re: DOSEV: BOĞAZDERE'DEKİ ÇEVRE AYIBI KİMİN ? (Puan: 1)
Gönderen: cumhuriyet Tarih: 11.07.2012 Saat: 01:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Boğazdere kanyonu 1994 yılında turizim bakanlığınca yapılan Denizli trizim mastır planında önemli bir yer tutar. Denizli valiliği, Denizli turizim il müdürlüğü,Denizli özel idare müdürlüğü bu plan çalışmasının içindedir. Yirmi yıl geçmeden yine özel idare tarafından yapılan projelerle (Eskiköy,aşlama mahallesi) Boğazdere kanyonu kurumlar tarafından katledilmektedir.Acıpayam il genel meclisi üyeleri (projenin yapıldığı dönem) nin cevreye olan duyarsızlıkları doğamızı katletmektedir. Eskiköy hayranı olan bir ilgenel meclisi üyemizinde katkısı azımsanamaz. Şimdi çözüm arıyoruz, önce katlep sonra kurtarmak için rol yap. İyisiniz Yetkililer esas sorumlu olan sizlersiniz. Zeytinyağ gibi üste çıkmayıda becerirsiniz.DOSEV yetkililerine duyarlıkları için,Girenizliler derneği yetkililerinede sorumluluk bilincinde oldukları için yürekten teşekkür ederim. Acıpayam Kent Konseyi Bşk. Ömer AlevRe: DOSEV: BOĞAZDERE'DEKİ ÇEVRE AYIBI KİMİN ? (Puan: 1)
Gönderen: cumhuriyet Tarih: 11.07.2012 Saat: 01:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Boğazdere kanyonu 1994 yılında turizim bakanlığınca yapılan Denizli trizim mastır planında önemli bir yer tutar. Denizli valiliği, Denizli turizim il müdürlüğü,Denizli özel idare müdürlüğü bu plan çalışmasının içindedir. Yirmi yıl geçmeden yine özel idare tarafından yapılan projelerle (Eskiköy,aşlama mahallesi) Boğazdere kanyonu kurumlar tarafından katledilmektedir.Acıpayam il genel meclisi üyeleri (projenin yapıldığı dönem) nin cevreye olan duyarsızlıkları doğamızı katletmektedir. Eskiköy hayranı olan bir ilgenel meclisi üyemizinde katkısı azımsanamaz. Şimdi çözüm arıyoruz, önce katlep sonra kurtarmak için rol yap. İyisiniz Yetkililer esas sorumlu olan sizlersiniz. Zeytinyağ gibi üste çıkmayıda becerirsiniz.DOSEV yetkililerine duyarlıkları için,Girenizliler derneği yetkililerinede sorumluluk bilincinde oldukları için yürekten teşekkür ederim. Acıpayam Kent Konseyi Bşk. Ömer Alev

Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.