ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

19
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47748120

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1913

· Dün

4579

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - KAN BAĞIŞI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

KAN BAĞIŞI

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Soralım,bulalım,bilelim
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
devrim_ulusoy
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Ekm 26, 2006 7:34 pm    Mesaj konusu: KAN BAĞIŞI Alıntıyla Cevap Ver

(22-3-2005/aa) Bakan Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de her gün birçok hastanın, tedavi için kan bağışı yapacak insanları beklediğini, birçok kişinin de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15’inin düzenli kan verdiğini kaydeden Akdağ, Türkiye’deki gönüllü kan bağışçısı oranının, gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça düşük olduğunu vurguladı. Sağlıklı tüm vatandaşları gönüllü kan bağışçısı olmaya davet eden Akdağ, kan bağışı konusunda gösterilecek duyarlılığın hayat kurtaracağını ifade etti.

Türkiye’de faaliyette olan 340 kan merkezi ve istasyonunun, 263’ünün Sağlık Bakanlığı’na, 31’inin Türkiye Kızılay Derneği’ne bağlı olduğunu belirten Akdağ, 18-65 yaş arası, önemli bir sağlık sorunu olmayan herkesin kan bağışında bulunabileceğine işaret etti. Kan bağışı oranını, Türkiye nüfusunun en az yüzde 5’ine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

“Bağışlanan her kan hayat kurtarır. Vatandaşlarımızın bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. Kan bağışının önemini ve ne anlama geldiğini, bir yakını için kan arayan, bin bir zorlukla bulan veya bulamayan kişiler çok daha iyi anlar.”

Vatandaşların kan merkezlerine başvurduklarında, kan bağışı yapmaya uygun olup olmadıklarının yapılan muayeneyle belirlendiğini ifade eden Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

“Kan merkezlerimize başvuran vatandaşlarımızın hemoglobin ölçümleri yapılmakta, sonuçları olumlu olan kişilerin kan verme işlemleri başlatılmaktadır. Kan vermek için başvuran kişilerin, kan merkezlerinde doldurdukları ‘kan bağışçısı bilgi formu’ oldukça önemlidir. Sorulan sorulara tutarlı, dikkatli, doğru yanıtlar vermek, bağışlanan kanın ulaşacağı hastaların sağlığı açısından da çok önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu formun ciddiyetle doldurulması konusunda sağlık personelimize de önemli görevler düşüyor.”

EN AZ AB RH NEGATİF GÖRÜLÜYOR

Bağış olarak alınan her kana; AIDS, hepatit C, hepatit B, frengi ve kan grubu testlerinin yapıldığını belirten Akdağ, kan alım işlemlerinin gerekli steril şartlara titizlikle uyularak gerçekleştirildiğini, tek kullanımlık iğnelerin kan alım işlemi sona erdikten sonra imha edildiğini bildirdi.

Akdağ, Türk toplumunda en nadir AB Rh negatif kan grubunun görüldüğünü kaydetti. Kan bağışından önce yapılan muayenede kan düzeyi düşük (anemi) olduğu saptanan kişilerden kan alınmadığını ifade eden Akdağ, kan seviyesi normal olan sağlıklı bireylerin ise kan bağışı yapmaları halinde eksilen kan hücrelerinin, kemik iliğinin çalışmasıyla hızla yenilendiğini, dolaşıma genç kan hücrelerinin verildiğini anlattı.

Zaten vücutta bu hücrelerin sürekli yapımı ve yıkımının sürdüğünü kaydeden Akdağ, alınan kan miktarı sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde olmadığı için kan eksikliği riski gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.
Bağışlanan her kanın hasta ve yakınları için yaşatılan bir umut olduğunu ifade eden Akdağ, bu umudun yaşatılmasında halkın kan bağışı konusunda göstereceği duyarlılığın çok önemli vurguladı.

kaynak;ntvmsnbc.com

HErkezi kan bağışına davet ediyorum.. Birgün biryerlerde sizlerinde ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Bir hayat kurtarmak bu kadar mı kötüdür bilmiyorum. İnsanları seven herkezin görevi olduğuna inandığım bir şey bu benim. Umuyorum ki www.acipayam.com adresini tıklayan insanların hepsi duyarlıdır. Dünya halkları kardeştir dedik düştük yollara bunca zaman. Kanımızı paylaşma zamanıdır şimdi. Şu anda sizin kanınıza ihtiyacı olan o kadar cok hasta var ki hiç bir taramada asıl sonuca ulaşılmamıştır....

BİR HAYATTA SİZ KURTARIN..........
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
devrim_ulusoy
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Ekm 26, 2006 7:51 pm    Mesaj konusu: ''AYAKLI KAN BANKASI' 90 LİTREYE ULAŞINCA GUİNNESS'E GİRECEK Alıntıyla Cevap Ver

61 yaşındaki Eskişehirli emekli postacı Osman Mersin, kan bankası gibi çalışıyor. 26 yılda 121 ünitede 62 litre kan bağışlayan Osman dede, 66 yaşına kadar 28 litre daha kan verirse Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanacak. Osman Dede’ye postacılıktan emekli olduğu için Eskişehirliler, “Ayaklı Kan Bankası” lakabını takmış.

Şehirde, “Ayaklı Kan Bankası” denildiğinde herkes bu kişinin Osman Mersin olduğunu biliyor. Kan sıkıntısı yaşadığında vatandaşlar ilk Osman Mersin’i arıyor. Bu örnek davranışı sebebiyle Kızılay tarafından 3 altın, bir gümüş, bir bronz madalya, çeşitli plaket ve hediyeler ile ödüllendirilen Mersin’in en büyük hayali ise 66 yaşına kadar Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek. Bunun için kendine iyi bakan ve her fırsatta kan vermeye çalışan Mersin, yaptığı hareketle Guinness’e girmekte oldukça kararlı gözüküyor. Özel bir beslenme uygulamayan Mersin, dinç kalıp daha fazla kan verebilmek için her gün düzenli olarak yürüyüş yapıyor.

Osman Dede’nin kan verme macerası 1980 yılında posta götürdüğü Kızılay kan merkezindeki hemşirelerin, “Amca gelmişken sen de kan bağışla öyle git.” ricası ile başlamış. Hemşirelerin isteğini kırmayan Mersin, postayı sahibine teslim ettikten sonra bu ricayı gerçekleştirmek için kan alma odasına geçerek ilk kez kan vermiş. O günü hiç unutamayan Mersin, sonraki değişimi şöyle anlatıyor: “Kan vermemin üzerinden birkaç gün geçti, kendimde çok büyük bir rahatlama hissettim. Bunun üzerine her yıl kan vermeye başladım. Beni kan vermeye teşvik eden o hemşirelerden Allah razı olsun.” Kan verdikçe kendini huzurlu ve sıhhatli hisseden Mersin, “Kan vermeye başladığım günden bu yana hiç hastalanmadım, başım bile ağrımadı. Kan vererek adeta check-up’tan geçiyorum. Kan verdikçe kendimi hem manevî hem de maddî yönden daha da mutlu hissediyorum. Sıhhatli her insana senede bir kez de olsa kan vermeyi tavsiye ediyorum. Unutulmasın ki, her an herkese kan lazım olabilir.” diyor.

‘Ayaklı Kan Bankası’ denmesi hoşuma gidiyor

26 yıldır 95 kez Kızılay’a 40’a yakın vatandaşa çeşitli hastanelerde kan verdiğini ve bu zaman içinde ilginç olaylarla karşılaştığını ifade eden Mersin, unutamadığı bir hatırasını ise şöyle anlatıyor: “Postanede çalıştığım sırada beni aradılar ve acil kana ihtiyaç olduğunu söylediler. Bir işçinin üzerine beton blok düşmüş. Hemen hastaneye giderek kan verdim. Ertesi gün yaralının yakınları çalıştığım yere gelerek boynuma sarıldı. ‘Allah razı olsun, yaralımız kurtuldu. Ne istersen yapalım.’ dediler. Bu olay beni çok duygulandırdı ve ağladım.”

Eskişehir halkının kendisine “Ayaklı Kan Bankası” lakabını taktığını ve artık bu isimle tanındığını dile getiren Osman Mersin, şimdiye kadar tam 62 litre kan bağışında bulundum. Yüzlerce insana destek çıktım. Bu yüzden herkes beni o lakapla çağırıyor. Ben de bu sözü duyunca çok seviniyorum, hoşuma gidiyor.” diyor.

Guinness’e girmeyi hedefleyen Osman Dede bunun için büyük gayret gösterdiğinin altını çizerek, şayet kazanırsa bu uygulamasıyla insanları da harekete geçirebileceğini düşünüyor. Mersin, insanlara kan bağışını aşılamak ve faydasını anlatmak için bir de şiir yazmış. Şiir, Kızılay Eskişehir Kan Merkez’inin web sitesinin ana sayfasında yayınlanarak ziyaretçilere duyuruluyor. Mersin’in,

“Ver Kan Kurtar Can” isimli şiirinin ilk dörtlüğü şöyle:

Kızılay’a hep bağışla kan
Kurtar sen de birkaç can
Kanın kaynağıdır insan
Sağlıklı, huzurlu olursun her an.
Başa dön
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Prş Ekm 26, 2006 8:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Denizli'de ilçemizin gururu olan AcıpayamGirenizliler Derneğinin kan bağışı konusunda yaptığı çalışmalar bizlerin guru kaynağı oldu.Daha önce ilçemizdeKaymakamlık yapan şu an bozüyük kaymakamı olan Mehmet Ali Özyiğit onların bu çalışmasını her yerde örnek gösteriyor.Gelin bu derneğimizeüye olarak kan bağışında bulunalım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cum Ekm 27, 2006 1:18 pm    Mesaj konusu: kan ve organ bağışı Alıntıyla Cevap Ver

benim kan grubum 0 rh +
Ayrıca da organlarımı bağışlamayı düşünüyom. Eşim de bağışlıyacak. İKİMİZ DE ORGANLARIMIZI BAĞIŞLIYCAZ FAKAT NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYOR BİLMİYORUZ,HENÜZ ARAŞTIRMADIK BU KONUYU, ASLINDA DOKTORLARA SORMAK LAZIM. BİR DE ARAŞTIRMA HASTANELLERİNE. KİMİN NE ZAMAN ÖLECEĞİ BELLİ Mİ ŞU DÜNYADA. SAĞLIĞIMIZDA ORGAN BAĞIŞI YAPALIM Kİ, İHTİYACI OLAN İNSANLAR KULLANSIN, SAĞLIKLARINA KAVUŞSUN. TOPRAK OLUP GİDİCEZ, İŞE YARASIN ORGANLARIMIZ, BÖCEKLER YİYECEĞİNE....
ORGAN BAĞIŞI HAKKINDA, BİLEN VARSA, LÜTFEN BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Başa dön
devrim_ulusoy
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Ekm 27, 2006 4:54 pm    Mesaj konusu: ORGAN BAĞIŞI Alıntıyla Cevap Ver

SONAY kardeş benim bildiğim kadarıyla denizli pamukkale üniversitesi araştırma hastahanesi organ bağışını alıyormuş... Bu sekilde eğer bir bağış düşünceniz varsa başvurmanızı öneririm.. SEVGİLERLE
Başa dön
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cum Ekm 27, 2006 11:28 pm    Mesaj konusu: organ bağışı Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler Devrim Bey. Ben de öyle tahmin ediyodum zaten. En kısa zamanda başvurcaz. Ölür mölürüz de organlar boşa gider sonra :(
Hemen başvurmak gerek.
bir de övünerek şunu söyliyeyim size: Türkiye de en çok organ bağışında bulunan şehirlerin başında İzmir ve Denizli geliyor. Bu da ne kadar kültürlü ve medeni olduğunun göstergesidir bu şehirlerin. Tebrik ederim o güzel kalpli insanların hepsini, bravo valla.
ayrıca bağış konusunda forum açtığın için de seni kutlarım. Çok önemli konular bunlar. Herşeyden önce gelir sağlık. Para pul hiç önemli değil. Önemli olan vatana millete, herşeyden önce de insana hizmettir. MADDİ ŞEYLER GEÇİCİ, KALICI OLAN İYİLİKLER, DOSTLUKLAR VE BIRAKTIĞIMIZ YAZILI, SÖZLÜ, GÖRSEL TOPLUMA FAYDALI ESERLERDİR.
bİZ ÖLÜNCE DE ORGANLARIMIZ DİĞER İNSANLARLA BİRLİKTE YAŞIYACAK VE HASTA İNSANLARI, ORGANA MUHTAÇ İNSANLARI YAŞATACAK. O KADAR ÇOK HASTALIK VAR Kİ... HASTA OLMAYAN İNSAN MI VAR? BUGÜN BİZE YARIN BAŞKASINA LAZIM OLACAK ORGAN BAĞIŞI DİYİP GEÇMEMEK LAZIM.
KAN BAĞIŞI DA ÖYLE. ÇOK ÖNEMLİ. İNSAN KAN BULAMAYIP ÖLÜYO. NE VAR Kİ KAN BAĞIŞLAMAK TA, BU KADAR KORKUYOLAR. OYSA HEM SAĞLIKLI BİR İŞ KAN VERMEK( VÜCUT KİRLİ KANI ATIP ANINDA YENİSİNİ ÜRETMEYE BAŞLIYO ), HEM DE SEVAP. İYİLİK YAPMIŞ OLUYOSUN BİR İNSANA SAĞLIK VERİYOSUN.
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER....
Başa dön
devrim_ulusoy
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cmt Ekm 28, 2006 11:20 am    Mesaj konusu: Rica...!!! Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaslar hepinize tesekkur ederim ama asıl konu insanlığa olan sevgimizin bizim bu sayfaya işlenmiş olmasıdır...

YAŞAMAK HER KESİN HAKKIDIR....
Başa dön
ugurr
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 20, 2007 9:02 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben 18 yaşın altında olşduğum için veremiyorum ama böyle zorunluluk var mı bilemiyor yoksa verebilirim yani sorun değil
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Soralım,bulalım,bilelim Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız