ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32045

25
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47182352

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1714

· Dün

8586


Yayın tarihi: 27.05.2008 Saat: 17:59
ROBOT NORBİ İCAT OLDU, MEDYA TAKİBİ KOLAYLAŞTI

Teknoloji

Denizli'de Bir Şirketin Arge Birimi Çalışanlarınca Geliştirilen 'Robot Norbi' Adlı Sanal Robot, İnternet Sitelerinde Kullanıcıların İstediği Bilgileri Toplayarak E -Postayla Bildiriyor.

Funika Holding Teknoloji A.Ş çalışanlarınca geliştirilen sanal robot, yazılan kelimeleri internette devamlı tarayarak o konuyla ilgili bilgileri topluyor.

Funika Holding yöneticileri, şirket binasında düzenledikleri basın toplantısıyla Robot Norbi hakkında bilgi verdi. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Sözkesen, Robot Norbi'nin kullanıcı adına internet dünyasını takip ettiğini söyledi. Siteye üye kullanıcıların, ilgili bulundukları konuları yazması halinde tarama yaptığını anlatan Sözkesen, "Robot Norbi, 24 saat boyunca neleri öğrenmek ve takip etmek istiyorsanız, sizin adınıza düzenlemeleri otomatik olarak yapıyor ve önünüze koyuyor" dedi.


Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Çağlayan Ceylan ise sanal robot fikrinin, ilgilendikleri konuları internette takip eden bir arkadaşları olması hayaliyle başladığını anlattı. Robot Norbi'nin iki yıllık çalışma sonucunda hayata geçirildiğini bildiren Ceylan, "Yakın çevremizden çok olumlu tepkiler aldık. İnsan hayatına faydası yönünden olumlu geri dönüşler oldu. Sanal robot internet siteleri, bloglar ve video paylaşım sitelerine girerek, sizin belirlediğiniz kelime veya tamlamayı arıyor" ifadelerini kullandı.

Klasik aramalarda arama motorunun toparladıklarına ulaşılabildiğini vurgulayan Ceylan, "Bu uygulamada ise devamlı ilgilendiğiniz kelime veya tamlamayı veriyorsunuz, Norbi durmadan tarıyor'' şeklinde konuştu.

İnternet içeriğinin devamlı geliştiğini belirten Ceylan, "Arama motorları, internet sitelerine bir veya birkaç günde uğrayabiliyor. Belirli konularda özelleştirilmiş bu tarzda bir teknoloji ise daha kısıtlı görünen ancak ihtiyaç duyulan içeriği kullanıcıya sunuyor'' diye konuştu.

Sanal robotun sitesi www.robotnorbi.com'a üye olanlar, ilgilenilen veya öğrenmek istenilen konularla ilgili anahtar kelimeleri yazarak iş listesi veriyor. Robot Norbi de bu kelimeleri her dakika binlerce sitede tarıyor, epostayla bildiriyor ve arşivliyor. Robot Norbi'ye kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler uzmanları, marka yöneticileri, politikacılar, kampanya yöneticileri, öğrenciler, reklamcılar, haberciler, ajans sahipleri, hukukçular, danışmanlar, sosyologlar, akademisyenler, araştırmacılar, yazarlar ve pazarlamacıların ilgi göstereceği tahmin ediliyor.
 


 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.