ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32146

18
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47771456

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

6499

· Dün

10352

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - Kur’an ve Sünnette Müslümanın Sığınağı DU VE ZİKİRLER
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

Kur’an ve Sünnette Müslümanın Sığınağı DU VE ZİKİRLER

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 07, 2007 9:05 pm    Mesaj konusu: Kur’an ve Sünnette Müslümanın Sığınağı DU VE ZİKİRLER Alıntıyla Cevap Ver

Allah Teâlâ’ya hamd, Rasûlü Muhammed-sallallahu
aleyhi ve sellem-’e, âline ve ashabına salât ve selâm olsun.

Değerli arkadaşlar sizinle çok ihtiyaç duydugumuz günluk dua ve zikirleri müsaade ederseniz sizinle paylaşmak istiyorum.

Gerek insî ve cinnî şeytanlar; gerekse kötülüğü
emreden nefsimizin saldırıları, bizi gaflete sürükleyip
hedefi şaşırtmaktadır.
Oyalanma ve gurur dünyası
denilmesi de bundan dolayıdır.Bu, gafletin bir başka
adıdır.Artık Allah Teâlâ’nın hoşnutluğunu kazanmaya
vesile olacak sebeplere sarılmak kişiye ağır gelir ve
kendini avutmanın yollarını arar.

Bu saldırılara karşı müslümanın kendini koruyacak
kalesi de, Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-’in hayatında
inşa ettiği ve günümüze kadar ehli sünnet hadis
âlimlerince bize ulaştırılan sahih zikir ve duâlardır.
Kalbi Allah’ı anmakla yumuşayan bir müslüman, bunlarla
kendini korumaya alır ve Rabbinin hoşnutluğunu
kazanabileceği tüm vesilelere hırsla tutunur.

Hamd, ancak Allah'adır.O’na hamdeder, O’ndan
yardım ve mağfiret dileriz.
Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüklerinden
Allah’a sığınırız.Allah kimi hidâyete erdirirse,
onu saptıracak yoktur.Kimi de saptırırsa onu hidâyete
erdirecek yoktur.
Allah’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâhın
olmadığına,O’nun bir olduğuna ve ortağı bulunmadığına
şehâdet ederim.Yine, Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-
Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim.
Allah-azze ve celle- O’na, âline, ashabına ve kıyâmete
kadar onlara güzel bir şekilde tâbi olanlara salât ve selâm
eylesin.

Arapça metinlerin Türkçe okunuşlarına yer
vermekten, anlamı değiştiren hatalara yolaçtığından ve sahih ilmî değerlere aykırı olduğundan dolayı bundan kaçındık.Bu gibi kitaplardan
ezber yapmaktan şiddetle kaçınmalıdır.
Arapça metnin harekeli olması ezber ve doğru
telaffuz için yeterince kolaylık sağlayacaktır.

Şüphesiz başarı, Allah’tandır.

Kitap'i pdf dosyasi halinde indirebilirsiniz
http://ahmet.tolgay.co.uk/dua/Hisnul_Muslim.www.tolgay.co.uk.pdf

Sesli olarak Dinle Arapca

En son Ahmet Tolgay tarafından Cmt Ekm 27, 2007 6:34 am tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 07, 2007 9:16 pm    Mesaj konusu: Beni anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın bana. Alıntıyla Cevap Ver

Allahu Teâlâ buyuruyor ki:

“Beni anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın
bana nankörlük etmeyin!” (1)- Bakara, 152.

Ey îmân edenler! Allah’ı çokça anın.”(2)- Ahzâb, 41

Allah’ı çokça anan erkekler ve çokça anan kadınlar
var ya; Allah işte bunlar için bir mağfiret ve büyük bir
mükâfat (cennet) hazırlamıştır.”(3)- Ahzâb, 35.

İçinden yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir
sesle sabah akşam Rabbini an. Gâfillerden olma!”(4)- A’râf, 205

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

“Rabbini zikredenle Rabbini zikretmeyenin misâli, diri ile
ölü gibidir.”
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cum Hzr 08, 2007 3:43 pm    Mesaj konusu: Uykudan uyanınca yapılan duâlar Alıntıyla Cevap Ver

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- başka bir hadiste
şöyle buyurmaktadır:

“Amellerinizin en hayırlısını, Melîkiniz katında en
geçerli olanını,dereceleriniz içerisinde en yükseğini, sizin
için altın ve gümüşü yığmaktan daha hayırlısını, düşman
ile karşılaşıp onların boyunlarını vurmanızdan, onların
da sizin boyunlarınızı vurmasından daha hayırlısını size
bildireyim mi?”

Sahâbiler: “Evet” dediler.
Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- de, “Allah Teâlâ’yı
zikretmektir” 6 buyurdu.
Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-;
“Allahu Teâla, «Ben kulumun hakkımdaki zannındayımdır.
Beni zikrettikçe onunlayım.Beni bir toplulukta
anarsa ben de onu onlardan daha hayırlı bir toplulukta anarım.

Bana bir karış yaklaşsa ben ona bir arşın yaklaşırım.
Bana bir arşın yaklaşsa ben ona bir kulaç yaklaşırım.
Kulum bana yürüyürek gelse ben ona koşarak gelirim»
buyurdu” demiştir7.

7- Buhâri (8/171), Müslim (4/2061). Lafızlar Buhâri.
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cum Hzr 08, 2007 3:54 pm    Mesaj konusu: Dilin devamlı Allah zikri ile ıslak kalsın Alıntıyla Cevap Ver

Abdullah b.Büsr,
“Bir adam Rasûlullah’a “Ey Allah’ın Rasûlu! İslam’ın bana olan emirleri fazlalaştı.

Bana birşey bildir ki ona sımsıkı sarılayım” dedi.Resûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki

“Dilin devamlı Allah zikri ile ıslak kalsın”8

Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurmuştur:

“Kim Allah’ın kitabından bir harf okursa ona bununla bir hasene vardır ve her hasene on misli ile birliktedir.
Elif, lâm, mîm bir harftir demiyorum.
Elif bir harf, lâm bir harf ve mîm bir harftir
”
9

8- Tirmizi (5/458), İbn Mâce (2/1246). Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/139), Sahih-i
İbni Mâce (2/317).

9- Tirmizi (5/175), Bkz. Sahihü’t Tirmizi (3/9), Sahih-i Camiu’s-Sağir (5/340).
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cum Hzr 08, 2007 4:41 pm    Mesaj konusu: Uykudan uyanınca yapılan duâlar: Alıntıyla Cevap Ver

Uykudan uyanınca yapılan duâlar:

1- "الحَمْدُ لله الذِي أحْيَانا بَعْدَمَا أمَاتَنَا* وإلَيْهِ النَشُور* "16
1. (4 / 1) “Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a
hamdolsun. Dönüş, yalnızca O’nadır.”14

لا إلَهَ إلاَّ الله وحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ المُلْكُ ولَهُ الحَمْدُ وهُوَ على كلِّ شيءٍ قَدير، الحَمْدُ لله وسُبْحانَ الله ولا إله إلا الله والله أكبر ولا حَولَ ولا قُوةَ إلا بالله" ثم قال: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لي

2- (4/2) Allah’tan başka ilah yoktur.O tektir ve
ortağı yoktur.Mülk O’nundur ve hamd O’nadır. O, her
şeye gücü yetendir. Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih
ederim. Hamd Allah'adır. Allah’tan başka ilah yoktur. Ve
Allah en büyüktür.Güç ve kuvvet, ancak yüce ve büyük
olan Allah’a aittir.Rabbim! Beni bağışla!”15

2- "الحَمْدُ لله الذِي عَافَانِي في جَسَدِي ورَدَّ عَلَيَّ رُوحِي، وأَذِنَ لي بِذِكْرهِ"17

4/3) “Vücûduma âfiyet veren, ruhumu bana
geri döndüren ve bana kendisini zikretme fırsatı veren
Allah’a hamdolsun.”16
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cum Hzr 08, 2007 5:03 pm    Mesaj konusu: Elbise giyerken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Elbise giyerken yapılan duâ:

الحَمْدُ لله الذِي كَساني هذا( الثوب ) ورَزَقَنِيه مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنّي ولا قُوةٍ

5- Bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafımdan hiçbir
güç ve kuvvet harcamaksızın beni onunla rızıklandıran
Allah’a hamdolsun.”18
Başa dön
gokcen
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 7:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri buyuruyor ki:
Yatağa abdestli gir, Euzü Besmele çek, sağ yanın üzerine kıbleye karşı yat, sağ avucunu sağ yanağının altına koy, Âyet-el-kürsi, 3 İhlâs, bir Fatiha ve birer defa iki kul euzüden sonra 3 defa (Estağfirullahelazim ellezi lâ ilâhe illâhu) oku, üçüncüsüne (el-hayyelkayyume ve etubü ileyh) ekle. On defa da, (Tevekkeltü alellah, Lâ havle velâ kuvvete illâ billah) oku, onuncusuna (hil aliyyil azim ellezi lâ ilâhe illâhu) ilave et!

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Yatağa girince 3 defa Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyum ve etubü ileyh okuyan kimsenin günahları, deniz köpüğü kadar pek çok olsa da, affolur.) [Tirmizi]

(Yatarken Fatiha ve İhlası okuyan, ölüm hariç, her şerden emin olur.) [Bezzar]
(Yatarken Kâfirun suresini okuyan şirkten beri olur.) [Tirmizi]

(Yatarken Mülk [Tebareke] suresini okumadan yatma! Çünkü ölürsen kabirde sana yoldaş olur.) [Ey Oğul İlmihali]

(Kur’anda bir sure vardır ki, otuz âyettir. Okuyana affedilinceye kadar şefaat edecektir. O “Tebarekellezi bi yedihil mülk” diye başlayan suredir.) [İ. Ahmed]

(Resulullah, Secde suresi ile Mülk suresini okumadan uyumazdı.) [Tirmizi]

Her gece Amenerresulüyü okuyan, gecelerini ibadetle geçirmiş gibi sevaba kavuşur.
Gece yatarken Tebareke suresini okuyan, kabir azabından korunur, Kadir Gecesini ihya etmiş gibi sevaba kavuşur.

Her gece Yasin suresini okuyan, affedilmiş olarak sabahlar.
Her gece yatarken yüz defa, (Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber) okuyan kimse, kendini hesaba çekerek günahlarını affettirmiş olur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
gokcen
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 7:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hadis-i şeriflerde bildirilen dualardan bazıları şöyle:
(Sabah-akşam 7 defa “Allahümme ecirni minennâr” diyen Cehennemden kurtulur.) [Ebu Davud]

(Sabah-akşam, 3 defa, “Bismillahillezi lâ yedurru maasmihi şeyün fil erdi velâ fissemâi ve hüvessemiulalim” okuyan, büyücü ve zalimden emin olur.) [I. Mace]

(Sabah 3 defa, “Eûzü billahis-semiil alim-i mineşşeytânirracim” diyerek Haşr suresinin son üç âyetini okuyana, 70 bin melek, akşama kadar dua eder. O gün ölürse şehid olur. Akşam okursa yine aynı şeylere kavuşur.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 ihlas okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra on defa, "La ilahe illallahü vahdehü la-şerikeleh lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yümit ve hüve ala külli şeyin kadir" okuyan, akşama kadar her çeşit zarardan korunur, hiçbir günah ona zarar vermez.) [Nesai] ("Günah zarar vermez" demek, günah işlemez veya işlediği günaha tevbe eder, o günah ona zarar vermemiş olur demektir.)

(Akşam namazından sonra [yukarıdaki tesbihi] okuyan, sabaha kadar şeytandan korunur. On sevaba kavuşur, on günahı affolur ve on köle azat etmiş gibi sevap verilir.) [Tirmizi]

(Sabah namazlarından sonra üç defa Sübhanallah-il azim ve bi hamdihi diyen körlük, cüzzam ve felçten korunur.) [İ. Ahmed]

(Şirkten korunmak için “Allahümme inni eűzübike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-mâ lâ a’lemü inneke ente allâmülguyub” okuyun!) [İ. Ahmed]

(Sabah-akşam 7 defa “Hasbiyallahü la ilahe illâ hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim” okuyanın dünya ve ahiret işine Allahü teâlâ kâfi gelir.) [Beyheki]

(“Allahümme ma esbaha bi min nimetin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke lâ şerike leke, felekel hamdü ve lekeşşükür” duasını, gündüz okuyan o günün, akşam okuyan o gecenin şükrünü ifa etmiş olur.) [Akşam esbaha yerine emsâ denir.]

(Bir kimse, sabah-akşam yüz defa “Sübhânallahi ve bihamdihi” derse, o gün ve o gece hiç kimse onun kadar sevap kazanamaz.) [Deylemi]

(Evden çıkarken “Bismillahi, tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” diyen, tehlikelerden korunur ve şeytan ondan uzaklaşır.) [Tirmizi]

(“Lâ havle...” okumak, doksandokuz derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdan kurtulmaktır.) [Ebu Nuaym] [İmam-ı Rabbani hazretleri, din ve dünya zararlarından kurtulmak için her gün 500 defa “Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” okurdu. Okumaya başlarken ve okuyunca yüzer defa Salevat getirirdi. (Tefsir-i Mazheri)]

(Her gün yüz defa salevat getiren, münafıklıktan ve Cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehidlerle beraber olur.) [Taberani]

(Günde 25 defa “Allahümme bârikli fil mevt ve fi mâ ba’delmevt” okuyan şehid olarak ölür.) [Redd-ül Muhtar]

(Gece Âmenerrasulüyü okuyana, bu iki âyet, her şey için yeterlidir. Bu iki âyeti yatsıdan sonra okuyana, geceyi ibadetle geçirmiş sevabı verilir.) [Şir’a]

(Tebârekeyi okumadan yatma! Kabir azabını def eder. Her gece Tebâreke okuyan, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevaba kavuşur.) [Ey Oğul İlmihali]

(Eve girerken İhlas suresini okuyan, yoksulluk görmez.) [T. Kurtubi]
(Evden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana, melekler, evine gelinceye kadar dua eder.) [Ey Oğul İlmihali]

İstiğfara devam etmek
(İstiğfara devam eden kimse, her sıkıntıdan kurtulur, ummadığı yerden rızıklanır.) [İbni Mace] [İstiğfar olarak (Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyum ve etubü ileyh) okumalıdır.

(Günde yüz kere “La ilahe illallah diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.) [Taberani]

(Bir yere gelen, “Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri ma haleka” okursa, o yerden kalkıncaya kadar, ona hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

(Sıkıntılı veya borçlu, bin kere “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

Sabah ve akşam namazlarını kılıp dua ederken yedi defa (Allahümme ecirni minennâr) demelidir! Bunu okuyan Cehennemden kurtulur.

Sabah-akşam üç defa (Bismillahillezi, la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemi-ul-âlim) okuyan, büyücülerin, zalimlerin şerrinden ve her çeşit zarardan korunur.

Sabah-akşam üç defa (Euzü billahis-semiil âlimi mineşşeytanirracim) diyerek Haşr suresinin son üç âyetini okuyana yetmiş bin melek dua eder, ölünce de şehid olur.

Küfre düşenin bütün ibadetleri yok olur. Onun için küfre düşüren söz ve işleri bilmelidir! Şirke düşmekten korunmak için de sabah-akşam (Allahümme inni euzü bike min en üşrike bike şeyen ve ene âlemü ve estağfirüke lima la âlemü inneke, ente allamülguyub) duasını okumalıdır!

Sabah-akşam 7 defa (Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim) okuyana Allahü teâlâ, onun din ve dünya işlerinde yardımcı olur.

Evden çıkarken (Âyet-el kürsi)yi okuyana melekler, eve dönünceye kadar dua ve istiğfar ederler. Dinimize, dünyamıza gelecek zararlarından kurtulmak için her gün 500 defa (La havle vela kuvvete illa billah) okunmalıdır! okumaya başlarken ve okuduktan sonra da yüzer defa Salevat okumalıdır!

Sıkıntıdan kurtulmak için de (La havle...) okumaya devam etmelidir! Her gün yüz defa okuyan da fakirliğe düşmez. Elindeki nimetler de devam eder.

Günde yüz defa salevat (Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala âli seyyidina Muhammed) okuyan Cehennemden kurtulur ve şehidlerle beraber olur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 2:34 pm    Mesaj konusu: Yeni elbise giyerken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Yeni elbise giyerken yapılan duâ:
اللَّهُمَّ لَكَ الحَمْدُ أَنْتَ كَسَوتَنِيه،أسْألك مِنْ خَيرِهِ وخَيْرَ ما صُنع لَهُ،وأعُوذُ بِكَ مِنْ شرِّه وشَرَّ ما صُنِعَ لَهُ "22
6- “Allahım! Hamd sana’dır.Bunu bana sen giydirdin.
Onun ve yapılış gayesinin hayırlı olmasını senden
dilerim.Onun ve yapılış gayesinin şer olmasından sana
sığınırım.”19

En son Ahmet Tolgay tarafından Prş Ağu 16, 2007 3:30 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 2:44 pm    Mesaj konusu: Elbise çıkarırken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Elbise çıkarırken yapılan duâ:
بِسم الله

9- “Allah’ın adıyla (başlarım).”22

En son Ahmet Tolgay tarafından Prş Ağu 16, 2007 3:29 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 2:48 pm    Mesaj konusu: Tuvâlete girmeden önce yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Tuvâlete girmeden önce yapılan duâ:

بسم الله}، اللهُمَّ إنّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الخُبْثِ والخبائِثِ"26.

10-“[Allah’ın adıyla] Allahım! Pislikten ve pis olan
şeylerden (erkek ve dişi şeytanlardan) sana sığınırım.”23
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 2:59 pm    Mesaj konusu: Tuvâletten çıkarken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Tuvâletten çıkarken yapılan duâ:

غُفْرانَكَ.

Allahım beni bağışla”24
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 3:04 pm    Mesaj konusu: Abdestten önce yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Abdestten önce yapılan duâ:

بسم الله

Allah’ın adıyla (başlarım).”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 3:07 pm    Mesaj konusu: Abdestten sonra yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Abdestten sonra yapılan duâ:

أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له ، وأشهد أن محمداً عبده ورسوله

“Allah’tan başka ilah olmadığına, O’nun
bir olduğuna ve ortağının bulunmadığına şehâdet
ederim.Yine Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in Allah’ın
kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim

اللهم اجعلني من التوابين واجعلني من المتطهرين

Allahım!Beni çokça tevbe edenlerden kıl.
Ve beni (günah ve pisliklerden) temizlenmiş kimselerden
kıl.

سبحانك اللهم وبحمدك أشهد أن لا إله إلا أنت أستغفرك وأتوب إليك

Allah’ım sana hamd ederek seni tüm
noksanlıklardan tenzih ederim. Senden başka ilah olmadığına
şehâdet ederim.Senden bağışlanma diler ve sana
tevbe ederim.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 3:50 pm    Mesaj konusu: Evden çıkarken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Evden çıkarken yapılan duâ:

بسم الله، توكَّلْتُ على الله، لا حَوْلَ ولا قُوةَ إلا بالله
Allah’ın adıyla. Allah’a tevekkül ettim.
Güç ve kuvvet, ancak Allah’ındır.”

Evden çıkarken yapılan duâ:

اللهُمَ إني أعُوذُ بِكَ أن أَضلَّ أوْ أُضَلَّ أَوْ أزلَّ، أو أُزلَّ، أوْ أظلِم أوْ أُظْلَم، أوْ أَجْهَلَ أوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ

“Allahım! Sapıklığa düşmekten veya
düşürülmekten,ayağımın kaymasından veya kaydırılmasından,
zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cehalete
düşmekten veya cahil bırakılmaktan sana sığınırım
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 3:53 pm    Mesaj konusu: Eve girerken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Eve girerken yapılan duâ:

بسم الله ولجنا ،وبسم الله خرجنا ، وعلى ربنا توكلنا ، ثم ليسلم على أهله
Allah’ın adıyla girdik,Allah’ın adıyla çıktık ve
Rabbimize tevekkül ettik.” Sonra âilesine selam versin.
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 4:22 pm    Mesaj konusu: Câmiye giderken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Câmiye giderken yapılan duâ:

اللهم اجعل في قلبي نوراً ، وفي لساني نوراً ، واجعل في سمعي نوراً ، واجعل في بصري نوراً ، من فوقي نوراً، ومن تحتي نوراً ،وعن يميني نوراً ،وعن شمالي نوراً ، ومن أمامي نوراً ، و في خلفي

نوراً ،واجعل ،و اجعل في نفسي نوراً، وأعظم لي نوراً ، وعظم نوراً ، واجعل لي نوراً ، واجعلني نوراً ،اللهم أعطني نوراً ، واجعل في عصبي نوراً ، وفي لحمي نوراً ، وفي دمي نوراً ، وفي شعري نوراً ، وفي بشري نوراً

Allahım!Kalbimde bir nûr,dilimde bir nûr kıl.
Kulağımda bir nûr,gözümde bir nûr kıl.Üstümde bir nûr,
altımda bir nûr kıl. Sağımda bir nûr, solumda bir nûr kıl.
Önümde bir nûr, arkamda bir nûr kıl.Nefsimde bir nûr
kıl. Benim için büyük bir nûr ve yüce bir nûr kıl. Bana bir
nûr kıl. Beni bir nûr kıl. Allahım! Bana bir nûr ver.
Sinirlerimde bir nûr, etimde bir nûr, kanımda bir nûr kıl.
Saçımda bir nûr, tenimde bir nûr kıl.”
32 [Allahım! Kabrimde benim için bir nûr, kemiklerimde bir nûr kıl]
33 [Nûrumu artır, nûrumu artır, nûrumu artır]
34 [Bana nûr üzerine nûr bağışla
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2007 4:26 pm    Mesaj konusu: Câmiye girerken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Câmiye girerken yapılan duâ:

أعوذ بالله العظيم ،وبوجهه الكريم ،وسلطانه القديم ،من الشيطان الرجيم

"[ بسم الله ،والصلاة ]40 [ والسلام على رسول الله]41 ،" اللهم افتح لي أبواب رحمتك"42

[Allah’ın rahmetinden kovulmuş şeytandan
Yüce Allah’a, O’nun kerîm vechine ve ezelî hükümranlığına
sığınırım]36 [Allah’ın adıyla, salât]37 [ve selâm
Rasûlullah’ın üzerine olsun]38 “Allahım! Rahmetinin
kapılarını bana aç.
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2007 2:10 am    Mesaj konusu: Câmiden çıkarken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Câmiden çıkarken yapılan duâ:

بسم الله والصلاة والسلام على رسول الله ،اللهم إني أسألك من فضلك، اللهم اعصمني من الشيطان الرجيم

Allah’ın adıyla. Salât ve selâm, Rasûlullah’ın
üzerine olsun. Allahım! Senin fazlından isterim.Allahım!
Beni, kovulmuş şeytandan koru”(*)
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2007 2:13 am    Mesaj konusu: Ezân ile ilgili duâ ve zikirler: Alıntıyla Cevap Ver

Ezân ile ilgili duâ ve zikirler:

Müezzinin dediği tekrarlanır, ancak
“Hayye alâ’s-Salâh” ve “Hayye alâ’l-Felâh” dediğinde;

لا حول ولا قوة إلا بالله
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” denir.40
“Şehâdeteyn’den sonra şöyle söylenir.”

وأنا أشهد أن لا إله إلا الله ، وحده لا شريك له ، وأن محمد عبده ورسوله ، رضيت بالله رباً ، وبمحمداً رسولاً وبالإسلام ديناً

“Ben de Allah’dan başka ilah olmadığına,
O’nun bir olduğuna ve ortağı bulunmadığına şehâdet
ederim.Yine, Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in Allah’ın
kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim. Rabb olarak
Allah’ı, Resûl olarak Muhammed’i ve din olarak İslam’ı
seçtim (râzı oldum)
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2007 2:16 am    Mesaj konusu: Müezzinin (ezân) sözlerini tekrarlamayı Alıntıyla Cevap Ver

Müezzinin (ezân) sözlerini tekrarlamayı bitirdikten sonra

Müezzinin (ezân) sözlerini tekrarlamayı
bitirdikten sonra Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-’e salât (ve
selâm) eder.

اللهم رب هذه الدعوة التامة ،والصلاة القائمة، آت محمداً الوسيلة والفضيلة، وأبعثه مقاماً محموداً الذي وعدته، [ إنك لا تخلف الميعاد ]

Bu eksiksiz dâvetin ve kılınacak namazın
Rabbi olan Allahım! Muhammed’e vesile ve fazileti ihsan
eyle.Ve O’nu vâdettiğin Makâm-ı Mahmûd’a eriştir.
[Şüphesiz ki sen, vâdinden asla dönmezsin

Ezan ve kâmet arasında kendisi için duâ
eder. Çünkü duâ, o vakitte reddedilmez
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2007 2:18 am    Mesaj konusu: Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı: Alıntıyla Cevap Ver

Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı:

اللهم باعد بيني وبين خطاياي كما باعدت بين المشرق والمغرب ، اللهم نقني من خطاياي كما ينقى الثوب الأبيض من الدنس اللهم اغسلني من خطاياي بالماء والثلج والبرد

Allahım! Doğu ve batının arasını uzaklaştırdığın
gibi de beni günahlarımdan uzaklaştır.
Allahım! Beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni de günahlarımdan temizle. Allahım! Beni günahlarımdan
kar, su ve dolu ile arındır (temizle).”

سبحانك اللهم وبحمد ك وتبارك اسمك وتعالي جدك، ولا أ له غيرك
Allahım! Sana hamdederek seni tüm
noksanlıklardan tehzih ederim. İsmin mübârek ve şânın
yücedir. Ve Senden başka ilah yoktur.”

وجهت وجهي للذي فطر السموات والأرض حنيفاً وما أنا من المشركين ،إن صلاتي ونُسُكي ومحياي ومماتي لله رب العالمين ، لا شريك له وبذلك أمرت وأنا من المسلمين اللهم أنت الملك لا إله إلا أنت ، أنت ربي وأنا عبدك ، ظلمت نفسي ، اعترفت بذنبي ، فاغفر لي ذنوبي جميعاً ، إنه لا يغفر الذنوب إلا أنت ، واهدني لأحسن الأخلاق، لا يهدي لأحسنها إلا أنت ، واصرف عني سيئها لا يصرف عني سيئها إلا أنت لبيك وسعديك والخير بين يديك ، والشر ليس إليك ، أنا بك وإليك ، تباركت وتعاليت أستغفرك وأتوب إليك "52

Yüzümü,hakka yönelerek, gökleri ve
yeri yaratana çevirdim.Ben, O’na ortak koşanlardan
değilim. Namazım ve diğer ibadetlerim, hayatım ve
ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı
yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben
müslümanlardanım. Allahım! Melik sensin, senden başka
ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin ve ben de senin
kulunum.Nefsime zul-mettim.Günahımı itiraf ettim.Tüm
günahlarımı bağışla. Şüphesiz, günahları ancak sen
bağışlarsın.Beni ahlâkın en güzeline erdir.Onun en güzeline
ancak sen erdirirsin.Ahlâkın kötüsünden de beni
uzaklaştır.Zirâ kötüsünden ancak sen uzaklaştırırsın.
Buyur, Allahım buyur!Hayrın tümü iki elindedir.Şer,
sana nisbet edilemez.Ben sana sığınır ve sana dönerim.
Sen, mübârek ve yücesin.Senden mağfiret diler ve sana
tevbe ederim.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 11, 2007 2:29 am    Mesaj konusu: Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı :2: devami! Alıntıyla Cevap Ver

Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı :2: devami!
اللهم رب جبرائيل وميكائيل وإسرافيل ، فاطر السموات والأرض ، عالم الغيب والشهادة ، أنت تحكم بين عبادك فيما كانوا فيه يختلفون اهدني لما اختلف فيه من الحق بإذنك إنك تهدي من تشاء إلى صراط مستقيم "53
Cebrâil’in, Mikâil’in, İsrâfil’in Rabbi;
göklerin ve yerin yaratanı, gizli ve âşikârı bilen Allahım!
Ayrılığa düştükleri şeylerde kulların arasında sen hüküm verirsin.İhtilafa düşüldüğünde beni izninle hakka ulaştır.
Şüphesiz, sen dilediğini doğru yola erdirirsin.

31- "الله اكبر كبيرا، الله اكبر كبيرا، الله اكبر كبيرا، والحمد لله كثيرا، والحمد لله كثيرا، والحمد لله كثيرا، وسبحان الله بكره وأصيلا " ثلاثا أعوذ بالله من الشيطان الرجيم : من نفخه، ونفثه ،و همزه

Allah, en büyüktür. Allah, en büyüktür.
Allah, en büyüktür. Allah’a çokça hamdolsun.Allah’a
çokça hamdolsun.Allah’a çokça hamdolsun.Sabah ve
akşam Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”(Üç
kere) “Şeytan’dan: kibirinden, yalanından ve vesvesesinden
Allah’a sığınırım.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 5:37 pm    Mesaj konusu: Insan Suresi ve sesli Meali Alıntıyla Cevap Ver

KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ
(DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI)

Sesli Meali indirmek icin lutfenasagidaki baglantiyi kullanin

http://ahmet.tolgay.acipayam.eu/Insan.mp3

76-el-İNSÂN

Mekke'de veya Medine'de nâzil olduğuna dair rivayetler vardır; 31 (otuzbir) âyettir. Adını ilk âyetinde geçen "el-insân" kelimesinden almıştır. "Hel etâke", "ed-Dehr", "el-Ebrâr" ve "el-Emşâc" isimleri ile de anılır.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. İnsanın üzerinden, henüz kendisinin anılan bir şey olmadığı uzun bir süre geçmedi mi?

2. Gerçek şu ki, biz insanı katışık bir nutfeden (erkek ve kadının dölünden) yarattık; onu imtihan edelim diye, kendisini işitir ve görür kıldık.

3. Şüphesiz biz ona (doğru) yolu gösterdik. İster şükredici olsun ister nankör.

4. Doğrusu biz, kâfirler için zincirler; demir halkalar ve alevli bir ateş hazırladık.

5. İyiler ise, kâfûr katılmış bir kadehten (cennet şarabı) içerler.

6. (Bu,) Allah'ın has kullarının içtikleri ve akıttıkça akıttıkları bir pınardır.

7. O kullar, şiddeti her yere yayılmış olan bir günden korkarak verdikleri sözü yerine getirirler.

8. Onlar, kendi canları çekmesine rağmen yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler.

9. "Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz."

10. "Biz, çetin ve belâlı bir günde Rabbimizden (O'nun azabına uğramaktan) korkarız" (derler).

11. İşte bu yüzden Allah onları o günün fenalığından esirger; (yüzlerine) parlaklık, (gönüllerine) sevinç verir.

12. Sabretmelerine karşılık onlara cenneti ve (cennetteki) ipekleri lütfeder.

13. Orada koltuklara kurulmuş olarak bulunurlar; ne yakıcı sıcak görülür orada, ne de dondurucu soğuk.

14. (Cennet ağaçlarının) gölgeleri, üzerlerine sarkar; kolayca koparılabilen meyveleri istifadelerine sunulur.

15. Yanlarında gümüşten kaplar ve billûr kupalar dolaştırılır.

16. Gümüşten öyle kadehler ki onları istedikleri ölçüde tayin ve takdir etmişlerdir.

17. Onlara orada bir kâseden içirilir ki (bu şarabın) karışımında zencefil vardır.

18. (Bu şarap) orada bir pınardandır ki adına Selsebîl denir.

19. O insanların etrafında öyle ölümsüz genç nedîmler dolaşır ki, onları gördüğünde, etrafa saçılıp dağılmış inciler sanırsın.

20. Ne yana bakarsan bak, (yığınla) nimet ve ulu bir saltanat görürsün.

21. Üzerlerinde yeşil ipekten ince ve kalın elbiseler vardır; gümüş bilezikler takınmışlardır. Rableri onlara tertemiz bir içki içirir.

22. (Onlara şöyle denir:) Bu, sizin için bir mükâfattır. Sizin gayretiniz karşılığını bulmuştur.

23. (Resûlüm!) Kur'an'ı sana biz, evet biz indirdik.

24. Artık Rabbinin hükmüne (boyun eğip) sabret; onlardan hiçbir günahkâra, yahut hiçbir nanköre boyun eğme.

25.Sabah akşam Rabbinin ismini yâdet.

26. Gecenin bir kısmında O'na secde et; gecenin uzun bir bölümünde de O'nu tesbih et.

27. Şu insanlar, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar da önlerindeki çetin bir günü (ahireti) ihmal ediyorlar.

28. Onları biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini yok eder) yerlerine benzerlerıni getiririz.

29. Şüphesiz ki bu bir öğüttür. Aırtık dileyen Rabbine bir yol tutar.

30. Sizler ancak Rabbinizin dilemesi (izin vermesi) sayesinde (bir şeyi) dileyebilirsiniz. Şüphesiz Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir.

31. O, dilediğini rahmetine dahil eder. Zalimlere gelince, onlar için elem verici bir azap hazırlamıştır.
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 6:40 pm    Mesaj konusu: Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı:3 Alıntıyla Cevap Ver

Tekbirden sonra okunan) İftitah duâsı:3
الله اكبر كبيرا، الله اكبر كبيرا، الله اكبر كبيرا، والحمد لله كثيرا، والحمد لله كثيرا، والحمد لله كثيرا، وسبحان الله بكره وأصيلا " ثلاثا أعوذ بالله من الشيطان الرجيم : من نفخه، ونفثه ،و همزه "54
31- (6/5) “Allah, en büyüktür. Allah, en büyüktür.
Allah, en büyüktür. Allah’a çokça hamdolsun.Allah’a
çokça hamdolsun.Allah’a çokça hamdolsun.Sabah ve
akşam Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”(Üç
kere) “Şeytan’dan: kibirinden, yalanından ve vesvesesinden
Allah’a sığınırım.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 6:58 pm    Mesaj konusu: Rükûda yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûda yapılan duâ:

سبحان ربي العظيم " ثلاث مرات
33- (5/1) Üç kere “Çok büyük Rabbimi tüm
noksanlıklardan tenzih ederim.”53
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 7:05 pm    Mesaj konusu: Rükûda yapılan duâ 1: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûda yapılan duâ 1:

سبحانك اللهم ربنا وبحمدك ، اللهم اغفر لي

34-(5/2)“Rabbimiz olan Allahım!Sana hamdederek
seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim.Allahım! Beni
bağışla”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 7:10 pm    Mesaj konusu: Rükûda yapılan duâ 2: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûda yapılan duâ 2:

سبوح قدوس رب الملائكة والروح
“(O) çokça tesbih ve takdis edilendir,
meleklerin ve Rûh’un Rabbidir.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 7:13 pm    Mesaj konusu: Rükûda yapılan duâ 3: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûda yapılan duâ 3:

اللهم لك ركعت وبك آمنت ،لك أسلمت خشع لك سمعي وبصري ودمي ولحمي وعظمي وعصبي،وما استقل به قدمي "
Allahım! Sana rükû ettim. Sana îmân ettim
ve sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, beynim, kemiğim,
sinirim ve ayağımın taşıdığı (bedenim) senin için eğildi.
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pts Hzr 18, 2007 7:16 pm    Mesaj konusu: Rükûda yapılan duâ 4: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûda yapılan duâ 4:

سبحان ذي الجبروت والملكوت والكبرياء والعظمة
Kudret, hükümranlık, büyüklük ve
yücelik sahibini tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Sal Hzr 19, 2007 12:28 pm    Mesaj konusu: Rükûdan doğrulurken yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûdan doğrulurken yapılan duâ:

سمع الله لمن حمده

Allah, kendisine hamdedeni işitti.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Sal Hzr 19, 2007 12:39 pm    Mesaj konusu: Rükûdan doğrulurken yapılan duâ1: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûdan doğrulurken yapılan duâ1:

ربنا ولك الحمد ، حمداً كثيراً طيباً مباركاً فيه
Rabbimiz! Hamd sanadır; çok, temiz ve
mübarek bir hamd...”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Sal Hzr 19, 2007 12:41 pm    Mesaj konusu: Rükûdan doğrulurken yapılan duâ 2: Alıntıyla Cevap Ver

Rükûdan doğrulurken yapılan duâ 2:

ملء السموات وملء الأرض وما بينهما ، وملء ما شئت من شئ بعد .أهل الثناء والمجد،أحق ما قال العبد، وكلنا لك عبد ، اللهم لا مانع لما أعطيت ولا معطي لما منعت ولا ينفع ذا الجد منك الجد

“Gökler dolusu, yer ve göklerle yer
arasındaki mesafe dolusu ve bundan sonra dilediğin
şeyler dolusunca (hamd sanadır) ey övgü ve şeref sahibi!
Bir kulun -ki hepimiz senin kulunuz- söylediği en doğru
söz şudur: Allahım! Senin verdiğine mani olacak yok,
senin vermediğini de verecek yoktur. İtibar sahiplerine
senin yanında itibarları fayda vermez
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 21, 2007 11:50 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ:

41- " سبحان ربي الأعلى " ، ثلاث مرات .64

41- (7/1) Üç kere “En yüce olan Rabbimi tüm
noksanlıklardan tenzih ederim.”61
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 21, 2007 11:52 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 42: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 42:
42- "سبحانك اللهم ربنا وبحمدك ، اللهم اغفر لي "65

42- (7/2) “Rabbimiz olan Allahım! Sana hamd
ederek seni tüm noksanlıklardan
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 21, 2007 11:56 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 43: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 43:

43- " سبوح قدوس رب الملائكة والروح "66

43- (7/3) “(O), çokça tesbih ve takdis edilendir. (O),
meleklerin ve Ruh’un rabbidir.”63
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Hzr 21, 2007 11:59 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 44: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 44:

اللهم لك سجدت وبك آمنت ولك أسلمت،سجد وجهي للذي خلقه وصوره وشق سمعه وبصره تبارك الله أحسن الخالقين "67
44- (7/4) “Allahım! Sana secde ettim. Sana inandım ve
sana teslim oldum. Yüzüm; kendisini yaratan ve şekil veren,
kendisinde göz ve kulak açan (Allah’a) secde etti.
Yaratanların en güzeli olan Allah, yüceler yücesidir.”64
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pzr Hzr 24, 2007 10:01 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 45: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 45:

سبحان ذي الجبروت والملكوت ، والكبرياء والعظمة
45- (7/5) “Kudret, hükümranlık, büyüklük ve
yücelik sahibini tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”(65)
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pzr Hzr 24, 2007 10:03 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 45: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 45:

اللهم اغفر لي ذنبي كله ، دقه وجله ،وأوله وآخره ،وعلانيته وسره
46- (7/6) “Allahım!Günahlarımın hepsini; küçüğünü
ve büyüğünü, ilkini ve sonunu, gizlisini ve âşikarını
bağışla”66

Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Pzr Hzr 24, 2007 10:07 am    Mesaj konusu: Secdede yapılan duâ 47: Alıntıyla Cevap Ver

Secdede yapılan duâ 47:

اللهم أعوذ برضاك من سخطك وبمعافاتك من عقوبتك،وأعوذ بك منك لا أحصي ثناء عليك أنت كما أثنيت على نفسك
(7/7) “Allahım! Gazabından rızana,
cezalandır-mandan affına; senden yine sana
sığınırım.Sana olan övgüleri sayamam. Sen, kendini
övdüğün gibisin.”

Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:28 am    Mesaj konusu: İki secde arasındaki oturuşta yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

İki secde arasındaki oturuşta yapılan duâ:

رب اغفر لي ، رب اغفر لي "71

48- (2/1) “Rabbim! Beni bağışla. Rabbim! Beni
bağışla
”
68
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:33 am    Mesaj konusu: İki secde arasındaki oturuşta yapılan duâ 2: Alıntıyla Cevap Ver

İki secde arasındaki oturuşta yapılan duâ 2:

اللهم اغفر لي ، وارحمني ،واهدني ، واجبرني، وعافني،وارزقني ، وارفعني "72

Allahım! Beni bağışla ve bana merhamet
et. Beni doğru yola ilet ve bana ihsan eyle. Bana afiyet ve
rızık ver. Ve beni yücelt.”

Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:35 am    Mesaj konusu: Tilâvet secdesinde yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Tilâvet secdesinde yapılan duâ:

سجد وجهي للذي خلقه ، وشق سمعه وبصره بحوله وقوته { فتبارك الله أحسن الخالقين
Yüzüm, yaratanına, gücü ve kuvveti ile
onda göz ve kulak açan (Allah’a) secde etti.En güzel
yaratıcı olan Allah’ın şânı ne yücedir.”
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:37 am    Mesaj konusu: Tilâvet secdesinde yapılan duâ 2: Alıntıyla Cevap Ver

Tilâvet secdesinde yapılan duâ 2:

اللهم أكتب لي بها عندك أجراً ، وضع عني بها وزراً ، واجعلها لي عندك ذخراً ، وتقبلها مني كما تقبلتها من عبدك داود
Allahım! Bununla katında benim için bir
ecir yaz ve benden bir günahı sil. Bunu benim için
katında muhafaza eyle ve kulun Dâvud’dan kabul ettiğin
gibi benden de bunu kabul eyle.”
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:39 am    Mesaj konusu: Teşehhüdde yapılan duâ: Alıntıyla Cevap Ver

Teşehhüdde yapılan duâ:

التحيات لله ، والصلوات ، والطيبات ، السلام عليك أيها النبي ورحمة الله وبركاته ، السلام علينا وعلى عباده الصالحين ،أشهد أن لا إله إلا الله ، وأشهد أن محمداً عبده ورسوله "75
52- “Selamlar, dualar ve bütün güzel şeyler ancak
Allah’adır. Ey Nebi! Selam sana, Allah’ın rahmeti ve
bereketi senin üzerine olsun. Selam bize ve Allah’ın salih
kullarına.. Allah’dan başka ilah olmadığına şehâdet
ederim. Ve yine şehâdet ederim ki Muhammed O’nun
kulu ve Resûlüdür.”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:41 am    Mesaj konusu: Tahıyattan sonra okunan salavât: Alıntıyla Cevap Ver

Tahıyattan sonra okunan salavât:

للهم صل على محمد وعلى آل محمد ، كما صليت على إبراهيم ، وعلى آل إبراهيم ، إنك حميد مجيد ، اللهم بارك على محمد وعلى آل محمد كما باركت على إبراهيم ، وعلى آل إبراهيم إنك حميد مجيد "76

53- (2/1) “Allahım!İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine
salât ettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine
de salât eyle. Şüphesiz sen; çokça hamdedilen, şan ve
şeref sahibisin.Allahım! İbrahim’i ve İbrahim’in ailesini
mübarek kıldığın gibi Muhammed’i ve Muhammed’in ailesini de mübarek kıl. Şüphesiz sen; çokça hamdedilen,şan ve şeref sahibisin.”73
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:47 am    Mesaj konusu: Tahıyattan sonra okunan salavât 2: Alıntıyla Cevap Ver

Tahıyattan sonra okunan salavât 2:

اللهم صل على محمد وعلى أزواجه وذريته،كما صليت على آل إبراهيم، وبارك على محمد وأزواجه وذريته كما باركت على آل إبراهيم إنك حميد مجيد" 77..
54- (2/2) “Allahım! İbrahim’in ailesine salât ettiğin
gibi Muhammed’e, hanımlarına ve soyuna da salât eyle.
İbrahim’in ailesini mübarek kıldığın gibi Muhammed’i,
hanımlarını ve soyunu mübarek kıl. Şüphesiz sen; çokca
hamdedilen, şan ve şeref sahibisin”
Başa dön
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:48 am    Mesaj konusu: Selâmdan önce yapılan duâlar: Alıntıyla Cevap Ver

Selâmdan önce yapılan duâlar:

اللهم إني أعوذ بك من عذاب القبر،ومن عذاب جهنم،ومن فتنة المحيا والممات ،ومن شر فتنة المسيح الدجال
55- (11/1) “Allahım! Kabir azabından, cehennem
azabından, hayat ve ölüm fitnesinden, Mesih Deccal’ın
fitnesinin şerrinden sana sığınırım
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 27, 2007 6:51 am    Mesaj konusu: Selâmdan önce yapılan duâlar 2: Alıntıyla Cevap Ver

Selâmdan önce yapılan duâlar 2:

اللهم إني أعوذ بك من عذاب القبر،وأعوذ بك من فتنة المسيح الدجال،وأعوذ بك من فتنة المحيا وفتنة الممات، اللهم إني أعوذ بك من المأثم والمغرم "

56-(11/2)“Allahım!Kabir azabından sana sığınırım.
Mesih Deccal’in fitnesinden sana sığınırım. Hayat ve
ölüm fitnesinden sana sığınırım.Allahım! Günahtan ve
borçtan sana sığınırım.”
Ahmet Tolgay
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Prş Ağu 16, 2007 1:20 am    Mesaj konusu: Allahım! Ben nefsime çok zulmettim.Günahları ancak sen affet Alıntıyla Cevap Ver

Selâmdan önce yapılan duâlar 3:

57- (11/3) “Allahım! Ben nefsime çok zulmettim.
Günahları ancak sen affedersin. Katından bir mağfiretle
beni bağışla ve bana merhamet eyle. Şüphesiz sen, Gafur
ve Rahimsin.”

اللهم إني ظلمت نفسي ظلماً كثيراً ، ولا يغفر الذنوب إلا أنت ، فاغفر لي مغفرة من عندك وارحمني إنك أنت الغفور الرحيم

Kitap'i pdf dosyasi halinde indirebilirsiniz
http://ahmet.tolgay.co.uk/dua/Hisnul_Muslim.www.tolgay.co.uk.pdf

Sesli olarak Dinle Arapca
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız