ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
31956

22
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

46246468

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 03-04-2004

HİT
· Bugün

905

· Dün

8181

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - Acıpayam Yolları Türküsü ile ilgili bir iddia
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

Acıpayam Yolları Türküsü ile ilgili bir iddia

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Prş May 24, 2007 6:54 am    Mesaj konusu: Acıpayam Yolları Türküsü ile ilgili bir iddia Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba Arkladaşlar

email adresime gelen bir mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Saygı ve sevgiler
Mustafa ÜNAL

---------------------------------
Sayın Mustafa Bey Acıpayam com'u ne iyi edipte kurmuşsunuz.Çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.
Ben Acıpayam'da 30 yıl Sağlık Memuru olarak çalıştım ve Temmuz 2006 da emekli oldum.Tüm yöre ile ilgiliyim ama türküler ağır basıyor.
Konu olarakta yazdığım üzere Acıpayam Yolları türküsünü araştırdım.1965-1966 yılarında Özay GÖNLÜM Talip ÖZKAN Ve Orhan ALTAN Denizli lisesinde arkadaştırlar ve o yıllarda Özay GÖNLÜM ve Talip ÖZKAN önce söz yazar ve bestelerler.Türkü formunda beste olduğunu öğrendim.Ayrıca Tali ÖZKAN'ın kendi sesinden türkünün yorumunda ;
Gine de yeşillendi Acıpayam yolları
Her tarafa yol ediyor dilki ibiramın ganları. Der;

Sordum ? Dilkiibiram (İbrahim kimdir)
"Osman ALEV (Osman amca)Yazr!lı efe olduğunu ve 1939 Erzincan depreminde cezaevinden kaçtığını ve amcasını vurduğunu falan uzunca anlattı.Eşinin Adının Hatice olduğunu;Burdur Karamanlı ilçeye bağlı bir köyün mağarasında vururlar."

(Her tarafa yol ediyor Celalımın ganları)
Bize de mesken mol'cek haydın aman damları

AĞLAMA HATİCEM AĞLAMA BEN YİNE GELİRİM
DOĞAN AYLAR GİBİDE GÜZELİM PARLAR GELİRİM
Talip Hoca Milas ovası değil Evlerinin önü diyor.Acıpayam'da da mısır ekiliyordu tütünden önce.
Kendi sesinden ve sazından benim dinlediğim bu.
EVLERİNİN ÖNÜ BİR DÖNÜM DARI
Darının yaprakları ayvadan sarı
Bize de çok mu gördünüz al kınalı yari

AĞLAMA HATİCEM BEN YİNE GELİRİM
DOĞAN ÇAYLAR GİBİ HARLAR GELİRİM

Türküyü sizinde araştıracağınızı ve düzelteceğinizi tahmin ediyor ve Saygılar sunuyorum.
--------------------------------
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Pzr Tem 13, 2008 12:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Umarım düzelir konuyu bende ilgililere ileteceğim. Teşekkürler Mustafa Ünal kardeşim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
hayellerimveaşkım
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Sal Tem 22, 2008 8:51 pm    Mesaj konusu: gine de yeşillendi Acıpayam Yolları Alıntıyla Cevap Ver

Ben şahsen çok duygulandım ve etkilendim. . Türkünün yorumundan .Eğer aslı böyleyse çok gerçekçi ve etkileyici. bir efsane gibi olmuş. Doğrusu ney ise öğle olsun . sayın hocam da sannediyom ilgilenecek..
herkese hayırlı günler. dilerim.
Başa dön
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Sal Tem 22, 2008 10:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Her türkü bir çok şeyi anlatır,yaşanmış,yaşanması muhtemel hayatları aktarır nesilden nesile.Halk oyunlarıda yine aynı,her figürün,her kıyafetin farklı anlamları vardır.

Gelelim türkümüze;her dinlediğimizde bizi memlekete doğru alıp götüren harika bir türkü,melodisi,ritmi yöremize has severek dinliyoruz.

Zamanla sözlerde değişiklik ilk söylendiğinden farklı olabiliyor.Söyleyen kişinin sözleri unutması,yanlış okuması v.b.sebeplerle..Aslı Sözlerinin ve müziğinin Notaya dökülüp muhafazasında.Bu iş de nota,usul bilen notist derlemecilerin bir an önce aslını kaydetmeleri gerekiyor.TRT arşivinde var ise aslı nedir bakılması gerekiyor..Bu işle mesul olan kurum İl kültür müdürlükleri.

Farklı birşey daha söylemek istiyorum ki,sözlerin ufak tefek değişikliğinden geçtik bazı türkülerimiz farklı yörelerin türküsü olarak kayda geçiriliyor.Bunu izah edemiyorsunuz kimseye.Değişik illerde MusikiCemiyetlerinde bulundum kaç defa rastladım hatırlamıyorum.Özetle kültürel değerlerimiz sahip çıkılmaz ise adres değiştirebiliyor.

Allah'tan Acıpayam sözcüğü geçiyor Türküde bu yüzden bizim olduğu türkünün kendinde tescilli.
Her yıl İl kültür Müdürlükleri Türkü Derleme,halk oyunları tescil komisyonu oluşturup köy köy dolaşırlar.Sesli,Görüntülü kaydederler.
(Sivas-Giresun-Konya.benim gördüğüm iller)
Denizli'de aynı işlemin yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.İnşallah vardır.Var ise zaten bu tür çelişkiler son bulur,çünkü aslı o dur.
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:  

Seçenekler:
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumdaki mesajlara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız