ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32009

18
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

46886794

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 03-04-2004

HİT
· Bugün

426

· Dün

12637

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - KOY DUGUNLERI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

KOY DUGUNLERI

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 3:43 pm    Mesaj konusu: KOY DUGUNLERI Alıntıyla Cevap Ver

selam aleykum sevgili arkadaslar.

bir baslik açtim yardimci oldu bana lutfen,
n'oldu bizim oralarin dugunu,
giderim simdi bir dugune,
ne adeti kalmis,
ne toresi kalmis,
giderim,
kendimi "sehirlilerin" dugunde hissederim,
vellakin ben isterim
koyumuzun, yoremizin
adetlerine gore yapilan bir dugun gormek,
emme bilinmeyo mu artik nasil yapilir bu dugunler,
nenelemiz, dedelemiz anlatmamis bilmem
utanilyoda mi yapilmeyo bilmeyon,
bir yardimci oluven de,
anlativen adetlerimizi...

Burda, brukselde, giderim bir dugune, ne adet var ne bisey,
kina gecesinde adet diye bisey kalmamis. kina gecelerinde bir kina yakiliyor, kizlar oyneyo, bi de Dj soyleveri bir agit bu kadar....emme bu TRT gosteryo bazi illerin, bazi koyleirn adetlerini de içim gidyo vallahi, kendime aciyorum...
Dugun desek hiç sormayin!!! Avrupalasmisiz resmen!!! Dmat gelin girer salona, bi yandan muzik, bi yandan pistte oyanayanlar, bide yemek...aha bu kadar...

Allah rizasi için birileri eskiden dugunler, kina gecelerimiz nasil yapilirdi anlativersin....ben avrupalasmis dugun-kina istemeyon...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 4:20 pm    Mesaj konusu: güğünlerimiz mi kalmış Alıntıyla Cevap Ver

oglan kıza kız oglana saklana saklana buluşur konuşerken eskiden nemkaldı
kendi aralarında aylarca hatta yıllarca yaşanan aşkmı kaldıki ne kaldı ne
ender rastlıyor insan geleneğine görenegine pehlivanların güleştiği atıcıların madalya aldıgı düğün dernekmikaldı hep yediler içtiler cıkara sardılar düğünmü kaldı düğün
yüregimden vurdun bu sözünle ta kalbimin derinliklerinden yaktın valla
sırtında nakışlı heybeleriyle oku dagıtan geçlik kalmadı yediler
kesim dediğimiz kız elbisesi kesimi mi kaldı onuda modernleştirdiler içim kan ağlıyor kan carşamba günü yakılan düğün için yufkacımı kaldı ki yerine modern fırıncılar aldı
cuma günü saz söz kuran kopuk dedem akkulak dedemmi kaldı ve 17 gayda oynecem deyipte o karlı havada her bir kayda 17 kayda oldygunu bilenmi kaldı eskiköylu hafız muhammetini aramıyalım allah aşkına yok artık yok kalmadı ne örf adet gelenek görenek yok yok içim kan aglıyor
cuma geceler pekmez ile susamdan yapılan adıda kapma olan kapmamı kaldı nerde nerde o içim kan aglıyor ülkemde kan cumartesi günü gelen giden davetliye servis ceken gençlikmi kaldı ne kaldı içim yanıyor buram buram yanıyor düğünlerde derneklerde oynarken evin tahtalarına kıran kırmeyan geçliği genç demiyen gençlikmi kaldı yanıyoriçim içm kan aglıyor
kız evine çeğiz atmaya gitemek için üç etek giyen gençkızlarımızmı kaldı seymenmi kaldı yaktın beni be fatıma anılarımla yaktın içim yanıyor inan
seymede çöfffffff çöffffffffff geliyozzzzzzzzz geliyozzzzzzzzz diyen cumartesiler nerde allah aşkına biz mi degiştik yosa dünyamı anlamıyom ki hele kız evinde kına gecesi olan cumartesi akşamı kız beyencez diye dayak yiyen gençlermi kaldı eli sopalı bekliyen köy bekçileri nerde nerde ah yanıyom inan içim yanıyor körolası kör edenler hele kınada sevdalan gızın oynarken para asan oglan yakınlarımı kaldı nerde o günler nerde pazar günü bayrakcı önden kız almaya gidilen seymenmi kaldı ne kaldıki çiyer ciyer diye bagıran nagralar atan geçleri ne oldu ne ve bayrak nerde dikildi orda oynayan gençmikaldı yok artık yok hele kız dışa gidiyorda yol kesen gençler nerde nerde o gençler nerdesiniz yok içim yanıyor inan yanıyor içim
Başa dön
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 7:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ilerlemek adina, yobaz kalmamak adina midir niyedir bilemiyorum ama adet, orf, gelenek, gorenek kalmadi...

eskiden çok sevinirdim izine giderken, hele sukur koyume gidiyorum, koy dugunu gorcem, asker eglencesi var diye sevinirdim amma baktim gordumki burayi, katolik bir avrupayi geçmis BAZI tavirlar, eglenceler...ben koyume gidip saf, temiz kalpli, adetine, orfune bagli insanlar beklerken hayal kirikligina ugradim ne yazikki...PEKI BUNUN SORUMLUSU KIM...bunun tek bir suçlusu yoktur muhakkak, herkesin bu suçda bir payi vardir diyelim.

dusunuyorumda acaba koylulerimiz ne adina orften, adetten kaçti...acaba yilda iki ay izine gelen "alamancilara" ozenmek için mi, yoksa bu "alamancilar" alamanyanin kultursuz kulturunu mi tasidi koylere !!!
Başa dön
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 7:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aklima bir hatira geldi , onu da ekliyeyim hemen dedim;
hatirlarim da kucukken amcam ve arkadaslari dugunlerde ortada toplanir oyun havalari oynarlardi...degisik birseydi, bir o kalmisti galiba adetten, simdi o da yok...kucukken dedigimde 10 yil once...ah ahhh....
adetimi, orfumu, gelenegimi, gorenigimi surdurmeyene, unutturana yaziklar olsun....

Eger bir gun bizden biri alamanci olursa sasmayin emi, ayiplamayin, kucuk gormeyin...turklugunu unutturan biri vardir cunku muhakkkak...koyune, memleketine giden genç avrupaliyi gecmis genç gorunce n'olsun...oda alamanci oluyo haliyle...OZUMUZE DONELIM
Başa dön
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 7:58 pm    Mesaj konusu: öf adet Alıntıyla Cevap Ver

ne kendine suçla nede köyüne ben suçlanacak tek şey biliyorum boş vermişliklere davetiye dagıtılır dagıtacak adam bulunmaz buldugunda okadarlık yapar nerde geçler kahve köşelerinde 8 siyah 9 kırmızı bekliyor oysa düğün eden can arkadaşı onu bekliyor kazanlardan fofra cekilecek sinilerde medet bekliyoz yaşlı ninenerden cünki örf adet gelenek görenek onlarda biz gençler nerde gereksiz işler nerde lüzümsuz yerler ordayız
hele düğüne gelişimiz varki yer sofrası kaltı davetli geldi selam verdi afiyet olsun dedi cünki evde yemek yapmasına üşendi düğünde masaya oturacan bir sealm vercen ve önüne yemegin gelecek hiç bir muhabbet etmeden önüne konanı yiyenler gibi yiyecen içecen kalkıp gidecen çünki kahvede yeşil 1 li seni bekliyor ve kendine zevk bildiğin topluma faydan olmayan gereksiz şeyler seni bekliyor sanamı kaldı gelenek görenek yaşatmak bunda suçlu arama tek suçlu kendimiziz hepsi bu ben ne yapa bilirim sorusuna sormadıkca kaybetmeye mahkümuz

devamı var
Başa dön
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 8:02 pm    Mesaj konusu: Re: öf adet Alıntıyla Cevap Ver

Girenizliler Derneği demiş ki:
ben ne yapa bilirim sorusuna sormadıkca kaybetmeye mahkümuz
Başa dön
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 10:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bunun tek suçlusu yine bizleriz Fatma kızım.Şu talihsiz ülkemde malesefki hepimiz çok hatalar yaptık ve yapmayada devam ediyoruz.Sevmiyoruz birbirimizi kırıyoruz koparıyoruz yürekleri yüreklerden.

Ben özümü seviyorum. Ben insanlarımı seviyorum.

Nerede onlar. Nerede gülen yüzleriyle ak sakallı dedelerim nur yüzlü ninelerim, sevgi ile yaklaşan dayılarım amcalarım dostlarım arkadaşlarım.

Kaybolan örf adet ve geleneklerimiz gibi yok olup gittiler.Gelin bir dünya kuralım kendimize özümüze dönerek renkleri seven çiçekleri seven.

Kutluyorum bu forumu açtığın için Fatma kızım.Seni tanıdım gözlerindeki o insan sevgisinin ışığını gördüm. Sevgiyle kal.
Başa dön
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Prş Mar 27, 2008 7:30 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

evvet örf adetimiz analelerimiz hepsi kahve köşelerinde veye kendı cıkarlarımızda kendi zevkimizde nerdemi meyhanede balık tutma hastalıgında ve benzeri kişinin kendi yapısınca skorda skora önem verdiğimiz kadar biz düğünlerimizi derneklerimizi önem versek böyle büyük yaralar acmazdı toplumumuzda neyse
Başa dön
huzun20
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Mar 27, 2008 9:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bunlari okuyunca benim de yaram depresti cok dogru artik tum degerlerimizi kaybediyoruz bunun tek suclusu yine biziz ne yazik ki orf adetlerimize degerlerimize sahip cikmiyoruz hep baskalarindan bekliyoruz biz milletce boyle bir huyumuz var gecen sefer izne geldigimde iki tane dugun oldu koyde sasirip kaldim burdan bi farki yok tu nerdeyse.
Başa dön
ziylan 1974
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Mar 28, 2008 1:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

sen düğünü köyde yaparsan istedigin gibi yaparız .bu konuda ben sana yardımcı olurum
Başa dön
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Cum Mar 28, 2008 2:49 pm    Mesaj konusu: anelelerimiz Alıntıyla Cevap Ver

insan dogar ana baba ve aile başta olmak koşuluyla büyür bu yaş yükselişinde cocukluktan ne gördü ise onu yaşar ancak bizler ve cocuklarımız okadar kibar yetiştiriyozki aman saman la sanki baharda acan bir dal filizi dokunsan kırılıyor işte bizim örf adet gelenek göreneklerimizdeki tek neden azı kanat etmemekten lükse düşkünlüğümüzden kendimizden başkalarını düşünmemekten ha bu herkez için bir nedenmi hayır herkez için gecerli bir neden degil işte arkadaşlar bizim kanayan yaramız görüdümüzü yaşatmamamızdan kaynaklanıyor hepsi bu
Başa dön
huzurluada
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cmt Mar 29, 2008 8:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

önceki düğünleri görmedim ama araştırmalarını yaptım birazcıkta annemden dayılarımdan dinliyorum.anlattıklarına göre önceden düğünler çok güzelmiş. şu anda bizim köyde düğün oldumu kına gecesinde üç etek giyilir. bence dünyada ki en güzel ve hiç eskimeyen bir kıyafet üç etek. bide bu gelini almaya gittiğimizde gelinin başına bişeyler yapıyorlar. at a binecek gelinlere yapılırmış o. adını hatırlamıyorum gari. :D önceki düğünler kadar olmasada bi nebze hasreti giderio. neyse gene çok konuştum galiba. başınızı ağrıttıysam affola. hepinize ii akşamlar. allaha emanet olunuz.(sabit abi belki sen biliyorsundur nasıl olsa hemşeriyiz. şu gelin almaya gittiğimizde gelinin başına yaptıkları süsün adı neydi?) :D
Başa dön
Girenizdernek
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Pzr Mar 30, 2008 9:22 am    Mesaj konusu: KÖY DÜĞÜNLERİ Alıntıyla Cevap Ver

köy düğünleri pazar
pazar sabahından alır teleş damanın elbisesi dürücü tabiriyle kız evinden ögle ezanına yetişecek derecede hazırlanır damanın sadıcın tekımları bohcayla gelir damadın tüm yakın akrabalarınada vardır birer hediye
oglan evinde damat tekbirlerle o kız evinden gelen elbise giydirilir abdestle ve sonrasında oglanı camiye götürülür
cami camati ogalanı ve sadıca gönlünden cıkan paraya asar sıra sıra paralar sallanır birde dua edilir dua ardındanda damat el öper orda bulunan tüm yaşlıların ellerini öper ve eve gecer evde başta annesi ve tüm yaşlı bayanların elleriöpülür bu ara damadın damatlıga geyimindeki takımı giymeden önceki elbisesi anneye giydirilir ve anneden cıkardıgı gömlek anne gömleye veren genlere gönlünden gecen paraya takdim eder
gelen giden müsafirler agırlanır ve artık kız almaya gidilecek teşal başlamıştır
üç etegi giyen yengeler ablalar hatta damadın yakın bayanları hepsi üç etek giyer kırmızlı veya yeşilli
önde bir bayrakcı bayragın ardında oynuyan gençler davulcu bu gençliğin ardında davulcunu n ardın da gelin alcısı dediğimiz bayanlar bayanların ardındada baylar yer alır bayrak dikilir gençlik oynar nerde canı isterse orda oynarlar amma gelin almaya giderken gençler şu imleyle nagra atarlar coffffffffffffffff coffffffffffffff ülen coffffffffffffffff geliyozzzzzzzzzzz geliyozzzzzzzzzzzz buda gelinihazırlayın anlamı teşkil eder geliyoz demekle artık oynaya kalgıya kız evindedir gelin alcıları bu ara gelin neye binek olark tercih etti ise oda bu safda yer alır at binek araba bu konboydadır kız evine varıldıgında hoş beş ve gelin hazırlıkları yapılır ve gelin duagı örtülmeden veda eder anne baba başta olmak üzere bir matem tutulurki bir feryat tutarki gelin cıkacak o evde sanki ölüme diri diri giden bir gelin dir oevden cıkan kızın ayakkabısının içine para kor baba ve ayakkabısına giydirir baba ve veda eder anne baba tüm gelin ahnım cevresi sarılmalar ayrılmak zordur o anda yaslar matemler burda sürerken başka bir boyutu vardır bu işte sandık tutan evin gelini kapı tutan evin kızı oglu karanfil tutan gelin haım yakınlarıyal bir pazarlık vardırki süper bir yanda matem diyeryanda gelin hanımeşyeları sanki rehinde de pazarlıga tabi olarak verilir artık bu pazarlıklarda biter gelin hazırdır kız evi oglan evinden gelen bayrakcının bayragına pullu peşkir bagladıgında biz hazırız anlamı taşır ve gekin hanım tarafından gelin almaya gelenlere duruma göre araba ise arabalara bez vb degilse peşkirmendil vb dagıtır ve burda bir adam elinde legenle dolaşmaktadır davetlilerden bu legene para atarlar sonrasında dua ve gelin kızın duagı örtülür damat cagrılır ve o anda sagda baba solda damat kapıdan cıkışta damat saga gecer ve artık gelin evden cıkmaktadır gelin evden cıkarken tüm davetliler üzerine şeker atarlar bunuda kız anası yapar artık gelin alınmış arabaya binecektirki kızın ogn kardeşi bakmışsınki atın üzerinde at parası alacak bir pazarlık burada olur attan indirilen oglan parasını alır bu anlaşmaya tabidir ve gelin biner ve artık bir dua edilir ardından yola cıkılır gene bayrakcı bayragı nerde dikti orda coşkuyla oynuyan genler buseferki nagralarında bir degişiklik sözkonusudur ciyerrrrrrrrrrr çiyerrrrrrrrrrrrrr
geliyozzzzzzzzzzzz coffffffffffffffülen coffffffffff nagralarıyla nerde dikildi bayrak orda oynaya oynata köy gezdirilir gelin ve burada aşık olacak yeni temeller atılır burda buur yeni evlenecek genler bir birine sonra gelin artık saatler ardından oglan evine varmıştır gelin andırmeden önce bir pazarlık vardırdi gelinin yeni evinde damadın anne baba ve tüm yakınları cagrılır ve burada geline bir nesne vb vere bilecekleri şey sorulur örnegin gelin hanım kayın babası geline ne veriyon derler ve bura ne vereceni söyler tüm tüm damadın yakınlarından bu söz alınır kimi para kimi tavuk tencere tabak vebenzeri vaatler ardından duanın ardından gelin iner sonra kaynana geline bir kuşakla eve asılır ve evin kapısında bir miktar geline yag verilir bu yagı gelin kapıya sürer ve gelin inerkende buradada toplumüzerine şeker savar kaynana sonra gelin bir sandalyeye oturtulur ve duagını acardamat herkez gelin halindeki yüzüne bakar gelin gözelmi deye vb sonrası davetliler dagılır ve gençlik kalıe gençler bu hizmetlerinin karşılıgı düğünde kesilen hayvanın ciyeri kavrulur gençler yedirilir içirilir ve bayrak ceken genç damatla bayragı teslim sırasında cetin bir bayrak parası pazarlıgı tabidir artık genlerde bu işlemlerinin akibinde dagılırlar bu zaman erken geç duruma göre artık bu iki gencin nürveti hasıl olmuştur sabahına gelin haım giyer üç etegine takar şal bez o bir birirnden güzel ciceklere fes dikili şapnaın etrafını doldururlar hep demişimdir bu kadar eşyayla bu gelin yorulmuyormu acep deye amma yorulma olmazmış neyer kaynana alır gelinine yakın akrabalarını sanki bak bu benim gelin dercesine gez babam gez amma bu duak günü denilen günde ve bu gün üç gün boyunca devem eder hatta duakgünü oynuyan köy ve kasabalarımızda mevcuttur

düğünde pazarı anlatmaya calıştım
imle ve cümle hatam mutlak vardır affınıza sıgınarak
Başa dön
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Pzr Mar 30, 2008 12:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

of offf Allah razi olsun sabit abi, gzl anlatmissin
Başa dön
huzun20
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cmt Nis 05, 2008 6:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ziylan tesekkur ederim ama ben o dugun isini yillar once yaptim :)
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:  

Seçenekler:
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumdaki mesajlara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız