ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

31
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47745955

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

4327

· Dün

4587


Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - BİZİM KÖYÜN YATIRLARI,TÜRBELERİ.
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

BİZİM KÖYÜN YATIRLARI,TÜRBELERİ.

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Prş Nis 09, 2009 3:58 pm    Mesaj konusu: BİZİM KÖYÜN YATIRLARI,TÜRBELERİ. Alıntıyla Cevap Ver

Köyünüzde,kasabanızda;dergah,türbe,yatır,tarihi,sosyolojik kişi ve kişiler hakkında bildiklerinizi duyduklarınızı bizlerle paylaşır,anlatırmısınız?

Varsa;resim,belge,kaynak kişi(olayı size anlatan) belirtilmesi.Genç kuşaklara ve hemşerilerimize kendi kültürel değerlerimizi,tarihimizi tanımaları açısından faydalı olacağına inanıyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Prş Nis 09, 2009 10:09 pm    Mesaj konusu: YEŞİLYUVA Alıntıyla Cevap Ver
Tekke Beyazıt Han Tekkesi : Acıpayam, Yeşilyuva kasabası, Yaka mahallesi, Kavcarlar sokağındadır. Bölgenin fethinde yer alan Selçuklu komutanlarındandır. Beyazıt Han; Semerkandî Baba, Işık Süleyman, Abdi Bey Sultan, Yatağan Baba ile birlikte bölge fethinde yer almış tır. Fetih esnasında Oyuklu Beli yolu ile Elma Dağı’na çıkmış ve orada bir kış geçirmiştir. Bu bölge

Şahyeri (Şayeri) adı ile anılmaktadır. Gaysar Kalesi’nin fethi sırasında şehit düşmüş ve bugün türbesi bulunan yere defnedilmiştir. Daha sonra kendi adı ile Beyazıt Han Tekkesi kurulmuştur. Tekkede ilim ve irfan dağıtımında önemli görevler üstlenilmiştir.

Kasabamızın belediye oluşunun 100.yıl dönümünde.Sayın Belediye başkanı Ahmet Bakırtaş ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç.Dr.Turgut Tok nezaretinde Türbesi ziyarete açılmışdır.

Yukarıdaki bilgi sayın Turgut Tok'un bir makalesinden edinilmişdir.

GAYSAR BABA;Yatağan baba ile birlikte yöremize gelen Horasan erenlerindendir.Ahilik geleneğini ve dericilik zanaatını öğretendir.Ahi Evren'in fikir babası,ustası olduğu söylenir.Yaka mezarlığında meftun olduğu söylenir.Kayıtlı bir belge yoktur.

Kasabamız bu yüzden deriyi en iyi işleyen,sanat ve zanatkara değer veren ahilik geleneğine sıkı sıkıya yüzyıllardır bağlıdır.Yediden yetmişyediye herkes ayakkabı imalatıyle,bir şekilde uğraşmıştır.SEMERKANDİ BABAYeşilyuvanın kurucularından kabul edilen Semerkandi Babanın mezarı kasaba mezarlıklarından yaka mezarlığının içinde bulunmaktadır.

Daha önce mezar iki defa tamirat görmesine rağmen en son haline Yeşilyuva Belediyesinin yaptığı çalışma ile gelmiştir.

Semerkandi Babanın hakkında fazla bilgi olmamasına rağmen Yeşilyuvanın Türkleşmesinde ve Türk yurdu olmasında çok büyük rolü olduğu bilinmektedir. Semerkandi Babanın adı " Abdullah" olarak bilinse de hiç bir tarihi belgede geçmemektedir.

Semerkandi Babanın Selçuklu Türkmenlerinden olup, uç beyidir. Selçuklu imparatorluğu döneminde kendisi gibi bir uç beyi olan Beyazıthan ile, emirlerine verilen birliklerle, Yeşilyuva ve çevresindeki arazi ve köylerin Bizanslılardan alınması için görevlendirilmiştir. Yeşilyuvanın fethinde bizzat kendisi ve idaresinde bulunan birliklerle Bizanslılarla savaşmıştır. Bizanslıları yenerek Yeşilyuvanın fethini gerçekleştirmiştir

Semerkandi Babanın doğum tarihi ve asıl adı hakkında kesin bir bilgi yoktur . Fakat aslen Semerkand'lı olduğu bilinmektedir.


Eksik bilgi varsa,lütfen ekleyin yada uyarın.Bu bilginin yanlış algılanmasını istemem.


En son MUKO tarafından Prş Nis 09, 2009 10:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
aspava
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE


Kayıt: Nov 14, 2004
Mesajlar: 101


MesajTarih: Prş Nis 09, 2009 10:16 pm    Mesaj konusu: Re: YEŞİLYUVA Alıntıyla Cevap Ver

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekurler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Cmt Nis 11, 2009 10:44 am    Mesaj konusu: YATAĞAN KASABASI Alıntıyla Cevap Ver

Yatağan Kasabamızda iki Türbe vardır,

1-Abdi Bey
2-Yatağan baba(Osman Bey) Yatağan mezalığının içindedir.

1974 Yılında Kıprıs Çıkartması sırasında,Türbedeki kılıç,kalkan,sancak ve topuzun bir anda ortadan kaybolduğu,Çıkartma bitişinde türbedarın bir sabah kılıç,kalkan,topuz ve sancağın kapılar kilitli olduğu halde yerine geldiğini,hatta kılıcından kan damladığını söylediği.(Lise 1. sınıfa gittiğim yıllardı),bizim kasabadan,civar köylerden türbe ziyaretine giden halk arasında günlerce anlatıldı.

Yatağan babanın,Ahi Gaysar baba ile birlikte Horasandan gelen Alperenlerden olduğu bilinir.Yatağan, Denizli ili Serinhisar ilçesine bağlı 4369 nüfuslu şirin bir kasabadır.
1071 Malazgirt muharebesinden sonra Denizli ve çevresi Türk akıncıları ve Türkmenler tarafından sık sık ele geçirilmiş, bir Bizanslılara bir Selçuklulara geçmiştir. 1090 lı yıllardan itibaren Osman Bey ve Hüsamettin beylerin komutasındaki Selçuklu birlikleri Konya'dan yola çıkmış, düşmanla ilk temas Isparta - Burdur arasında sağlanmıştır. Düşman burada umduğunu bulamayarak geriye çekildi. Önce Burdur sonra Karaağaç (Acıpayam) ovasına sürdü.

Hüsamettin Bey komutasındaki birlikler Dinar üzerinden Çivril ve Çal tarafına gittiler. Dinar'da Hüsamettin beyden ayrılan İsa ve Mahmut Gazi beyler Başmakcı üzerinden Anava (Çardak) geçtiler. Osman Bey komutasındaki birlikler ise Yeşilova'ya geldiklerinde Abdi Bey ve Seyyit Gazi beyler Gölhisar tarafının fethine gittiler. Gölhisar ve çevresini düşmanlardan temizleyen Abdi Bey ve Seyyid Gazi Salda gölü üzerinden Bayındır'a ve oradan da Çardak Gölcük köyüne indi. Burada Mahmut ve İsa Beyle buluştular.

Beylerli kasabasında toplanan beyler burada bir durum değerlendirmesi yaptılar. Cumalı köyünde Cuma namazını kıldıktan sonra Köpekbeli'ne hareket ettiler. Köpekbeli'nde yaman çatışmalar oldu. Abdi Bey burada yaralandı. Salda gölü kıyısındaki revire getirildi. Selçuklu Sultanı Abdi Bey i Sultanlık Payesi ile ödüllendirildi. Bundan sonra Abdi Bey Sultan olarak anıldı. Salda gölü kıyısındaki pınara Sultan Pınarı adı verildi.

Diğer tarafından Osman Bey ise emrindeki birliklerle Karaağaç (Acıpayam) ovasını fethe girişti. Artık sonbahar gelmiş, hava şartları değişti. Düşman Osman beyin ani saldırı yapmasını bekliyordu. Ancak öyle olmadı. Osman beyin bilgi ve tecrübesi düşmanı şaşırtmıştı. Osman bey saldırıyor geri çekiliyordu. Bu ani saldırılarla düşman büyük kayıplar veriyordu. Düşmanın gücü iyice azalmıştı. Osman Bey nihai sonuca ulaşmak için büyük bir taarruza girdi ve düşmanı Acıpayam ovasından çıkardı. Osman Bey savaşı adeta yata yata kazanmıştı. Bu savaştan sonra Osman Bey Yatağan Baba olarak anılmaya başladı.

Savaş sonrası Yatağan'a yerleşen Yatağan Baba Yatağan Kasabasının kurucusudur. Yatağan'a yerleştikten sonra bir de tekke kurdu. Abdi Bey Sultan Osman Beyle beraber Yatağan'a gelmiş ve Kasaba içine yerleşmiş, Yatağan Baba gibi bir de tekke kurmuştur.

Abdi Bey Sultan tekkesi bir bektaşi tekkesidir. Bu nedenle 1826 yılında bütün bektaşi tekkeleri padişahın emri ile kapatılmış ancak Abdi Bey Sultan tekkesi ayakta kalabilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra Tekke ve zaviyeler kapatılması ile birlikte Abdi Bey Sultan tekkesi de kapatılmıştır. 1925yılında bütün mal varlığı ve binalara el konulmuştur. Kalan yapıların taşların bir kısmı ise 1935 yılında yukarı mahalle de yapılan Namık Kemal İlkokulunun bahçe duvarının yapımında kullanılmıştır.
Yatağan Kasabası 19. Yüzyıl sonlarına kadar Muhtarlık olarak idare edilmiş, 1925 yılında ilk Belediye teşkilatı kurulmuş, 1927 de nüfus sebebiyle belediyelik kalkmış,1956 yılında kurulan Belediye ise halen devam etmektedir.

Osman Bey (Yatağan Baba) zamanında başlayan demircilik günümüze kadar devam etmektedir. Halen Osmanlı ordusunda kullanılan ve Yatağan yapımı olan palalar İstanbul Topkapı müzesinde Osmanlı silahları bölümünde sergilenmektedir. Yatağan Kasabasında barutçuluk sanatı demircilik sanatı kadar eskiye dayanmaktadır.. İstanbul'un fethi sırasında toplarda kullanılan barutun bir kısmı Yatağandan gitmiştir..

Fatih Sultan Mehmet'in topcu başısı İlyas ağanın İstanbul'daki mescidini adının Yatağan olması bu rivayeti doğrular niteliktedir. Halk tarafından iyi bilinen güverçle kömür ve kükürtün bileşiminden elde edilen barutçuluk Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte patlayıcı maddelerin bir kanuna bağlanması ile Kasabada barutçuluk gizli olarak evlerin altında bulunan dibekler bağlara götürülerek 1970 yıllarına kadar yapılmıştır.

(Bazı bilgiler Yatağan tarihinden edinilmiştir-Yatağan yakın zamana kadar Acıpayam'a bağlı olup,Serinhisar İlçe olunca oraya bağlanmıştır)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Pzr Nis 12, 2009 9:58 pm    Mesaj konusu: DARIVEREN Alıntıyla Cevap Ver

DARIVEREN

Abdil Dede : Acıpayam -Darıveren kasabası. Avşar boyundan olup köyün kurucusudur. Horasan erenlerindendir. Bölgenin fethinde bulunduğu ve pek çok kahramanlık ve keramet gösterdiği, dilden dile anlatılmaktadır.


Kaynak kişi;Turgut Tok(P.Ü.) makaleleri.

*Türbesi Dedeyanı denilen yerdedir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Sal Nis 14, 2009 6:02 pm    Mesaj konusu: ACIPAYAM YÖRESİ YATIRLAR TÜRBELER Alıntıyla Cevap Ver

TAŞKIN DEDE

Taşkın Dede : Acıpayam -Alâeddin kasabası. Alâeddin Han olarak da bilinir. Horasan erenlerinden olup Oğuz Dede soyundandır. Her yıl adak kurban törenleri ve hayrı, bölge insanı tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

Oğuz Dede : Acıpayam - Oğuz Köyü. Horasan erenlerinden olup Taşkın Dede ile akrabadır. Yörenin fethinde önemli roller üstlenmiştir. Bölgeyi irşat ettiğine inanılır. Anadolu’da çok az sayıda bulunan Oğuz’un Evkara boyundandır.

Karaağaç Baba : Acıpayam -Kumavşarı kasabası. Karaağaç Baba Avşar boyuna mensuptur ve köyün kurucusudur. Acıpayam Ovası’nın fatihidir. Horasanlı’dır. Sarı Süleyman Dede ile akrabadır.


Genç Baba Sultan : Acıpayam -Yazır kasabası. Selçuklu mimarisi tar-zında olan türbe Cin Aliler sülalesi tarafından bakılmaktadır.


Hıdır Avdan Dede : Acıpayam - Kuyucak köyü. Köy, Geygel Yörükleri tarafından kurulmuştur. Türbe; adak, yağmur duası, hayır amaçlı ola-rak ziyaret edilir. Düzenli olarak hayır yemeği yapılır.

KAYNAK,Turgut Tok(P.Ü) Makaleleriden.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:  

  
Seçenekler:
Son Mesajı Alıntı Yap
 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumdaki mesajlara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB GroupCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.