ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32145

57
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47753463

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

7256

· Dün

4579


Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - PEKİ NEDEN?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

PEKİ NEDEN?

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Edebiyat Şiir Mani
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
g_goxel
ÜYE
ÜYE


Kayıt: Apr 16, 2005
Mesajlar: 3


MesajTarih: Çrş Hzr 24, 2009 10:12 pm    Mesaj konusu: PEKİ NEDEN? Alıntıyla Cevap Ver

PEKİ NEDEN?

Biz eğitimciler olarak okula yeni başlayan çocuklarımızı din, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın ilk öğrettiğimiz şey Türkçenin yirmi dokuz harfidir. Sonra kelime, sonra metin akabinde dilin özelliği ve önemi… Bu öğrencinin eğitim ve öğretim hayatına adım attığı ilk günden lise son sınıfa kadar hatta üniversiteyi kazanıp yoluna devam etmişse – her ne bölüm olursa olsun- ilk yılında devam eder. Peki neden?

Tek millet, tek devlet, tek yürekten bahseden bazı saygıdeğer büyüklerimiz, sözüm ona hak verme gayesiyle bir ikinci dilin kullanılmasına meydan vermekte, bunu da resmileştirme çabası içine girmektedir. Öyle ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde bir bölüm dahi açılma gayretleri vardır.

Bölüm açma gayreti bir yana, böyle bir düşünce dahi kesinlikle olmamalıdır. Şöyle diyenler de olacaktır: “ İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü var da bizimki niye olmasın?” Tamam, bunu diyenler belki de kendine göre sonuna kadar haklıdır. Ama şu da yadsınamaz bir gerçek ki ; hiçbir İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, milletimizi, bizi yani; Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altında İngilizce konuşamamaktadır. Korkusundan mı, yoksa ulusal bütünlüğe saygısından mı bilinmez ama buna da teşebbüs etmemektedir. İşte biz malum dili bölüm olarak açarsak, artık teşebbüs etmez bilakis hak olarak görürler. Bundan ikna olmayanlar yok mu? Tabiî ki var. Öyle ya, işi yokuşa sürenler, eşeği kuyruğundan yedenler hep vardır ülkemizde maalesef. Diyeceklerdir ki:” Herhangi bir ülkenin devlet başkanı meclisin çatısı altında yabancı dilde konuşmaktadır; ama bize geldi mi yasal olmamaktadır.” O zaman ben de şunu derim: “ Sen bu ülkede misafir misin yoksa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mı?” Hangi soydan, hangi dinden, hangi mezhepten olursa olsun her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devlet sınırları içinde Türkçe konuşmak zorundadır. Peki neden?

Nedenlerin cevabını ben vermeyeceğim. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk vaktiyle bunların cevabını kısa ve net olarak vermiştir. Demiştir ki: "Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, an'anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir." Sanırım bu sözlerden sonra uzatmaya gerek kalmadı. O zaman özet olarak; dilimizi korumalı, onu tıpkı bir annenin yavrusunu koruduğu gibi sahip çıkmalıyız. Hiçbir zaman dil konusunda taviz vermemeliyiz. Çünkü taviz, tavizi doğurur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE


Kayıt: Jun 27, 2007
Mesajlar: 653


MesajTarih: Çrş Hzr 24, 2009 10:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok güzel bir yazı,Teşekkürler.

Önce dilimizi çalarlar,birbirimizi anlamayalım diye.
Sonra dağlar kan kokar bu ülkede,çiçekler açmasın diye..
Peki neden?Et ile tırnak gibi girmişken birbirine?
Bu güzel vatanın,dağlarında,bağlarında çiçek açması dileğiyle.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
kadirsarıtaş
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE


Kayıt: Dec 27, 2007
Mesajlar: 118


MesajTarih: Prş Hzr 25, 2009 7:03 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Büyük Önder Atatürk vaktiyle bunların cevabını kısa ve net olarak vermiştir. Demiştir ki: "Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, an'anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir."


g_goxel kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin.. kutlarım sizi ve bu gayede çaba sarfeden tüm kardeşlerimi..

ben hep hatayı kendimde ararım öncelikle... sorunun kaynağına, yada kaynaklarına inmek lazım... biz kimi dinliyoruz, kimi dinletiyoruz, kimin kazancına katkı sağlıyoruz, kimden alış-veriş yapıyoruz, ve bu bizim maddi-manevi bilmeyerekte olsa küçücükte olsa birşeyler kazandırdığımız insanlar kime hizmet ediyor, kime arka çıkıyor???
işte buradan başlarsak, hiç kimse ne o lakırtıyı yapma gücünü bulur, nede tenezzül edebilir...

şiddet şiddeti, nasıl doğurur? hep öyle derler ya;
-önce sen başlatırsan... yok başkası başlatmışsa, bitirmek yok etmekte senin elinde... burdan gerekli anlam çıkmıştır herhalde...

bazıları köpek beslemeyi marifet sayıyor...*
*(köpek: 2 ayaklı olanı kasteddim, yanlış anlaşılmasın)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Edebiyat Şiir Mani Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB GroupCopyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.