ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32045

25
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47182355

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1717

· Dün

8586


Yayın tarihi: 29.05.2009 Saat: 19:09
Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi

Teknoloji daskindede bildirdi: "Acıpayam'lı Mucit Mehmet Tuzcu, Erdoğan'a Bir Dilekçe Yazarak Sistemini Tanıttı, Türkiye-Suriye Sınırındaki Mayınları Çok Daha Ucuza Temizlemeye Talip Oduğunu Bildirdi.Almanya'da, Köln Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttükleri yüksek lisans (MBA) programı mezunu olan ve mayın temizleme konusunda yeni bir sistem geliştiren Türk mucit Mehmet Tuzcu, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir dilekçe yazarak sistemini tanıttı, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınları çok daha ucuza temizlemeye talip oduğunu bildirdi.

Hamburg'da yaşayan Mehmet Tuzcu, "50 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir fiyat çıkarılan mayın temizleme işlemini bizler, artı olarak tarım kullanımına hazır, sürülmüş halde 10 Milyon Euro'ya mal etmeye hazırız" dedi. Geliştirdiği sistemi Cihan'a anlatan Mehmet Tuzcu, "Ben altı aydır bu konuyu araştırıyorum. Ve bir sistem geliştirdim. Türkiye ve dünyadaki bütün mayın temizleme sistemleri, askeri bir ortam, savaş ortamı için hazırlanmış sistemlerdir. Bu nedenle pahalıya mal oluyor. Pahalıya mal oluyor çünkü düşman var ve o ortamda mayın temizlemeniz gerekiyor. Mayını temizleyin orada tankları geliştirmeniz gerekiyor. Oysa şu anda mayın temizlenmek istenen Türkiye-Suriye sınırında savaş falan yok. Savaş ortamında mayınları tankın önündeki zincir dövmeler, zıpkınlarla temizliyorlar. Bunlar II. Dünya Savaşından sonra geliştirilmiş sistemler. Şu anda bunu tankla yapmak zorunda değilsiniz, çünkü savaş ortamında değilsiniz. Tankla yapmadığınız zaman masrafınız otomatik olarak azalıyor" dedi.

Eski sistemlerin yüzde 98 garanti verirken, kendi geliştirdiği sistemin yüzde 100 garanti verdiğini belirten Tuzcu, "Biz mayını temizlerken aynı anda araziyi tarıma elverişli hale getiriyoruz. Çünkü bizim sistemde mayın aranırken aynı anda sürülüyor, ızgaralanıyor ve toprak elemeye tabi tutuluyor. Yani bizim sistemimizde toprak aynı anda beş işlemden geçiyor. Bu nedenle çok daha ekonomik, çok daha ucuza mal oluyor" dedi. Tanklar yerine kullanacakları iş makinelerine de açıklık getiren Türk mucut Tuzcu, "Tankların yerine yüksek piyesli traktörler veya dozerler kullanabiliyoruz. Bizim sistemimizin bir iyi tarafı da sivil insanların olduğu alanlar gibi her ortamda rahatça kullanabilmeniz" diye konuştu.

Başbakanlığa yazdığı dilekçede, geliştirdikleri sistemin patentini de Almanya'da değil, Türkiye'de almak istediğini, bu şekilde Made in Türkey'e (Türk malı) katkı yapmak istediğini vurgulayan Mehmet Tuzcu, dilekçeyi yazalı henüz bir gün olduğunu ve henüz bir cevap almadığını, ancak Başbakanlık çalışanlarının kendisine, "Bu çok enteresan. Çağırsak, gelip burada Başbakan'a brifig verebilir misiniz?" diye sorduğunu aktardı. Sistemini ayrıntılı şekilde anlatan Tuzcu, "Geliştirdiğimiz sisteme benzer bir sistem şu anda dünyada yok. Hiç bir temizleme hizmeti, araziyi tarıma hazır şekilde teslim etmiyor" dedi.

Öncelikle sistem için Türkiye'de patent almak istediğini belirten Tuzcu, Başbakanlıktan olur alması durumunda, yüksek lisansta birlikte eğitim aldığı arkadaşları ve Türkiye'de Prof. Dr. Ramazan Geylan yönetimindeki enstitüden mezun olanlarla birlikte çalışmak istediğini belirtti. Suriye sınırındaki mayınları temizleme konusunda 50 milyon ile 1 milyar dolar arasında hesaplar çıkarıldığını hatırlatan Tuzcu, "Ben diyorum ki; bütün işlemler; ağaçları kesme, bodur ağaçları tırpanlama, mayınları temizleme ve toprağı tarıma elverişli hale getirme gibi bütün işlemler dahil 10 milyon Euro'ya mal etmeye hazırız. Projemiz bitmiş durumda, fizibiliteyi hazırladım" dedi.

(CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 28.05.2009 16:33 [1681301

"

 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni Kayıt

Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: xxdenizlixx Tarih: 29.05.2009 Saat: 19:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
mehmet bey iyi düşünmüş Allah razı olsun Türkiyede böyle insanlar çok yapacak yetenekte var ama amaç farklı başkasına peşkeş çekecekler o arazileri biz yapamıyomuyuz organik tarım ?? benim içime sinmiyo doğrusu sinen varsa bana bi açıklasın...Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: Hüseyin Kaçmaz Tarih: 29.05.2009 Saat: 20:39
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
PROJEN EĞER HÜKÜMET TARAFINDAN ONAYLANIRSA ÇOK GÜZEL BİR OLAY. KUTLARIM SENİ. BAŞARILARIN DEVAMINI DİLERİM.Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: yilmaz66 Tarih: 29.05.2009 Saat: 21:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
neden ilk basta isreal sizinle iddaya girerim mecbur verecek cünkü emir veriyorlarRe: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: yarhan Tarih: 29.05.2009 Saat: 21:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Maksat mayin degil, MKA´ya Aselsana görev verilse basaramazlar mi.Her türlü elektrik ve elektronik üretim ve bulus yapabilen kurumlarimiz varken niye, Cünkü ISRAIL yahudisine ve ABD ye verilmis. söz var. Birisi olmayan KÜRT sorunu Cumhurbaskanin son aciklamalarina dikkat edin.ikincisi Mayin temizleme, ücüncüsü Türk askerinin Afganistanda Nato ve ABD emrinde kullanilmasi. Mayin bahane edilerek 50 yildir kimyasal gübre girmemis arazide tarim yapmak, zaten GAP bölgesinde milyonlarca dönüm araziyi Israilliler aldi. ve petrolunu cikarmak.OBAMA conisi hangi askindan dolayi TÜRKIYE´yi ziyaret etti. Basbakan ve Cumhurbaskani bu sözleri ve anlasmalari yaptilar. Yazik Türkiyem göz göre göre pazarlandi.Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: hsevgi58 Tarih: 29.05.2009 Saat: 22:25
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
allah yoluna acik etsin bogle boyuk bir ise bir emserimizin talib olmasi gurur verici hepimize hayirli olsun.Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: EREN-2004 Tarih: 29.05.2009 Saat: 23:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
*** SAYIN TUZCU BU BİLİMSEL GİRİŞİMİNİZ GERÇEKTEN ENTERESAN. UZUN YILLAR MEMLEKTTEN BİR MUCİT ÇIKMAMIŞTI. EN SON YUMRUTAŞLI AMERİKADA YAŞAYAN ATOM ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPAN HÜSEYİN YILMAZDI. UMARIM PATENTİ ALIR, BU KONUDA HİZMET VERİRSENİZ BU BİZE VE TÜM TÜRKİYEYE KIVANÇ VERİR. TEBRİEDERİM. VEYSEL KAYARe:Selam (Puan: 1)
Gönderen: oktay Tarih: 30.05.2009 Saat: 02:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bizde daha ne mucitler varda önünü acan yok umarim bu kardesimin önünü acarlar ama bence bu isin patentini avrupada alin Türkiyede kimse ilgilenmez hatta önünüzü tamamen kapatirlar, siz bu isi 10 milyon euroya malediceksiniz ama o zaman es dost ahbaplarin cebi dolmayacak.Re: Yöremiz insanından daha ucuza mayın temizleme sistemi (Puan: 1)
Gönderen: 45manisa Tarih: 30.05.2009 Saat: 21:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sayın mehmet iyi çalışmalar. Sizi bu parlak fikirinizden dolayı kutlarım. Ayrıca biz alaatin kasabası olarak yıllardır tütün üretimimizden dolayı ülke ekonomisine katkıda bulunduğumuz malumlarınızdır. Bu nedenle bu projede halkımız görev almaya hazırdır. saygılarımla,

Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.