ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32146

19
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47771501

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

6544

· Dün

10352


Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - Dodurgalar-KELOĞLAN MAĞARASI Resimleri
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

Dodurgalar-KELOĞLAN MAĞARASI Resimleri

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE


Kayıt: Jun 05, 2007
Mesajlar: 78


MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 1:29 am    Mesaj konusu: Dodurgalar-KELOĞLAN MAĞARASI Resimleri Alıntıyla Cevap Ver


KELOĞLAN MAĞARASI : Acıpayam ilçesinin 20 km.

güneydoğusunda bulunan Dodurgalar Kasabasının 6 km. batısındaki Malı Dağı'nın doğu yamacında yer alır.

Denizli-Antalya yolu hemen yakınından geçer. Mağara, Denizli-Antalya yoluna 2 km. mesafededir.

Yol çalışmaları tamamlanarak asfalt yol ile mağaranın girişine kadar araçlarla gidilebilmesi sağlanmıştır.

Mağara 1110 m. rakımdadır.Dar bir girişten sonra uzun bir salon şeklinde uzanan 145 metre uzunluğunda fosil bir mağaradır.Mağaranın bol çatlaklı yapısı nedeniyle karstlaşmaya son derece uygun, Jura-krtase kireç taşları içinde gelişen mağara birçok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda adacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir.Hemen hemen yatay gelişen mağaranın girişi 70 cm. kadar yükseklikte olup; ilerledikçe 5-6 metreye kadar yükselir. İlerisi çatlaklar boyunca gelişmiş damlataşlar (sarkıt,dikit,sütun duvar ve örtü damlataşları) ile kaplıdır. Damlataş sütunları ile küçük odacıklara bölünmüş, tek bir salondan meydana gelen mağara; nemli ve ılık bir havaya sahiptir.Haziran 1998'de dışarıda 32 C derece sıcaklık % 65 mutlak nem varken, mağaranın girişinde 17 C derece sıcaklık % 78 nem, salon başlangıcında 16 C derece sıcaklı % 84 nem ve son bölümde 15 C derece sıcaklı % 89 nem belirlenmiştir.Mağarada herhangi bir gaz yada rüzgar hareketi görülmemiştir.

Acıpayam Ovası'na hakim bir noktada bulunan Keloğlan Mağarası'nın içi, görünümleri son derece güzel damlataşlarla kaplıdır.Sarkıt,dikit,sütun ve örtü damlataşlarından meydana gelen şekiller, mağarayı adeta damlataş ormanına dönüştürmüştür.Gerek mağara içi, gerekse doğal çevrenin güzelliği, Keloğlan Mağarası'nın turizm amacı ile kullanılmasına çok uygundur. Ayrıca Denizli'yi Antalya'ya bağlayan karayoluna yakın olması da önemini bir kat daha artırmaktadır.

On milyon yılda su damlacıklarının ile oluştuğu tahmin edilen bu doğa harikası ve tabiat güzellikleri görülmeye değer mahiyettedir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE


Kayıt: Jun 05, 2007
Mesajlar: 78


MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 1:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE


Kayıt: Jun 05, 2007
Mesajlar: 78


MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 1:55 am    Mesaj konusu: Dodurgalar-KELOĞLAN MAĞARASI Resimleri 2 Alıntıyla Cevap Ver

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE


Kayıt: Jun 05, 2007
Mesajlar: 78


MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 1:58 am    Mesaj konusu: Dodurgalar-KELOĞLAN MAĞARASI Resimleri 3 Alıntıyla Cevap Ver

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
ugurr
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE


Kayıt: Feb 16, 2007
Mesajlar: 232


MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 12:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok güzel bir yer

teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
grandhonour
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE


Kayıt: Aug 10, 2005
Mesajlar: 208


MesajTarih: Pzr Ağu 26, 2007 9:44 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben gittim oraya cok soğuk yaa kısın nasıl oluyor acaba içerisi??
_________________
grandhonour
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
cılgındodurgalı
ÜYE
ÜYE


Kayıt: Apr 27, 2008
Mesajlar: 13


MesajTarih: Cum Eyl 26, 2008 5:06 pm    Mesaj konusu: slm Alıntıyla Cevap Ver

cok soguk oluyorrr
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
pilavci
ÜYE
ÜYE


Kayıt: Jan 24, 2011
Mesajlar: 4


MesajTarih: Çrş Nis 13, 2011 1:45 pm    Mesaj konusu: Re: slm Alıntıyla Cevap Ver

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kelo%C4%9Flan_ma%C4%9Faras%C4%B1
DEGERLİ MİSAFİRLER,
Keloğlanlar Mağarasını tanıtan ve Vikipedia'da yer alan tanıtım yazısını (en güncel ve doğru bilgilerin yer aldığı) altta sunuyorum.

Zevkle okuyacağınızı düşünüyoruz...
a) Ziyaret sonrası izlenimlerinizi lütfen paylaşınız...

Keloğlan Mağarasını Tanıtım Yazısı

'Keloğlan Mağarası - Dodurgalar Kasabası', Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar kasabasının sınırları içerisinde bir mağaradır. Mağaranın bulunduğu nokta, Denizli-Antalya karayoluna (Uluyol) 3 km mesafededir

Keloğlan Mağarası', 1990’a kadar kimsenin dikkatini çekmemiş, sadece çobanların bildiği, herhangi bir amaçla kullanılmayan bir mahalde ve konumda iken; Denizli Valiliği ve Dodurgalar Belediyesi'nin Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğüne yaptıkları başvuruları ile MTA tarafından etüdü (MTA Uygulama Projesi) yapılmış ve turizme açılmasına karar verilmiştir. - Mağaranın doğallığından hiçbir şey kaybetmeden günümüze ulaşmasında, insan kullanımından uzak ve bilinmez bir konumda olması da önemli bir sebebtir.

- Mağaranın mülki hudut olarak ve idari yönden bağlı olduğu Dodurgalar kasabası ise, Acıpayam (Karaağaç) Ovası'nın güneydoğusundadır. Ovanın "Yaka Bucağı" adı verilen bölümünde, Eşeler Dağı'nın güney yamacında yer almaktadır. Dodurgalar Kasabası, özellikle yaz döneminde yoğun turistik yolcu akışı olan Denizli-Antalya karayoluna (Uluyol) da beş km mesafededir. Son 15-20 yıl boyunca ise Kasaba halkından bazı aileler, yaz evlerini ULUYOL boyuna, kıyısından Uluyol'un geçtiği Banraz Burnu civarına ve Bostanköy ovasına yapmışlardır. Bu nedenle Kasabanın doğal uzantısı Antalya karayoluna ulaşmış olup, Kasabanın Bostanköy veya Uluyol adı verilmesi uygun olacak yeni bir mahallesinin oluşumu da hızlanmıştır.

- 2003 yılında turizme açılan ve Türkiye’de turizme açık 14 mağaradan biri olan Keloğlan(lar) Mağarası (Dağdaş ve ark., 2005), Dodurgalar’dadır. Mağara; Bucakiçi Mevkiindeki Köyyeri denilen muhitin (küçük tepecik) hemen batısında yükselen Karadağ’ın (1421 m) Keloğlanlar Yakası adı verilen yamacında bulunmaktadır. Mağaranın bulunduğu yamaç, gündoğuya bakar. Yaka Bucağı köy ve kasabaları ile Eşeler Dağı silsilesinin en güzel manzara seyri, mağaranın yanındaki dinlenme yeri olan “Seyirlik” mekanında mümkündür.


Dodurgalar-Keloğlan Mağarası, Karadağ'ın Bucak İçi mevkiinde gündoğuya bakan Keloğlanlar Yakası üzerinde bulunmaktadır. TRT bu yöreyi ve mağarayı tanıtmıştır. Ayrıca 2003 yılında 3 km'lik asfalt karayolu bağlantısı da tamamlanarak iç ve dış turizme açılmıştır.
2005 yılında ise özel bir televizyon kanalı bu yöreyi ve mağarayı geniş çaplı tanıtmış olup yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmiştir.

Denizli-Antalya ana karayoluna yakın olması nedeniyle ulaşımı çok kolay olan mağara, denizden 1110 metre yüksektedir. 145 metre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer beş-altı metreye çıkan mağara, bir nevi damla taş ormanını çağrıştırmaktadır.

Kasabadaki hem Keloğlan ve hem de Aslanlı Mağaraları, yatay-yarı yatay, kaynak-geçit konumlu, yer yer çok katlı fosil mağaralardandır. Keloğlan mağarasında; etüd çalışmaları esnasında ortaya çıkan çeşitli hayvanların iskeletlerine ait kemikler de sergilenmektedir. Mağaranın gezi alanı ise 145 metredir.

Kireçli anakayalardan oluşan Batı Akdeniz Torosları üzerinde bulunan Dodurgalar kasabası ve yakın çevresi, doğal olarak mağaralar bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle yöre, in ve mağaralar yönünden oldukça zengindir. Eşeler Dağının ovaya doğru uzanan alçak yükseltilerinden olan Antalya yolu boyunca uzanan Karadağ’ın “Bucak içi” mevkiinde, yörede “Keloğlanlar Yakası” olarak bilinen yamacın (yakanın) üst kısmında bulunan ve 2003 yılının “turizm mevsimi” başlarken hizmete açılan “Keloğlan Mağarası” da bunlardan birisidir ve en önemlisidir.

Mağara, Dodurgalar Belediyesi sorumluluğunda işletilmektedir.

Mağaranın geniş bir girişi vardır. 5-6 m yüksekliğindeki mağara içinde uzanan gezinti yolaklarının uzunluğu yaklaşık 145 m’dir. Mağara içideki hava, nemli ve sıcaktır. Görülmeye değer çok zengin sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağarada, çok sayıda doğal odacık ve bölüm bulunmaktadır. İlmî yayınlarda yaygın olarak belirtildiği üzere; karstik yapıdaki anakaya ve topraklardan, içinde kireç bulunan su damlacıklarının uzun yıllar boyunca oluşturduğu sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağara ortamları doğal güzellikleri yanında astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmıştır.

Mağaranın bol çatlaklı yapısı karstlaşmaya son derece uygundur.Jura-kratase ve kireçtaşları içinde gelişen mağara, bir çok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda odacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. İçerisinde çatlaklar boyunca gelişmiş damlataşlar (sarkıt, dikit, sütun duvar ve örtü damla taşları) yoğun olarak bulunmaktadır. Damlataş sütunları ile küçük odacıklara bölünmüş, tek bir salondan meydana gelen ve dar bir girişi olan mağara; nemli ve ılık bir havaya sahiptir. 1998 yılında yapılan tesbitlerde, dış ortam sıcaklığı 32 santigrat derece ve mutlak nemin % 65 olduğu görülmüştür. * Mağarayı ziyaret ettikten sonra, 200 metrelik bir "doğa yürüyüşü" ile de Karadağ’ın zirvelerinden birine de ulaşabilir, zirveden Acıpayam ovasını ve ovayı çevreleyen Torosların Gölgeli, Honaz, Kızılhisar, Eşeler, Boncuk Dağlarının ve platolarının unutulmaz güzelliğini gözlemleyerek zihninize işleyebilirsiniz.

Sonrasında sadece 20 dakikalık bir yolculukla Dodurgalar-Değirmendere’deki alabalık tesislerinde yol yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Yeni keşfedilen ve kasabaya iki km mesafede, Muza mahallesi yolu üzerinde bulunan ve tamamen el değmemiş bakirlikteki ikinci Aslanlı İni de; ulaşım, mağara içi ve çevresi alt yapı hizmetleri sağlanarak turizme kazandırılmayı beklemektedir. Sözü edilen yeni mağaranın bitişiğinde yer alan eski Aslanlı İni de, 1989 yılında İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 3. derece SİT alanı olarak ilan edilmiştir.

Mağaraya girildiğinde büyük bir galeri ile karşılaşılır. Galeri boyunca mağarada binlerce yıl boyunca oluşan sarkıtlardan, makarna tabir edilen ince sarkıtlar ve dantel sarkıtlara kadar çeşitli örnekler mevcuttur. Tavandan damlayan suların oluşturduğu sarkıt ve dikitlerin birleşerek oluşturdukları sütunlar ile traverten oluşumlar, mağaraya ayrıca gizemli bir atmosfer kazandırır. İlaveten, tavandaki geniş çatlaklardan kaynaklanan büyük sarkıtların dikitlerle ve birbirleri ile birleşmesi sonucu, mağaranın içinde doğal duvarlarla ayrılmış odalara benzer bölmeler oluşmuştur.

Uygulama Projesi doğrultusunda inşa edilen gezi yolları aydınlatılmıştır. Mağaranın içerisi aynı zamanda kameralarla kontrol edilmektedir. Mağara, astım hastaları tarafından da büyük ilgi görmektedir. Mağaranın giriş kısmında küçük bir yarasa kolonisi bulunmaktadır.

ÖNEMLİ VE GÜNCEL BİLGİ:

Dodurgalar Kasabası; 17 Aralık 2010 tarihinde, 2011 Yılı "Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri Listesi"nde yer alarak büyük bir liyakate, şerefe ve kazanıma ulaşmıştır. Kasabamıza hayırlı olmasını dileriz...
KAYNAKÇA

Akıncı, S., Sarıtaş, M., ve Kazdağlı, C., (2003): Meraklı Gezginlerin Yeni Uğrak Yeri İlgi Topluyor: Keloğlan Mağarası. Denizlim (Denizli Ekonomi, Tarih, Sanat, Kültür ve Magazin Dergisi)-1, s. 54-57.

Dağdaş, Said, Ay, Muhammed, ve Dağdaş, Ayşenur, (2005): Denizli–Acıpayam - Dodurgalar Kasabası ve Yakın Çevresinin Turizm Potansiyeli (Keloğlan Mağarası Örneği). Ulusal Mağara Günleri Sempozyumu, 24-26 Haziran 2005 Beyşehir, s. 255-273, 310 s.

MTA, (1998): Dodurgalar Mağarası Uygulama Projesi Raporu.
Ozansoy, C., ve Mengi, H., (2006): Mağara Bilimi ve Mağaracılık, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları- 235, s. 294-300.

Törk, K., ve ark., (2005): Türkiye Mağaraları, Ulusal Mağara Günleri Sempozyumu, 24-26 Haziran 2005, s. 31-46, 310 s.


En son pilavci tarafından Prş Nis 14, 2011 1:42 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Çrş Nis 13, 2011 3:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Teşekkürler bu güzel paylaşım için..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
alimak
ÜYE
ÜYE


Kayıt: Mar 31, 2011
Mesajlar: 6


MesajTarih: Sal Tem 19, 2011 10:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu calismayi yapan herkese tesekkürle
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB GroupCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.