ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
31956

26
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

46232396

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 03-04-2004

HİT
· Bugün

2432

· Dün

7757

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - HA....TİR DİYEMEDİM...!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

HA....TİR DİYEMEDİM...!

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Serbest köşe
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
yonetim
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Çrş Şub 10, 2010 8:49 pm    Mesaj konusu: HA....TİR DİYEMEDİM...! Alıntıyla Cevap Ver

TEDAŞ, 156.901.365.217 kilowatsaat enerji satışı yapıyor, buna karşılık, sadece 134.359.839.244'lük bölümün tahsilâtını yapabiliyormuş.

İller itibariyle bakıldığında, kaçak elektrik kullanımında ilk ve son 5 il aşağıdaki şekilde oluşuyor:

En çok kaçağın olduğu iller

TÜKETİLEN MİKTAR

ÖDENEN MİKTAR

KAÇAK ORANI

MARDİN

3.139.826.081

858.491.679

72.66

ŞIRNAK

1.056.093.873

307.571.016

70.87

BATMAN

1.162.739.317

389.073.263

66.54

DİYARBAKIR

3.613.663.393

1.248.843.912

65.44

HAKKARİ

422.741.681

150.684.836

64.36

En az kaçağın olduğu iller

TÜKETİLEN MİKTAR

ÖDENEN MİKTAR

KAÇAK ORANI

MUĞLA

1.351.960.049

1.305.528.152

3.43

Ç.KALE

1.739.207.113

1.882.711.219

3.25

BİLECİK

964.573.925

936.657.931

2.89

KARABÜK

564.125.013

552.117.164

2.13

DENİZLİ

1.449.236.586

1.430.455.120

1.30

Yıllardır bildiğimiz, sürekli okuduğumuz bu haberin nesi ilgini çekti diye düşünebilirsiniz?

Hemen baştan onu belirteyim.

Hiç kaçağın olmadığı, Denizli gibi bir sanayi kentinin nüfusu 955.000’dir.. Buna karşılık sanayinin olmadığı Mardin’in nüfusu ise 750.000’dir. Sanayisi olmayan, nüfusu 200.000 daha düşük Mardin’de tüketilen elektrik miktarı, Denizli’nin iki katından bile fazladır.

İşte konuyu ilginç kılan budur. Daha az kişiyle, sanayide kullanmadan bu kadar elektrik nasıl tüketilir?

Saydığım ve devamını tahmin edebileceğiniz illerde, devlet daireleri, okullar, lojmanlar, askeri birlikler gibi yerler liste dışı bırakıldığında kaçak kullanım oranının %99 civarında olduğu yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

2007 verilerine göre elektrikteki kaybın faturası 2,2 milyar TL’dir.

Konuyu araştırınca, okuduklarıma inanamadım. Bizzat yetkililerin ifadelerine göre, kaçak elektrik konusundaki girişimcilik, teknik beceri, zekâ kullanımı üst seviyede.

Altında role bulunan fayansa dokunarak devreye giren sistem yapmışlar. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyormuş.

Fotoğraf ya da röntgen filminden bir parçayı, sayacın arka kısmından içeri geçirerek numaratörün ilerlemesini engelliyorlarmış.

Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyormuş.

Sayacın üst kısmını matkapla delen bazı vatandaşlar ise bağladıkları iple toplu iğneyi sayacın içine sarkıtarak, sayaç içerisindeki klipsi devre dışı bırakıyorlarmış.

Tamam, iyi hoş, bu kadar çaba sarf ederek kaçırıyorlar elektriği de, bizim soru halen cevap bulmadı.

Kaçırdıkları elektriği ne yapıyorlar?

Harp olur, darp olur yastık altında dursun deyip bir kenara koyamazsın.

Kesilir mesilir neme lazım diyerek stoklayamazsın.

Nasılsa bedava deyip konu komşuya dağıtamazsın.

Bol bulduk kıçımıza da sürelim diyemezsin.

E ne yaparsın o zaman?

İşte tespit edilmiş bazı kaçak kullanım yolları.

Bir köy evinde bulunan tandırın içerisi rezistans döşenerek ısıtılmaktaymış ve köyün ekmekleri bu tandırda pişiriliyormuş.

İnanması zor ama kuyuya sistem kurup, suyu sürekli sıcak tutuyorlarmış.

Başka bir köyde yapılan denetimlerde ise vatandaşın duvarların içine rezistans döşeterek, evini duvardan ısıttığı tespit edilmiş.

En sık karşılaşılan yöntemlerden birisi, bildiğiniz yaylı yatakları evin tavanına asıp elektrik veriyorlarmış. Ev sıcacık oluyormuş. Hatta abartıp hayvanlarının konforunu bile gözetmişler. Bu sistemi ahırlarına bile koymuşlar.

Öngörülebilir diğer bir kullanım alanı ise, elektrikle çalışan cihazların rağbet görmesi. Yemekler elektrikle pişiriliyor. Su elektrikle ısıtılıyor.. Çok sayıda evde klima mevcut. Evlerde yoğurt yapma makinesinden, yumurta kaynatma makinesine kadar envai çeşit elektrikli cihazla karşılaşmanız mümkün.

Ya, insanlar zaten mağdur, birde sen niye uğraşıyorsun? Adamların o kadarcık lüksü olsun diyebilirsiniz.

İyi dediniz, hoş dediniz ama, TCK Madde 142 öyle demiyor. O buna nitelikli hırsızlık diyor ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor.

E tabi birde benim vicdanımla, cüzdanım öyle demiyor. Dürüst vatandaş olmanın cezasını % 16 fazla fatura ödeyerek çekmek istemiyor.

Tamam, yazı bitti sonuçta ne diyorsun?

Ha…tir diyorum. Ha…tir.

BU YAZI ALINTIDIR...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
SULEYMANKURBAN
ALİMİNYUM ÜYE
ALİMİNYUM ÜYE

MesajTarih: Çrş Şub 10, 2010 9:00 pm    Mesaj konusu: Re: HA....TİR DİYEMEDİM...! Alıntıyla Cevap Ver

sayın yonetım sız dıyemedınız ama ben dıyorum,
Başa dön
isimsiz
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Şub 11, 2010 10:25 pm    Mesaj konusu: Re: HA....TİR DİYEMEDİM...! Alıntıyla Cevap Ver

yıllardır bilinen bir gerçek
ama hiç bir devlet yetkilisi bu konuda önlem almayı düşünmedi ve denemedi
PEKİ NEDEN ?
bu hırsızlıga karşı önlem alınmamasının ya da müdehale edilmemesinin altında yatan nedenler nelerdir
kimin çıkarları vardır bunları araştırmak gerek

bu konuda kati bir bilgim yok
ama teorilerim var
bi tanesini paylaşayım
Türkiyenin doğusunda ve doğusuna yakın kısımlarda yer alan akarsular üzerine kurulu çok büyük barajlarımız var. eğer yanılmıyorsam elektrik üretiminde büyük katkısı olan barajlar. buradakı barajlarımız terör tehdidi altında olabilir.
eğer elektirk kaçağına göz yumulmazsa tek bi roketle büyük yatırımlar yapılmış bu baraj pkk tarfından yok edilebilir. güvenlik sorunu yanii...
..............................

ama bu sadece bir teori. hiç bir gerçeklik ve araştırma emeği taşımıyor..
Başa dön
Mehmet Uysal
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cmt Şub 13, 2010 11:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

neden olacak oyyyyyyyyyyyyyyyyyy.
batı nasıl olsa ödüyor hemde tıkır tıkır. eşeğiz ya vur semeri gitsin. adam elektrikten duvar yapmış evine boş ver gitsin. nasıl olsa batı ödüyor. doğalgaz çevrim santrallerinden üretilen elektrik var izmir aliağa gibi. yükle zammı ver çoşkuyu; altta kalanın canı çıksın. ama kaçak elektrik kullanan sözüm ona insancıklara bir şey yok. oy versin yater. para kaça gidiyorki. düşünsenize evinde akar suyu bulunmayan insanlara çamaşır makinaları dağıtılmadımı? heipimiz çok yakından biliyoruz bütün bunları. ben eşek olduktan sonra semer vuran çoookkkkkkk olur.
Başa dön
isimsiz
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Pzr Şub 14, 2010 2:12 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

mehmet bey ben bu kadar basit bir neden oldugunu düşünmüyorum
batıdaki de oy veriyor doğudaki (bakınız akp hem doğudan hem batıdan büyük oranda oy aldı)

bu olayda daha başka danışıklı dövüşler, politika oyunları, ya da güvenlik tehtidleri var

sadece elektrik değil sağlık vergi ve giderleri araştırıldıgında doğu ile batı arasında buna benzer farklar görmek mümkün

güneydoğuda her evde 5-10 yeşil kartlı varken batıda açlıktan ölecek kadar maddi durumun kötü olsa bile almakta sıkıntı çekiyorsun

son sözünüze sonuna kadar katılıyorum eşek olduktan sonra ......

günümüzde de şu anlayışın esiri olmuş durumda halkımız hem de farkında olmadan: "üsttekilere han hamam alttakilere din iman"
inanç sömürüsü ve çıkar ilişkisi içinde yönetilen bir türkiyedeyiz malesef
Başa dön
incikiray
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Tem 06, 2010 8:00 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

yaklaşık bir ay önce doğunun bir iline gittim.neredeyse hiç elektirik faturası ödenmediğine şahit oldum.evler yapılırken duvarların arasına ısıtıcı döşenmiş.hayvanların damları da öyle.kışın sobalı odamızda bile arada üşüdüğümüz olur bizim.ama onların öyle bir derdi yok.yapılan elektirik giderine gelince yapılan zamlarla beraber hem onlarınkini hem kendimizinkini ödüyoruz elimiz değmişken.
Başa dön
yilmaz66
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Tem 06, 2010 9:13 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

ewt cok üzücü bir haber yakinda onlarin her cocugu icin cocuk parasi dahi ödecez o duruma gelmis
Başa dön
egeli65
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Sal Tem 06, 2010 7:59 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

ne yazikki malesef bu kacak eliktirik kullanimi hemen hemen her yerde var ben hem elikmtirik hemde suya kacak kullanan insanlari gördüm vede sahit inanin insanin tüyleri donuyor onlari öyle görünce iste bizim türkiye bu sebebden dolayidirki olmuyor ve oldurmuyorda kalkindirmiyoruzda isin hilesine kacalim derken baska yerde baska sebebler basimiza geliyor amma buna farkina varamiyoruz ne yazikkibazi zenginlerin kllandilari eliktirik foturalarina garibanlar cekiyorlar cerimesine
Başa dön
yarhan
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Tem 07, 2010 10:18 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Türkiyenin en büyük maddi sorunu sunlardir, tabi bana göre...
Sosyal giderler, yani Luzumsuz saglik giderleri.Ufak bas agrisinda torba dolusu ilac. evlerde torbalar dolusu kullanimi gecmis ilaclar, Her bir eczane, kuyumcu dükkanindan daha cok kiymetli

dogu ve güneydoguda kizlarin okumasi icin ailelere verilen devlet rüsveti, parayi üc gün gec alsa, hemen tehdit, kizimi okuldan alirim ha...

Gecmiste ve hala 45-46 yasinda emeklilik sistemi.

ve en önemlisi cok güvendigimiz sözde dost müttefiklerimizin Terör ile ilgili isbirlikleri. yani terörün önlenmesi icin tavsan kac, tazi tut misali, PKK kac Türk askeri vur. tabi bulabilirse, yani Kisacasi, söz konusu Terör olunca, hazine sonuna kadar acik, düsünün bir ucak sortisinde bir tetige basilmasinda binlerce dolar nasil silah tüccarlarinin cebini sisiriyor.

biz bu assaliklarin daha cok yesil kartini, elektirigini, daha meclisteki teröristinin ayligini, daha daha öderiz. Acipayamin, camelinin nice köyleri var dogudan daha mahrum, ama daga cikip isyan etmeyiz, yoksa bizde mi ciksak..biz ciksak....

Cözüm mü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasini benimsemeyen her kimse, bu memleketin nimet ve külfetlerini haram edeceksin.

Adamlar Türkiye Cumhuriyetini Hasa domuz gibi görüyorlar.domuzdan bir kil koprasan kärdir hesabi, nasil zarar veririz verdigimiz zarar en büyük kärimizdir, zihniyetindeler. bazilarimizin biz kardesiz nakaratlari yalan olsa gerek...
Başa dön
mürşit gümüş
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Ağu 11, 2010 11:23 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Terör ve y7ukarıdaki mesele ile ilgili siyasi birliktelik sağlanamazsa sorun çözülemez.Bunun üzerine birileri gitse diğerleri bundan pay çıkartmaya çalışır.
Zaten bu yüzden adam olamıyoruz.
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Serbest köşe Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız