ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32146

18
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47771484

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

6527

· Dün

10352

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - DOLEŞİK DAŞI Sabahleyin Çıktım Odun Yoluna Acıpayam yöresi
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

DOLEŞİK DAŞI Sabahleyin Çıktım Odun Yoluna Acıpayam yöresi

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Arl 23, 2004 8:07 am    Mesaj konusu: DOLEŞİK DAŞI Sabahleyin Çıktım Odun Yoluna Acıpayam yöresi Alıntıyla Cevap Ver

1953 yılının bir ilkbahar sabahında Acıpayam ı Dodurgalar kasabası davul ve zurna sesleriyle şenlenir. şimdi o gün köyde yapılan bir düğünü anlatmaya çalışalım sizlere.

Günlerden cumartesidir. Düğün evinde erkenden bir kaynaşma, telaş ve oradan oraya koşuşmalar görülmektedir. Sanki bir bayram sabahıdır. Düğün sahibinin yakın akrabası olan kadınlar evde toplanmış, yemek hazırlığına başlamışlardır. Yakın komşulardan sini tepsi, leğen, kazan gibi kap, kacaklar ödünç olarak toplanmakta çeşmelerden sular getirilmektedir.Bir yandan ateşler yakılıp yemek kazanları kurulurken, diğer yandan da danalar, oğlaklar, kuzular erkekler tarafından kesilip derileri yüzülmektedir. O gün kazanlar kaynayıp yemekler pişecek ve köy halkı yiyip, içip eğlenecektir.
Kazanlar kurulmaya, kuzular oğlaklar kesilmeye dururken şimdi sıra düğün odununa gelmiştir düğün sonrası yakılacak olan odunu getirmek üzere, sabahın erken saatinde delikanlılar, damadın yakın arkadaşları düğün evinde toplanırlar.

Düğün odununa giden genç sayısı ile at araba merkep (eşek) sayısı düğün sahibinin hatırlık derecesine göre değişir. Gençler sevdikleri arkadaşlarının düğün odununa bir eşekle değil, komşulardan da aldıkları eşeklerle katılarak çok odunun getirilmesini isterler. Ayrıca yöre geleneklerine göre, düğün evine getirilecek odunların bir kısmını kız evine göndermek adettir. Gençler hazırlıklarını tamamladıktan sonra odun yolunu tutarlar.

Odun dağında türküler söylenip, eğlenilerek odunlar kesilir. Yemekler yenir ve köye hareket edilir. Yolda gelirken damadın arkadaşlarından Ali Dana adındaki genç, bir ara arkadaşlarından ayrılır. Gözüne Dolaşık taş denilen sarp kayanın başındaki sarmaşık çiçekler ilişir. Ali o çiçekleri koparıp düğün bayrağına asmayı ve damata vermeyi düşünür. Kimsenin cesaret edip de çıkmadığı o sarp kayanın başına çıkar, sarmaşık çiçeklerini koparmaya çalışır. Ali in oduncu arkadaşları onun gelmediğini bir an farkederler. Fakat arkadan geleceğini düşünerek yollarına devam ederler.

Ali korka korka çıktığı kayanın başındaki sarmaşıklardan bir tutam koparır, ineceği sırada bir güzel sarmaşık daha gözüne ilişir onuda koparayım derken, tutunduğu kayanın kopmasıyla birlikte cansız yere düşerek param parça olur. Arkadaşları odun yüklü eşekleriyle köye varmışlardır. Bir süre sonra Ali nin gelmediği anlaşılınca geriye, odun dağına dönüp onu aramaya koyulurlar. Arkadaşları Ali yi dolaşık taşın dibinde kanlar içinde ölü olarak bulurlar. Bu acıklı haber köye ulaşır ulaşmaz dolaşık taş deresine gelen halk şaşkına döner. Ali nin cesedini pazar günü köye getirirler. Düğün yarıda kalmış bütün köy halkı mateme bürünmüştür. Düğün tamamlanır ama davulsuz zurnasız, eğlentisiz gelin eve getirilir. Bu ölüm olayından birkaç gün sonra, aynı köyden ve düğünde çalgıcılık yapan Aşık Ömer San bir türkü (ağıt) yakar. Bu ağıt kısa sürede tüm çevreye yayılmış, olayı duymayan ve üzülmeyen kalmamıştır.

Türkünün öyküsünü ve sözlerini Mansur Kaynak, Acıpayam ın Dodurgalar kasabasında Aşık Ömer San dan derlemiştir (1975)

Kaynak : Anonim    
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Arl 23, 2004 1:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DOLEŞİK DAŞI

Sabahleyin çıktım odun yoluna
Hiç bakmamışım anam sağıma soluma
Dolaşık taşlarda koydum ölüme
Yetiş anam yetiş aldırdın beni
Dolaşık taşlarda koydum ölümü

Issız derelerde sabah olmadı
Çağladı kanlarım anam dere olmadı
Bir zaman yanıma kimse gelmedi
Dolaşık taşları öldürdü beni

Oduna gittim cuma ertesi
Mevkiyi sorarsen Dolaşık deresi
Anam ne zorumuş çiçek alması
Dolaşık taşlarda koydun ölümü

Doktorlar savcılar keşfe geldiler
Al kanlar içinde beni gördüler
Yazık olmuş eyvah gence dediler
Doalşık taşları öldürdü beni

En son MuhammetAK tarafından Pzr Oca 22, 2006 2:57 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
ruhiilhan
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Şub 09, 2005 7:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam Muhammet yazın güzel olmuş tebrikler iyi araştırma.Burdan tüm Dodurgalılara ve Acıpayamlılara selamlar.
Başa dön
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Şub 23, 2006 9:25 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ederim Ruhi bu tarz çalışmaları yapmak hepimizin bırcu köyümüzle alakalı herşeyi bizden sonrakilere aktarmalıyız
Başa dön
bilalar
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cmt Hzr 16, 2007 7:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

slm muhammet sitede emeğin çok sana kolay gelsin .yazın çok güzel olmuş başarılar.kıbrıstan güzel köyüme DODURGAYA selamlar.veziroğlu Bilal
Başa dön
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cum Ağu 03, 2007 8:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar eski türkülerimize sahip çıkalım lütfen AŞK MEŞK konularında açılan başlıkların anasında türküler yatıyor ne olursunuz bu türkülerimizi
ağıtylarımızı toparlayıp paylaşalım
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız