ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32146

16
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47771421

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

6464

· Dün

10352

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - DODURGALI İBRAM AMCA ile KAHVE SOHBETİ (Yazan Nuri GÖKGÖZ)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

DODURGALI İBRAM AMCA ile KAHVE SOHBETİ (Yazan Nuri GÖKGÖZ)

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Cum Şub 11, 2005 8:38 am    Mesaj konusu: DODURGALI İBRAM AMCA ile KAHVE SOHBETİ (Yazan Nuri GÖKGÖZ) Alıntıyla Cevap Ver

İbrahim EBECİM (Goca İbram) Almancı 72 yaşında
Acıpayam’ın Dodurga Beldesinde oturan İbram dayı ile köy kahvesinde Acıpayam.com ekibi olarak Ben,Mustafa Ünal Muhammet Ak ve Mehmet Soysal la beraber kahvelerimizi yudumlarken köy hakkındaki sohbetlerimizin arasında İbram Dayı Amad Alı pehlivanın bu güne kadar pek fazla duyulmamış olan gerçek bir olayını bizlerle paylaştı.
[/img]
Yıllarca Almanya da işçi olarak da çalışan İbram dayıyı dinlerken sanki o anı yaşar gibiydik. Çünkü Dodurga ‘ya girerken gördüğümüz yolun sağındaki sarnıç ve köye girer girmez sağ taraftaki o eski çeşme, bu beldemizin gizemini ortaya koyuyordu.

(Daha sonra belde hakkında anlatmaya devam ediyor İbram Dayı.)

Yeni nesil hep Denizli’ye veya yurt dışına gidiyor. Beldemiz yerinde sayıyor. Keloğlan Mağarasını eskiden pek bilen yoktu. Çobanlar mağara olduğunu biliyorlardı ama cesaret edip içine fazla giremiyorlardı. Burası eskilerden Tefenni’ye bağlı idi. Adına da Kirizli derlermiş. Üç derenin ağzında büyük bir kaya var. Be kaya- ya merdiven yapmışlar. Gidilip görülmeye değer.

1950 yılından sonra köyümüzde bulanan misafirlerin kalması, yemek yemesi için kullanılan odalarımızın arasına Tatarlar odası, Tanıskılar odası, Dığanlar odası, Cıngıllar odası, Asimler odası, Kadılar odası, Molla Hasanlar odası ve Tümbüller odası eklendi.

Beldemizin salatalıkları çok meşhurdur. Üzüm, tütün, sebzecilik yaygındır. Çevrenin meyve ve sebze gereksiniminin çoğunu bu beldemiz karşılamaktadır. Eskiden bizim buraya Acıpayam’ın Antalya’sı derlerdi. Beldemizde yaklaşık altı yüz hane bulunmaktadır.

Dodurga Beldesi gerçekten araştırılıp tüm gizemlerinin ortaya çıkarılması gereken bir tarih gibi durmakta karşımızda. Zamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım bu beldemizde. Keşke zamanım olsaydı dedim kendi kendime. Durmuş Ali dayının hanımı Hatice nine ile Muhammet Ak ninesi Vezirlerin İsmel in eşi Raziye nine İle daha fazla sohbetler edebilseydik.

Ve söze şöyle başlıyor İbram Dayı,

Eski zamanlarda Recep Efendi diye biri varmış. Sonradan recep Pehlivan olmuş. Bir gün arkadaşları ile Yeşilyuva Köyü’ne gitmişler. Orada bir dedikodu yüzünden kavga çıkmış. Tabanca ile Recep pehlivanın gözünden vurmuşlar. O günden sonra lakabı Kör Recep olarak kalmış.

Ben Recep efendiliğini kabul etmedim, Recep Pehlivanlığı da kabul etmedim ama kör Recep’liği kabul ettim.Demiş.
Ben, büyüklerimizden duyduklarımı söylüyorum. Ben, büyüklerimin söylediklerini anlatıyorum hiç ilavesiz. Amad Alı Pehlivan her gittiği güreşte yenilirmiş.
Bir gün Yeşilova da güreş varmış. Amad Alı, ben de gideceğim demiş ama arkadaşları onu götürmemişler.

Amad Alı, Akkayalar mevkiinden vurmuş yola güreşlerin yapıldığı Yeşilova ya doğru arkalarından gitmiş. Giderken çayın kenarında yaşlı aksakallı biriyle karşılaşmış. Çayın içine büyük bir çam devrilmiş. Yaşlı aksakallı adam oğlum beni bu çaydan karşıya geçiriver demiş. Amad Alı, bu aksakallı yaşlı adamı karşıya geçirmiş. Yaşlı aksakallı adam Oğlum yolun nereye diye sormuş. O’ da Yeşilova da güreşler var. Arkadaşlarım beni, sen hep yeniliyorsun diye götürmedi. Ben de arkalarından gidiyorum. Orada güreş tutmak istiyorum demiş. Aksakallı yaşlı adam da oğlum Allah senin sırtını bundan sonra yere getirmesin. Gittiğin her yerde de başa güreş demiş.

Amad Alı, güreşlerin yapıldığı Yeşilova ya varmış. Arkadaşları onu görünce alaylı bir şekilde gülmüşler. Bizim yenilmeye doymayan pehlivanımız yine gelmiş demişler.
Ayak güreşleri başladığında, hadi Âmad Alı soyun bakalım demişler. Âmad Alı; hayır güreşmeyeceğim demiş. Büyük ayak güreşleri başlamış yine Amad Alı soyun hadi demişler, yine ben güreşmeyeceğim demiş. Arkadaşları şaşırmış, Allah Allah bu neden böyle yapıyor diye düşünmüşler.

Sıra Başpehlivanlık güreşlerine gelince soyunup ortaya çıkıvermiş.
Amad Alı yı er meydanında gören ve onu tanıyanlar gülüyor alay ediyor ve şunun yaptığı işe bak diyorlarmış. Meydanda dolaşarak çırpınmaya başlamış. Çırpındıkça vücudu irileşmiş. Görenler izleyenler hayretler içinde kalmış.
Çıkardığı müthiş güreşlerle başpehlivanlığı almış. Yolda gelirlerken Recep Pehlivana dönmüş.

Ben seni bile yenerim.’Demiş.

İddialaşmışlar. Arasından çok bir zaman geçmeden bu iddia köyün kabristanının yanındaki Mollalar Mescidi meydanında bu iki yiğidi karşı karşıya getirmiş. Davullar zurnalar çalınmış ve bu iki pehlivan büyük bir iddia ile güreşe tutuşmuşlar.

Bundan sonraki anlatacaklarım gerçektir. Bunu çoğu bilmez. Amad Alı Kör Recep’e bir elense çekmiş. Kör Recep Dayının feleği şaşmış. Ne olduğunu anlayamamış. İzleyen köylülerin şaşkın bakışları arasında Kör Recep Dayı tamam diyerek güreşten çekilmiş. Soranlara ben hayatımda hiç böyle elense yemedim demiş. Amad Alı’nın böyle elense çekmesi çok ağır gelmiş Kör Recep Dayıya, gururuna yedirememiş.

O günden sonra Kör Recep dayı bir daha güreşmemiş. Ve her yerde o ne sert elenseydi ben böyle bir güçlü el görmedim diyerek herkese anlatırmış. Bu olay olmuş, öyle şaka filan değil.

Daha sonra belde hakkında anlatmaya devam ediyor İbram Dayı.

Yeni nesil hep Denizli’ye veya yurt dışına gidiyor. Beldemiz yerinde sayıyor. Keloğlan Mağarasını eskiden pek bilen yoktu. Çobanlar mağara olduğunu biliyorlardı ama cesaret edip içine fazla giremiyorlardı. Burası eskilerden Tefenni’ye bağlı idi. Adına da Kirizli derlermiş. Üç derenin ağzında büyük bir kaya var. Be kaya- ya merdiven yapmışlar. Gidilip görülmeye değer.

1950 yılından sonra köyümüzde bulanan misafirlerin kalması, yemek yemesi için kullanılan odalarımızın arasına Tatarlar odası, Tanıskılar odası, Dığanlar odası, Cıngıllar odası, Asimler odası, Kadılar odası, Molla Hasanlar odası ve Tümbüller odası eklendi.

Beldemizin salatalıkları çok meşhurdur. Üzüm, tütün, sebzecilik yaygındır. Çevrenin meyve ve sebze gereksiniminin çoğunu bu beldemiz karşılamaktadır. Eskiden bizim buraya Acıpayam’ın Antalya’sı derlerdi. Beldemizde yaklaşık altı yüz hane bulunmaktadır.

Dodur isminde biri varmış buraya ilk yerleşen. Kışın burada durur yazın da serin olduğu için yazır a gidermiş. Dodurga Beldemiz eskiden çok ağaçlık olduğundan burada ardıç kömürü yapılır çevreye satılırmış. Demircilikle uğraşanlar bu kömürü alırlarmış. Burada Romalılar ve Yunanlılara ait eserler mevcuttur. Yazır tepesinin Dodurga’ya bakan kısmında Birçok devirlerden kalma büyük mezarlar vardır.

Eski zamanlarda Dazkırılı Koca Mustafa Efe bir gün bu Dodurga ya bir baskın düzenler. Bu baskında Tümbüller odasında 2 jandarma Muhtar Amad Ali Aza Molla Hüseyin, Aza Molla Hasan, Aza Sivişoğlu şehit olur. Şehit olan jandarmalardan biri Yeşilova’danmış. Hala Yeşilova’dan o jandarmaların yakınları gelir gider.

Dodurga isminin, yurt tutan yurt koruyan anlamı taşıdığı söylenmektedir. Amad Alı Pehlivan gibi birçok güreşçilerimiz vardır. Yine Amad Alı Pehlivanın katılmadığı güreşlerde Şakır Tozen başa güreşirmiş. Bunlardan on yaş küçük Hacı Efe Tolgay, Ramazan Deniz,Arif Deniz Ramazan Mengi İsmail Dana Zikri Urgana isim yapmış Pehlivanlardır.

Sonraki yıllarda Kırkpınarda; Şeref Demir, Büyük Orta güreşlerinde birinci olmuştur. Halen güreşçileri ile ünlüdür.
Köyde eskiden olduğu gibi İnşaat ustacılığı meşhurdur. Çevre inşaatlarının %80 i genellikle bu beldemizin ustaları ile yapılmaktadır.

Sonra birazda kendinden anlat diyorum ibram amcaya. Gülüyor o tatlı ve inanın unutulmayacak şen kahkahalarla.

Bana, Türk sinemasının unutulmaz karakteri olan Erol Taş a benzettikleri için Erol Taş derlerdi. Bu benimde hoşuma giderdi. Şimdi sizi de bir sanatçıya benzetseler gurur duymaz mısınız? Bende gururlanırdım. Yürüyüşüm bile değişirdi valla. Çok güzel adam döverdim. Kavgacı filan değildim ha. Sakın yanlış anlamayın.

Almanya işçi olarak gittiğimde orada kendimi çok sevdirdim. Beni çok sevdikleri için beni kırmıyorlardı. Arkadaşlarımı birer birer işe aldırmaya başladım. Soruyorlardı bana. Bu kim diye kardeşim diyordum. Bu şekilde 19 kişiyi işe alıvermişim. Bir gün şef bana sordu senin çok kardeşin var diye. Gülüştük. Evet dedim Türkiye benim hep kardeşim. İlerleyen zaman içinde bu şekilde tam 60 kişiyi işe aldırdım.”

Toplum olarak bu değerli büyüğümüz İbram Amcanın bu altı çizilecek sözü hafızalarımızdan hiç silinmemesi gerektiğini ve Türk insanını kardeş gibi görecek İbram amcalara ne kadar ihtiyacımız olduğunu düşündüm.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan saatlerin bir hayli ilerlediğini fark ettim. Hava kararmadan Keloğlan mağarasını görmek istiyordum.

İbram Dayıdan ve bu gizemlerle dolu beldemizden ayrıldım. Bir başka zamanda, kalan sohbetimizin devamında buluşmak üzere.

İbrahim EBECİM 72 yaşında Halil İbrahim Karol 74 yaşında Halil AKYOL Gözlüklü 91 yaşında

Burası Acıpayam Dodurga
Tarih yatar koynunda
Pehlivanlar toplanır
Amad Alı’nın etrafında
Boldur meyve sebze ovalarda
Yiğitler çıkar her dönem
Derelerde bol akarsularımız
İçinde oynaşır balıklar
Bize derler
Yurt tutan yurt koruyan
Gönül kapımız açıktır her zaman

20.01.2005 Nuri GÖKGÖZ

Bu araştırma gezisinde yer alan Acıpayam com ekibinden Mustafa Ünal a Dj Sıla Mehmet Soysal a ve Muhammet Ak kardeşime çok teşekkür ediyorum.

Nuri GÖKGÖZ
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Sal Arl 26, 2006 12:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

vay bee aradan 2 yıl geçmiş. ama pek fazla okunmamış bu başlık. dodurgalılar bi bakın baken... Bu etkinlik acıpayam.com yönetiminin toplandığı ilk etkinliktir.

mesela ben nuri abim ve mehmet le ilk burada yüzyüze tanıştım..

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
rcagan
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pts Oca 22, 2007 11:48 pm    Mesaj konusu: Teşekkürler. Alıntıyla Cevap Ver

Bu etkinliği iyi ki yapmışsınız. Gidenlerin ve yazıya dökenlerin ellerine, akıllarına sağlık. Benim bildiğim/gittiğim bir yer değil ama merak ettim. Goog'leden aradığımda burayı gösterdi. Hiç gitmeden gitmiş kadar oldum nerdeyse. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
ugurr
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cum Hzr 22, 2007 7:18 pm    Mesaj konusu: Re: DODURGALI İBRAM AMCA ile KAHVE SOHBETİ (Yazan Nuri GÖKGÖ Alıntıyla Cevap Ver

Dodurga Beldesi gerçekten araştırılıp tüm gizemlerinin ortaya çıkarılması gereken bir tarih gibi durmakta karşımızda. Zamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım bu beldemizde. Keşke zamanım olsaydı dedim kendi kendime. Durmuş Ali dayının hanımı Hatice nine ile Muhammet Ak ninesi Vezirlerin İsmel in eşi Raziye nine İle daha fazla sohbetler edebilseydik.

tatarlar odasının benim için önemi;
benim sülaleme dodurgada tatarlar diyolar orası babamın dedesinin mi neymiş

Raziye nine ise benim de anneannem oluyor (Muhammet AK'ta kuzenim oluyor) raziye ninem şimdi öldü Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun nur içinde yatsın...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız