ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32137

38
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47734590

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2138

· Dün

3822


Yayın tarihi: 27.12.2004 Saat: 11:00
: Depremde ölü sayısı 18 bini geçti

Dünyadan
Güneydoğu Asya, son yüzyılın en büyük dördüncü depremini yaşıyor. Bölge, Endonezya'da 9.0, Bangladeş'te 7.3 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı. Tsunami nedeniyle ölenlerin sayısı dokuz ayrı ülkede 18 bini geçti.


Sri Lanka, Endonezya, Tayland, Hindistan, Maldivler, Malezya, Bangladeş, Somali ve Myanmar'ı vuran en az 10 metrelik dalgalar onbinlerce$insanın ölümüne yol açtı. Ölü sayısı her geçen dakika artıyor.

Depremlerin ardından Hint Okyanusu'nda meydana gelen tsunami nedeniyle Sri Lanka'da 4 bin 891, Hindistan'ın güneyinde 5 bin 697, Endonezya'da 4 bin 491 ve Tayland'da 431 kişi öldü.

Endonezya'da 9.0 ve Bangladeş'te 7.3 büyüklüğünde depremlerin meydana gelmesinden sonra Güneydoğu Asya'yı vuran tsunami ile birlikte, dünya son 40 yılın en büyük sarsıntısını yaşadı.

Depremin şiddeti 9.0

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Endonezya'da bu sabah saatlerinde meydana gelen ve yarattığı tsunami ile şimdiye dek 12 bin 300'den fazla insanın hayatına mal olan depremin büyüklüğünü richter ölçeğine göre 9.0 olarak değiştirdi.

Bu değişiklikle Güneydoğu Asya depremi, yüzyılın en büyük depremleri arasında dördüncü sırada yer aldı. Depremin gerçekleştiği saatten (TSİ 03.00) bu yana en büyüğü 5.5 olan yüzlece artçı sarsıntı meydana geldi.

Sri Lanka'da 4 bin 891 ölü

Hint Okyanusu'nda Sri Lanka'ya bağlı Andaman Adaları'nı vuran tsunami turizm bölgelerinde büyük hasara yol açtı. Sri Lanka'da resmi makamlar, şu ana kadar 4 bin 891 kişinin öldüğünü açıkladı. Ülkede dev dalgalardan en az 800 bin kişi etkilendi.

Tamil Kaplanları örgütünün kontrolündeki bölgede de ölü sayısının 4 bin 500'e ulaştığı iddia ediliyor. Ülkede 750 bin kişinin ise evsiz kaldığı gelen haberler arasında. Ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Endonezya'da deprem: 4 bin 491 ölü

Tsunamiye neden olan depremlerin ilki Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında meydana geldi. Depremin büyüklüğü resmi açıklamaya göre 6.8 olarak ölçüldü. ABD kaynakları ise depremin büyüklüğünü 9.0 olarak açıkladı.

Endonezyalı yetkililer sarsıntı sonrasında ölü sayısının 4 bin 491'e yükseldiğini açıkladı. Endonezya Sağlık(Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sadece Banda Aceh kentinde 3 binden fazla kişinin öldüğü belirtildi.

Hindistan'da 5 bin 697 ölü

Hindistan'ın güneyini vuran tsunamide 5 bin 697 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan polisi, ülkenin güneyindeki Madras kentinde ölenlerin çoğunluğunun genç ve çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Sadece Güney eyaletlerinden Tamil Nadu'da ölü sayısı 2 bin 367'ye ulaştı.

Hindistan'ın güneyindeki Andaman ve Nicobar eyaletlerinde de 3 bin kişi hayatını kaybetti. 400 balıkçının da kayıp olmasından endişe ediliyor.

Tayland'da 431 kişi öldü

Dev dalgaların vurduğu ve aralarında turistik Puket Adası'nın da bulunduğu Tayland'ın güneyindeki dört eyalette ölü sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Resmi rakamlara göre şu ana kadar 431 kişi öldü, 4 bin 100 kişi yaralandı. Ölü sayısının 650'yi geçebileceği belirtiliyor.

Bölgedeki Türk vatandaşları iyi

Dışleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Güneydoğu Asya depreminde şimdiye kadar herhangi bir Türk vatandaşıyla ilgili kötü haber almadıklarını söyledi. Gül, "bölgedeki Türk vatandaşlarını da en kısa zamanda Türkiye'ye nakledeceğiz" dedi.

Ölenler arasında 10 İsveçli var

İsveç Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre, Güney Asya depreminde ölenler arasında 10 da İsveçli bulunuyor. Özellikle Tayland'ın, İsveçlilerin gözde turizm mekanları arasında bulunmasından ötürü bu ülkeye son bir hafta içerisinde 15 bin İsveçlinin gittiği ve bu turistlerin bu ülkede mahsur kaldıkları kaydedildi.

Deprem haberini alan İsveçliler, Tayland'da tatilini geçiren yakınlarından haber alabilmek için Dışişleri Bakanlığı'nın telefonlarına başvuruyor. İsveç radyo ve televizyon kaynakları da saat başı Tayland'daki gelişmeleri bildiriyor. Bu arada İsveç, bölgeye acil yardım göndereceğini açıkladı.

100 turist kayıp

Tayland'ın güneydeki turistik adalara dalmaya gelen 100 turistin de kayıp olduğu açıklandı. Tayland Başbakanı ise ülkenin güneyinde yer alan üç bölgenin boşaltılması yönünde talimat verdi.

Bangladeş'te deprem

Endonezya'daki depremden dakikalar sonra Bangladeş'in güneydoğusunda yerel kaynaklara göre 7.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Deprem sonucu ülkede ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Bangladeş'in Çittagong kenti ile Singapur'daki ve Tayland'ın başkenti Bangkok'ta gökdelenler beşik gibi sallandı. Yetkililer, böyle bir depremin çok az görüldüğünü, son 15 yılda da bu büyüklükte sarsıntılar olmadığını bildirdi.

Malezya, Maldivler, Myanmar ve Somali de etkilendi

Hint Okyanusu'nda meydana gelen tsunami sonucunda Malezya'da da 41 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi de yaralandı. Tsunaminin vurduğu Maldivler'de ise başkentin üçte ikisi sular altında kaldı. Ülkede şu ana kadar en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Dev dalgalardan etkilenen eski Burma olarak bilinen Myanmar'da da en az 10 kişi öldü. Güney Asya'daki şiddetli depremin yol açtığı tsunami dalgaları Doğu Afrika kıyılarına kadar ulaştı. Somali'de suların yükselmesi nedeniyle ilk belirlemelere göre dokuz kişi öldü.

Denizde yaklaşık 50 teknenin kalıntılarının bulunduğu, bir çok evin yıkıldığı, bu nedenle ölü sayısının artabileceği kaydedildi. Başkent Mogadişu kıyısında suların iki metre kadar yükseldiği belirlendi.

22 Japon turistin cesetleri bulundu

Sri Lanka'da, dev tsunami dalgası sonucu hayatlarını kaybeden 22 Japon turistin cesetleri bulunarak çıkarıldı. Sri Lanka Başbakanlık Sekreteri Lalith Weeratunga, Japon turistlerin cesedlerinin Sri Lanka'daki Yala Ulusal Parkı'nda bulunduğunu duyurdu.

Son 100 yılın en büyük dördüncü depremi

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, dev dalgaları tetikleyen Endonezya merkezli depremin büyüklüğünü 9.0 olarak açıkladı ve bunun 1900 yılından bu yana meydana gelen en büyük beşinci deprem olduğunu duyurdu.

Bölgede Andaman Fay Hattı olarak bilinen hattın bin kilometrelik bölümünün kırıldığı belirtildi. ABD'li yetkililer bu durumu 'sıradışı' olarak nitelendirdi. Fay hatları ve yanardağların çokluğu nedeniyle bölge 'Ateş Çemberi' olarak biliniyor.

Kızılhaç ve Kızılay'dan yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Federasyonu, Güney Asya'daki felaketin yaralarının sarılması için acil yardım çağrısında bulundu. Merkezi Cenevre'de bulanan federasyonun Asya Pasifik Şube Müdürü Siman Missiri, ilk etapta 6.5 milyon dolar yardım gerektiğini, ihtiyaçların tam olarak belirlenmesiyle bu çağrının yenileneceğini belirtti.

Kendi fonundan ilk etapta 870 bin dolar ayırdığını açıklayan federasyon, Sri Lanka'daki depremzedeler için yarın bölgeye tıbbi yardım gönderileceğini kaydetti.

Bölgeye yardım yağıyor

Tayland'da 20 vatandaşının kayıp olduğunu, bazılarının ise yaralandığını bildiren İsrail ise Sri Lanka'ya altı doktor göndereceğini, burada kendi vatandaşlarına yardım için kamplar kurulacağını bildirdi.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Avusturya ve İtalya, Venezüella ve Yunanistan da bölgeye yardım göndereceğini açıklayan ülkeler arasında. Avrupa Birliği de öncelikle hayati ihtiyaçların karşılanması için bölgeye 3 milyon euro yardım yapacağını açıklamıştı.

cnntürk

 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.