ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

25
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47512779

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2520

· Dün

7381


Yayın tarihi: 06.06.2012 Saat: 18:17
ŞEKERCİ HACI ŞERİF HELVACI VEFAT ETTİ

Duyuru
HACI ŞERİF HELVACI KİMDİR ?
Şekerciliğe 1938 yılında Babadağ’da başlayan Mehmet Tevfik Helva ve oğlu Şerif Helvacı bugünlere kadar uzanan bir geleneğin ilk adımlarını atmışlardır.

1950’li yıllarda Şerif Helvacı’nın oğulları Mithat ve Necip Helvacı’nın üçüncü kuşak olarak baba mesleğini şeçmeleriyle; Şerif Helvacı imalathanesini büyütmek istemiş ve Denizli’deki bugünkü yerine taşınmıştır. Burada günün şartlarına göre en son teknoloji ile imalatlarını sürdürmüşler ve hala devam etmektedirler. HACI ŞERİF markası ile imalattan başlayarak müşterilere sunuma kadar aynı kalite ve titizlikle devam eden ve insanların damak zevkine hitap eden bu geleneğin,

Gelecek kuşaklara ulaşması ümidiyle...

MİTHAT HELVACI

''Dedem Hacı Şerif 1932 yılında Miçous isimli Yahudi'den bu işi öğrendikten sonra şekercilik aile mesleğimiz oldu. Babadağ'a gelerek ufak bir imalathane açmış. Babamla birlikte orada başlamış şekerciliğe. 1938'de babam askere gidip geldikten sonra Babadağ'da 1952'ye kadar güzel bir mesafe kat ettiler. 1953-1954'te biraz büyüyünce çalışmaya da başladım. 1957'ye kadar çalıştık. Babam daha sonra 1957'de Denizli'ye taşınarak burada bir firmayla ortaklık yaptı. 1964'te askere gittim. Askerden gelene kadar kardeşim Necip de bize yardım etti. Tek işçimiz vardı. O zaman teknoloji yoktu. Her şeyi el ile yapıyorduk. Odunla şekeri pişirir, lokumu kürekle karıştırırdık. Şimdi her şey makine oldu artık.' 'Yemediğimiz ürünü asla müşteriye satmadık. Tatlıları ve şekerlemeleri ucuza mal etmek için hile yoluna gitmedik'

 

NECİP HELVACI

''Önce insanları seveceksin. Tadı verirken içine lezzet, sevgi koyacaksın. Bunu yaptığımız sürece bu mesleğin ölmesi mümkün değil. Biz bir kere bir ürünü yaparken önce kendimiz yiyoruz. Ondan sonra müşterilerimize ve dostlarımıza tattırıyoruz. Güzel olduğunu söyledikleri zaman piyasaya sürüyoruz. Yoksa bu iş bir yerde tıkanır. Türkiye genelindeki bütün meyvelerden sebzelerden güzel ürünler, güzel gıda maddeleri üretilmeye başladı ve de sağlıklı. Biz de onun için son birkaç yıl içinde ürün yelpazemizi 150'ye kadar çıkardık. Eskiden üç çeşit lokum vardı. Şimdi 30 çeşit lokum var. Onun yanı sıra tatlı helva çoğalmaya başladı. Eskiden sade helva olurdu. Şimdi ise fıstıklı helva, kakaolu gibi birçok çeşit var. Dördüncü kuşağa dayandık. Dördüncü kuşak üniversiteyi bitirmiş, yurt dışında mastır yapmış, bu işi daha da ileriye götürmek için teknolojinin en son harikalarından yararlanmak için gıda mühendisleri nezaretinde ve hijyenik şekilde üretip sunuyor. Böyle güzel sunduktan sonra halk da kabul ediyor.''

  

 

HER TATLININ MEVSİMİ VAR

Hacı Şerif'te birçok sebze ve meyvenin de tatlısı yapılıyor. Şam, tulumba, irmik helvası ve baklava gibi bilinen çeşitlerin yanı sıra patlıcan, ceviz, kayısı, ayva ve incirden yapılan tatlılar da ilgi çekiyor. "Yıllar önceki şeker lokum helvadan sonra zamanla ürün çeşidi çoğaldı. Şu anda 150 çeşit tatlımız var. Kabak, patlıcan, incir, ceviz ve ayva gibi sebze ve meyveleri tarlamızdan toplayıp tatlısını yapıyoruz. Her tatlının mevsimi var. Sadece kabağın yıl boyunca bulabiliyoruz 

 

İNSANLAR HER ŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIK

Türkiye'de tatlı yapımında, şeker yerine genellikle daha ucuza mal olsun diye mısır şurubu kullanılır. "Tatlıcıların yüzde 80'i bunu kullanıyor. Mısır şurubuyla yapılan tatlılar, eskiden olan lezzeti, güzelliği veremiyor. Şeker pancarından yapılan şeker, bizim asıl hammaddemiz. İyi yaparsan pahalı satılıyor. Ucuza mal edip pahalıya satıyorsan bitiyorsun. İnsanlar her şeyin en güzeline layık. En güzelini verdiğin sürece her zaman iş var" 

 

"Eskiden tatlıda tahin ve pekmez ana maddelerimizdi. Fabrikasyona rağbet çoğalınca hastalıklar da artmaya başladı. Onun için doğal şeylere dönülürse hem tarımın hem de ülkemizin kazançlı çıkacağını zannediyorum" 


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni Kayıt

Re: ŞEKERCİ HACI ŞERİF HELVACI VEFAT ETTİ (Puan: 1)
Gönderen: akalancocugu Tarih: 07.06.2012 Saat: 01:35
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Büyük bir ustayi,ulu bir cinari kaybetmenin üzüntüsünü yasiyoruz.Tüm Denizlinin basi sag olsun.merhuma ALLAH tan rahmet,yakin, es ve dostlarina sabri cemiller niyaz dilerim.

Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.