ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32137

21
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47735355

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2903

· Dün

3822

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - HÖRÜ NENE’DEN ŞEHİTLERİMİZ ÜZERİNE
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

HÖRÜ NENE’DEN ŞEHİTLERİMİZ ÜZERİNE

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam Şivesi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Cengiz Sarıca
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Ksm 07, 2007 9:03 am    Mesaj konusu: HÖRÜ NENE’DEN ŞEHİTLERİMİZ ÜZERİNE Alıntıyla Cevap Ver

Epeyicedir görüşemedik gâri yarenlé…Nişleyip goyupbasınız, keyfiniz eyidir işallah décem emmeee eyi olmadınızı bilip durum accık... Yüreklêniz gapmar gapmar kabadını, eşimiş Acıpayam tarhanası gibi ilegen dışına daştını tahmin edipbarın gızanlâ Birileri cımıcık bişeycik deyvese öfkenizden hop deyverip tüygüdüveceniz de Honaz Dağının tepicine çıkıveceniz gibi geliyo…Néden bilipba déseniz şehitlén acısı üreğinizi dağlayıpba…De mi? Sabır mabır galmadı gâri de mi? Emme sabır, sabır… Sabır edin gızanlâ…Sabırla goruk halva olurmuş…Goruğun gara üzüm olmasına cımıcıkda vâ…
O gün, günleden baza günüydü. Sabah erkenden muhtarlık binasına gittiydim. Bi de gözel ırahmet yağıpba ki goydura goydura ..Bi de kokupba burcu burcu… Özleyvemişiz yamırı. Malum ya refduran mı deyyola, refaduran mı deyipbala? Dilim de dönmeyyo böyle covvurca laflara, hanı halka bişeycikle sorceklemiş de “ hı “ yada “ııh” decemişiz ya; ona vamıştım. Acıpayam’dan goca gazadan sandın başına mamır olarak muallimle gelmişle bi yandan oy gullandırıpbbala bi yandan da bizim Yamık Abdıllah’ın bubası Irmızan Çavışla şehitleden bahsedipbbaladı. Accık gulak verivediydim. On iki dene ana guzusunu şehit etmiş gahbele… Aklım fikrim garışmış da ireyimi falan nasıl gullandımı bilememişim. Bi de yonat gızıvedim ya… İçimden söleni söleni vedim. Sölenmek bi yana gayerleyvedim cımık. Aman yokardaki böyyüklemiz duymasın, gulaklarına gitmesin ...Haklı démin dinleyivem biyo beni bakem… Bi çok kelli felli imeclise adamla yolladık sorsanız ya onlara ne sorceseniz, biz onları boylarını mı göstesinle deye yolladık Angıra’ya. Gapı gibi vekalet vedik elléne... Gidin memleketimizi gözelleştirin, eyi idare edin. Çalmayın, çaldırtmayın, hak hukuk içinde yönetin …Memetcikleri öldürtmen, eşkıya denen nohudulan köküne ispirte suyu dökün deye tembehlé ettik. Her şeyin en gözelini sizle bilirsiniz dedik… İreyisi Cumhuru kaç yıl görevde tutcenizi bizim adımıza sizlé gará verin dedik. Bi de, bi çuval sarı gayme paracıkla harcayıp da Amad’a, Memed’e , Âşa’ya
Fatma’ya şöle mi böle mi edelim deye sormanın ne âlemi vâdı? Zâti millet iş gayıt derdine düşmüşde burnundan soluyupbâ…Ööle demi be yarenlem?...

Reyimi gullandım da barmâmı boyeceklé zaman Yamık Irmızan’a eğildim de “ Gene mi şehit vedik galan Irmızan dediydim. “ He ya Hörü Nene ! Hem de 12 dene. Başka da olabilir” Demesin mi? Bu sefer içimden gözelcene gızdım gari gocumanlara… Yeterin gari, bi tedbir alın! Yazık değil mi bu ana guzularına…Aslanla gibi Memetciklere…Yetivesin gari analan, bubalan, geride galan yüreklen dağlandıkları, yetivesin be!...
Gocuman şeherlede ınsanla sokaklara daşıpba.. Al gırmızı bayranı alan çığrınıpba, “Şehitle ölmez, vatan bölünmez!!” Deye. Biz de goca gazada gireği günü yani Acıpayam bazarı günü hep baraba toplenivedik, ne gada ahali vasa ellemize al bayrakları alıvedik ortalık gıpgırmızılı beyazlı gelincik tarlası gibi oluvedi. Bi araya gelmeyi bile bi özlemişiz …Bet tamah edivedim galan gözlerim ıslanıvedi, dolu doluvedi, arada bi göz yaşlarımı yalıkla sildim…Bet gözel oluvedi bet gâri…Hemi ne gada partile vâsâ , solcusu sağcısı, hacısı hocası toplanıvédik.. Haşşölem dedim içimden işte böle olcek! Hepicimiz bu memleketin ınsanı değilmiyiz…Negada gözel, birlik oluvedik…Esnafı, mamırı, işcisi vâsâ toplanıvédik. Ne gada etrafda kövlé, gasabalá vâsâ hepicinin ahalisi geldilé, bazılarına gözlerim irişivedi eskisi gibi gözlerim seçmeyyo gari, gözlerimin feri mi galdı ıhtiyarladık galan…Yörüyüşcülen en önünde bizim Acıpayam Gaymakamı Numan Beği, yanı başında da Acıpayam İreyisi Séfé vadı, bi de içimden övgüle yağdırıvédim her ikisine de haşşölem böle olcek işte halkın önüne düşmüşléde kumandanlık edipbala. Sonracına Gaysar ireyisi Âmad, Alettin ireyisi Üseyin ve Kelekçi ireyisi Irmızan’ı bi ara görüvédim…Şehitlémizin anacıkları, bubaları, yakınları…Çor çocuk, gız gızan, erké gadını toplandık da çığrını çığrınıvedik…Amerigan covvuruna gatil Ameriga!! Şehitlé ölmez, vatan bölünmez! Deye..Hatta Iramatlık hanı bi gözel saz çalan, gözel gözel anlamlı anlamlı lafla eden Aşık Mahsuni Usta vadıydı ya…Bundan otuz sene önce çığrındı durduydu Ameriga gatil gatil..deye emme nahandı ınanmamıştık.
Decem biz de el birlikte çığrındık. Elbette bağırcez, elbette çığrıncez…Sesimizi gocuman dünyaya duyurcez. Hatta çığrınmeyle galmecez yeri geldi mi, vaktı sahatı geldi mi tüfe elimize alcez gahbelen üstüne üstüne de yürüvecez.. Emme… öfkeyle galkan zararla oturumuş.. Düşüne gaşına yapcez işlerimizi...Gırmadan dökmeden…Dostumuzu düşmanımızı eyi bellecez…Size de hakvemeyyom değilim hani bu sabırsızlığınızdan dolayı Yatagan bıça kemiğe

gelip dayanmadı kemiği bile kesmeye başladı gâri. Bilipdurum da…Bu yaşımda benin bile bi elime gırmızı bayrağımızı bi elime de Iramatlıktan galma tüfe alıp çıkıveresim gelipba dağlara..Cavvırlan peşlerine düşen de geberdi geberdiveren, şehitlemizin öcünü alıverem deyyom…Lâkin bu eşkıyayı temizlemek değil aslolan…Sivri sinegi herkes öldürü, bataklığı gurutmak esas olan, bataklığı… O da düşünüp gaşınıp ta olcek şey…O gardeşlerimize mekteplé yapalım. Eğitelim bozgırın insanını… Gardeşliğimizi pekiştirelim…
Ateş düştü yeri yakâmış. O ateş geçen senede Gaysar’da bizim Hafızlan Abdıraman’ın evine düşmüştü. Goca Âmaaadım’ ın şehit habarı aklıma gelivédi. Bicik annadıverem biyo sizlere…Böyle acılı, tasalı olayla malum olu dele ya. O gece Tingildek Veli’nin uyuz köpe goca sabahlara gada ürdü durdu. Bi uludu, bi uludu ki ganından çatleyip düşcedi nedeysem. Bubam ıramatlık dédi itin uluması hayra âlâmet değildir deye... Beni de bi türlü uyku dünek dutmadı. Uyku tazı ben davşan sabâ gadâ seyittim.Yooganın içinde ağdım döndüm…Garabasanlâ bastı…Er ezenlé okundukduktan sonra Yaka mehellesindeki Abdi bey camisinin minaresinden bide gözel selâ sesi gelipbâ ki çingir çingir şölé.. Gulaklamızı yüyüp arındırıpbâ. Gaydalı gaydalı, gocu kövü çınladıpbâ, döktürü döktürüveripbâ bizim hoca efendi. Bi de özene bezene okuyupbâ ki Istanbol Sultan Amad camisi müezzini halt etmiş bizim hocanın yanında. Pencireyi cımık gıytadımda gulâmı yonatca hocanın sesine védim. Selâ gücüle bitti. “…..Addıraman ooluu, Âmad Şavkı Evin şehit düşüp Haggın rametine guvuşmuşdur.”Demesin mi? Accıkda pencirenin ganadını gıytadım da gulamı gözelcene sese doru tekrâdan vedim. Bicikda dinleyivédim. “ Addıraman ooluu Âmád Şavkı Evin şehit düşüp Hag’gın Irahmetine…gavuşmuştur…..” Ayyona galan!!! Nélere gidem galan!!! Gı bizim Hafızlan Addıraman’ın gocuman oğlan, subay oğlan ya bu!..Çöveşlen Zelha’ın oğlan esgéde şehit düşmüşe galan!!! Hadandı galan!!! Gocuman Irabbım sen Eyüb sabrı ve
gari!!! Evin tátalığında donmuş galmışım…Aşşaya encemide bilemedim, çıkcemi de bilemedim… Böğrüme hööle bi ağrı girdi gıpırdeyemeyyon. Hıggınım dutuldu galdı …Sanki goca evlé yıkıldı da altında galagaldım, düverlé düşdü başıma….Amanın da yandımındı galan!! Nélere gidem gári… Vah gári goca Âmadım…Sana hangi ciğerbağlarından yanasıcala gıydı… Kömür gözlüm
Âmád’ım benim, datlı dillim, melul bakışlım, selvi boylu Âmád’ım…Nahandı seni

vuran elle gırılsın da yağlı urgan önlerine gesin e mi?!.Nahandı seni vuranlan gapıları gararsın galsın e mi?! Dağla gibi Amád’ıma necap gıydınız.. . Gocuman Irabbım dayanılır mı gári bu acıya?!..Yavrısına bile doyamadan, gitti gaytan Âmád’ım!... Gitti!...Heç mi din, iman galmadı galan sizléde!?...
Eeee neccen gari, acı habar bi ölüzge gibi goca kasabayı sarıvedi. Babışcıla işi gaydı bıraktı. Necap işlecen gari işleri, elin ayan mı dutcek galan?..Gavelere, sokaklara gam gasavet çöktü. Böyüğünün güccünün boğazına acı bire şırk düğüm atıldı. Ağızlanı bıçak açmeyyo…
Ne edelim galan, edcek bişey galmadı…Âmad’ımın cenazesini beklemeye başladık.Bazá yerine bütün ahali, ne gada gız gızan, genç ihtiyar vása toplanmaya başladı. Ne gadá cuvar kövlüleri vása, şeherléden ınsanla gelipbala şöle akın akın ınsanla…Vilayetten , gazadan hökümet adamları her biri üzgün üzgün…Hanımları siyah siyah geymişle, gara gözlükleri de takınmışla her biri ciddi duruşlu olmuşla da…Ön safa geçtile… Bi ara bi gıpırtı oluvedi, bi bağrış bi çığrınış, gadınlan ağlaması, ağıtla yükselivedi galabalıktan bi de bakıvedim goca Âmad’ ımın tabutu Gırmızı bayrağa sarılmışta esgelen omzunda gelip geli…İçimden bi şeyle gopu vedi…Üreğimden goca ırmaklan suları
boşanıvedi…Ağlamamak elde mi a yarenle…Ağladım…. Sızladım… Hem de höyküre höyküre…Getirdile en ön safa goydula…Ağıtlarımız göklere ulaşdı.
Tutamadım kendimi de Âmad’ım galk gari, galk! Heçte sana yakışmamış bu genç yaşta ölüm dedim.Galk gari, galk!...Dedimsede nafile çığrınışla…Ne gada çığrınsakta, bağrışsakta, yırtınsakta, dövünsekte ıı ııh kâr eylemez galan…Hayalime Âmad’ ın sıması düşüvedi de, tabut başındaki esgeri Âmad sanıvedim, gidiveremde yanaklarından, göz yaşlarından öpüverem bicik dedim. Kendime gelivemişim birden…Dizlerimiz falan dövünürken mor çürüklé oldu… Nahandı duymaz goca Âmad’ım. Hele gencecik gadını, gucanda onbeş aylık yavrısıylen tabutun başında görünce üreğim burkuldu…Göz yaşlarım sele döndü… Emme gadıncaz cavvırları sevindirmemek için dim dik çakı gibi durmeye çalışıpbadı .Goley mi, göz yaşlarını içine siyim siyim akıdıpbadı…Üreğini ısranla cısır cısır dağlayıpba…Offf offff goley mi? Gocuman Irabbım, bubası Addıraman’a, Anası Zelha’ya, gardeşlene, hanımına goca Eyüb peygamber sabrı vesin galan…
İşte böle gari gızanla…Nedcen civan gibi Âmad Şavkı’yı toprağa vedik. Böğrümüzün en gözel yerine sakladık… Hep berabe Âmad’ımı sahaplandık, bağrımıza bastık. Dediğim gibi ateş düştüğü yeri yakıp gavırıyo…Gocaman Irabbım kimseciklen ocána ateş düşürmesin…Geride galanlara döğümlük vesin…

Onu bunu bilmem ben emmeee bidiğim bi şey vasa bu duruma dur deme zamanı geldi geçti gari…Yetivesin eşkıya köpeklerinin uluduğu…Bu gada can aldığı…Yetivesin be!...Dostumuzu düşmanımızı ayırt etme zamanı geldi…Bu Amerigan covvurunun onun yalaka eniklerinin çomana çan dıkama zamanı geldi çattı. Oyunlarını bozuverem. Mıstıfa Kemal’in esgelerinin dimdik nasıl ayakta olduklarını öğrenivesinle…Aldıkları abdestleri bozuldu yalım…Baya zaman geçivedi ya…Ne unuduvediz Çanakkale’yi, Sakarya’yı, Dumlu bunar’ı….Gıbırıs’ı…Emme bu sefer galleşce oyun gurdula…Düşmanı içimizden seçdile…Oyuna gelmeyelim gari gözel ınsanla…
Dün covvurları yurdumuzdan govlecez deye, başımızda Mıstıfa Kemal, İsmet Paşa, Kazım Garabekir Paşa az mı seyittik durduk cepheden cepheye…Hepimiz bu memleketin gızanlarıyız…Neyi üleşemeyyoz len? Neyimizi gısgandık sizleden?... Mekteplere mi gatmadık sizi?..Okuyup da böyyük böyyük adamla mı olmadınız? Gocuman gocuman gumandanla mı
olmadınız…Gadı oldunuz….Muallim oldunuz…Belki ireyisicumhur bile oldunuz…Gız aldık, gız vedik…Et, dırnak olduk… Ülen nasıl düşman oluvedik böle…Muallimle yolladık kövleniz aydınlansın, cahaletten gurtulun deye emme gurşun sıkıp öldürdünüz. Güneşe gurşun sıkılır mı len heç ?...Aş sa aş, iş se iş
bölüşmedik mi len? Nedir bu ayrım gayrım !?..Bu laflá ınsanlarımızı, esgerlerimizi öldürenlere ha…Yannış annaşılmasın… Yog yog bu yanlış işlé sizlen işleri değil hep te bizi çekemeyen, ejnebilen işleri bilip dururuz da…Bu sefer gapanı içten gurdula birazcık zorlanıcez, emme bunu da halledcez necepolsa…Hanı bi söz vadır ya, gahbe içerde olunca gapı dayak dutmaz deye …Gocuman adamlarımız dik durulasa…Guvayi Milliye galpanı takıverip te mavzerin ucunu gösteriverilese şakkadak oturuverile…Biti gannanmış Talabani, Barzani cıscıbıldak galıverile de ağamsınız, paşamsınız, siz böyyük Türk milletisiniz, gardeşiz biz, deye gelirle yanımıza da iş işden geçe… Bilemeyipbala gomşu gomşunun külüne muhteç olceni … Gocumanlarımız da üstlerine gidelim mi, gitmeyelim mi deye düşüpdurula. Harbe gitcek olan ulu orta çığrını duru mu? Accıkta gizliden olur bu harb işi canım… Iramatlık Gara oğlan Gıbrıs’ da neddiydi
“…Âşa tatile çıkıvesin gari…” Dedi de Memedcik Gıbırıs’da alıvediydi bi çırpıda solu.. Şimdi, eee bak biz gelipbarız gaçın ha… Pırınızı pırtınızı toplaye gon der gibi… Sanki davşan gaç dazıyı dut oyunu oynayıpbarız…Haden de be!..Ben bi

goca garı iken bile aglım erip duru her şeye de..Ya sizle!?…Yog yog …Heçde eyi değil bu halimiz de…Haa.. bi de bizim başbukan Amerigan İreyisinin yanına gitcemiş de hanı adı da sövüpba gibi çikin bişey ya, Puşt ‘ mudur Buşt mudur…deye bişeymiş ya, onun yanına varcemiş de “ Puşt agacım bak, Bu eşgıyala benim milletime zarar veryola, esgerimizi öldürüyola…Benim sabrım daştı gari onların kökünü gazıcez, bize izin ver decemiş…Ayyona galan goca Türk milletinin sahabı, ireyisi taaa goca denizle ötesi bi devletten izin mi alır? Gomşun değil, dostun değil… Iramatlık Mıstıfa Kemal, İsmet Paşa heç bunlara yüz mü verdiydi ne oluvedi şimdi? Gözelim ülkemizi baklava dilimi gibi bölüp de Urumlara, Ermenilere, İngilizlere, Fransız’ lara vermeye galkışan Ameriga değil miydi?! O goca covvurun işi değil mi zaten bu işle hep…Néden bulmuş bu eşkıyala topu tüfe…O goca covvur vemedi mi ellerine?..Beslemedi mi bu alaca
gargaları…Eee bize belkide pek goley geliveripba böle gonuşmek emme gazın ayağı öle değil demek ki…İşle çetin ceviz yalım…Gocuman Irabbım sonumuzu hayır etsin!...Fakirliğin gözü kör olsun…Memleketi bi zengin etsek…Kimseciklere muhteç gomasak, minnet etmesek heyt deyveriz de ehh!…Gene de heyt dememiz gerek. Gerekirse aç galmalı, cıbıldak galmalı emmé vatanımıza göz diktirmemeliyiz. Hep baraba gerekirse o esgi günlerde oldu gibi seferberlik edelim… Borcumuzu ödemek için çok çalışalım… Herkesle bişeyle vesin. Devletimiz için gerekirse meccane çalışıverelim….Ben bile ihtiyar halimle yanışlı yanışlı çorapla örüp de parasını bağışleyem... Her mamır bi maaşını almeyvesin, devletimizin hazinesine dolduralım…Ejnebilere gaç gayme borcumuz vasa verelim..Ne gada akıllı adamlarımız, alimlerimiz vasa ünneyelim memleketimize...Hadin gari bakam yetivesin ellen covvurlarına çalışıvediniz cımıcıkda kendi ınsanlarınza çalışın deyverem. Teyyarelerimizi, vapırlarımızı, şimendiferlerimizi, domofillerimizi kendimiz yapalım. Kimseciklere münnet etmeyelim… Bak o zaman kimsele bişey deyebilecek mi bize…İşte o zaman ne eşkıya galır, ne terör galır, ne de oyun gurabilir o covvurla…Herkesin garnı tok, sırtı pek olduktan sonra, eğittikten sonra…Şehit habáları duyulmeyveri gâri…Memetciklen anasının bubasının göz yaşları diniveri…En gözeli, en mühimi de birlikte olmaktır yarenlé gelin bir olalım, pir olalım, diri olalım… Gocuman Irabbım ölen şehitlerimizin mekanlarını nur etsin…Galanlara gocuman gocuman sabırla vesin…Gözel devletimize birlik, dirlik, düzenliklé vésin....Yannış bi laf eddimse de affedin galan neccen cahilin mektubu okunmaz dele ya, hanı bizim memlekette bi söz vâdır “ Yörüğün oturduğu bayırlan sırttır/ Yediği içtiği ayrannan, süddür/ Ettiği laf vıtlan zırtdır… Çok görmeyven galan. Hadan gâri galın sağlıcakla…
02.11.2007
Hörü Nine’niz….
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
esrarengizegeli
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Çrş Ksm 07, 2007 11:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hörü Nene yüreğine sağlık, tebrikler.
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Çrş Ksm 07, 2007 3:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu kadar güzel anlatılır,halkın düşüncesi,tavrı şivesi.
Teşekkürler değerli hemşerim,yüreğine sağlık.

Lütfen daha sık sık yazsın Hörü nine,özletmesin kendini.
Başa dön
girenizli001
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Ksm 09, 2007 8:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hocam tebrikler bu kadar güzel anlatılmaz memleket meselemiz basarılarınızın devamı dileğiyle durmuş gençtürk
Başa dön
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cmt Ksm 10, 2007 2:50 pm    Mesaj konusu: Hörü Nene den şehitlerimiz üzerine Alıntıyla Cevap Ver

Çok harika bir yazı olmuş, tebrikler. Elinize, yüreğinize sağlık.

İçersinde barındırmış olduğu güzel duygu ve düşüncelerle çok anlamlı bir yazı, şivesiyle ise çok sempatik..
Başa dön
mrzeren
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Pzr Ksm 11, 2007 5:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok hoş olmuş Müdürüm. Öğrencilerime okuyacağım bu yazıyı. Elinize sağlık.
Başa dön
sonsbahar
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Ksm 13, 2007 8:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

gerçektende çok güzel anlatılmış okurken göz yaşlarımı tutamadım zaten çok hassas bir konu anlatımda çok güzel olmuş Hörü ninenin yüreğine sağlık.
Başa dön
selfat
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Ksm 13, 2007 8:58 am    Mesaj konusu: .. Alıntıyla Cevap Ver

cok guzeellll anlamli...
horu nine degilde okumus biri yazsaydi bu yaziyi metni..siyaseti dini kesin biryere cekilirdi..yazanin paylasanin yuregine eline saglik..
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam Şivesi Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız