ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32137

20
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47735387

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

2935

· Dün

3822

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - COVUR OĞLU COVUR:)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

COVUR OĞLU COVUR:)

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam Şivesi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Çrş May 06, 2009 10:14 pm    Mesaj konusu: COVUR OĞLU COVUR:) Alıntıyla Cevap Ver

DİLİMİZE DOLANAN CÜMLELER

Acıpayam yöresinde halk arasında çok konuşulan bazı cümleler vardır.Şöyleki;
-Lehh..Covur olen! Hayretini ve inanamadığını anlatmak için söylenir.
-Ya Covurun çocuğu ya! Kötülük yapan birine söylenir.
-Adamın anasın zar,zar ağlatırlar.İnileye inileye ağlatırlar anlamında.
-Ya yohodunun çocuğu ya..!Hiç kimsenin yapmayacağı bir kötülük yapan biri için söylenir.
-Ya covur olu covur ya! Kızgınlık ifadesi..
-Covur olen yalansa! En kötü yemindir.
-Covurmu oldun gelgari! İnat edene söylenir.

Bu ve buna benzer cümleler,Acıpayamlılığımız tutunca,özellikle elli yaş civarında olanlar,o yörede büyüyenler arada sırada söylerler.Peki nerden dolanmış dilimize derseniz; Anlatayım.

1960 lıYıllarda Rahmetli babamla,Acıpayam yöresinde nerde Pazar kurulursa Ayakkabı satmaya giderdik.Benim ilgimi,destan satanlar,ağzı iyi laf yapan adamlar çekerdi.
Bir pazarcı tekerlemesi söylerlerdi,almasan bile,durup dinlersin.

Apaköylü Rahmetli Alirıza emmi vardı,babamında arkadaşıydı,Çok enteresan şeyler satardı,keklik,tavşan,Hikaye,İlmihal kitapları…aklınıza ne gelirse.

Yukarıdaki saydığım cümlelerden çok sık kullanırdı.
-Ya yohodunun çocuğu,ardımı döndüm kafesden kekliği yürütmüş..
-İki buçuktan aşağı verirsem covur olen!..

Bir gün dayanamadım sordum;8-10 yaşlarında falandım sanırım.
-Bu covur kim Alirıza emmi?
-Ülen Abazlı covuru duymadınmı sen heç.? Dedi.
Biraz anlattı,gerçi ben bir destancıdan da duydum,benzer hikayeyi.

İşin aslı;Osmanlı zamanında,2.Abdülhamit zamanları olabilir,Kapütülasyonlar kabul edilince,yani yabancılara ekonomik,idari v.s haklar tanınınca ,şimdiki Olukbaşı köyünün olduğu yerde “Abaz” adında bir Yahudi Hızarcı varmış.Gelmiş kardeşleriyle birlikte oraya yerleşmiş,Zar Çayının üstüne,suyun gücüyle çalışan(Su değirmeni gibi) hızar atolyesi kurmuş.

-Zar zar ağlatırlar,işte bu hızar dönerken çıkan sesi Zar Çayının ağlamasına benzetmişler.

O yöre ormanlık olduğu için,ne kadar köy varsa kereste işini bu adam yaparmış.
Ustalığına diyecek yokmuş ama,adam da her türlü kötülük varmış
Güney,Benlik,Aksar ve bir kaçköylü bir araya gelip,bu adamı kovalamışlar,tasını tarağını,çoluğunu çocuğunu toplayıp,rivayete göre bir katır yükü altınla gitmiş.

O köyün ismini de Abaz yerine,sonradan Olukbaşı olarak değiştirmişler.

Benim duyduklarım, bildiklerim bu kadar.Covur gitmiş ama adı dillerde dolanır olmuş.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
yılmaz 20
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum May 08, 2009 11:09 pm    Mesaj konusu: Re: COVUR OĞLU COVUR:) Alıntıyla Cevap Ver

bizim köy olukbaşı köyü ile benlik köyü arasında su yüzünden huzursuzluklar yaşanmıştı, çatak geyran bozdağdan çıkan sular zar deresinden geçerek benlik köyünün arazilerini sular, bizim köy de yüksekte kaldığı için gapız denen sarp kayaların olduğu yaklaşık 500 mt yükseklikte kayaları oya oya su kanalı yapmış köylülerimiz, hatta kanal inşaatında bir köylümüzde ismi Ali o kadar yükseklikten aşağıya düşüp hayatını kaybetmiş.
ihtyarlarımız anlatırdı; sizinde değindiğiniz üzere goca cavır varmış o yüksek mağaralarda yaşarmış, bizim köylülere demişki siz bu geyran yaylasını bana verin ben bu dağı deleyim size su getireyim, bizimkiler kabul etmemiş, goca cavırı kovalayıp bozdağdan öbür tarafa aşırmışlar. köyde böyle anlatırlar hatta benlik köyüne giderken deredeki köprüye varınca çıkılması mümkün görünmeyen yaklaşık 250 mt yükseklikteki mağaranın önünde taşla örülmüş çevrili in deliği görünür, bizde bunu goca cavırın ördüğünü inanırız.
yolunuz düşerse geyran yaylasına balık yemeye falan giderseniz anlattığım yeri bir bilene sorun o dağın yamacından nasılda yapılmış bir kanal olduğunu hayretler içinde korkulu gözlerle bakakalacağınızdan eminim. ah goca cavır ah yapaydın o tüneli geçireydin suyu bizim köye.
Başa dön
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cmt May 09, 2009 7:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Değerli kardeşim bu verdiğiniz bilgiler çok değerli,umarım herkes okur,geçmişiyle,tarihiyle kültürüyle yeni nesillere bir şeyler aktarabiliriz.

Hayatta bazı şeyler elli tane üniversite bitirsen öğrenilmez ama,yaşarsan öğrenilir.Tarihi mekanlarda yaşanacak,yaşatılacak yerlerdir.Ne yazık ki,turistik amaçlı tesisler açılır,yabancıya açık bize kapalı durur.Milletin oraya girmeye bile parası olmaz.

Okullarda öğrenciler şu sınav,bu sınav testmatik gibi;geriye tek şey kalıyor bildiğimizi,duyduğumuzu gençlere anlatmak,gezdirmek neden ve sonuçlarıyle anlatmak.Yazacak çok şey var.Devamı gelir inşallah.

Tekrar ilgi ve alakana teşekkürler.Selamlar.
Başa dön
huzun20
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cmt May 09, 2009 9:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ben kendi adima cevap vereyim memnuniyetle okuyorum butun yazilari sonucta bu bizim tarihimiz ulkemizin her kosesiyle ilgili bilgi edinmek cok guzel tesekkur ediyorum ellerinize yureginize saglik.
Başa dön
jackrose
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum May 15, 2009 2:04 am    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Güzel Bilgiler teşekkurler
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam Şivesi Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız