ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32138

25
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47736696

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

4244

· Dün

3822


Yayın tarihi: 25.02.2005 Saat: 09:33
Kalp krizinde hastayı takibe alan cihaz yapıldı

Teknoloji Daha önce konuşan otomobil, anestezi cihazı ve deprem saati yapan Denizlili mucit Metin Yerdelen, şimdi de kalp hastaları için bir sistem geliştirdi.Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknik Eğitim Fakültesi’nde teknisyen olan Yerdelen, “Eko Kalp Ritmi” adını verdiği, kalp durunca devreye giren bir cihaz yaptı. Denizli’de bulunan evinin altını büyük bir laboratuvara çeviren Yerdelen, cihazı, evde bulunan malzemelerle ve işinden arta kalan zamanlarda çalışarak yaptı. Sistem, bluetooth özellikli cep telefonu sistemiyle çalışıyor. Sistem vücuda takıldıktan sonra kalp ritmlerini okumaya başlıyor. Önceden verilen asgari ve azami değerlerde değişme olur, kalp tekler veya durursa cihaz otomatik olarak devreye giriyor. Telefon üzerindeki MMS yazılıma eklenen GPS kontrol sistemi sayesinde hastanın isim bilgilerinin yanısıra bulunduğu yeri de bildiriyor. Sistem devreye girdikten sonra beş yere telefon ederek bilgi aktarıyor. Kişinin belirleyeceği doktor, yakınları ve diğer istenen numaralar çevriliyor. Ayrıca internette bulunan bir site ve burada çalışan programla kişinin istediği bilgiler, ADSL ile e–posta ve ftp tabanında devreye sokuluyor. Kişinin kendine ait güvenlik sistemi varsa o da belirlenen şekilde devreye giriyor. Sistem ayrıca 5 dakikada bir yaklaşık 5 MB’lık ses kaydı yapıyor. Bu kayıt sayesinde kişi, son söylemek istediklerini yakınlarına aktarmış oluyor. Son olarak konuşma modülü devreye sokularak önceden hazırlanan ses kaydı dinletiliyor. Bu şekilde yakında bulunan kişilere, gereken ilaçlar veya hastalık hakkında bilgiler veriliyor. (Mesela, “Kalp hastasıyım, ilaçlarım sağ cebinde, bana verir misin?”) Sistemin çok önemli bir özelliği de hastayı monitörden bağımsız olarak hastanelerde, teşhis merkezlerinde veya evinde takip ederek bilgileri kablosuz olarak bilgisayara kaydetmesi. Metin Yerdelen, tıbbi komisyonlarca araştırmalar yapıldıktan sonra kalbi duran hastaya 500 jull’e kadar defibratör şeklinde ritm enerjisi verilebileceğini söylüyor. Bunun için 120 gramlık bir enerji tankına ihtiyaç olduğunun altını çizen Yerdelen, böylece sistem kalp çalışana kadar otomatik değer yükselterek ve ayarlanan zamanlarda şutlayarak, hastayı 7–9 atıma kadar hayata döndürmeyi amaçlıyor. Sistem sayesinde çok zaman kazanılacağını anlatan Yerdelen, “Bu şekilde kalp problemi olan hasta, rahatsızlık başladığı anda hemen müdahale için gerekli yerleri bilgilendirmiş olacak. İsim ve adres bilgileriyle müdahale zamanı kısalacak.” şeklinde konuşuyor. Bugüne kadar çeşitli üniversite, cemiyet ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda ödül alan Yerdelen, çalışmaları için yeterince destek görmediğinden yakınıyor.

zaman

 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.