ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32149

18
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47783234

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2278

· Dün

6565


Yayın tarihi: 26.10.2004 Saat: 11:16
Hoş geldin Yeni Türk Lirası

Ulusal
Türkiye’nin merakla beklediği Yeni Türk Lirası tanıtıldı. 66 gün sonra kullanıma girecek ‘YTL’ye uyumda sıkıntı çekilmesi beklenmiyor. Ancak vatandaşın kuruşta zorlanacağı belirtiliyor.

Türkiye altı sıfır atılmış Yeni Türk Lirası (YTL) ile nihayet tanıştı. 66 gün sonra cüzdanlardaki yerini alacak Yeni Lira, 1927'de tedavüle çıkan Türk Lirası'ndan sonra Cumhuriyet tarihinin ikinci parası niteliğinde. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı tanıtım toplantısında verilen bilgiye göre, madeni para cinsinden 1, 5, 10, 25 ve 50 yeni kuruş; kâğıt cinsinden 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 YTL piyasaya sürülecek. Görme özürlü vatandaşların banknotları daha kolay tanıması için 50 ve 100 yeni liralar farklı boyutta hazırlandı.

Kuruşlu hesaplarda karışıklık yaşanabileceği ihtimali dünkü toplantı da görüldü. Delikli 2,5 kuruşun, kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirten Başbakan, “2,5 kuruşa bir simit alabiliyordunuz. Öyle bir noktaya geldi ki 300 bin liraya çıktı. Tekrar 3 kuruşa simit alabileceğiz.” dedi. Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ‘30 kuruş' uyarısı üzerine hesabı düzeltti: “Doğru, 4 sıfır atılacak, doğru.” Kullanımdaki banknot ve madeni paralar da 2005 sonuna kadar geçerli olacak.

1, 5, 10, 20 YTL banknotlarının tasarımı şu an kullanılan 1, 5, 10 ve 20 milyon liralık banknotların tasarımı ile büyük ölçüde benzerlik taşıyor. Bunun sebebi; YTL’ye geçişte banknotların daha kolay tanınması ve karışıklığa yol açmaması. Türkiye’nin yeni tanışacağı 50 ve 100 YTL banknotlar ise yeni tasarım. Tüm tasarım, kalıp ve baskı çalışmaları Banknot Matbaası’nda gerçekleştirilen yeni banknotların büyük kısmı Merkez Bankası şubelerine dağıtıldı. Görme özürlü ve görme bozukluğu olan vatandaşlar için, YTL’lerde ilave ayırt edici özelliklere yer verildi. En önemli unsur, banknot kupürleri arasında boyut farkları oluşturulması. Yeni kupür 50 ve 100 YTL’lerde boyut farkı bulunuyor. İleride YTL’deki ‘yeni’ ibaresi kalkarken tüm kupürlerde böyle bir farklılık oluşturulacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk Lirası’ndan altı sıfır atılmasıyla yürürlüğe girecek YTL’ye geçişin şekilsel bir operasyon olmadığını söyledi. Enflasyonun düşürülmesi ve paradan sıfır atılmasının zorlu bir sürecin sonunda gerçekleştiğini belirten Erdoğan, “YTL’ye geçiş, asla şekilsel bir operasyon değildir. Eğer öyle olsaydı bugüne kadar gelmiş geçmiş iktidarlar mürekkebi alır, kağıdı alır, matbaa makinelerini, darphanenin baskı makinelerini çalıştırır, sıfırı atılmış paraları basıp, tedavüle sürerdi.” dedi. Erdoğan, YTL’ye geçiş ile Türkiye’nin 30 yıllık özleminin sona erdiğini kaydetti. “Türkiye’nin, rotasını şaşırmış gemi gibi avare dolaşması, artık asla söz konusu olmayacak.” ifadesini kullanan Erdoğan, özel sektöre ve vatandaşlara, ‘Türk parasının yeniden elde ettiği itibarını, birlikte koruma ve enflasyonun yeniden dirilmemesi için işbirliği’ çağrısı yaptı.

Kuruş hesabı karıştı

Yeni lira ile birlikte vatandaş gibi bozuk para taşıyacağını ifade eden Erdoğan, “Geçmişte kaç kuruşu kullanmıştınız?” sorusu üzerine şunları kaydetti: “Delikli 2,5 kuruşun, benim için ayrı bir yeri vardır. Çünkü 2,5 kuruşa bir simit alabiliyordunuz. Daha sonra bu, 5 kuruş oldu. Şimdi maalesef öyle bir noktaya geldi ki Ankara’da 300 bin liraya kadar çıktı. Şimdi tekrar 3 kuruşa simit alabileceğiz.” Devlet Bakanı Ali Babacan’ın ‘30 kuruş’ diye uyarması üzerine Erdoğan, “Doğru, 4 sıfır atılacak, doğru.” dedi. 100 YTL’lik banknotun arka yüzünde İshak Paşa Sarayı’nın seçilmesine bir katkısı olmadığını vurgulayan Erdoğan, sadece yeni kuruşla ilgili katkısı olduğunu kaydetti. Maç başlangıcı için parayla yazı tura atıldığı hatırlatılıp “Yeni paralar, bu atışlar için de güvenli mi acaba?” sorusuna, Erdoğan’ın “Bunu Merkez Hakem Komitesi’ne sor.” cevabı vermesi ise salonda gülüşmelere yol açtı.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de, 50 ve 100 YTL banknotlarda boyut farklılığı oluşturulduğunu, sahtecilikle mücadele için de yeni banknotlarda çok sayıda ayırt edici özelliğe yer verildiğini bildirdi. Serdengeçti, YTL ve ekonomik istikrar ortamı ile birlikte, banknot kullanımının orta değerlerdeki kupürlerde yoğunlaşacağını belirtti. Serdengeçti, “Değişim için acele etmeye gerek yok. Şubat ayı sonu itibarıyla tedavüldeki banknot miktarının yaklaşık yüzde 90-95’inin YTL’ye dönmesi beklenmektedir.” dedi. TL banknotlar, 1 Ocak 2006’dan itibaren tedavülden kalkacak, ancak 10 yıllık zamanaşımı sürecinde Merkez Bankası şubeleri ya da Ziraat Bankası’nda değiştirilebilecek.

“Paradan sıfır atma operasyonu ülkemizde ilk kez ve ümit ediyorum ki son kez gerçekleştirilmektedir.” diyen Devlet Bakanı Ali Babacan ise şu anda Türkiye’de bir para reformunun gerçekleştirilmekte olduğunu kaydetti. Gelecek yıl 1 milyarın üzerinde yeni madeni paranın piyasaya sürüleceğini belirten Babacan, ihtiyaç oldukça yeni paranın basılacağını söyledi.

Cumhuriyet’in ikinci parası

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk parası, 5 Aralık 1927’de Birinci Emisyon Grubu adı altında Osmanlı Bankası tarafından eski Türkçe ve Fransızca olarak tedavüle çıkarıldı. Merkez Bankası’nın 1931’de kurulmasından sonra banknot basma yetkisi Osmanlı Bankası’ndan Merkez Bankası’na geçti. İlk Türkçe yazılı banknot emisyonu İkinci Emisyon adı altında 1937’de İngiltere’de bastırıldı. 1981’e kadar 1000 lira en büyük nominal değerli kupür olarak tedavül edildi. Dolaşımdaki banknot ihtiyacı 1980’e kadar 5, 10, 20, 50, 100, 500 ve 1000 liralık kupürlerle karşılandı. Kağıt 5 bin lira 1981, 10 bin lira 1982, 20 ve 50 bin lira 1988, 100 bin lira 1989, 250 bin lira 1992, 500 bin lira 1993, 1 milyon lira 1995, 5 milyon lira 1997, 10 milyon lira 1999 ve 20 milyon lira da 2001’de basıldı.

kaynak:zaman gazetesi 

Bu Haberi Paylaşabilirsiniz. ... ta paylaş.

FaceBook

“Eleştiri nedir ?: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla insanlar tarafından yapılan inceleme işi, tenkit etme olayıdır. İnsanların dini inançları, fiziksel görünümleri, siyasi görüşleri, özürleri eleştirilmemelidir.” Lütfen eleştrilerinizi buna göre yapınız. Ayrıca yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yazmak için kayıtlı üye olmanız gerekir, Yeni KayıtCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.