ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32009

17
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

46886822

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 03-04-2004

HİT
· Bugün

454

· Dün

12637

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - ACIPAYAM HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

ACIPAYAM HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MANSUR
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 02, 2007 5:08 pm    Mesaj konusu: ACIPAYAM HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI Alıntıyla Cevap Ver

*** Sevgili Kültürseverler Merhaba !
Bendeniz bundan böyle bu forumda, Acıpayam'da ve çevresinde yaptığım Halk Kültürü Araştırmalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

*** Yaptığım alan araştırmaları ile ilgili sizlerin de katkılarınızı bekliyorum. Size göre doğru bulmadığınız konuları bize yazın; Birlikte değerlendirelim. Amacımız Yöre Halk Kültürümüzü araştırmak, derlemek, en doğru ve en güzel biçimiyle gelecek nesillere aktarmaktır.

*** Türk Halk Müziği Uzmanı ve Sanatçı
...... MANSUR KAYMAK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Çrş Oca 03, 2007 8:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum yaptığınız bu çalışmalar yöremiz için takdire şayandır.Siz değerli büyüklerimizin ışığı ile aydınlanan kültürümüz içinde bizlerde kendimizi bulacağız.Her zaman yanınızdayız.Saygılarımla.
Başa dön
MANSUR
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Prş Oca 04, 2007 10:24 pm    Mesaj konusu: Acıpayam'da yapılan kapsamlı ilk Halk Kültürü Araştırması Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Kültürseverler !

Acıpayam Yöresinde Kültür Bakanlığı Milli Folklor Araştırma Dairesi Başkanlığı'nca geniş kapsamlı ilk Halk Kültürü Araştırması; Aşağıda sunmuş olduğum "Ön Araştırma Raporu" sonucu gerçekleştirilmiştir. Bu alan araştırması ile ilgili tesbitlerimi, anılarımı ileriki yazılarımda sizlerle paylaşacağım.
Söz konusu alan araştırmamız; Önce 1 ay süreli olarak kabul edildi, ancak, sonra 15 güne indirildi. Fethiye yöresine de az gidilmiş olması düşünülerek ve Acıpayam’a yakınlığı münasebetiyle 1 hafta Acıpayam'da, 1 hafta da Fethiye'de olmak üzere toplam onbeş gün, Teke yöresinde Halk Kültürü Alan Araştırması yaptık.
Acıpayam çevresinde yaptığımız bu araştırmamızın son günü, Fethiye araştırmamızda bizlere kılavuzluk yapması düşünülen, TRT Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı (Fethiyeli) Ahmet Günday da katıldı. Acıpayam Gireniz yöresi köylerinde ve Alaattin'de bizlerle oldu.
Ayrıca Yeniköy'de de birlikte çalıştık. Bizlere, ekibimize güç kattı. Ayrıca; Kültür Bakanlığı Milli Folklor Araştırma Dairesi Araştırmacılarından arkadaşım Nezahat Okay'ın araştırma bölgesinde yabancılık çekmemesi (Halkla iletişimini kolaylaştırmak amacıyla) Acıpayam - Alaattin kasabasından İlkokul öğretmeni ve TRT'de Mahalli Sanatçı olan kız kardeşim Kadriye Kaymak da araştırma ekibimize katıldı. Özellikle kadın kaynak kişilerden türkü derlenmesinde ekibimize yardımcı oldu, kılavuzluk yaptı.
Milli Folklor Araştırma Dairesi Başkanlığının Araştırma Ekibi Başkanı; Ahmet Çakır (Halk Oyunları Araştırması), Mansur Kaymak (Halk Müziği), Nezahat Okay (Kına Havaları - Kadın Türküleri), Tülay Er (Halk Mutfağı - El Sanatları) konularında bir haftalık folklor araştırmamızı gerçekleştirdik. (Ekip Otomuzu kullanan Sürücü, şimdi adını anımsayamadığım, babacan tavırlı, Nihat adında bir bey idi.)
10 Kasım 1979 tarihinde Ankara’dan hareketle başladığımız “Acıpayam Halk Kültürü Alan Araştırmamız” 18 Kasım 1979 akşamı sona erdi.
Bakanlığımızın ödeneği kısıtlı olduğu için Acıpayam'da birçok köye, kasabaya gidemedik. Hatta; Acıpayam'dan Fethiye'ye geçeceğimiz gün, Ekip aracımızın yakıtı kalmadı ve zamanın Acıpayam Belediye Başkanı Sayın Muzaffer Eraydın'ın ilgisiyle yakıt depomuzu doldurduk ve Sanatçı Ahmet Günday'la birlikte; Ekibimiz sağ salim, maceralı bir yolculuktan sonra Çameli yolu üzerinden 19 Kasım 1979 tarihinde Fethiye'ye ulaştık.
Bu Halk Kültürü Alan Araştırmamızla ilgili tesbit ve anılarımı ise, daha sonraki yazılarımda anlatacağım. Şimdi, hazırladığım ve Kültür Bakanlığına sunduğum “Ön Araştırma Raporu”mu sunuyorum.

MİLLİ FOLKLOR ARAŞTIRMA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA - Ankara

(Acıpayam Yöresi Halk Kültürü, Halk Müziği ve Oyunları üzerine
yapılan ön araştırma)

01-11/.05.1979 tarihleri arasında iznimi kullanmak ve “Acıpayam Halk Bilimi” üzerinde bir ön çalışma yapmak üzere, Acıpayam'a gittim. Yöredeki yaptığım çalışmaları şöyle özetlemek istiyorum;

Halk Müziği yönünden oldukça zengin, Halk Oyunları (Zeybekler - Teke Oyunları - Sipsi Oyunları) yönünden ilginç örneklerle dolu yöremizde, kişisel birkaç çalışmanın dışında ilgili kurumlarca, resmi olarak (Devlet eliyle) halkbilimsel bir çalışma yapılmamıştır.
Yozlaşma tehlikesi ile karşı karşıya olan Acıpayam yöresi Halk Müziği ve Oyunlarımızın, gün geçirmeden derlenmesi ve belgesel nitelikli bir film çekimi ile de oyunlarımızın saptanması gerektiğine inanmaktayım. Ayrıca, TRT'den bir yetkili ile yaptığım görüşmede yöreye yapacağımız çalışmalarda bizimle işbirliği yapabileceklerini de öğrendim.
Acıpayam yöresinde yaptığım ön çalışmada, konu ile ilgili bizlere yardımcı olabilecek kılavuz kişiler ve kaynak kişilerle görüştüm. Acıpayam yöresinde oynanan Zeybek Oyunları, Teke Oyunları (Sipsi Oyunları), Gurbet Havaları ve Avşar Beyleri türküleri (Uzunhavalar) ile ilgili bilgiler aldım.
Kaymakamlık, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Yerel İdarecilere, Kültür Bakanlığı olarak yörede yapmayı düşündüğümüz Halkbilimsel çalışma ile ilgili bilgiler verdim, görüşlerini aldım. Çalışmamızda bizlere her türlü olanakları ile yardımcı olabileceklerini bildirdiler.
Yöremizde (Halk Kültürünü) Halk Müziği ve Oyunlarını araştırıp, derlerken çok önemli bir konu olan kadın türkülerimizi, kına havalarımızı (Düğünlerde kadınların kına gecelerinde söylediği türkü ve ağıtları da) değerlendirmemiz için, bir bayan araştırmacı arkadaşımın araştırmaya katılmasında yarar vardır. Ayrıca Halk Oyunları Araştırmacısı, Halk Müziği Araştırmacısı (Halk Mutfağı ve El sanatları konusunda araştırmacı) ve Görüntü film çekimi için, teknik elemana gereksinme vardır.
Acıpayam'da yapacağımız derlemede bize, Halk Müziği ve Oyunları konusunda kılavuz ve kaynak kişi olabilecek kişilerin isimlerini veriyorum;

1. Şinasi Uslu (Acıpayam) - Kaynak Kişi, Kılavuz Kişi ve Mahalli Sanatçı
2. Bayram Kuzu (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi ve Mahalli Sanatçı
3. Mehmet Hüsünbeyi (Acıpayam) - Kaynak Kişi ve Mahalli Sanatçı
4. Hüseyin Kök (Acıpayam - Çamlık Mh.) - Kaynak Kişi ve Mahalli Sanatçı
5. Bahattin Karnak (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi ve Mahalli Sanatçı
6. Hasan Hüseyin Kural (Acıpayam) - Kaynak Kişi ve Mahalli Sanatçı
7. Süleyman Uğur (Acıpayam - Yazır) - Kaynak Kişi - Mahalli Sanatçı
8. Mehmet Yılmaz (Acıpayam - Kırca) - Kaynak Kişi ve Kılavuz Kişi
9. Nihat Sönmez (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi – Halk Ozanı
10. Ramazan Ünay (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi - Mahalli Sanatçı
11. Çetin Hüsünbeyi (Acıpayam) - Kaynak Kişi - Mahalli Sanatçı
12. Enver Gürsu (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi - Mahalli Sanatçı
13. Şeref Tutkopar (Acıpayam - Akalan) - Kaynak Kişi – Mahalli Sanatçı
14. Mevlüt Dinger (Acıpayam - Ören) - Kaynak Kişi – Mahalli Sanatçı
15. Kadriye Kaymak (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi – Mahalli Sanatçı
16. Ali Aran (Aşık) (Acıpayam - Yeniköy) - Kaynak Kişi – Halk Ozanı
17. Mustafa Gülmez (Acıpayam) - Kaynak Kişi ve Kılavuz Kişi
18. Osman Acar (Paşa Osman) (Acıpayam - Kelekçi) - Kaynak Kişi
19. İsmail Türk (Acıpayam - Çakır) - Kaynak Kişi
20. Hüseyin Aktekin (Acıpayam - Dedebağı) - Kaynak Kişi
21. Mehmet Şakır (Acıpayam - Hisar) - Kaynak Kişi
22. Remzi Selek (Acıpayam - Hisar) - Kaynak Kişi
23. Mehmet Orcun (Acıpayam - Dedebağı) - Kaynak Kişi
24. Veysel Tekin (Acıpayam - Çiftlik) - Kaynak Kişi
25. Ömer San (Acıpayam - Dodurgalar) - Kaynak Kişi
26. İbrahim Abay (Acıpayam - Çiftlik) - Kaynak Kişi
27. Hasan Ali Akgün (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi
28. Kadir Gümüş (Acıpayam - Akalan) - Kaynak Kişi
29. Süleyman Biçer (Acıpayam - Yeniköy) - Kaynak Kişi
30. Halil İbrahim Koç (Acıpayam - Olukbaşı) - Kaynak Kişi
31. Ali Akit (Acıpayam) - Kaynak Kişi
32. Bekir Yılmaz (Acıpayam - Selleri) - Kaynak Kişi
33. Ramazan Harman (Acıpayam - Çakır) - Kaynak Kişi
34. Mevlüt Tuncer (Acıpayam - Ören) - Kaynak Kişi
35. Şevket Civan (Acıpayam) - Kaynak Kişi
36. Hamza Ünay (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi
37. Mehmet Akyürek (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi
38. Hasan Kaymak (Acıpayam - Alaattin) - Kaynak Kişi
39. Bahri Yığ (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi
40. Hasan Biçer (Acıpayam - Yeniköy) - Kaynak Kişi
41. Hasan Erkan (Akşarlı Gopuk) (Acıpayam - Akşar) - Kaynak Kişi
42. Hasan Acun (Acıpayam - Çiftlik) - Kaynak Kişi
43. Aynur Akşit (Acıpayam) - Kaynak Kişi
44. Ekrem Zeren (Ekrem Çavuş) (Acıpayam - Dodurgalar) - Kaynak Kişi
45. Cafer Yılmaz (Benlikli Cafer) (Acıpayam - Benlik) - Kaynak Kişi
46. Mehmet Güngör (Acıpayam - Olukbaşı) - Kaynak Kişi
47. Osman Dağ (Acıpayam - Olukbaşı) - Kaynak Kişi
48. Hamdi Sert (Acıpayam - Hisar) - Kaynak Kişi
49. Mehmet Aysel (Acıpayam - Benlik) - Kaynak Kişi
50. İsmail Özçelik (Gümüş Bilezik) - (Acıpayam - Akalan) - Kaynak Kişi
51. Fazıl Çav (Fazıl Hoca) (Acıpayam - Dodurgalar) - Kaynak Kişi
52. Aziz Yığ (Gölcüklü Aziz) (Acıpayam - Gölcük) - Kaynak Kişi

Acıpayam yöresi Halk Müziği ve Oyunları üç bölgenin (Batı Akdeniz, İç Anadolu - Göller Bölgesi - Ege Bölgesi) birbirine geçiş noktası durumundadır. Üç bölgenin folklorik özelliklerini, Yöre Halk Oyunlarımızda ve Halk Ezgilerimizde, Türkülerimizde görmek mümkündür. Teke Oyunları, Kıvrak Zeybek ve Ağır Zeybek Oyunları (Sipsi Oyunları) Ümmü Gız Ağıtları, Gurbet Havaları ve Avşar Beyleri Havaları, yörede oldukça yaygındır.
Ayrıca, ilginç bir Halk Çalgımız olan "Sipsi"yi yöremizde çalan kişi, günden güne azalmakta ve bunu iyi çalanlar çırak yetiştirmemektedir. Bu ilginç çalgıyı iyi kullanabilen sayısı, 8-10 kişiyi geçmemektedir. Bu kişilerin çaldıkları ezgiler ve sipsileri gün geçmeden değerlendirilmelidir.
Bugüne dek ilçemizde, konuyla yakından ilgilenen kişi olmadığı yada çok az olduğu için; Acıpayam Halk Oyunları (Zeybekleri, Teke veya Sipsi oyunları) ve Halk Ezgilerimiz, Türkülerimiz çevre İl ve İlçe folklorcuları ile Halk Müziği Sanatçıları tarafından, kendi yörelerine mal edilmektedir.
Yöremizin özgün oyun ve müzikleri, genç kuşaklar ve konuyu tam bilmeyen kimi kişiler tarafından istemleri dışında da olsa, yozlaştırılmaktadır. Yitip gitmekte olan bu öz kültür değerlerimizin gün geçmeden (kurtarılmasının) derlenmesinin gereğine inanıyorum.
Gerekenin yapılmasına izinlerinizi saygılarımla arz ederim.

22.05.1979

Folklor Araştırmacısı

MANSUR KAYMAK

İmza

En son MANSUR tarafından Sal Oca 23, 2007 11:09 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
afacanmansur
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 23, 2007 1:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Üstadım merhabalar benim bir sorum olacak size.

Gaydırıgubbak cemilem diye bir türkümüz var malum orada sözlerde geçen 'Nikahımızı kıysın dünden gelen hocaam emine ' mi dir? Türkülerimizde bilinen yanlışlıklar ile ilgili bir topik açar ve bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Yakında türkülerimizdeki yanlış ifade edilen kelimeler, ve sözcük hatalarıyla ilgili bir yazı dizisi hazırlıycam sizin görüşlerinizden bu konuda faydalanacağımdan hiç şüphem yok.
Başa dön
mcihan
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 23, 2007 5:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

hay1r. orda geçen, "ünnen gelin hoca memis'e" dir...
grandhonour
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 23, 2007 10:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emeğe saygı bu araştırma için emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum emeğinize saygı.
fatmayalcin
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Mar 26, 2008 3:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

BU GUZEL CALISMA ICIN TESEKKURLERIMI SUNARIM, GECMISIMI BILMEK COK ONEMLIDIR
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:  

Seçenekler:
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Acıpayam kültürü Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açabilirsiniz
Bu forumdaki mesajlara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız