ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32145

57
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47753312

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

7105

· Dün

4579

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - DODURGA
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

DODURGA

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Sal Ksm 09, 2004 5:02 pm    Mesaj konusu: DODURGA Alıntıyla Cevap Ver

Eşeler dağının batısında Deve Taşı,Arslan ini.Söbe alan ve Kaya gediği sırtlarının çevrelediği Söğürtlü yayladan çıkan suları toplayan koca dere vadisinin met halinde Ardıçlı doru ile Tepecik arasındaki koyda kuruludur.
Doğusu Eşeler dağı,Müze çiftliği ,batısı Pankaras burnu,kuzeyi Bademli Güneyi Yazır ile çevrilidir.Türkiye çapında tanınan Ahmetali pehlivan bu köydendir.Eşeler yaylası sırtlarındaki krom,manganez ve linyit madanleri ileride köyün önünü açacaktır.Burada Roma ve Yunanlılara ait eski eserler bulunmaktadır.
Eskiden köyde konuk odaları vardı

1.HACI MEHMET ODASI idarecileri : Hacı Mehmet ağa ve oğlu Numan
2.DEMİRCİLER ODASI idarecileri : Hacı Süleyman oğlu Molla Hüseyin ve oğulları İsmail ve Sadık
3.MISIRLI ODASI idarecileri : Arap Hacı Mehmet ve oğlu Ömer ( Kaynak:Ali Vehbi tarih 1331)

son yıllarda ortaya çıkarılan KELOĞLAN MAĞARASI kasabanın tanıtımı için önemli bir rol oynamaktadır.kasabanın 6 km batısındakı Mallı dağın doğu yamacında toplam uzunluğu 145 metre olan fosil bir mağara bulunmuştur.İçinde bol miktarda sarkıt dikit sütun lar vardır.10 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen bu mağaranın nefes darlığı astım bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.Nuri GÖKGÖZ.www.acipayam.com

En son Nuri Gökgöz tarafından Cum Arl 10, 2004 12:51 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Ksm 11, 2004 10:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayın Nuri GÖKGÖZ abimize burada verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Gerisini getirmek te biz DODURGA lılara düşüyor haydi dodurgalılar birkaç satır yazacak kadar sizdede birşeyler vardır o halde neden duruyorsunuz...
Başa dön
MehmetKarol
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Ksm 11, 2004 10:09 pm    Mesaj konusu: Teşekkür. Alıntıyla Cevap Ver

Nuri Abi Dodurgalar yazınız güzel olmuş. teşekkürler.tebrik ederim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Kepenek
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Arl 09, 2004 8:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

saygıdeğer Nuri abimiz yüreğine ve parmaklarına sağlık biz dodurgalılara verdiği bu değerli bilgilerden inşallah daha çok bilgiler aktarılır tabi ki bizler gurbette büyüdük ve az bilgi edindik ama nice bilmediğimiz bilgiler var inşallah onu da siz saygıdeğer bilgi sahibi abiler kardeşlerimiz ekler bizler de aktiv olarak bilgileniriz saygılar
Başa dön
kubilay
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Arl 10, 2004 7:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nuri Abi Kasabamız için vermiş olduğun bilgilerden dolayı size teşekür ediyorum.
Başa dön
misafir
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Ağu 10, 2005 11:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

acaba dodurga aklandan daha mi gelismis?[/b]
Başa dön
dodurga82
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Ağu 26, 2005 10:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

dodurgalar kasabası giderek gelişmekte olduğu için mutluyum devamını dileriz
Başa dön
yetenek
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Ekm 20, 2005 5:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ark neden dodurga için tartışıyorsunuz? reisoğlunun dediği gibi köyde genç nesil kalmıyor artık ekmek parası iş alanı için şehirlere gidiyorlar dodurganın gelişmesini kim istemezki sevgiler :roll:
Başa dön
MuhammetAK
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cum Ekm 21, 2005 9:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba arkadaslar Burada yazilarini okudugum Hemsehrilerim sanirim en ustteki Nuri GOKGOZabimin yazdiklarini ve benim altina ilave ettiklarimi sanirim gozardi etmisler Sevgili arkadaslarim orada yazilanlari rica ederim tekrar okuyunuz bu platform Polemik olusturmak icin degil sadece bildiginiz kadari ile [b]Dodurgalar kasabamizin gecmisinine dair bildiklerinizi bizimle paylasmanizdir[/b] ona istinadan lutfengunumuzle alakali tartismalardan uzak duralim ve hic kimseye cevap hakki dogurmayalim eger dodurgalar in gecmisiyle alakali bi arastirmaniz yada bilginiz varsa onlari eklemenizi rica edecegim aksi takdirde bu DODURGALAR baslikli yaziyi Forum dan cikartmak zorunda kalacagim

En son MuhammetAK tarafından Cmt Ekm 22, 2005 6:55 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
kubilay
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Ksm 23, 2005 6:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

:)

Slm . Köylüler ,

Herzaman yaptigimiz gibi en ufak bir seyde dahi hemen birbirimize elestiriyoruz. Aslinda Nuri Abi nin yazdigi tanitim la bizim asagidaki tartismalarin alakasi yok.
Bakin madem kasabamiza tanitmak istiyorsak ozaman hep beraber birlik icinde tanitalim derim ben.
Bakin baskalarinda olmayan tesisler bizim var en azindan bir Elektriksantrali bir Benzinlik bir Balik tesislerimiz var, insallah baska seylerde yapilir.
Gelin hep beraber olalim Köyümüze destekleyelim.
Başa dön
corrado
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pts Oca 23, 2006 5:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

öncelikle yeşilovadan kucak dolusu sevgi ve selamlar ben denizlili değilim ama sizlerle tanışmak ve sohbet etmek ve eğer katkım olacaksa siteye iyi bişeyler kazandırmak istiyorum şimdiden çok teşekkürler sevgi ve iyilikle kalın!!!1 burdur/yeşilova"dan serdar....
Başa dön
DJ_EYVALLAH
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pzr Oca 29, 2006 8:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Herkese hayirli günler diliyorum. arkadaslar ben ilk kez bir yorum yaziyorum buraya. gercegi buna fazla yorumda denmez aslinda.
herneyse, öncelikle Nuri abimi tebrik ederim arastirmasindan ve bizleri bilgilendirdiginden dolayi.
ve arkadaslarin yorumlarinida okudum, herkes birseyler yazmaya calismis gercekten cok güzel ama sunu ayirt edememisler galiba
örnek: tarhana corbasi´nin icine neler girer? tarhana ,su,tuz,biber,yag,salca,hadi yumurta da tamam.
ama arkadaslar icine fasulye ,mercimek, patlican gibi seyler de koymaya calisiyor yani gerek yok bunlara.

Insallah Dodurgalar ve diger ksb ve köyler daha iyi olur.
benim sahsi düsüncem ksb lar gelissin yada gelismesin önemli olan samimiyetimizi birbirimize saygiyi ve sevgiyi yitirmeyelim.

en icten saygi ve sevgilerimi sunarim
dodurgali dj_eyvallah
Başa dön
mrzeren
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Pts Mar 06, 2006 7:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bir Dodurgalı olarak, Nuri Bey'e teşekkürlerimi sunuyorum. Lütfen, herkes emeğe saygı göstersin!...
Başa dön
TUNAHAN_NL
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal May 16, 2006 8:06 pm    Mesaj konusu: ISA TOLGAY Alıntıyla Cevap Ver

TANER NE SOLUK VAR SENDEDE.MILLETE CEVAP YAZMAKTAN YORULMADIN MI PpPpPp TAM BIR PROFOSYONEL ELESTIRMEN LER GIBISIN
!!!!BANA GORE ACIPAYAMIN EN GUZEL KASABASI DODURGA
IBRAHIM HOCAM EGITIM SART(((((((
Başa dön
kemalburhan
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pzr May 28, 2006 9:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayin Nuri bey kardesim...Elbetteki Dodurgayi tanittiginiz icin önce size tesekürederim.Ama bazi konularda insanlari yanlis bilgilendiriyorsunuz.
Tabiki siz almis oldugunuz yanlis bilgilendirme dogrultusunda yaziyorsnuz.
Bu konuda size elestirmiyorum.Ben Teksoy Görevde programini seyrederken bir Dodurgali olarak utandim.Cünkü;yalan söylemek dinimizce yasaklanmistir ve cok büyük günahlardan birini olusturur.Yalan bilgi yadayalan söyleyerek malsatmak Hukukta suc sayilir sebebi hileli malsatmakhukukcada suctur.Elbetteki Magara güzeldir,turistik amac icin kullanilirsa cok faydalidir.Ama tedavi edici hicbir özelligi yoktur.Zayifliga,Astima,özellikle Kellige hicmihic tedavi etmez.Magaramiza
elbetteki tanitmak hakkimizdir ama bu yalan söyleyerek,insanlari kandirarak olmamaliydi.Ben o magarayi oradaki konusanlar belki adini duyuyordu ama nerede oldugunu bilmezken 30 seneden dahada öncesindende bilirim.Dürüst olmak gerektigini inaniyorum tabi buda
insani saygidan gecer,onun önceside kendine saygidir.Cok yanlis yaptiniz
sevgili Dodurgalilar.Umarim reklam amaciyla kendimize madara etme aliskanligindan vazgeceriz.Herkeze Saygilar.
Başa dön
efezeybek
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Ksm 09, 2006 9:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

selamun aleykum hemşehrilerim. güzel bir konu açılmış burada sizler hala tartışıyorsunuz. hep birlikte dodurgamızı tanıtmak yerine yine çekişmelerinizi devam ettiriyorsunuz. bizler dışarıda olsakta dodurgayı en iyi şekilde tanıtırken burada biribirimizi çekiştirmenin hiç bir anlamı yok. burada bir emek verilmiş bu emeğe saygı göstermek lazım. Muğlanın Ortaca ilçesinde bile dodurgayı tanımayan insan çok azdır. bizler buralarda reklamımızı yapıyoruz ki; milleti içtenliğimizi, dostluğumuzu, sıcaklığımızı anlatıyoruz. sizleri en içten dileklerimle selamlıyorum. HOŞÇA ve DOSTÇA KALIN EMİ!!!!!!!!
Başa dön
mrzeren
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Ksm 09, 2006 9:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eyvallah Tacettin Hocam!
Başa dön
Hurşit Ünlü
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Cmt Tem 14, 2007 8:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

öncelikle forumu acan nuri hocama sonsuz teşekkürlerimi sunarım. dodurga gerçekten yaşamasını bilenler için güzel bir yerleşim yerimiz.
Başa dön
ogid8k
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Mar 27, 2008 7:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

iki sene gecmis olaydan daha unutmadin mi? :D :lol:
Başa dön
fen memuru
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Ağu 08, 2008 7:20 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

selam aleyküm;
öncelikle emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.(dodurgadan bahsederken alabalık lezzetini lütfen unutmayalım.)
Ben; balıkçı Mustafa amcanın oğlu Yusuf ARSLAN
YATAGAN BELEDİYESİ fen memuruyum. arkadaslara yardımcı olabileceğim konular el aletleri(Bıçak,capa,orak vb.) maliyet fiyatına alabilirim. İmar ve Belediye ile ilgili sorunları olan kardeşlerimede hertürlü fikir alış verişi yapabilirim.
Herkes EN GÜZELE emanet olsun.

arslanalabalik@hotmail.com
Başa dön
MEMOLİ
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pts Mar 30, 2009 8:20 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

herkese selamlar. artık güzel günler tüm dodurga halkını bekliyor gecmişi konuşmak geresiz önümüze bakalım.Her kafadan bi ses çıkmasın, herkese hayırlı olsun.Bld Başk. Sayın ÖMER DENİZ'e başarılar.Tüm DODURGA halkına teşekkürler.
Başa dön
devrişoğlu6
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pts Mar 30, 2009 7:07 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar burda böyle tartışmanın bi anlamıyok konuşulcak cok şey var ama böyle buralarda konuşmayalım lütfen kazanana hayırlı olsun kaybedene gecmiş olsun konuştuklarımızı dikkat edelim tartılışırsa cok şeyler cıkar ortaya onun için yazmayın lütfen herkeze iyi akşamlar slmlar ömer deniz ede başarılar inşallah iyi şeyler yapar
Başa dön
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Pts Mar 30, 2009 10:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu forum başlığına.hakaret içeren yazı yazan üyelerin,üyeliği ptal edilecekdir.
Seçim bitmişdir.Demokrasiye saygılı olalım.Ayrıca burası Dodurga'nın tanıtımı gelenekleri,görenekleri,güzellikleri yazılsın diye açılmış bir başlıktır.İnsanlar birbirini rencide etsin diye değil..sevgi saygı artsın diye.

MuharremKaraoğlan
Yönetici
Başa dön
devrişoğlu6
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş Nis 16, 2009 6:53 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

tüm dodurgalılara selamlar iyi akşamlar
Başa dön
Hurşit Ünlü
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 5:16 pm    Mesaj konusu: dodurga Alıntıyla Cevap Ver

haftalar geçmiş aylar geçmiş alan memnun satan memnun bi hava var ortalıkta.... bi iki kelime birşey yazalım boş kalmasın burası da tabi yazılacak birşey varsa ortada.... :wink:
Başa dön
pilavci
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2011 9:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayın Nuri Gökgöz Beye iletilmek üzere Bilgi Notu:
- Dodurga başlığı altında açılan "Forum" sayfasına düşülen Kasım 2004 tarihli kısa tanıtım notunu biliyorum... Yorumları da okudum arada bir...

- Tanıtım notunda yer alan mevcut hataların pek üzerine düşmedim. Çünkü; Dodurgalar Kasabamız hakkında yazılan güncel ve son derece doğru bilgilerin yer aldığı makaleleri zaten dikkatli Dodurgalılar ve ülkemizin bilgiye meraklı ve duyarlı vatandaşlarımız/bilim erbabı okuma imkanına kavuştular son 10-15 yıllık dönemde...

- Açıkçası bu önemli konuda; Dodurga'dan yetişen öncü ve önder kalemlerin-yazarların yazdıklarını öncelikle incelemek gereklidir görüşündeyim.

- Henüz Nuri Gökgöz Beyi şahsen tanımıyorum. Bu nedenle teşekkür ederiz her Dodurgalar Kasabasından yetişen kişiler gibi...
----------------
- Ancak Kasabamız ve değerleri hakkında yazılanları bilimsel tenkid-eleştiri süzgecinden geçirmeyi de "görev" olarak görmekteyiz: Şöyle ki;

a) Sayın Gökgöz'ün yazdığı kısa notun sahibi; Rahmetli Ali Vehbi Efendidir. Yaklaşık 100 sene öncesinin köy ve kasabalarını tanıtan [b]Rahmetli Vehbi Efendinin eserini hala tek kaynak gibi görmek ve kullanmak; "bugünü ve bugün ulaşılan ilmi seviyeyi ve bilgi zenginliğini görmezden gelmek şeklinde de yorumlanabilir. Sadece bu kaynağa atfen Dodurgalar Kasabasını ya da Yazır Kasabasını, Darıveren Kasabasını, vb. tanıtmak artık çok geride kalmıştır...

- Ali Vehbi Efendinin yazdıkları da 1915-1916'lı yıllardan başlamak üzere 20. yüzyılın ilk çeyreğine ilişkin bilgilerdir... Bu bilgilerin bir kısmı güncelliğini tamamen yitirmiştir. Hatta tamamen yanlış bilgiler de vardır. Noksan bilgi zaten çoktur...

Buna karşılık; bugüne kadar "bana göre"; ele aldığı konu/konular açısından Acıpayam ilçesinden Ali Vehbi Efendi çapında kalem erbabı yetişmemiştir. Allah rahmet eylesin... Çok gayretli, son derece zeki, orijinal bir kafadır... Dönemine göre; ileriyi gören, gelişme-kalkınma-ilerleme yol ve yöntemlerine kafa yoran, Türkçe'ye duyarlı ve kalemi güçlü, memleket sevdalısı bir muallim, gezgin, keskin bir gözlemcidir...

b) Sayın Gökgöz, mademki bir hizmet sunmak istemiştir. Dodurgalar Kasabası hakkında yazılan yeni ve güncel bilgileri / makaleleri de okumak suretiyle bilgi sunmalı idi.
Bilimsel hassasiyet bunu gerektirir...

Çünkü Dodurgalar Kasabası hakkında; Ankara'da yaşayan Kasabamız halkından, Dodurgalar Çarşı Mahallesinden Sayın Fikret Sönmez'in 1986'da "Tarihte Dodurga" başlığı altında yazdığı makalenin yanısıra,
2000'li yılların başından itibaren, her yönü ile Dodurgalar Kasabasının tanıtıldığı, Dr. Said Dağdaş ve arkadaşları tarafından kaleme alınan, kitaplık çapta en az yedi-sekiz makale mevcuttur ve yayımlanmıştır.

- Meraklı bazı bilim erbabının yanısıra (tarih, turizm, kültür,vb..), yine bazı edebiyat fakültelerinde de Kasabamızı doğrudan ya da dolaylı olarak ele alan, inceleme fırsatını bulduğum ilave yayınlar da mevcuttur...

- Zaten günümüzün muazzam iletişim dünyasında; internet üzerinden ilgili makalelere kısa yoldan ulaşılabilmektedir.

c) İlginç bir durum daha vardır:
Dodurgalar Kasabasından Forum'daki bilgiyi okuyanların büyük çoğunluığu, sadece teşekkür etmiştir. Sayın Kemal Burhan dışında dikkatlice eleştiri yapan görmedim... Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim...

Not: Tanımıyorum ama, Sayın Kemal Burhan'a, 28 Mayıs 2006 tarihli dikkatli eleştirisi için teşekkür ederim.

d) Yine de son derece güncel makalelerle Dodurgalar Kasabamızı, Eşeler Yaylamızı, Keloğlanlar Mağaramızı, mevcut Alabalık Tesislerimizi, şehidlerimizi, kültürel değerlerimizi, türkülerimizi, atasözlerimizi, deyimlerimizi, seçilmiş derlenen kelime varlığımızı, tabii ki tarihi alt yapımızı , Türkçemizi etraflıca merak eden; hem Kasaba halkının, hem de Denizlimizin ve esasen Türkiyemizin yakın gelecekte-ileride öncüleri-önderleri olmaya aday gençleri, öğrencileri ilgili makaleleri internet ağı üzerinden (Google arama motorunu kullanarak),

1- said dağdaş, dodurgalar

http://tr.wikiquote.org/wiki/T%C3%BCrk_atas%C3%B6zleri

2- Dodurgalar Kasabası, Denizli
3- http://dodurgalar.meb.k12.tr/
4- dodurgalar, wikipedia
5- http://tr.wikipedia.org/wiki/Dodurgalar,_Ac%C4%B1payam
6- http://tr.wikipedia.org/wiki/Kelo%C4%9Flan_ma%C4%9Faras%C4%B1
7- vb...

ifadelerini
tıklamak suretiyle inceleyebilir, bilgi zenginliğini artırabilir, daha sağlıklı, son derece geniş kapsamlı - hacimli bilgi ve yorumu okuyabilirler.

Not 2: Esasen; yazılan bu makaleler doğrultusunda Dodurgalar Kasabasında çoğumuzun farkına bile varmadığı fakat son derece önemli ve değerli - güzel gelişmeler de yaşanmaktadır.

- Sözgelimi; Şehidler Abidesi inşası ve 18 Mart törenleri,
- Dodurgalar Kasabasının , Bayındırlık ve İskan Bakanlığımız tarafından 2011 Yılı Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri listesine dahil edilmesi,
- İçişleri Bakanlığının Kasabamızı "nitelikli" belediyeler arasına dahil etmesi, vb...

Hürmetlerimle... 30 Mart 2011.
[/b]

Önerilerim özetle bu şekildedir.
Forum sayfası da mutlaka, wikipedia'da tarafımızdan düzenlenen güncel tanıtım bilgisi ile güncellenmelidir.
------------------------------------
İsim kökeni [değiştir]Dodurgalar ismini Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri olan Dodurga boyu Oğuzların Boz-Ok'lar koluna bağlıdır[2]. Dodurga boyunun, Oğuz Han'ın altı oğlundan biri olan Ay Han'dan çoğaldığı kabul edilmektedir. Dodurga kelimesi eski Türkçe'de Ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip olan, yurt edinen anlamına gelmektedir[3]. Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi dört Oğuz boyundan onaltıncısı; "Dodurga"dır. Belgeleri şudur : [4] diye tanımladığı bir Oğuz boyudur. Türkiye’deki Dodurga isimli yerleşim birimleri listesi ve nüfus hareketleri [değiştir]Çizelge: Dodurga adını taşıyan toplam 16 yerleşim birimi ve nüfus hareketleri (1935-2008)!

Adı - İdari Teşkilat - İli - İlçesi - Rakım (m) - Nüfusu (1935 - 1960 - 1980 - 1990 - 2000 - 2008)

1.DODURGA - İlçe - Çorum - Dodurga - 590 - 1204 2062 3395 3974 3431 3240

2.Dodurga Belediye Bilecik Bozüyük 1121 1506 2173 2105 2768 2847 2555

3.Dodurgalar Belediye Denizli Acıpayam 970-1000 1147 - 1704 - 2 212 - 2 633 - 2403 - 2050

4.Dodurga Belediye Çankırı Orta 1392 1010 1556 860 2683 2881 1319

5.Dodurga - Köy - Çankırı-Çerkeş - 950- 80 - 140 - 68 - 32 - 42 - 23

6.Dodurga Köy Afyon Sandıklı 988 223 374 436 430 358 288

7.Dodurga Köy Ankara Yenimahalle 1025 337 359 414 366 922 ----

8.Dodurga Köy Bolu Merkez 791 113 147 898 284 627 ----

9.Dodurga Köy Bolu Mudurnu 1100 162 215 173 178 155 141

10.Dodurga Köy Muğla Fethiye 850 808 825 798 715 512 644

11.Dodurga Köy Sinop Boyabat 450 274 436 445 377 290 190

12.Dodurga Köy Tokat Çamlıbel 1130 408 540 461 352 228 143

13.Dodurga Köy Bartın Ulus 260 285 459 640 505 316 272

14.Yenidodurga Köy Bilecik Bozüyük 971 269 398 321 167 116 74

15.Tödürge(Demiryurt) Sivas Zara 1310 731 807 537 323 275 162

16.Hacıömerler(Dodurga)Balıkesir Dursunbey 680 232 289 367 338 412 413

Konumu [değiştir]Dodurgalar kasabası, Acıpayam ilçesine 18-19 km mesafede, Acıpayam ovasının güneydoğu ucunda meskun, yakın çevrede halen Dodurga olarak bilinen kadimden beri bir müslüman Türk yerleşim birimidir.

Sözgelimi dünyaca meşhur İslâm seyyahı İbn-i Battuta henüz 22 yaşında iken, 1325 yılında Fas’ın Tanca şehrinden başladığı yolculuğunun Anadolu topraklarına ilişkin bölümünde, yaklaşık 684 sene önce geçtiği Acıpayam ovası ve halkına dair gözlemlerini aşağıda şöylece ifade etmektedir: “Karaağaç yemyeşil bir ova olup Türkmenlerle meskundur.” (Battuta, 1355, s. 207).

Acıpayam adlı eserin müellifi olan Ali Vehbi de, eserinde sadece bir kaynağa atıf yapmıştır. Atıf yaptığı Denizli Tarihi, s. 35’de yer verilen bilgi de İbn-i Batuta’nın Seyahatnamesi’nden alınan Karaağaç Ovasının tarifidir. Bu tarifin bir cümlesi esasen yukarıda verilmiştir. Eserinde ise yukarıdaki cümlenin de yer aldığı bir bölüm; “… Gölhisar sultanı Mehmed Çelebidir. Eğirdir meliki Sultan Ebu İshak’ın biraderidir. Karaağaç tarikiyle oradan inhiraf eyledik. Bu yeşil belde bir sahra olup Türkmen ile meskundur…”. (Ali Vehbi, 1331 (Rumi), s. 14) şeklindeki Türkçe tercümesiyle verilmiştir. Bu ifadelerden, 1071'den sonra Türkmenlerin batıya doğru hızla aktığı ve Anadolu'nun tamamına süratle yayıldığı ve yerleştiği ifade edilebilir (Dağdaş ve Dağdaş, 2001-2009).

Doğudan batıya doğru uzanan ve asıl Dodurga olarak da nam salan Yukarı Dodurga ile, bir km daha batıdaki Aşağı Dodurga muhtarlıkları 1971 yılında birleşerek, “iki Dodurga’dan oluşan” anlamında Dodurgalar adını almış ve belediye teşkilatına kavuşmuştur. Kasaba, Eşeler Dağı silsilesinin batısında, doğudan batıya uzanan bir yerleşim düzenine sahiptir.

Yukarı Dodurga [değiştir]Eşeler Dağının batısında, doğudan batıya uzanan Söbe Alanı dağ silsilesinin kıblesindeki Aşağı Değirmen’in de hemen yakınındaki Deve Taşı’ndan başlayıp batıya doğru uzanan ve Ardıçlı Doru önündeki Kaya Gediği’nden güney istikamete doğru yayılan bir yamaçta kuruludur. Yukarı Dodurga’nın kıblesinde boydan boya, doğudan batıya Aşağı Dodurga’nın bahçelerinin de dahil olduğu Bağarası ve Bağyanı adı verilen bahçeler yer almaktadır. Verimli ve sulanan bahçeler, Eşeler Yaylasından gelen Değirmendere’nin suları ile sulanmakta ve hemen hemen her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

Doğusu; kuzey-güney istikametinde uzanan Eşeler Dağı silsilesi ve Eşeler Yaylası ile çevrilidir. Eşeler Yaylası düzlüklerinden doğan Değirmendere, halk Türkçesinde su değirmenlerinin bittiği yerden sonra kısaca "çay" adı ile anılır. Dalaman Çayının kollarından olan, Eşeler Yaylasının pınarlarının sularını toplayıp gelen ve bahçelerimize hayat veren Değirmendere, Yazır Kasabası ile doğal sınır oluşturur. Yukarı Dodurga-Yazır Karayolu üzerinde, Dodurga çayı üzerindeki Helvacı Köprüsü iki Kasaba arasındaki ulaşımı sağlar...

Kuzeydoğusundan doğusu Eşeler Dağı zirveleri ve etekleri, Muza mahallesi/çiftliği, kuzeyinde Bademli (Payamlı) köyü ve Sazak Mahallesi ile çevrilidir. Batısında, Keloğlanlar Mağarasının da bulunduğu Karadağ uzanmaktadır. Güneybatısında yine kuzey-güney istikametinde uzanan Karadağ'ın en güney ucu olan Bangraz Burnu ve Denizli-Antalya Karayolu olan Uluyol bulunmaktadır. Güneyinde Yazır Kasabası bulunur. Yazır ile birlikte bir yay gibi güneybatıya doğru Gümüş Köyü ile Kumavşarı Kasabası bulunur. Adı geçen bu kasaba ve köylerde, sabah ezanları rahatlıkla karşılıklı duyulabilir...

"GÜNÜMÜZÜN DODURGALAR KASABASININ (1) YERLEŞİM YERİ TARİFİ ve BAZI DEĞERLERİ

Kasabanın yerlisi olarak tarafımızdan hazırlanan; imlâ hatalarından arındırılmış, Ali Vehbi Efendi'nin tanıtımında yer alan bazı noksanlık ve yanlışlıkların da giderildiği ve Kasabamızın günümüze uyarlanan yeni ve güncel tanımı aşağıda takdim edilmiştir:

“Coğrafî olarak Akdeniz Bölgesi’nin Batı Akdeniz Bölümünde, (Teke Yarımadası) Göller Yöresi’nde bulunan Dodurgalar Kasabası; Acıpayam Ovasının güneydoğu sınırında meskun, yakın çevrede halen Yukarı Dodurga ve Aşağı Dodurga olarak bilinen kadimden beri bir Müslüman Türk yerleşim birimidir. Doğudan batıya doğru uzanan ve asıl Dodurga olarak da nam salan Yukarı Dodurga ile, bir km daha batıdaki Aşağı Dodurga muhtarlıkları 1971 yılında birleşerek, “iki Dodurga’dan oluşan” anlamında Dodurgalar adını almış ve belediye teşkilatına kavuşmuştur.

Kasaba; 2006 yılında Turizm Merkezi ilan edilen Salda Gölü Turizm Merkezi”nin de içinde bulunduğu Eşeler Dağı silsilesinin (Dağdaş ve Ünlü, 2007) batı yamaçlarında, doğudan batıya uzanan bir yerleşim düzenine sahiptir. Günümüzde, her iki Dodurga her açıdan birbiriyle birleşmiş ve kaynaşmış durumdadır.

Yukarı Dodurga; “Eşeler Dağının batısında, doğudan batıya uzanan daha alçak ve büyük ölçüde çalılıklarla (Q. coccifera L.) örtülü ve nadiren ardıçların bulunduğu, (1980’li yılların sonundan itibaren Kızılçam ile ağaçlandırılan sahalar vardır) dağ silsilesinin kıblesinde yer alır. Yerleşimimiz hem kıbleye, hem ovaya dönüktür.

Kasabamız poyraza kapalı olup, kıbleye bakar. Doğudan batıya yerleşimi; Aşağı Değirmen’in hemen üstündeki Deve Taşı’ndan başlayıp batıya doğru uzanır ve Ardıçlı Doru (Doruk) önündeki Kaya Gediği’nden güney istikamete doğru yayılan bir yamaçta yoğunlaşmıştır. Yukarı Dodurga’nın yerleşiminin kıblesinde boydan boya, doğudan batıya Aşağı Dodurga’nın bahçelerinin de dahil olduğu Bağarası ve Bağyanı adı verilen bahçeler yer almaktadır.

Verimli ve sulanan bahçeler, Eşeler Yaylamızın; Çat Boğazı’nda toplanarak birleşen Yoğunoluk, Kıramıkçı (Gıramıkçı) ve Delmeoluk (Delm’oluk) Derelerini oluşturan Eşeler Yaylası pınarlarının sularını toplayıp gelen Değirmendere’nin suları ile sulanmakta ve hemen hemen her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

1990’lı yıllara kadar, “Yaz gelince Bağarası’ndaki bahçelere göçmek ve güz girinceye kadar bahçelerde kalmak” örfü bazı aileler tarafından devam ettirilmiştir. Günümüzde, “yaz gelince bahçelere göçmek” örfünü sürdüren aile kalmamıştır.

Kasabamızın maharetli kadınları ve çiftçileri öteden beri, Acıpayam’ın ilk turfanda ve leziz baklasını, sebze fidelerini ve yine turfanda salatalığını yetiştirmekte ve satmakta halen mahirdirler…

Kasabamız Dodurgalar Kasabası, Acıpayam’a 18-19 km mesafededir. 1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 2633 , 2008 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre nüfusu da 2050 ’dir. Yukarı Dodurga; Çarşı Mahallesi ve Tuzluk Mahallesi, Aşağı Dodurga bölümü ise (Aşağı Mahalle) Muhtarlığı adıyla mahalle muhtarlığına sahip olup belediyenin halen üç mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

Kasabanın kuzeydoğusu ve doğusu; kuzey-güney istikametinde uzanan Eşeler Dağı silsilesi ve Eşeler Yaylası ile çevrilidir. Eşeler Yaylası düzlüklerinden doğan Değirmendere, halk Türkçesinde değirmenlerin bittiği yerden sonra kısaca "Çay" – “Koçaçay” adları ile anılır. Sözgelimi; “Çaya sel gelmiş!” cümlesinde olduğu gibi…

Dalaman Çayının kollarından olan ve suyu da yaz mevsiminde bahçelerimizi sulamakta kullanılan Değirmendere, Yazır Kasabası ile doğal sınır oluşturur. Yukarı Dodurga-Yazır Karayolu üzerinde, Dodurga Çayı üzerindeki Tepecik Mevkiine yakın Helvacı Köprüsü ise, iki Kasaba arasındaki ulaşımı sağlar...

Kuzeydoğusundan Eşeler Dağının zirveleri (Akkaya Dorusu (Doruğu): 2268 m) ve yaylalarımız, Muza mahallesi/çiftliği, kuzeyinde Bademli (Payamlı) köyü ve Sazak Mahallesi ile çevrilidir. Batısında ise kuzeyden güneye uzanan Karadağ bulunur. Güneybatısında yine kuzey-güney istikametinde uzanan Karadağ'ın en güney ucu olan Bangraz Burnu ve Denizli-Antalya Karayolu olan ULUYOL bulunmaktadır.

Not: [Ali Vehbi Efendi], memleketin dertleriyle dertlenen ve çözüm önerileri ortaya koyan, olabildiğince ileri görüşlü(*) bir aydın olmasına rağmen verdiği bazı bilgiler de, tahmine dayalıdır ve hatta yanlıştır. Bu durum, yazarın yaşadığı çalkantılı dönem dikkate alınarak tabii de karşılanmalıdır.

Ali Vehbi Efendi’nin ileri görüşlülüğüne bir örnek parağraf aşağıda sunulmuştur:
“… Bil’hassa Dalman çayının mecrasında Darıveren’in (Damlâmca) Süleyman Bükü denilen ve Irmak vadisinin darlaştığı yerde yapılacak bir sed (Baraj) ile sular şişirildiği takdirde Kumavşarının batısından açılacak bir kanal vasıtasıyla bu köyden başlıXXXXX ([Gümüş, Yazır, Dodurga, Yumrutaş, Dereköy]) köyleri tarlalarının tamamen sulanması tahtı temine alınmış olacaktır (Ali Vehbi, 1331, s. 7)…”

[Dalaman Çayının] ana kolu olan Gireniz Deresinin sularının toplandığı [Gölhisar-Yapraklı Barajı]'nda toplanan sulama suyunu taşıyan sulama kanalları hizmete girmiştir. Kanal sistemi [Kumavşarı, Gümüş, Yazır, Yukarı Dodurga, Aşağı Dodurga, Yumrutaş, Dereköy, Garkın, Corum] arazilerini sulayacak şekilde tamamlanmıştır. Toplulaştırma işlemleri tamamlanan ve sulama imkânına kavuşan arazilerimizde, ürün çeşitliliği artmış ve dönüm başına alınan verim son derece yükselmiştir. Dodurgalar'da ve yakın çevremizde, bazı arazilerde örnek çiftçilik yapılmaya başlanmıştır. Böylece [Ali Vehbi Efendi'nin rüyası], ileri görüşlülüğü gerçekleşmiştir.

-

2010 yılında da, [Denizli İl Özel İdaresi]nin sağladığı imkânlarla Kasabamızın önünde doğudan batıya boydanboya uzanan Bağarası'nda bulunan arazilerde "damla sulama sistemleri" kurulmaya başlanmıştır.

Kasabanın güneyinde Yazır Kasabası bulunur. Yazır ile birlikte, güneybatıya doğru hilâl gibi Kasabamızı çevreleyen Gümüş Köyü ile Kumavşarı Kasabası da komşularımızdır. Adı geçen bu kasaba ve köylerde, sabah ezanları karşılıklı olarak rahatlıkla duyulur... Yöremizin tamamına, yakın çevrede “Yaka Bucağı” da denilmektedir.

2003 yılında turizme açılan ve Türkiye’de turizme açık 14 mağaradan biri olan Keloğlan(lar) Mağarası (Dağdaş ve ark., 2005), Dodurgalar’dadır. Mağara; Bucakiçi Mevkiindeki Köyyeri denilen muhitin (küçük tepecik) hemen batısında yükselen Karadağ’ın (1421 m) Keloğlanlar Yakası adı verilen yamacında bulunmaktadır. Mağaranın bulunduğu yamaç, gündoğuya bakar. Yaka Bucağı köy ve kasabaları ile Eşeler Dağı silsilesinin en güzel manzara seyri, mağaranın yanındaki dinlenme yeri olan “Seyirlik” mekanında mümkündür.

Not: Dodurgalar Belde Belediyesi, 2007 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 2009 yılında da güncellenen "Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik" ekinde yer alan listede "Turizm" niteliği ile bir üst sıraya yükseltilmiştir. İlgili Yönetmelik ekinde; Acıpayam ilçesinden sadece Dodurgalar Belediyesi "turizm" niteliği ile değerlendirilmiştir ve D-2 (nüfusu 3.000-4.999 arasında olan ilçe ve belde belediyeleri) listesinde yer almıştır (Kaynak: 22 Şubat 2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazete ile 31 Mayıs 2009 tarih ve 27244 sayılı Resmi Gazete )."

[5]

(1)(*) Dodurga adının ifade ettiği mana bellidir ve çok açıktır. Bu ad, eski Türkçe bir kelimedir. Dodurga kelimesi sözlüklerde ve tarihi kaynaklarda “Ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip çıkan, yurt edinen” anlamlarına gelmektedir. Cami-üt Tevarih adlı eserin yazarı Reşideddin’e göre de “yurt alan, yurt koruyan” anlamına gelmektedir. Boyumuzun damgası Kaşgarlı’ya göre (۷۸), Reşideddin’e göre (تد), Yazıcıoğlu’na göre (Л) biçimindedir. Kaşgarlı Mahmud’un kaleme aldığı Divan-ı Lügat-it Türk adlı meşhur ilk Türkçe lügatte ilk defa Dodurga ismi Totırka olarak geçmiştir.

ALİ VEHBİ EFENDİ'NİN ESERİNDE DODURGA'NIN YERLEŞİM YERİ TARİFİ ve BAZI DEĞERLENDİRMELER

Ali Vehbi'nin 1331 yılında hazırladığı "ACIPAYAM - Garbikaraağaç Halkının Asırlık Tarihçesi ve Köylerimize Serpilen Maarif Işığının Temeli Yüreğil’de Nasıl Kuruldu" ve 1951 yılında Ankara'da Çankaya Matbaası'nda basılan eserinde; diğer köy ve kasabalarla birlikte Dodurga’nın da kısa bir tanıtımı yapılmış ve bazı özellikleri sayılmıştır. 1331 (Rumi yıl) tarihli eserde, Dodurga için verilen toplu bilgilerin tamamı, hiçbir düzeltme yapılmadan, hatalarıyla birlikte aşağıda verilmiştir:

Dodurga (1); "Eşeler dağının batısında Deve taşı, Arslan ini, Söbe alan ve Kaya gediği sırtlarının çevrelediği Söğürtlü yayladan çıkan suları toplayan Koca dere vadisinin methalinde Ardıçlı doru ile Tepecik arasındaki koyda kuruludur.

Doğusu Eşeler dağı, Müze çiftliği, batısı Pankaras burnu, kuzeyi Bademli ve Sazak köyleri, güneyi Yazır ile çevrilidir. Yukarı ve aşağı adiyle iki mahalleye ayrılan Dodurga (350) hane ve (1480) nüfusludur. Çat boğazından akmakta olan değirmen suyunun yarısı buraya gelmekte, tekmil bahçeleri ve bir kısım tarlaları sulamaktadır. Boğazdan ovaya doğru meyilli bir arazi üzerinde bulunan Dodurga bahçelerle çevrilmiş ağaçlıklarla örtülmüş yem yeşil bir manzarayı havidir. Burada en çok yetişen ağaç (Ceviz ile bademdir) diğer meyvelerde yetişmekte ve mahallin ihtiyacını karşılamaktadır.

Boğazdan ovaya doğru meyilli bir arazi üzerinde bulunan Dodurga bahçelerle çevrilmiş ağaçlıklarla örtülmüş yem yeşil bir manzarayı havidir. Burada en çok yetişen ağaç (Ceviz ile bademdir) diğer meyvelerde yetişmekte ve mahallin ihtiyacını karşılamaktadır. Su basan arazi iyi mahsul vermekte isede ova kısmı kumsal ve kıraçtır. Bu bakımdan nüfusu besleyememektedir.

Bununla beraber çetin ve sert iklim şartları içinde dahi bünyelerinin metanetini muhafaza eden bu köy halkı yalnız din duygusu ve vatan sevgisinden aldıkları müşterek ilhama dayanan çalışmalariyle topraklarına has birer evlât olduklarını göstermekte ve yetiştirdiği pehlivanlariyle şöhretleri her tarafa yayılmaktadır.

İzmir vilâyetinde menendi bulunmayan ve kurt dereli Mehmet pehlivanla birlikte iştirak ettiği İstanbul ve Edirne güreşlerinde emsalinden üstün olan pehlivanları dahi yenerek Türkiye çapında olağan üstü derece alan (Ahmetali) pehlivan bu köyün çocuğudur.

Asırlar boyunca kendi haline terk edilmiş olan yurdumuzda toprağı sevmek ve ona has bir evlât olmak şevk ve ateşini bir iman halinde göksünde taşıyan gençlerimiz ırkımızın asaletini ve sadeliğini katkısız bir halde muhafaza etmekte bedeni kuvvet ve kudretleriylede pehlivanlar diyarına yakışan bir onur ve şeref taşımaktadırlar.

Köyün yamandığı Eşeler yaylası sırtlarındaki (krom, linyit, manganez) madenleri bir gün gelerek işlemeğe açıldığı taktirde vücut itibariyle gürbüzlüğün bir timsali olan bu köyler halkının kısa zamanda kalkınması ve refaha kavuşması sağlanmış olacaktır.

Rakımı (1100) olan Dodurga kuytu bir vadide bulunduğundan soğukların tesirinden korunmakta yayla olmasına rağmen (Bakla) mahsulünü erken çıkarmakta ve kazamızın ilk turfandası olarak satılmaktadır. (Arpa) mahsulüde diğer köylerden once biçilmektedir. Burada Roma ve Yunanlılar devrine ait eski eserlerde mevcuttur.

Konuk odaları İdarecileri 1- Hacı Mehmet ağa odası Hacı Mehmet ağa ve oğlu Numan (Yazır bahsine bak.) 2-Demirciler odası Hacı Süleyman oğlu Molla Hüseyin ve oğulları İsmail ve Sadık 3- Mısırlı odası Arap Hacı Mehmed ve oğlu Ömer."

(1)(*) Dodurga adının ifade ettiği mana belli değildir. Tarihlere bakılırsa bu kelime (Mogolca)dır. Anadolunun 10 kadar vilâyetinde bu adı taşıyan yerler mevcut olmasına rağmen Türk boylarına takılmış bir lâkap olduğu tahmin edilebilir."[6]

--------------------------------------------------------------------------------------
Tarihi [değiştir]Acıpayam ilçemizi 20. yüzyılın ilk çeyreği içinde ilk kez tanıtan, değerli muallim (öğretmen) Yüreğil’li Ali Vehbi’dir. Ali Vehbi, öncelikle çok sayıda talebe yetiştiren değerli bir muallimdir. Bunun yanında; Osmanlı Devleti’nin düşman devletlerle boğaz boğaza harplere girdiği yıllarda askerlik yapmıştır. Gazilik şerefine ulaşmıştır. “Gazi” olması yanında, “derviş”lik vasıflarını haiz çok nitelikli -kendisini İslami alanda da yetiştirmiş- bir müslümandır. Ali Vehbi ayrıca döneme ışık tutan bir seyyahtır. Gerektiğinde en ince ayrıntılara kadar inen son derece başarılı, keskin bir gözlemcidir. Sözgelimi orman varlığımızın-doğal kaynakların hem farkındadır, hem de bu kaynakların en önemli zenginliklerimiz olduğunu ifade eden son derece keskin bir zekaya sahip, ileri görüşlü olmanın bütün vasıflarını üzerinde taşıyan bir önderdir. Aslen Karahüyük Köyümüzde doğmuş, Yüreğil’de ise muallimlik yapmıştır. Deyim yerinde ise bir yol göstericidir. Bir “çoban yıldızı”dır. Denizli-İlibadı Mezarlığında medfundur. Allah gani gani rahmet eylesin!...

Rahmetli Muallim Ali Vehbi; 1331 Rumi (1915 Miladi) tarihinde Yüreğil köyünde yazımını tamamladığı "Acıpayam - Garbikaraağaç Halkının Asırlık Tarihçesi ve Köylerimize Serpilen Maarif Işığının Temeli Yüreğil’de Nasıl Kuruldu" adlı eseri ile aynı zamanda; “Acıpayam” üzerinde, “Acıpayam”ın köy ve kasabaları üzerinde kalem oynatan/oynatacak olan her araştırıcının ilk başvuru kaynaklarından birisi olma konumunu daima koruyacak bir “araştırıcı kimliğe” sahiptir.

Eserinde hata ve noksanların olabileceğini de peşinen kabul eden ilmi olgunluğa da sahiptir. Kendisinden sonra Acıpayam hakkında yazacak olanları “talebesi” olarak kabul etmektedir. Eserinin bir başlangıç olduğunu, noksanlıklarının olduğunu içtenlikle belirtmektedir. Talebelerinden dileği ise; noksanlıkların onlar tarafından tamamlanmasıdır… Kitabının Önsöz’ünde yer verdiği aşağıdaki ifadeler bu tesbitleri teyid etmektedir:

"… Her türlü eksik ve noksanları ileride ve kendileri tarafından tamamlanmak kaydı ile ve göze çarpan kusurların hüsn-ü niyetime bağışlanması dileğiyle Acıpayam çocuklarına armağan olsun.”"

Mahalleler [değiştir]Yukarı Dodurga’da Çarşı Mahallesi ve Tuzluk Mahallesi, Aşağı Dodurga bölümünde ise (Aşağı Mahalle) Muhtarlığı adıyla mahalle muhtarlıklarına sahip olup belediyenin halen üç mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

Son 15-20 yıl boyunca,Kasaba halkından bazı aileler yaz evlerini kıyısından Uluyol'un geçtiği Banraz Burnu civarına, ULUYOL boyuna ve Bostanköy ovasına yapmışlardır. Bu nedenle Kasabanın doğal uzantısı Antalya karayoluna (Uluyol'a) bağlanmıştır. Yakın gelecekte, gerekli altyapı hizmetlerinin tamamlanmasının ardından, Kasabanın Bostanköy veya Uluyol adı verilmesi uygun olacak yeni bir mahallesinin oluşumu da hızlanmıştır. - Ayrıca resmen henüz tescil edilmeyen, ancak Kasaba halkından bazı sülalelerin yerleştiği, Muza Ovasındaki Muza Mahallesi de ileride mahalle olarak resmi hüviyet kazanabilecektir.

Nüfus [değiştir]Yukarı Dodurga ve Aşağı Dodurga adı ile bilinen ve halen üç muhtarlıktan oluşan Dodurgalar Belediyesinin nüfus sayımı yıllarına göre tesbit edilen nüfusları aşağıda verilmiştir: 1935 (1147) - 1960 (1704) - 1980 (2 212) - 1990 (2 633) - 2000 (2403) ve 2008 (2050)...

1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre Dodurgalar kasabasının nüfusu 2633'tür. 2008 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre nüfusu ise 2050’dir.

Turizm [değiştir]Eşeler yaylası, turizme 2003 yılı başında açılan Keloğlan Mağarası, sit alanı olan Aslanlı ini mevkiinde 24.07.2003 tarihinde yeni ortaya çıkarılan ve ileride turizme açılacak düzeyde önem taşıyan Aslanlı-2 ini, önceden su değirmenleri, halen alabalık tesisleri ile meşhur Değirmendere'si ve mizah yüklü dindar insanları ile tanınan[7], müstesna bir yurt köşesidir.

Dodurgalar Kasabası; 17 Aralık 2010 tarihinde, 2011 Yılı "Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri Listesi"nde yer alarak büyük bir liyakate, şerefe ve kazanıma ulaşmıştır. Kasabamıza hayırlı olmasını dileriz.

Notlar [değiştir]1.^ İbn Batuta, 1355 sayfa 207; Sevim, 1988, Dağdaş ve Dağdaş, 2001-2009.
2.^ Begliyev (Beyoğlu),2000.
3.^ Sümer, Dağdaş ve Dağdaş, 2001, sayfa 42-44.
4.^ Atalay, Besim (2006). Divan-ı Lügati't - Türk. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975-16-0405-2, Cilt I, sayfa 57
5.^ (DAĞDAŞ, Said; DAĞDAŞ, Fatıma Betül, 2001-(2009): Denizli-Acıpayam-Dodurgalar Kasabasının Tarihçesi ve Bugünkü Durumu. Türk Yurdu, Evren Yayıncılık, Cilt: 21 (53), Sayı: 172 (533), Ankara, s. 42-49, 64 s. Not: 2009 yılına kadar makalede bazı güncellemeler yapılmıştır.
6.^ (Ali Vehbi (1331), sayfa 343, 344).
7.^ Dağdaş ve ark., 2003, Dağdaş ve ark., 2005.
Kaynakça [değiştir]DAĞDAŞ, Said; DAĞDAŞ, Fatıma Betül, 2005: Denizli-Acıpayam-Dodurgalar Kasabasından Derlenen Kelimelerimiz. [SY194642] / Türk Dili Araştırmaları Yıllığı : BELLETEN= Yearbook of Turkic Studies, 2005/1, s. 7-55, 215 s., Baskı: Öncü Basımevi, Temmuz 2008, Ankara. Muhammet AK 2010 İstanbul
Dış bağlantılar [değiştir]

En son pilavci tarafından Sal Nis 05, 2011 9:26 am tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi
Başa dön
pilavci
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2011 9:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

- Dodurga başlığı altında açılan "Forum" sayfasına düşülen Kasım 2004 tarihli kısa tanıtım notunu biliyorum... Yorumları da okudum arada bir...

- Pek üzerine düşmedim. Çünkü; Dodurgalar Kasabamız hakkında yazılan güncel ve son derece doğru bilgilerin yer aldığı makaleleri zaten dikkatli Dodurgalılar okuma imkanına kavuştular son 10-15 yıllık dönemde...

- Açıkçası bu önemli konuda; Dodurga'dan yetişen öncü ve önder kalemlerin-yazarların yazdıklarını öncelikle incelemek gereklidir görüşündeyim.

- Henüz Nuri Gökgöz Beyi şahsen tanımıyorum. Bu nedenle teşekkür ederiz her Dodurgalar Kasabasından yetişen kişiler gibi...
----------------
- Ancak Kasabamız ve değerleri hakkında yazılanları bilimsel tenkid-eleştiri süzgecinden geçirmeyi de "görev" olarak görmekteyiz: Şöyle ki;

a) Sayın Gökgöz'ün yazdığı kısa notun sahibi; Rahmetli Ali Vehbi Efendidir. Kaynağın kim ya da nereden olduğu Sayın Gökgöz'ün kısa notunda belirtilmeli idi... Belirtilmemiştir. Ve noksandır...

- Ali Vehbi Efendinin yazdıkları da 1915-1916'lı yıllardan başlamak üzere 20. yüzyılın ilk çeyreğine ilişkin bilgilerdir... Bu bilgilerin bir kısmı güncelliğini tamamen yitirmiştir. Hatta tamamen yanlış bilgiler de vardır. Noksan bilgi zaten çoktur...
Buna karşılık; bugüne kadar "bana göre"; Acıpayam ilçesinden Ali Vehbi Efendi çapında kalem erbabı yetişmemiştir. Allah rahmet eylesin... Çok gayretli, son derece zeki, orijinal bir kafadır...

b) Sayın Gökgöz, mademki bir hizmet sunmak istemiştir. Dodurgalar Kasabası hakkında yazılan yeni ve güncel bilgileri / makaleleri de okumak suretiyle bilgi sunmalı idi.

Çünkü Dodurgalar Kasabası hakkında; aslı Dodurgalar Çarşı Mahallesinden Sayın Fikret Sönmez'in 1986'da "Tarihte Dodurga" başlığı altında yazdığı makalenin yanısıra,
2000'li yılların başından itibaren, her yönü ile Dodurgalar Kasabasının tanıtıldığı Dr. Said Dağdaş'ın yazdığı en az yedi-sekiz makale mevcuttur ve yayımlanmıştır.
- Meraklı bazı bilim erbabının yanısıra (tarih, turizm, kültür,vb..), bazı edebiyat fakültelerinde de Kasabamızı doğrudan ya da dolaylı olarak ele alan, inceleme fırsatını bulduğum ilave yayınlar da mevcuttur...

- Zaten günümüzün muazzam iletişim dünyasında; internet üzerinden ilgili makalelere kısa yoldan ulaşılabilmektedir.

Dodurgalar Kasabasından Forum'daki bilgiyi okuyanların büyük çoğunluığu, sadece teşekkür etmiştir. Sayın Kemal Burhan dışında dikkatlice eleştiri yapan görmedim... Bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim...

Not: Tanımıyorum ama,Sayın Kemal Burhan'a, 28 Mayıs 2006 tarihli dikkatli eleştirisi için teşekkür ederim.

d) Yine de son derece güncel makalelerle Dodurgalar Kasabamızı, Eşeler Yaylamızı, Keloğlanlar Mağaramızı, Alabalık Tesislerimizi, şehidlerimizi, kültürel değerlerimizi, tabii ki tarihi alt yapımızı , Türkçemizi etraflıca merak eden; hem Kasaba halkının, hem de Denizlimin ve esasen Türkiyemizin yakın gelecekte-ileride öncüleri-önderleri olmaya aday gençleri, öğrencileri ilgili makaleleri internet ağı üzerinden (Google arama motorunu kullanarak),

4- dodurgalar, wikipedia
6- vb...

ifadelerini
tıklamak suretiyle inceleyebilir, bilgi zenginliğini artırabilir, daha sağlıklı, son derece geniş kapsamlı - hacimli bilgi ve yorumu okuyabilirler.
Not 2: Esasen; yazılan bu makaleler doğrultusunda Dodurgalar Kasabasında çoğumuzun farkına bile varmadığı fakat son derece önemli ve değerli - güzel gelişmeler de yaşanmaktadır.

- Dodurgalar Kasabasının , Bayındrılık ve İskan Bakanlığımız tarafından 2011 Yılı Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri listesine dahil edilmesi,
- İçişleri Bakanlığının Kasabamızı "nitelikli" belediyeler arasına dahil etmesi, vb...

Forum sayfası da mutlaka, wikipedia'da tarafımızdan düzenlenen güncel tanıtım bilgisi ile güncellenmelidir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dodurgalar,_Ac%C4%B1payam

İsim kökeni [değiştir]Dodurgalar ismini Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri olan Dodurga boyu Oğuzların Boz-Ok'lar koluna bağlıdır[2]. Dodurga boyunun, Oğuz Han'ın altı oğlundan biri olan Ay Han'dan çoğaldığı kabul edilmektedir. Dodurga kelimesi eski Türkçe'de Ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip olan, yurt edinen anlamına gelmektedir[3]. Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi dört Oğuz boyundan onaltıncısı; "Dodurga"dır. Belgeleri şudur : [4] diye tanımladığı bir Oğuz boyudur.

Türkiye’deki Dodurga isimli yerleşim birimleri listesi ve nüfus hareketleri [değiştir]Çizelge: Dodurga adını taşıyan toplam 16 yerleşim birimi ve nüfus hareketleri (1935-2008)!

Adı - İdari Teşkilat - İli - İlçesi - Rakım (m) - Nüfusu (1935 - 1960 - 1980 - 1990 - 2000 - 2008)

1.DODURGA - İlçe - Çorum - Dodurga - 590 - 1204 2062 3395 3974 3431 3240

2.Dodurga Belediye Bilecik Bozüyük 1121 1506 2173 2105 2768 2847 2555

3.Dodurgalar Belediye Denizli Acıpayam 970-1000 1147 - 1704 - 2 212 - 2 633 - 2403 - 2050

4.Dodurga Belediye Çankırı Orta 1392 1010 1556 860 2683 2881 1319

5.Dodurga - Köy - Çankırı-Çerkeş - 950- 80 - 140 - 68 - 32 - 42 - 23

6.Dodurga Köy Afyon Sandıklı 988 223 374 436 430 358 288

7.Dodurga Köy Ankara Yenimahalle 1025 337 359 414 366 922 ----

8.Dodurga Köy Bolu Merkez 791 113 147 898 284 627 ----

9.Dodurga Köy Bolu Mudurnu 1100 162 215 173 178 155 141

10.Dodurga Köy Muğla Fethiye 850 808 825 798 715 512 644

11.Dodurga Köy Sinop Boyabat 450 274 436 445 377 290 190

12.Dodurga Köy Tokat Çamlıbel 1130 408 540 461 352 228 143

13.Dodurga Köy Bartın Ulus 260 285 459 640 505 316 272

14.Yenidodurga Köy Bilecik Bozüyük 971 269 398 321 167 116 74

15.Tödürge(Demiryurt) Sivas Zara 1310 731 807 537 323 275 162

16.Hacıömerler(Dodurga)Balıkesir Dursunbey 680 232 289 367 338 412 413

Konumu [değiştir]Dodurgalar kasabası, Acıpayam ilçesine 18-19 km mesafede, Acıpayam ovasının güneydoğu ucunda meskun, yakın çevrede halen Dodurga olarak bilinen kadimden beri bir müslüman Türk yerleşim birimidir.

Sözgelimi dünyaca meşhur İslâm seyyahı İbn-i Battuta henüz 22 yaşında iken, 1325 yılında Fas’ın Tanca şehrinden başladığı yolculuğunun Anadolu topraklarına ilişkin bölümünde, yaklaşık 684 sene önce geçtiği Acıpayam ovası ve halkına dair gözlemlerini aşağıda şöylece ifade etmektedir: “Karaağaç yemyeşil bir ova olup Türkmenlerle meskundur.” (Battuta, 1355, s. 207).

Acıpayam adlı eserin müellifi olan Ali Vehbi de, eserinde sadece bir kaynağa atıf yapmıştır. Atıf yaptığı Denizli Tarihi, s. 35’de yer verilen bilgi de İbn-i Batuta’nın Seyahatnamesi’nden alınan Karaağaç Ovasının tarifidir. Bu tarifin bir cümlesi esasen yukarıda verilmiştir. Eserinde ise yukarıdaki cümlenin de yer aldığı bir bölüm; “… Gölhisar sultanı Mehmed Çelebidir. Eğirdir meliki Sultan Ebu İshak’ın biraderidir. Karaağaç tarikiyle oradan inhiraf eyledik. Bu yeşil belde bir sahra olup Türkmen ile meskundur…”. (Ali Vehbi, 1331 (Rumi), s. 14) şeklindeki Türkçe tercümesiyle verilmiştir. Bu ifadelerden, 1071'den sonra Türkmenlerin batıya doğru hızla aktığı ve Anadolu'nun tamamına süratle yayıldığı ve yerleştiği ifade edilebilir (Dağdaş ve Dağdaş, 2001-2009).

Doğudan batıya doğru uzanan ve asıl Dodurga olarak da nam salan Yukarı Dodurga ile, bir km daha batıdaki Aşağı Dodurga muhtarlıkları 1971 yılında birleşerek, “iki Dodurga’dan oluşan” anlamında Dodurgalar adını almış ve belediye teşkilatına kavuşmuştur. Kasaba, Eşeler Dağı silsilesinin batısında, doğudan batıya uzanan bir yerleşim düzenine sahiptir.

Yukarı Dodurga [değiştir]Eşeler Dağının batısında, doğudan batıya uzanan Söbe Alanı dağ silsilesinin kıblesindeki Aşağı Değirmen’in de hemen yakınındaki Deve Taşı’ndan başlayıp batıya doğru uzanan ve Ardıçlı Doru önündeki Kaya Gediği’nden güney istikamete doğru yayılan bir yamaçta kuruludur. Yukarı Dodurga’nın kıblesinde boydan boya, doğudan batıya Aşağı Dodurga’nın bahçelerinin de dahil olduğu Bağarası ve Bağyanı adı verilen bahçeler yer almaktadır. Verimli ve sulanan bahçeler, Eşeler Yaylasından gelen Değirmendere’nin suları ile sulanmakta ve hemen hemen her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

Doğusu; kuzey-güney istikametinde uzanan Eşeler Dağı silsilesi ve Eşeler Yaylası ile çevrilidir. Eşeler Yaylası düzlüklerinden doğan Değirmendere, halk Türkçesinde su değirmenlerinin bittiği yerden sonra kısaca "çay" adı ile anılır. Dalaman Çayının kollarından olan, Eşeler Yaylasının pınarlarının sularını toplayıp gelen ve bahçelerimize hayat veren Değirmendere, Yazır Kasabası ile doğal sınır oluşturur. Yukarı Dodurga-Yazır Karayolu üzerinde, Dodurga çayı üzerindeki Helvacı Köprüsü iki Kasaba arasındaki ulaşımı sağlar...

Kuzeydoğusundan doğusu Eşeler Dağı zirveleri ve etekleri, Muza mahallesi/çiftliği, kuzeyinde Bademli (Payamlı) köyü ve Sazak Mahallesi ile çevrilidir. Batısında, Keloğlanlar Mağarasının da bulunduğu Karadağ uzanmaktadır. Güneybatısında yine kuzey-güney istikametinde uzanan Karadağ'ın en güney ucu olan Bangraz Burnu ve Denizli-Antalya Karayolu olan Uluyol bulunmaktadır. Güneyinde Yazır Kasabası bulunur. Yazır ile birlikte bir yay gibi güneybatıya doğru Gümüş Köyü ile Kumavşarı Kasabası bulunur. Adı geçen bu kasaba ve köylerde, sabah ezanları rahatlıkla karşılıklı duyulabilir...

"GÜNÜMÜZÜN DODURGALAR KASABASININ (1) YERLEŞİM YERİ TARİFİ ve BAZI DEĞERLERİ

Kasabanın yerlisi olarak tarafımızdan hazırlanan; imlâ hatalarından arındırılmış, Ali Vehbi Efendi'nin tanıtımında yer alan bazı noksanlık ve yanlışlıkların da giderildiği ve Kasabamızın günümüze uyarlanan yeni ve güncel tanımı aşağıda takdim edilmiştir:

“Coğrafî olarak Akdeniz Bölgesi’nin Batı Akdeniz Bölümünde, (Teke Yarımadası) Göller Yöresi’nde bulunan Dodurgalar Kasabası; Acıpayam Ovasının güneydoğu sınırında meskun, yakın çevrede halen Yukarı Dodurga ve Aşağı Dodurga olarak bilinen kadimden beri bir Müslüman Türk yerleşim birimidir. Doğudan batıya doğru uzanan ve asıl Dodurga olarak da nam salan Yukarı Dodurga ile, bir km daha batıdaki Aşağı Dodurga muhtarlıkları 1971 yılında birleşerek, “iki Dodurga’dan oluşan” anlamında Dodurgalar adını almış ve belediye teşkilatına kavuşmuştur.

Kasaba; 2006 yılında Turizm Merkezi ilan edilen Salda Gölü Turizm Merkezi”nin de içinde bulunduğu Eşeler Dağı silsilesinin (Dağdaş ve Ünlü, 2007) batı yamaçlarında, doğudan batıya uzanan bir yerleşim düzenine sahiptir. Günümüzde, her iki Dodurga her açıdan birbiriyle birleşmiş ve kaynaşmış durumdadır.

Yukarı Dodurga; “Eşeler Dağının batısında, doğudan batıya uzanan daha alçak ve büyük ölçüde çalılıklarla (Q. coccifera L.) örtülü ve nadiren ardıçların bulunduğu, (1980’li yılların sonundan itibaren Kızılçam ile ağaçlandırılan sahalar vardır) dağ silsilesinin kıblesinde yer alır. Yerleşimimiz hem kıbleye, hem ovaya dönüktür.

Kasabamız poyraza kapalı olup, kıbleye bakar. Doğudan batıya yerleşimi; Aşağı Değirmen’in hemen üstündeki Deve Taşı’ndan başlayıp batıya doğru uzanır ve Ardıçlı Doru (Doruk) önündeki Kaya Gediği’nden güney istikamete doğru yayılan bir yamaçta yoğunlaşmıştır. Yukarı Dodurga’nın yerleşiminin kıblesinde boydan boya, doğudan batıya Aşağı Dodurga’nın bahçelerinin de dahil olduğu Bağarası ve Bağyanı adı verilen bahçeler yer almaktadır.

Verimli ve sulanan bahçeler, Eşeler Yaylamızın; Çat Boğazı’nda toplanarak birleşen Yoğunoluk, Kıramıkçı (Gıramıkçı) ve Delmeoluk (Delm’oluk) Derelerini oluşturan Eşeler Yaylası pınarlarının sularını toplayıp gelen Değirmendere’nin suları ile sulanmakta ve hemen hemen her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

1990’lı yıllara kadar, “Yaz gelince Bağarası’ndaki bahçelere göçmek ve güz girinceye kadar bahçelerde kalmak” örfü bazı aileler tarafından devam ettirilmiştir. Günümüzde, “yaz gelince bahçelere göçmek” örfünü sürdüren aile kalmamıştır.

Kasabamızın maharetli kadınları ve çiftçileri öteden beri, Acıpayam’ın ilk turfanda ve leziz baklasını, sebze fidelerini ve yine turfanda salatalığını yetiştirmekte ve satmakta halen mahirdirler…

Kasabamız Dodurgalar Kasabası, Acıpayam’a 18-19 km mesafededir. 1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 2633 , 2008 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre nüfusu da 2050 ’dir. Yukarı Dodurga; Çarşı Mahallesi ve Tuzluk Mahallesi, Aşağı Dodurga bölümü ise (Aşağı Mahalle) Muhtarlığı adıyla mahalle muhtarlığına sahip olup belediyenin halen üç mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

Kasabanın kuzeydoğusu ve doğusu; kuzey-güney istikametinde uzanan Eşeler Dağı silsilesi ve Eşeler Yaylası ile çevrilidir. Eşeler Yaylası düzlüklerinden doğan Değirmendere, halk Türkçesinde değirmenlerin bittiği yerden sonra kısaca "Çay" – “Koçaçay” adları ile anılır. Sözgelimi; “Çaya sel gelmiş!” cümlesinde olduğu gibi…

Dalaman Çayının kollarından olan ve suyu da yaz mevsiminde bahçelerimizi sulamakta kullanılan Değirmendere, Yazır Kasabası ile doğal sınır oluşturur. Yukarı Dodurga-Yazır Karayolu üzerinde, Dodurga Çayı üzerindeki Tepecik Mevkiine yakın Helvacı Köprüsü ise, iki Kasaba arasındaki ulaşımı sağlar...

Kuzeydoğusundan Eşeler Dağının zirveleri (Akkaya Dorusu (Doruğu): 2268 m) ve yaylalarımız, Muza mahallesi/çiftliği, kuzeyinde Bademli (Payamlı) köyü ve Sazak Mahallesi ile çevrilidir. Batısında ise kuzeyden güneye uzanan Karadağ bulunur. Güneybatısında yine kuzey-güney istikametinde uzanan Karadağ'ın en güney ucu olan Bangraz Burnu ve Denizli-Antalya Karayolu olan ULUYOL bulunmaktadır.

Not: [Ali Vehbi Efendi], memleketin dertleriyle dertlenen ve çözüm önerileri ortaya koyan, olabildiğince ileri görüşlü(*) bir aydın olmasına rağmen verdiği bazı bilgiler de, tahmine dayalıdır ve hatta yanlıştır. Bu durum, yazarın yaşadığı çalkantılı dönem dikkate alınarak tabii de karşılanmalıdır.

Ali Vehbi Efendi’nin ileri görüşlülüğüne bir örnek parağraf aşağıda sunulmuştur:
“… Bil’hassa Dalman çayının mecrasında Darıveren’in (Damlâmca) Süleyman Bükü denilen ve Irmak vadisinin darlaştığı yerde yapılacak bir sed (Baraj) ile sular şişirildiği takdirde Kumavşarının batısından açılacak bir kanal vasıtasıyla bu köyden başlıXXXXX ([Gümüş, Yazır, Dodurga, Yumrutaş, Dereköy]) köyleri tarlalarının tamamen sulanması tahtı temine alınmış olacaktır (Ali Vehbi, 1331, s. 7)…”

[Dalaman Çayının] ana kolu olan Gireniz Deresinin sularının toplandığı [Gölhisar-Yapraklı Barajı]'nda toplanan sulama suyunu taşıyan sulama kanalları hizmete girmiştir. Kanal sistemi [Kumavşarı, Gümüş, Yazır, Yukarı Dodurga, Aşağı Dodurga, Yumrutaş, Dereköy, Garkın, Corum] arazilerini sulayacak şekilde tamamlanmıştır. Toplulaştırma işlemleri tamamlanan ve sulama imkânına kavuşan arazilerimizde, ürün çeşitliliği artmış ve dönüm başına alınan verim son derece yükselmiştir. Dodurgalar'da ve yakın çevremizde, bazı arazilerde örnek çiftçilik yapılmaya başlanmıştır. Böylece [Ali Vehbi Efendi'nin rüyası], ileri görüşlülüğü gerçekleşmiştir.

-

2010 yılında da, [Denizli İl Özel İdaresi]nin sağladığı imkânlarla Kasabamızın önünde doğudan batıya boydanboya uzanan Bağarası'nda bulunan arazilerde "damla sulama sistemleri" kurulmaya başlanmıştır.

Kasabanın güneyinde Yazır Kasabası bulunur. Yazır ile birlikte, güneybatıya doğru hilâl gibi Kasabamızı çevreleyen Gümüş Köyü ile Kumavşarı Kasabası da komşularımızdır. Adı geçen bu kasaba ve köylerde, sabah ezanları karşılıklı olarak rahatlıkla duyulur... Yöremizin tamamına, yakın çevrede “Yaka Bucağı” da denilmektedir.

2003 yılında turizme açılan ve Türkiye’de turizme açık 14 mağaradan biri olan Keloğlan(lar) Mağarası (Dağdaş ve ark., 2005), Dodurgalar’dadır. Mağara; Bucakiçi Mevkiindeki Köyyeri denilen muhitin (küçük tepecik) hemen batısında yükselen Karadağ’ın (1421 m) Keloğlanlar Yakası adı verilen yamacında bulunmaktadır. Mağaranın bulunduğu yamaç, gündoğuya bakar. Yaka Bucağı köy ve kasabaları ile Eşeler Dağı silsilesinin en güzel manzara seyri, mağaranın yanındaki dinlenme yeri olan “Seyirlik” mekanında mümkündür.

Not: Dodurgalar Belde Belediyesi, 2007 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 2009 yılında da güncellenen "Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik" ekinde yer alan listede "Turizm" niteliği ile bir üst sıraya yükseltilmiştir. İlgili Yönetmelik ekinde; Acıpayam ilçesinden sadece Dodurgalar Belediyesi "turizm" niteliği ile değerlendirilmiştir ve D-2 (nüfusu 3.000-4.999 arasında olan ilçe ve belde belediyeleri) listesinde yer almıştır (Kaynak: 22 Şubat 2007 tarih ve 26442 sayılı Resmi Gazete ile 31 Mayıs 2009 tarih ve 27244 sayılı Resmi Gazete )."

[5]

(1)(*) Dodurga adının ifade ettiği mana bellidir ve çok açıktır. Bu ad, eski Türkçe bir kelimedir. Dodurga kelimesi sözlüklerde ve tarihi kaynaklarda “Ülke alan, mülk tutan, yerleşip sahip çıkan, yurt edinen” anlamlarına gelmektedir. Cami-üt Tevarih adlı eserin yazarı Reşideddin’e göre de “yurt alan, yurt koruyan” anlamına gelmektedir. Boyumuzun damgası Kaşgarlı’ya göre (۷۸), Reşideddin’e göre (تد), Yazıcıoğlu’na göre (Л) biçimindedir. Kaşgarlı Mahmud’un kaleme aldığı Divan-ı Lügat-it Türk adlı meşhur ilk Türkçe lügatte ilk defa Dodurga ismi Totırka olarak geçmiştir.

ALİ VEHBİ EFENDİ'NİN ESERİNDE DODURGA'NIN YERLEŞİM YERİ TARİFİ ve BAZI DEĞERLENDİRMELER

Ali Vehbi'nin 1331 yılında hazırladığı "ACIPAYAM - Garbikaraağaç Halkının Asırlık Tarihçesi ve Köylerimize Serpilen Maarif Işığının Temeli Yüreğil’de Nasıl Kuruldu" ve 1951 yılında Ankara'da Çankaya Matbaası'nda basılan eserinde; diğer köy ve kasabalarla birlikte Dodurga’nın da kısa bir tanıtımı yapılmış ve bazı özellikleri sayılmıştır. 1331 (Rumi yıl) tarihli eserde, Dodurga için verilen toplu bilgilerin tamamı, hiçbir düzeltme yapılmadan, hatalarıyla birlikte aşağıda verilmiştir:

Dodurga (1); "Eşeler dağının batısında Deve taşı, Arslan ini, Söbe alan ve Kaya gediği sırtlarının çevrelediği Söğürtlü yayladan çıkan suları toplayan Koca dere vadisinin methalinde Ardıçlı doru ile Tepecik arasındaki koyda kuruludur.

Doğusu Eşeler dağı, Müze çiftliği, batısı Pankaras burnu, kuzeyi Bademli ve Sazak köyleri, güneyi Yazır ile çevrilidir. Yukarı ve aşağı adiyle iki mahalleye ayrılan Dodurga (350) hane ve (1480) nüfusludur. Çat boğazından akmakta olan değirmen suyunun yarısı buraya gelmekte, tekmil bahçeleri ve bir kısım tarlaları sulamaktadır. Boğazdan ovaya doğru meyilli bir arazi üzerinde bulunan Dodurga bahçelerle çevrilmiş ağaçlıklarla örtülmüş yem yeşil bir manzarayı havidir. Burada en çok yetişen ağaç (Ceviz ile bademdir) diğer meyvelerde yetişmekte ve mahallin ihtiyacını karşılamaktadır.

Boğazdan ovaya doğru meyilli bir arazi üzerinde bulunan Dodurga bahçelerle çevrilmiş ağaçlıklarla örtülmüş yem yeşil bir manzarayı havidir. Burada en çok yetişen ağaç (Ceviz ile bademdir) diğer meyvelerde yetişmekte ve mahallin ihtiyacını karşılamaktadır. Su basan arazi iyi mahsul vermekte isede ova kısmı kumsal ve kıraçtır. Bu bakımdan nüfusu besleyememektedir.

Bununla beraber çetin ve sert iklim şartları içinde dahi bünyelerinin metanetini muhafaza eden bu köy halkı yalnız din duygusu ve vatan sevgisinden aldıkları müşterek ilhama dayanan çalışmalariyle topraklarına has birer evlât olduklarını göstermekte ve yetiştirdiği pehlivanlariyle şöhretleri her tarafa yayılmaktadır.

İzmir vilâyetinde menendi bulunmayan ve kurt dereli Mehmet pehlivanla birlikte iştirak ettiği İstanbul ve Edirne güreşlerinde emsalinden üstün olan pehlivanları dahi yenerek Türkiye çapında olağan üstü derece alan (Ahmetali) pehlivan bu köyün çocuğudur.

Asırlar boyunca kendi haline terk edilmiş olan yurdumuzda toprağı sevmek ve ona has bir evlât olmak şevk ve ateşini bir iman halinde göksünde taşıyan gençlerimiz ırkımızın asaletini ve sadeliğini katkısız bir halde muhafaza etmekte bedeni kuvvet ve kudretleriylede pehlivanlar diyarına yakışan bir onur ve şeref taşımaktadırlar.

Köyün yamandığı Eşeler yaylası sırtlarındaki (krom, linyit, manganez) madenleri bir gün gelerek işlemeğe açıldığı taktirde vücut itibariyle gürbüzlüğün bir timsali olan bu köyler halkının kısa zamanda kalkınması ve refaha kavuşması sağlanmış olacaktır.

Rakımı (1100) olan Dodurga kuytu bir vadide bulunduğundan soğukların tesirinden korunmakta yayla olmasına rağmen (Bakla) mahsulünü erken çıkarmakta ve kazamızın ilk turfandası olarak satılmaktadır. (Arpa) mahsulüde diğer köylerden once biçilmektedir. Burada Roma ve Yunanlılar devrine ait eski eserlerde mevcuttur.

Konuk odaları İdarecileri 1- Hacı Mehmet ağa odası Hacı Mehmet ağa ve oğlu Numan (Yazır bahsine bak.) 2-Demirciler odası Hacı Süleyman oğlu Molla Hüseyin ve oğulları İsmail ve Sadık 3- Mısırlı odası Arap Hacı Mehmed ve oğlu Ömer."

(1)(*) Dodurga adının ifade ettiği mana belli değildir. Tarihlere bakılırsa bu kelime (Mogolca)dır. Anadolunun 10 kadar vilâyetinde bu adı taşıyan yerler mevcut olmasına rağmen Türk boylarına takılmış bir lâkap olduğu tahmin edilebilir."[6]

Tarihi [değiştir]Acıpayam ilçemizi 20. yüzyılın ilk çeyreği içinde ilk kez tanıtan, değerli muallim (öğretmen) Yüreğil’li Ali Vehbi’dir. Ali Vehbi, öncelikle çok sayıda talebe yetiştiren değerli bir muallimdir. Bunun yanında; Osmanlı Devleti’nin düşman devletlerle boğaz boğaza harplere girdiği yıllarda askerlik yapmıştır. Gazilik şerefine ulaşmıştır. “Gazi” olması yanında, “derviş”lik vasıflarını haiz çok nitelikli -kendisini İslami alanda da yetiştirmiş- bir müslümandır. Ali Vehbi ayrıca döneme ışık tutan bir seyyahtır. Gerektiğinde en ince ayrıntılara kadar inen son derece başarılı, keskin bir gözlemcidir. Sözgelimi orman varlığımızın-doğal kaynakların hem farkındadır, hem de bu kaynakların en önemli zenginliklerimiz olduğunu ifade eden son derece keskin bir zekaya sahip, ileri görüşlü olmanın bütün vasıflarını üzerinde taşıyan bir önderdir. Aslen Karahüyük Köyümüzde doğmuş, Yüreğil’de ise muallimlik yapmıştır. Deyim yerinde ise bir yol göstericidir. Bir “çoban yıldızı”dır. Denizli-İlibadı Mezarlığında medfundur. Allah gani gani rahmet eylesin!...

Rahmetli Muallim Ali Vehbi; 1331 Rumi (1915 Miladi) tarihinde Yüreğil köyünde yazımını tamamladığı "Acıpayam - Garbikaraağaç Halkının Asırlık Tarihçesi ve Köylerimize Serpilen Maarif Işığının Temeli Yüreğil’de Nasıl Kuruldu" adlı eseri ile aynı zamanda; “Acıpayam” üzerinde, “Acıpayam”ın köy ve kasabaları üzerinde kalem oynatan/oynatacak olan her araştırıcının ilk başvuru kaynaklarından birisi olma konumunu daima koruyacak bir “araştırıcı kimliğe” sahiptir.

Eserinde hata ve noksanların olabileceğini de peşinen kabul eden ilmi olgunluğa da sahiptir. Kendisinden sonra Acıpayam hakkında yazacak olanları “talebesi” olarak kabul etmektedir. Eserinin bir başlangıç olduğunu, noksanlıklarının olduğunu içtenlikle belirtmektedir. Talebelerinden dileği ise; noksanlıkların onlar tarafından tamamlanmasıdır… Kitabının Önsöz’ünde yer verdiği aşağıdaki ifadeler bu tesbitleri teyid etmektedir:

"… Her türlü eksik ve noksanları ileride ve kendileri tarafından tamamlanmak kaydı ile ve göze çarpan kusurların hüsn-ü niyetime bağışlanması dileğiyle Acıpayam çocuklarına armağan olsun.”"

Mahalleler [değiştir]Yukarı Dodurga’da Çarşı Mahallesi ve Tuzluk Mahallesi, Aşağı Dodurga bölümünde ise (Aşağı Mahalle) Muhtarlığı adıyla mahalle muhtarlıklarına sahip olup belediyenin halen üç mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

Son 15-20 yıl boyunca,Kasaba halkından bazı aileler yaz evlerini kıyısından Uluyol'un geçtiği Banraz Burnu civarına, ULUYOL boyuna ve Bostanköy ovasına yapmışlardır. Bu nedenle Kasabanın doğal uzantısı Antalya karayoluna (Uluyol'a) bağlanmıştır. Yakın gelecekte, gerekli altyapı hizmetlerinin tamamlanmasının ardından, Kasabanın Bostanköy veya Uluyol adı verilmesi uygun olacak yeni bir mahallesinin oluşumu da hızlanmıştır. - Ayrıca resmen henüz tescil edilmeyen, ancak Kasaba halkından bazı sülalelerin yerleştiği, Muza Ovasındaki Muza Mahallesi de ileride mahalle olarak resmi hüviyet kazanabilecektir.

Nüfus [değiştir]Yukarı Dodurga ve Aşağı Dodurga adı ile bilinen ve halen üç muhtarlıktan oluşan Dodurgalar Belediyesinin nüfus sayımı yıllarına göre tesbit edilen nüfusları aşağıda verilmiştir: 1935 (1147) - 1960 (1704) - 1980 (2 212) - 1990 (2 633) - 2000 (2403) ve 2008 (2050)...

1990 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre Dodurgalar kasabasının nüfusu 2633'tür. 2008 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre nüfusu ise 2050’dir.

Turizm [değiştir]Eşeler yaylası, turizme 2003 yılı başında açılan Keloğlan Mağarası, sit alanı olan Aslanlı ini mevkiinde 24.07.2003 tarihinde yeni ortaya çıkarılan ve ileride turizme açılacak düzeyde önem taşıyan Aslanlı-2 ini, önceden su değirmenleri, halen alabalık tesisleri ile meşhur Değirmendere'si ve mizah yüklü dindar insanları ile tanınan[7], müstesna bir yurt köşesidir.

Dodurgalar Kasabası; 17 Aralık 2010 tarihinde, 2011 Yılı "Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri Listesi"nde yer alarak büyük bir liyakate, şerefe ve kazanıma ulaşmıştır. Kasabamıza hayırlı olmasını dileriz.

Notlar [değiştir]1.^ İbn Batuta, 1355 sayfa 207; Sevim, 1988, Dağdaş ve Dağdaş, 2001-2009.
2.^ Begliyev (Beyoğlu),2000.
3.^ Sümer, Dağdaş ve Dağdaş, 2001, sayfa 42-44.
4.^ Atalay, Besim (2006). Divan-ı Lügati't - Türk. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975-16-0405-2, Cilt I, sayfa 57
5.^ (DAĞDAŞ, Said; DAĞDAŞ, Fatıma Betül, 2001-(2009): Denizli-Acıpayam-Dodurgalar Kasabasının Tarihçesi ve Bugünkü Durumu. Türk Yurdu, Evren Yayıncılık, Cilt: 21 (53), Sayı: 172 (533), Ankara, s. 42-49, 64 s. Not: 2009 yılına kadar makalede bazı güncellemeler yapılmıştır.
6.^ (Ali Vehbi (1331), sayfa 343, 344).
7.^ Dağdaş ve ark., 2003, Dağdaş ve ark., 2005.
Kaynakça [değiştir]DAĞDAŞ, Said; DAĞDAŞ, Fatıma Betül, 2005: Denizli-Acıpayam-Dodurgalar Kasabasından Derlenen Kelimelerimiz. [SY194642] / Türk Dili Araştırmaları Yıllığı : BELLETEN= Yearbook of Turkic Studies, 2005/1, s. 7-55, 215 s., Baskı: Öncü Basımevi, Temmuz 2008, Ankara. Muhammet AK 2010 İstanbul
Dış bağlantılar [değiştir]
Başa dön
pilavci
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2011 9:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

- Pek üzerine düşmedim. Çünkü; Dodurgalar Kasabamız hakkında yazılan güncel ve son derece doğru bilgilerin yer aldığı makaleleri zaten dikkatli Dodurgalılar okuma imkanına kavuştular son 10-15 yıllık dönemde...

----------------

a) Sayın Gökgöz'ün yazdığı kısa notun sahibi; Rahmetli Ali Vehbi Efendidir. Kaynağın kim ya da nereden olduğu Sayın Gökgöz'ün kısa notunda belirtilmeli idi... Belirtilmemiştir. Ve noksandır...

Buna karşılık; bugüne kadar "bana göre"; Acıpayam ilçesinden Ali Vehbi Efendi çapında kalem erbabı yetişmemiştir. Allah rahmet eylesin... Çok gayretli, son derece zeki, orijinal bir kafadır...

Çünkü Dodurgalar Kasabası hakkında; aslı Dodurgalar Çarşı Mahallesinden Sayın Fikret Sönmez'in 1986'da "Tarihte Dodurga" başlığı altında yazdığı makalenin yanısıra,
2000'li yılların başından itibaren, her yönü ile Dodurgalar Kasabasının tanıtıldığı Dr. Said Dağdaş'ın yazdığı en az yedi-sekiz makale mevcuttur ve yayımlanmıştır.
- Meraklı bazı bilim erbabının yanısıra (tarih, turizm, kültür,vb..), bazı edebiyat fakültelerinde de Kasabamızı doğrudan ya da dolaylı olarak ele alan, inceleme fırsatını bulduğum ilave yayınlar da mevcuttur...

Not: Tanımıyorum ama,Sayın Kemal Burhan'a, 28 Mayıs 2006 tarihli dikkatli eleştirisi için teşekkür ederim.

d) Yine de son derece güncel makalelerle Dodurgalar Kasabamızı, Eşeler Yaylamızı, Keloğlanlar Mağaramızı, Alabalık Tesislerimizi, şehidlerimizi, kültürel değerlerimizi, tabii ki tarihi alt yapımızı , Türkçemizi etraflıca merak eden; hem Kasaba halkının, hem de Denizlimin ve esasen Türkiyemizin yakın gelecekte-ileride öncüleri-önderleri olmaya aday gençleri, öğrencileri ilgili makaleleri internet ağı üzerinden (Google arama motorunu kullanarak),

4- dodurgalar, wikipedia
6- vb...

ifadelerini

- Dodurgalar Kasabasının , Bayındrılık ve İskan Bakanlığımız tarafından 2011 Yılı Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri listesine dahil edilmesi,

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dodurgalar,_Ac%C4%B1payam

Başa dön
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 30, 2011 10:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eşeler dağının batısında Deve Taşı,Arslan ini.Söbe alan ve Kaya gediği sırtlarının çevrelediği Söğürtlü yayladan çıkan suları toplayan koca dere vadisinin met halinde Ardıçlı doru ile Tepecik arasındaki koyda kuruludur.
Doğusu Eşeler dağı,Müze çiftliği ,batısı Pankaras burnu,kuzeyi Bademli Güneyi Yazır ile çevrilidir.Türkiye çapında tanınan Ahmetali pehlivan bu köydendir.Eşeler yaylası sırtlarındaki krom,manganez ve linyit madanleri ileride köyün önünü açacaktır.Burada Roma ve Yunanlılara ait eski eserler bulunmaktadır.
Eskiden köyde konuk odaları vardı

1.HACI MEHMET ODASI idarecileri : Hacı Mehmet ağa ve oğlu Numan
2.DEMİRCİLER ODASI idarecileri : Hacı Süleyman oğlu Molla Hüseyin ve oğulları İsmail ve Sadık
3.MISIRLI ODASI idarecileri : Arap Hacı Mehmet ve oğlu Ömer ( Kaynak:Ali Vehbi tarih 1331)

Değerli kardeşim, yazınızda bana ilettiğiniz notunuz ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

İlçemizin şirin kasabası Dodurgalar için sitemizde paylaştığım kısa bilginin kaynağı yazımın altına belirtilmişti.( ( Kaynak:Ali Vehbi tarih 1331)) Sanırım gözden kaçmış. Her şey için teşekkür ediyorum. Bilimsel açıklamaları uzmanlara bırakıyorum çünkü ben bu konuda araştırma yapmadım işimin gereği de yapmamın imkanı yok. Sevgilerimle. Nuri Gökgöz(Toprağın Sesi)
Başa dön
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Pzr Nis 03, 2011 9:59 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

1950 li yıllarda köylerimizin ortak kültürü olan odun ve bu konuda Dodurgalara kasabasının dolaşık daşı mevkisinde Dodurgalar gençliği sevdikleri genç arkadaşının düğününde yakacak mahiyetin de 30 ile 40 merkep arasında gençler düğün evi yufka pişirmede yemeklik kazanların altında yakacak mahiyetinde cumartesi günü kız evine götürülecek olan çeyizlik odunu maşala(meşale) etrafında hengame (eğlence )yaparken yakmak için düğün evine katkı nitelikli düğün yapacak olan gencin saygınlığınca değişen bir gençlik katılımı ile oduna giden koca ali kendince güçlü bir o kadarda kendine güvenen bir köy deli kanlısı idi kırk merkep odun dolaşık daşı mevkisinde hazırlanır yüküne saran merkep ve merkeple birlikte giden gençlik yola koyulur ancak koca ali köyde düğündeki genlerin düğün bayrağının sopasına dolaşık daşındaki dolaşıktan (yani sarmaşık ) çiçeğinden almak ister aldığı dolaşıkları düğündeki gelin alıcılarına verecek bayrak sopasına takma istemiş olacak ki dağa oduna giden genç arkadaşlarına siz köye gide koyun ben sizi yetişirim der kendi dolaşık almak için (sarmaşık çiçeği almak için ) sarp kayaları tutunur kopardığı dolaşık yetersiz gördüğü için bir daha koparmak istemiştir ki tam dolaşık alıyorken tutunduğu kaya kopar köyün genci olan ali kayanın kopması ile birlikte kayaların arasından düşer ve ölür
Odununu eşeğine saran gençlik köye varır ve eşeklerin sırtından boşaltırlar ancak aradan zaman geçer köyün deli kanlısı koca ali gelmez koca alinin gelmemesinden endişe eden genç arkadaşları geriye aliye aramaya giderler ancak gece bulamazlar ertesi gün köyün delikanlısı koca alinin dolaşık daşı deresi içinde cansız bedenine görüler köyde bir hüzün dolaşır dilden dile düğün durdurulur köyün deli kanlısı koca ali gencinin cenazesi yine oduna gittiği genç arkadaşları ve köy sakinleri dolaşık daşından köye bir sal içerisinde gelir köy aşıklarından ömer san koca ali köyün deli kanlı genci için bir a ağıt yakar

Sabahleyin çıktım odun yoluna aman yoluna
bakmadım da anam sağıma soluma
Dolaşık daşında kodum ölüme
tez gel anam tez gel aldırdın beni
Dolaşık taşlaşık daşları öldürdü beni
Yoktur anam yok dur bunun ılacı
Köyümüze düştü böyük bir acı

Doleşik daşı yarime dağladı
Köylüm oturdu da bütün ağladı
Aman asker kardeşim garip ağladı
Yetiş annem yetiş aldırdın beni
Dolaşik daşları öldürdü beni
Güllü gençlik getti günler görmedi
Ben ağlarım muradıma ermedim

Doktur mükdeyim keşve geldiler anam geldiler
Al kanlar içinde beni gördüler
Eyvah yazık olmuş gençlik dediler
Yetiş anam yetiş aldırdın beni
Dolaşık daşları öldürdü beni
Yoktur anam yoktur bunun ilacı
Köyümüze düştü sönmez bir acı

Yayla yolunun çoktur yokucu anam yokucu
Düğünler oluyor gelmez okucu
Arkadaşların dedi derin bu acı
Yoktur anam yoktur bunun ilacı
Köyümüze düştü sönmez bir acı

Odunu gittim Cuma ertesi
Mevkini sorar sen dolaşık deresi
Aman ne zorumuş bu genç ölmesi

Yoktur anam yoktur bunun ılacı
Köyümüze düştü derin bir acı
Gitti gençlik gitti günler görmedi
Ben ağlarım muradıma ermedim

Bu adı gecen Türkü ömer san derlemiş ve türkü ağıt niteliğinde yerel sanatçı olarak gittiği düğün nişan vb eğlencelerde ancak istek karşılığında çalıp söylemiştir her ne kadar ömer san bu türküye kim istemiş olsa da vermemiştir yine bu türkü aşık ömer san evlatlarınca çalınıp söylenmektedir

Ziya huz amcadan alıntı
Dodurğanın etrafı dağdır meşedir
İçinde oturan beydir paşadır
İki mahalle dört köşedir
Suyu çat boğazından gelir Dodurganın
Denizin olduğu yerde tehemmüm yapılmaz
Başa dön
alimak
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Nis 05, 2011 9:12 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

calismalarinizda basarilar diler selamünaleyküm
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Dodurgalar-Yazır Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız