ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32149

17
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47782327

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1371

· Dün

6565


Yayın tarihi: 25.10.2010 Saat: 14:40
BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL

Polemik

"Çocuklar duymasın" dizisinin yapımcısı Birol Güven, dizinin resmi web sitesinde bir açıklama yayınladı.Sitemize de gönderilen açıklamayı olduğu gibi yayınlıyor ve yorumu okurlarımıza bırakıyoruz..

 

Birol Güven’den tepki gösteren Denizlili Dostlar için bir fotoğraf ve kısa bir açıklama

Sevgili Dostlar;

“Çocuklar Duymasın” dizisindeki, köylü karakterlerimize gösterdiğiniz tepkiyi, erken ve haksız buluyorum. Burada, kızının çok küçük yaşta evlendiğine inanan Meltem, büyük bir psikolojik sorun yaşıyor ve Berke’nin anne babasına önyargıyla yaklaşıyor. Aslında, karşı olduğu o aile değil, kızının kendisi. Yani, Meltem işin özünde, kızının erken evlenmesine karşı. Bunu, ilerleyen bölümlerde, çok net olarak göreceksiniz.

Ben, elbette, Denizli’nin çok gelişmiş bir şehir olduğunu biliyorum. Meltem’in kızını, Denizli’li bir sanayicinin, kolejlerde okumuş, yakışıklı oğluyla evlendirebilirdim ama buradan bir çatışma, bir eğlence, herşeyden önemlisi bir hikaye çıkaramazdım. Ayrıca, bu durum günümüz Denizli’sini de yansıtmazdı.

İtiraz ettiğiniz sahnelerin tamamı, Meltem’in rüya sahneleri. Yani, o laflar, gerçekte, Meltemin asla kimseye edemeyeceği laflar. Ancak rüyasında hatta kabusunda edecebileceği laflar. O yüzden, herşey gerçeklikten uzak. Şiveler de gerçekçi değil, kostümlerde. Hepsi abartılı. Çünkü, o bir rüya sahnesi. Rüyanın günahı olmaz. Rüyaya tepki gösterilmesi de haksızlıktır.

Şunun altını çizmek isterim. Elbette, Denizli de sinema var, tiyatro var. Fakat bunlar tek kültür değildir. Bir yörük düğünü de kültürdür, Kurban Bayramın’da boynuzuna bilezik takılarak gönderilen koç da kültürdür. Özay Gönlüm de kültürdür. Hem de kültürün en güzelidir.

Karakterlerin abartılı olduğunu söylüyorsunuz. Elbette abartılı. Zaten benim bütün karakterlerim abartılı. Haluk da abartılı bir karakterdir, Meltem de. Örneğin Fısfıs İsmail gibi bir Rizeli yoktur. Karakterler abartılı olmazsa komediyi yakalayamazsınız. Sıradan hayatlar da sıradan karakterler de ilginç değildir.

Ben, aşağıdaki fotoğrafın, günümüz Denizlisini daha iyi yansıttığını düşünüyorum;Bir yanda, Denizli’nin köy-kasaba gibi bir yerinde yaşayan, sevimli bir anne baba… Öte yanda ise, büyük fedakarlıklarla, Denizli’de iyi bir lisede okuttukları ve şu an İstanbul’da inşaat mühendisliği okuyan, motosiklet kullanan ve küpe takan şehirli oğulları Berke…

Anne baba geleneksel Denizli’yi, oğulları da modern-gelişmiş Denizli’yi temsil ediyor ve anne baba oğullarıyla, oğulları da anne babasıyla gurur duyuyor.

Sevgiler
Birol GÜVEN


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni Kayıt

Re: BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL (Puan: 1)
Gönderen: incikiray Tarih: 25.10.2010 Saat: 15:19
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Abartı başkadır.Aşağılamak başkadır.Re: BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL (Puan: 1)
Gönderen: zeus20 Tarih: 25.10.2010 Saat: 16:03
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
givirtma bizim olan ozur dileve garii ... okadar kotuyizki ruyalarina dahi girmisiz bee neymis bu denizliler boyleee bende sunu diyeyim aslim soyum sopum denizli ama avrupa kulturu almis biri olarak bende sizi ayni duruma koyuyorum daha cok calismaniz lazim dizyi yukselten reytig yaptiran asagilama on gudusu degildir herkez anladi anlayacaginiRe: BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL (Puan: 1)
Gönderen: gezginevi Tarih: 25.10.2010 Saat: 19:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
YILDIZLARA BAKTIRDIM , FALLARDA ÇIKMIYORSUN . SENİ '' YERMEM ' İMKANSIZ .İMKANSIZ ............ RÜYALARIM OLMASA ................. AZİZ VE MUHTEREM DENİZLİLİ KARDEŞLERİM BENCE BÜYÜKLÜK ODUR Kİ SİZİ YERENİ YERMEZ İSENİZ . SİZDEN ÖZÜR DİLEYENİ AF EDERSENİZ ...........VE EMİN OLUNUZ Kİ GERÇEKTİR . TAKLİT HER ZAMAN ASLINI YAŞATIR . BİZ DENİZLİLER OLARAK ŞİVEMİZLE , ÖZAY GÖNLÜM İLE YERİMİZLE , YÖREMİZLE VE DE TÖREMİZLE ULUSAL BİR KANALDA BİR DİZİNİN BİR BÖLÜMÜNDE YER ALABİLMİŞİZ .VAR SA BU DİZEDEN EKSİKLERİMİZİ TAMAMLAMAK VE ELEŞTİRİYE HER ZAMAN HER YÖNÜMÜZ İLE AÇIK OLABİLMEK .........VE O İNSANLARIN DENİZLİ MİZE GELDİĞİNDE ELEŞTİRDİKLERİ GİBİ OLMADIĞIMIZI İSPAT EDEBİLMEKTİR BENCE BÜYÜKLÜK . şu aralar sokaklarımız . M. akif 'in KÜFE sinden alıntı yaparak . istanbul sokaklarının tasfirinde yaptığı gibi . adım başı bir derya dalgaların sokaklarından geçilmezki yüzme bilmeyerek dizeleriyle eşdeğeriz . Bir an önce alt yapımız üst yapımız tamamlansada kültür sezonu açıldığı anda bizde ASİL olan kültürümüzü , örfümüzü adetimizi layıkıyle gösterebilsek . diyorum . hADDİMİ AŞTIYSAM DA TÜM BÜYÜKLERİMDEN ÖZÜR DİLİYORUM . SAYGILARIMI SUNUYORUM ....... (Not : Adı geçen diziyi ve bölümleri ben izlemedim)Re: BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL (Puan: 1)
Gönderen: resatkacmaz Tarih: 25.10.2010 Saat: 20:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yeni konular çıkarmak için,kimseyi aşağılama hakkınız yok.Eften püften konularla halkı uyutuyorsunuz.Bizim dille:Dökülsün kalsın sizin bu konularınız.Hadi bakalım,o çocukları Ankaraya Cumhuriyet törenlerine götürsene rol icabı.Davullu zurnalı askere göndesene.Re: BİROL GÜVEN; RÜYA OLDUĞU İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL (Puan: 1)
Gönderen: medaayak Tarih: 26.10.2010 Saat: 10:40
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Çevir kazı yanmasın. Önce vur,sonra yanlışlık oldu de.Yok öyle birşey.Sen bir toplumla alay edemezsin. Ne verdin ki ne istemeye hakkın var? Sen reytin kazanacağım kesemi dolduracağım diye Denizli gibi kendi yağınla kavrulan,devletine milletine herzaman sahip çıkan nezih bir toplumu, rencide edemezsin.Yok rüyaymış...tepkilerden dolayı kıvırma.Sen rüya görebilirsin,ama Denizli halkı uyumuyor.Yapılan ve yapılacak olan poretestolar dan haberin oldu sanırım. Şimdi de seneryo değiştiriyorsun.Ayrıca 'çocuklar duymasın' dizisindeki karekterlerin hangisi bize örnek? Pınar ALTUĞ mu !!!Toplumun seviyesine inmeye çalışıyorsanız, ayaklarınız yere bassın.Bir toplumun değerleriyle oynayıp, alay etmeye hakkınız yok.İnternette açılan protestoya herkesi davet ediyorum.abartmayalım... (Puan: 1)
Gönderen: tugba-bilgic Tarih: 27.10.2010 Saat: 12:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
o kadar çok abarttınız ki sorunu. memleket meselesi haline geldi. eminim çoğunuz da bölümü izlemediniz. yazılanlar üzerinden herşey...denizlimizin her kasabasında köyünde böyle güzel insanlar var. memleketimiz aşağılanmış değil. gelin daha yapıcı şeylerle uğraşalım. kendimizi daha da küçük düşürmeyelim artık...

Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.