ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
31956

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

46263299

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 03-04-2004

HİT
· Bugün

3324

· Dün

8273

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - HAYRİ DEV KİMDİR ?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

HAYRİ DEV KİMDİR ?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Büyüklerimiz
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Pts May 08, 2006 1:06 pm    Mesaj konusu: HAYRİ DEV KİMDİR ? Alıntıyla Cevap Ver

http://www.dvdempire.com/Exec/v4_item.asp?item_id=451283&partner_id=10007503

http://www.amazon.com/gp/product/B00000G40Y/104-2107538-3223168?v=glance&n=5174

sevgili can dostlar. önce üstteki linklere bi bakın... sonra biz bu değerleri niye bilmiyoruz diye üzülün... sonra öğrenin ... çoluğunuza çocuğunuzada öğretin... sonra öğrendiğiniz için mutlu olun.. veeee Bu akşam saat 20.00 de radyomuzdan canlı yayınla hayri dev ve ekibini dinleyin...... 1 kat daha mutlu olun... ve bu değerlerimizi unutmayın... elin gavuru buraya gelip cd yapmış amazon.com da satışa sunmuş... ama hayri amcamın haberi bile yok.... hayri amcama sahip çıkalım.... hakkınıda arayalım... inşallah onuda yapacaz...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Nuri Gökgöz
ELMAS ÜYE
ELMAS ÜYE

MesajTarih: Pts May 08, 2006 2:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dünyanın bilip bizlerin bilmediği ne değerlerimiz varmış.Mustafa kardeşim seni ayrıca kutluyorum.Böyle sanatcı büyüklerimizi tanımamıza vesile oldun.Sesinin tadı bir başka canlı olarak dinlemeyi çok isterdim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
koder
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal May 09, 2006 3:31 pm    Mesaj konusu: Yarımada'dan selam Alıntıyla Cevap Ver

Ben siteyi rasgele buldum desem olur .Ama dolarşırken sanki bende acıpayamlıyım gibi hissettim kendimi.Hayri amcayı ilk defa burada dinleme fırsatı buldum düşüncelerimi yazacak yerler ararken bu sayfaya ulaştım.Yapılan emeğe mekçinin alınterine saygısızlık .hırsızlık illa cepten yada evden çalınan para yada altın olmaya biliyor.Bu olayı ön plana çıkaran site kurus-cusu Sayın Mustafa ÜNAL beye duyarlı azimli ve onurlu bu davranışından ötürü teşekkür ederim Yolun açık ömrün uzun olsun Hayri Dev
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
topraginsesi
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Prş May 25, 2006 8:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sesi kulaklarımızda öyle bir yer ettiki Hayri amcanın doyumsuz bir ses ve bizi bu sesle tanıştıran güzel sitemize teşekkürler.
Başa dön
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Pts Ekm 02, 2006 6:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

TEBRİKLER,
GÜZEL BİR HABER YAPMIŞSINIZ. AMA HAYRİ DEV İN BİYOĞRAFİSİNİ GÖREMEDİM. NERELİ OLDUĞUNU, KAÇ YAŞINDA OLDUĞUNU MERAK ETTİM.
HAYRİ DEV GİBİ, KIYIDA KÖŞEDE KALMIŞ O KADAR ÇOK DEĞERLERİMİZ VAR Kİ... BU KİŞİLERİ TEK TEK BULUP, HAYATLARINI VE TÜM ESERLERİNİ ARAŞTIRMAK, GÜN YÜZÜNE ÇIKARTMAK LAZIM...
ELİMİZDEN GELDİĞİNCE BİZ DE SİZLERE BU KONULARDA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIZ.
SİTE ÜYELERİ BİLGİLERİNİ VE ARŞİVLERİNİ TÜM ACIPAYAM COM DOSTLARIYLA PAYLAŞMALIDIRLAR ZATEN ÖYLE DEĞİL Mİ?
Başa dön
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Prş Ekm 05, 2006 8:43 pm    Mesaj konusu: HAYRİ DEV Alıntıyla Cevap Ver

BU ÜLKENİN KÜLTÜRÜNE, TÜRKÜLERİNE, SANATÇILARINA DEĞER VERMEZSEK, SAHİP ÇIKMAZSAK TABİİ Kİ ELİN ADAMI DA GELİR DEĞERLENDİRİR BU FIRSATI...
HALKIN BU KONUDA BİLİNÇLENMESİ GEREK, ÜLKE YÖNETİCİLERİN DE BİR ZAHMET OLAYA EL ATMASI GEREK... BU İNSANLAR YÖNETTİKLERİ T.C. DEVLETİNİN KÜLTÜRÜNÜ, SANATINI İCRA EDİYOR VE YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR ÇÜNKÜ... BU İNSANLAR OLMASA ÜLKE GENÇLİĞİ KENDİ KÜLTÜRÜNÜ VE TÜRKÜLERİNİ NASIL TANIYIP ÖĞRENECEK, YARIN ÖBÜR GÜN ÖLÜP GİDECEKLER, NEDEN SAĞLIKLARINDA DEĞER VERİLİP, ONURLANDIRILMIYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUM.
AMA KENDİLERİNİ DE ONURE ETMESİNİ ÇOK İYİ BİLİYOLAR YAZLIKLAR VİLLALAR SON MODEL ARABALAR ALARAK... HAKETİKLERİNİ Mİ SANIYOLAR ACABA?
O KADAR VERGİLER NEREYE GİDİYOR VE NEDEN HALA BİRÇOK KÖYÜMÜZÜN HATTA İLÇELERİMİZİN YOLLARI BOZUK VE YAPILMAMIŞTIR?
NEREYE KADAR DEVAM EDECEK BU SORUMSUZLUK VE SADECE KENDİNE YONTMA DURUMLARI?.. ÜLKEYİ KALKINDIRMAYA ÇALIŞACAKLARINA, KENDİ ÖZ KÜLTÜRÜMÜZDEN DE UZAKLAŞTIRMAYA VE SOGUTMAYA ÇALIŞIYOLAR FARKINDAYSANIZ...
ATATÜRK GİBİ SANATA VE SANATÇIYA DEĞER VEREN, İLERİ GÖRÜŞLÜ, KÜLTÜRLÜ, KAFASI ÇOK İYİ ÇALIŞAN BİR YÖNETİCİ İSTİYORUZ. BÖYLE BİRİ GELSE DE GÜZELİM ÜLKEMİZİ KURTARSA BU KAOSTAN, ÇIKMAZLAR SOKAĞINDAN...
Başa dön
aogun
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Oca 05, 2007 3:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hayri Dev ile Çameli 'de tanıştım. kendiside Çamelili . Burada ona " Koca Usta" diyorlar.Yurtdışındaki bazı üniversitelere ders vermek için gitmiş. 3 telli bağlama çalıyor. Belkide Türkiye de başka çalan yok. Bir kültür mirasımız daha yok olmak üzere.
Başa dön
Blackpearl
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Cum Oca 05, 2007 8:12 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Böyle bir Üstadı bizimle tanıştırdığınız için teşekkür ederiz. 3 telli bağlama çalması ve Türkiyede başka da böyle bir sanatçının bulunmaması gerçekten çok heyecan verici ve bunu yanısıra gurur verici... Değerini bilmek gerekir...
Başa dön
nedimyilmaz
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 09, 2007 3:37 pm    Mesaj konusu: HAYRİ DEV KİMDİR Alıntıyla Cevap Ver

HAYRİ DEV DENİZLİ İLİ ÇAMELİ İLÇESİ GÖKÇEYAKA KÖYÜ (ESKİ ADI MASIT KÖYÜDÜR) SAKİNLERİNDEN OLUP SEKSENE YAKLAŞAN YAŞINA RAGMEN HALA KENDİ İMALATI OLAN ÜÇ TELLİ CURASI VE ÇAM DALINDAN GENE KENDİ İMALATI BELKİ DE TEK ÖRNEK OLAN SİPSİSİ İLE (SESİ KAMIŞ SİPSİDEN DAHA KALINDIR) YÖRESİNİN YANİ MASIT KÖYÜNÜN ONBEŞİ BULAN OYUN HAVALARINI (MASIT KIRIK HAVALARI)
VE KENDİ TÜRKÜLERİNİ ÇALİP SÖYLEYEN BİR SANATÇIDIR. AZ BİLİNEN AMA DEVAMI OLMAYAN SÖYLEDİGİM ÖZELLİKLERİ İLE BELKİ TEK SANATÇIDIR. 2003 YILINDA KÜLTÜR BAKANLIGININ DÜZENLEDİGİ HALK OYUNLARI YARIŞMASINDA EKİBİ İLE BİRLİKTE VE SOLO KATKILARIYLA ANKARA DA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDUKLARINI VE İZLEYENLER TARAFINDAN DEFALARCA SAHNEYE ÇAGRILDIGINI BİRÇOGUMUZ BİLMEZ. ONUN GİBİ SANATÇILARIN DURUMUNU KAVRAYABİLMEK İÇİN YAŞADIGI BÖLGEYİ BİLMEK GEREK. MASIT KÖYÜ ORMANLARIN İÇİNDE DAGINIK BİR YERLEŞİMİ OLAN MÜZİK KONUSUNDA TEKE YÖRESİNİN
ÖZELLİKLERİNİ BARINDIRAN AYRICA KENDİNE HAS BİR ÇOK OYUN HAVALARI VE OYUNLARI OLAN BİR YÖREDİR. 1980 Lİ YILLARA KADAR OYUN EKİBİ ÇOK BİLİNİR TANINIRDI. 20-25 SENELİK BİR BOŞLUK OLDUKTAN SONRA BİRKAÇ YILDIR TEKRAR EKİPDE OYUNLARDA CANLANDI. EMEGİ GEÇENLERE ÖZELLİKLE SAFFET HOCAYA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM. BİZİM AZ TANIDIGIMIZ HAYRİ DEV DEFALARCA FRANSA YA BELÇİKA YA HOLLANDA YA GİTMİŞ KONSERLER VERMİŞTİR. ORALARDAN DA TALEBELERİ GELMEKTEDİR. MASIT KÖYÜNDE BİLDİGİMİZ HALK ÇALGILARI YANINDA KÜÇÜK UD BENZERİ BİR SAZ DA YAPILIRDI ESKİDEN ŞİMDİ VARMI BİLMİYORUM. BİR KONUYU DAHA BELİRTEYİM. BİZİM TOPLUMUMUZUN KAYBOLMAKTA OLAN EN BÜYÜK DEGERLERİNDEN BİRİ DE AKŞAM TOPLANTILARIDIR. HEMEN HEMEN TÜM TÜRKİYEDE BU GELENEK VARDI. BAZI YERDE YAREN BAZI YERDE DERNEK VEYA SIRA GECESİ OLARAK ADLANDIRILMIŞTIR. BU TOPLANTILARDA YÖRENİN OLAYLARI KONUŞULUR, OYUNLAR OYNANIR, ÇALIP SÖYLENİRDİ. HAYRİ DEV DE BÖYLE YETİŞMİŞTİR. ŞİMDİ İSE BU GİDİŞLE KONUŞMAYI UNUTACAGIZ. ZATEN 50-100 SÖZCÜKLE KONUŞUYORUZ. ONUN ANLATIMINA GÖRE SADECE BU YARENLİKLERDE DEGİL ÇOBANLIK YAPARKEN BİLE ARA ARA HEMEN SİPSİ Yİ ÇIKARIP ORACIKTA ÇALMAYA SÖYLEMEYE BAŞLARLARMIŞ. SÖYLERKENDE ARADA YARDIMCISINI KOYUNLARI TOPLAMASI İÇİN -RAMAZAN BAK OGLUM - DİYE UYARIRMIŞ. HALA KONSERLERİNDE BU UYARIYI YAPAR. BENCE MASIT KÖYÜ VE ORADA YETİŞEN SANATÇILAR VE TABİİKİ HAYRİ DEV ARAŞTIRILMALI VE BELGELENMELİDİR. HEPİNİZE İYİ GÜNLER.
Başa dön
SONAY
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Sal Oca 09, 2007 5:46 pm    Mesaj konusu: Hayri Dev Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler Nedim Bey.
Hayri Dev'e en kısa zamanda sahip çıkılmalı ve biyoğrafisiyle, eserleriyle herkes tanımalıdır.
Başa dön
nedimyilmaz
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Cum Şub 16, 2007 8:44 am    Mesaj konusu: HAYRİ DEV Alıntıyla Cevap Ver

HAYRİ DEV İLE İLGİLİ KONU AÇILDI VE GÖRÜŞLER BELİRTİLİYOR NE GÜZEL DİYE SEVİNİRKEN 13/02/2007 TARİHİNDE TRT DE ZEYBEKLER ADLI PROGRAMDA DAHA ÖNCE BAHSETMİŞ OLDUGUM HAYRİ DEV İN KÖYÜ MASIT (GÖKÇEYAKA) DA TAŞAVLU MAHALLESİNDE YAPILAN ÇEKİMLERİ GÖRÜNCE ÇOK SEVİNDİM. TRT NİN O PROGRAMINDA AGIR ZEYBEK KIVRAK ZEYBEKLER VE TEKE OYUNLARI İLE İLGİLİ ÇOK GÜZEL ANLATIMLAR VE ÇEKİMLER VAR. HAYRİ DEV GENE SOLO OLARAK VE MASIT EKİBİ İLE BİRLİKTE ÇOK GÜZEL OYUNLAR OYNUYOR VE YEREL EZGİLERİ İCRA EDİYORLAR. GENE BAHSETTİGİM ÇAM DALINDAN SİPSİ SİNİ TANITIYOR. SESİ KALIN OLDUGU ÇEVREDE DUYULMADIGI İÇİN BUNA -GİZLİ DÜDÜK- DERLER DİYOR. PÜ DEN DE BİR HOCA VARDI KATILAN EGER KAYDA ALINDIYSA PAYLAŞŞA İYİ OLUR. ÖZELLİKLE BU -GİZLİ DÜDÜK- BELKİ TEK ÖRNEK HAYRİ DEV DEN SONRA YAPAN BELKİ KALMAYACAK. ANLATIMINA GÖRE BU ÇALGI HER ZAMAN İMAL EDİLEMİYOR. ANCAK DUGGUK KUŞU ÖTÜNCE YANİ AGAÇLARA SU YÜRÜYÜNCE O BÖLGE İÇİN HERHALDE NİSAN-MAYIS AYLARINDA OLSA GEREK ÇAM AGACININ DALINDAN KABUK KISMI ÇIKARTILIYOR SONRA DİGER PARÇALARIYLA BİRLEŞTİRİLİYOR. TRT ÇEKİMİ İÇİN ÇAMELİ HALK EG MRK MÜDÜRÜ ÇOK EMEK VERMİŞTİR. ZATEN KADİR GENÇ DE MASIT KÖYÜNDENDİR. AMA DAHA ÇOK ÇALIŞILMASI GEREKEN BİR KONU BU. KENDİSİNDEN ÇOK ŞEYLER BEKLİYORUZ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Başa dön
yonetim
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Cum Mar 30, 2007 12:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çamelili saz ustası Hayri Dev'i, Türkiye tanımadan Avrupa tanıdı...
Fransız Jerome'un Hayri Dayısı
Geçen hafta bu köşeye "Bizim Fransız" Jerome Cler'i konuk ettik.
Hatırlarsanız, ülkesinde ebebiyat öğretmeni olarak hayata atılan Jerome Cler, İspanya'da görevli olduğu sırada duyduğu bir "saz" sesinin büyüsüne kapılarak Türkiye'ye gelmiş, 12 yıl süre ile Denizli Çameli ve Fethiye dağlarında bu sesin kaynağına inmeye çalışırken, o yöreninin kültürü hakkında hazırladığı 350 sayfalık tezle, Sorbonne Üniversitesi'nin etimoloji doçentleri arasına katılmıştı.
Türkiye'ye geliş-gidişlerinde sayısız Türk dost edinen Jerome Cler, Denizli'nin Çameli İlçesi'nin Gökçeyaka Köyü'nde tanıdığı "üç telli saz üstadı" Hayri Dev'i, bu dost listenin çok özel bir yerine koymuş.
Belki "baba-oğul gibi olmuşlar" deyip geçebiliriz ama, Jerome Cler'in Hayri Dev hakkındaki şu sözlerine lütfen kulak veriniz:
- Hayatımda hiç böyle mükemmel bir insan görmemiştim. Onu ve ailesini tanımış olmakla kendimi çok şanslı hissediyorum. O artık benim de dayım.
İşte, Jerome Cler'in "Hayri Dayı"sı Hayri Dev'in hayatından kesitler.
.....................
Hayri Dev, 1933 yılında Denizli'nin Çameli İlçesi'nin bir dağ köyünde dünyaya gelir.
Ama hangi ay, hangi gün kimse bilmez.
Sadece çoktan toprak olmuş ninesi ve annesi "sen güzün" doğdun demişler, O'nun hiç kutlanmayan doğum günü de böylece "güz" olmuş.

DOĞUŞTAN ÇOBAN
Yoksul dağ köyünün yoksul Hayri'si, yürümeye başladıktan az sonra ailenin en önemli mal varlığı olan, 3-5 keçinin peşine düşer.
O artık "doğuştan çoban"dır.
Minik Hayri, dağlarda yankılanan yanık kaval sesine, düğünlerde dinlediği 3 telli saza gönül verir.
Hani çocuklara sorarlar ya; "Büyüyünce ne olacaksın?..."
Ama bizim Hayri, kimse sormadan kararını vermiştir.
Büyüyünce, düdük yapacak, saz çalacak.
Düdük yapmayı, kendisinden az büyük çocuklardan öğrenir.
Çam ağacından parmak kalınlığında yaş bir dal kesilecek, 3-4 santimetrelik bölümünden çakı yardımıyla yuvarlak bir bölüm özenle çıkarılacak, kabuğu soyulan yere de dil yapıldıktan sonra ilk çıkan kabuk yerine takılacak.
Al sana çam düdük.
Ya saz... Onun başlangıcını da, bir sopa parçasına bağladığı at kuyruğu kılı ile yapan Hayri Dev, 17-18 yaşlarına geldiğinde, hep "sipsi" denilen düdük ve 3 telli bağlama ustası olmuştur.

DEV'İN ORKESTRASI
Dev, artık yörede yapılan düğünlerin vazgeçilmez sanatçısıdır.
Önce sipsiyle çoşturduğu konukları, üç telli sazından çıkan kıvrak havalarla eğlencenin doruğuna çıkarır.
Yıllar yılları kovalarken, Hayri Dev'in "orkestrasına", kemancı bir arkadaşı ile, yeteneğini genlerinden alan oğlu Zafer de katılır.
Hayri Dev ve ekibi, düğünlerden aldıkları 3-5 kuruşla geçimlerini sürdürmeye çalışırken, 1993 yılına kadar gelinir.
.............
O yıllar, saz sevdalısı Fransız Jerome Cler de, saz sesi duyabilmek için, Paris'te Türklerin işlettiği barların müdavimleri arasına girmiştir.
Tesadüf bir gün O'nu, ünlü saz üstadı Talip Özkan ile tanıştırınca, sevdası daha da büyür ve bu sesin peşinde Türkiye'ye gelir.

VER ELİNİ ACIPAYAM
Paris'teki saz ustasının verdiği adres, Denizli'nin Acıpayam'ı, yani doğup büyüdüğü topraklar olur. Jerome'un eline de, "Şu şu insanlar sana yardımcı olur" diye bir de liste tutuşturur.
Yollara düşen Jerome, "daha derine daha derine" derken, yine bir yerlerde bir ses ve saz sesine rastlar.
"İşte benim aradığım adam bu" derken, aldığı cevap çok ilginçtir;
- Ne yapacaksın o adamı. O, Çameli'nin bilmem ne köyünde oturan bir çoban. Hem de yaşlandı artık, sana bir yararı dokunmaz.
O adam, bizim Hayri Dev'dir.
Bu sözler bir kulağından girip bir kulağından çıkan Jerome Cler, Çameli'nin yolunu tutar.
Fransız araştırmacı bu kez şanslıdır.
Günlerden cumadır, Çameli'nde de Pazar kurulmuştur.
Bir iki soruştan sonra, her köylü gibi ilçe ve belde pazarına gelen Hayri Dev'i bulur.

GAVUR MİSAFİR
Çok az Türkçe bilen "gavur misafir"i yanına alan Hayri Dev, O'nu köyüne, evine konuk eder.
Bir kaç gün Hayri Dayı'ya "Tanrı misafiri" olan Jerome Cler, kendi ifadesine göre "tam doyuma" ulaşmıştır.
Yıllardır, ismini cismini bilmeden aradığı adam budur.
Artık Jerome Cler'in adresi bellidir.
Her fırsat bulduğunda soluğu Hayri Dayısı'nın evinde, sofrasında alır.
Dev Ailesi de O'nu sever ve bağrına basar.
Hayri Dev, o günleri şöyle anlatıyor:
- Bizim oralarda tanınırdım. Yani düğünler bensiz olmazdı. Ama o kadar. Sonra bir gün Jerome çıkıp geldi. Ben çaldım O dinledi, ben söyledim O bir şeylere kaydetti ve çekip gitti. Aradan zaman geçti ve bir gün Jerome yine geldi. Ama bu kez beni de götürmeye... İlk olarak Paris'e gittik ve konser verdik. Bunu başka Avrupa şehirleri izledi. Oralara gittim, bazan da öğrencilere dersler verdim.
Filmde başrol oynadı...
Çameli'ni "ikinci vatan" olarak seçen Jerome Cler, Paris'te tanıştığı Tacikistanlı Gulya Mirzoeva ile evlenir ve Hayri Dev'in evine "evli" olarak gelir.
Çameli'nin dağ köyünde, eşinin anlattığından da fazlasını bulan film yönetmenliği eğitimli Gulya, burada bir film çekmeye karar verir.
Buna çok memnun olan Jerome, senaryo hazırlığından rehberliğe, tercümanlığa kadar bir çok görevi üstlenir.
Yıl 1998'dir...
Profesyonel bir ekip çekim yapacak, baş rollerde Hayri Dev olmak üzere köylüler oynayacak.
Senaryoda; Çameli yaylalarında yaşayan üç telli saz ustası Hayri Dev'in, kemancı arkadaşı Akkulak'ı ziyaret etmesi, çobanlık yılları ve sabaha kadar süren bir düğün gecesi eğlencesi yer alacak.
Kısa sürede tamamlanan film, Marsilya ve Strassbourg'da iki ödül birden alır.
Dinleyicileri de oynattılar
Fransız Kültür Merkezi'nde, Çameli'nin Gökçeyaka Köyü'nden Hayri Dev ile ailesi, arkadaşları ve komşularının oynadığı, uluslararası ödüllü "Ormanın Ardında" adlı film var.
Yaklaşım 75 dakika süren yarı belgeselin bitiminde, izleyiciler İzmir Fransız Kültür Merkezi'nin gösteri salonunu alkıştan inletiyor.
Filmin bitiminde, "başrol oyuncusu" Hayri Dev, sahne spotlarının altındaki yerini alıyor ve basıyor sazının tellerine.
Bu kez,filmde izlediğimiz türküleri, aslından "canlı" performansla izliyoruz.
Andından, filmden aşina olduğumuz diğer yüzler geliyor...
Hayri Dev'in bağlama ustası oğlu Zafer, Hayri Dev'in torunu Kısmet ve "üç telli saz ustası" Bizim Fransız Jerome Cler...
Ekip Denizli yöresinden Türküler çalıp söylüyor.
Dinleyiciler arasından iki bayan da, kıvrak havaların ritmine daha fazla karşı koyamayıp kendilerini sahne önüne atıyor.

Fransız'dan önce Fransız'dan sonra
Dev Ailesi'nin fertleri, Fransız Doçent Jerome Cler'i tanıdıkları 1995 yılına kadar kendi halinde birer keçi çobanıdır.
Ara sıra da düğünlerde saz çalıp türkü söyleyerek aile bütçelerine katkıda bulunurlar.
Yaz aylarında fakir sofralarına ortak olan Fransız Doçent bir gün elinde kağıtlarla gelir ve "Sizi Fransız Kültür Bakanlığı'nın davetlisi olarak Paris'e götüreceğim. Bir süre orada çalıp söyleyecek ve yöresel sanatınızı ve kültürünüzü Fransızlara'da sergileyeceksiniz" der.
İl merkezi Denizli'ye bile 3-5 yılda bir giden Hayri Dev ve oğlu Zafer, yanlarına, "orkestra" elemanlarından Akkulak'ı da alarak kendilerini, dünya kültür merkezi Paris'te çalıp söylerken buluyorlar.
Arkasından davet üzerine davet alan "Dev Orkestrası", Avrupa'nın çeşitli kentlerinde 6 konser daha verir.

Türk Kültür Bakanlığı varlıklarından habersiz
Başta Paris olmak üzere Avrupa'nın 7 kentinde konser veren Hayri Dev ve arkadaşları Türkiye'de tanınıyor mu?
Bu konuyu, Hayri Dev'in oğlu bağlama ustası Zafer Dev'le konuşuyoruz.
- Fransız Kültür Bakanlığı'nın bile konser vermeye çağırdığına göre varlığınızdan, bizim Kültür Bakanlığı da haberdardır herhalde...
- Bu güne kadar bizim bakanlıktan kimse ile tanışmadık.
- Avrupa'da 7 konser verdiniz. Bir çok televizyon programında yer aldınız, Avrupa gazetelerinde haber oldunuz. Türkiye'de sizinle ilgilenen gazete ve televizyonlar oldu mu?
- Zaman zaman Denizli'deki yerel gazete ve televizyonlarda çıktık ama, ulusallarda yer almadık.
Bu sorgulamada varmak istediğim noktaya çok açık ve seçik olarak ulaştığım için, Zafer'i daha fazla zorlamıyorum.
Yani, Fransız Kültür Bakanlığı'nın davetlisi olmuş, Avrupa'ya 7 kez konsere gitmiş bir Türk kültür ekibinden bizim haberimiz bile yok.
Saz çalmama kızan babam, çoban yaptı
Hikayenin başını Hayri Dev'den dinliyoruz;
-Çocukluk ve gençlik yıllarımda, babam dini bütün bir adam olduğundan benim saz çalıp türküler söylememe çok kızardı. Hatta bu nedenle çoban oldum ben. Babam baktı beni bu meraktan vazgeçiremeyecek, "Ne halin varsa gör" dedi ve çobanlık yapmak üzere dağlara gönderdi. Burada kendi halimde yıllarca çalıp söyledim.
Ardından da yaşadığı şaşkınlığın bir ifadesi olarak şu sözler dökülüyor ağzından;
- Babamın yasakladığı ve hatta cezalandırdığı müzik merakımın, bir gün beni bugünlere getireceğini hayal bile edemezdim.
Hepsi zorunlu vejetaryen
Fransız Doçent Jerome Cler'e, Çameli'ye geldiği zaman ne yiyip ne içtiğini, Türk yemeklerini sevip sevmediğini sorunca, aldığım cevabı sizinle paylaşmak istiyorum:
- Ne bulursak yiyoruz. Genellikle sebze yemekleri. Çünkü ben dahil hepimiz vejetaryeniz.
Çevremizde sıralanmış Dev Ailesi'nin fertlerinin yüzüne "Gerçekten öyle mi?" diye bakıyorum, kelimenin anlamını çözemedikleri için olsa gerek saf saf bakıyorlar.
Bu kez Cler'e dönüyorum.
- Siz gerçekten vejetaryen misiniz?
- Değilim ama, köye geldiğim zaman vejetaryen oluyorum. Çünkü, bugüne kadar bu insanların sofrasında ete rastlamadım. "Hiç yemez misiniz?" diyorum, "Kurban bayramlarında yeriz" cevabını veriyorlar. Sofraları fakir ama, gönülleri o kadar zengin ki...
Durmuş Odabaşı
18.02.2007 tarihli Yeni Asır Gazetesi'nden alınmıştır
Başa dön
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Cum Tem 13, 2007 3:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HAYRİ DEV ÜSTADIN ŞUBAT 2007'DE ÇIKAN YENİ ALBÜMÜNÜ AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN SATIN ALABİLİRSİNİZ...

http://www.kalan.com/scripts/album/dispalbum.asp?id=4164

http://www.ideefixe.com/muzik/tanim.asp?sid=KNSMPEKNMG4GN0JH0BG9

http://www.vesaire.com/urun.php?products_id=144009&tree=muzik

http://www.tulumba.com.tr/storeItem.asp?ic=MU900408HD413

Başa dön
ottoman20
GÜMÜŞ ÜYE
GÜMÜŞ ÜYE

MesajTarih: Cum Tem 13, 2007 10:23 pm    Mesaj konusu: tanımıyordum Alıntıyla Cevap Ver

Samimi olmak gerekirse ben Hayri Dev'i ilk defa burada duydum. Yukarıda yazılanları gözönüne alırsak Avrupa'lılardan sonra duydum hemen 40 km uzağımızdaki ilçede yetişmiş bir değeri. Nasip olursa 5 Ağustos'da inş. görüşme fırsatımız olacak.
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Cmt Tem 14, 2007 1:02 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

MERHABA CAN DOSTLARIM.. BUGÜN KAFAN GENE ESTİ Bİ SÜPRİZ YAPAYIM DEDİM. VE www.hayridev.com İSMİNİ ALDIM VE HEMEN YAYINA KOYDUM. BU DEĞERİMİZE NE YAPAK AZDIR... SAHİP ÇIKALIM... DUYURALIM ALBÜMÜNÜ SATIN ALALIM... DENİZLİ'DE OTURAN ARKADAŞLAR GARAJIN ÜSTÜNDEKİ SERVET KASETÇİLİKTEN CD SİNİ BULABİLİRLER. AYRICA ÜSTTEKİ VERDİĞİM LİNKLERDEN İNTERNETTEN SATIN ALABİLİRSİNİZ.. SİZDEN RİCAMIZ BU DEĞERİMİZİN ALBÜMÜNÜ ALIN AMA KESİNLİKLE İNTERNETTEN MP3 OLARAK PAYLAŞMAYIN. GERÇEK EMEĞE SAYGI BU ŞEKİLDE OLUR... 5 AĞUSTOS TA HAYRİ AMCAMIZ ALLAH NASİP EDERSE BİZLERLE BİRLİKTE OLACAK...

http://www.hayridev.com

Başa dön
MUKO
ALTIN ÜYE
ALTIN ÜYE

MesajTarih: Cmt Tem 14, 2007 9:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sanata ve sanatcıya verilen değer,her türlü takdire şayandır.
Hayri Dev ile bizleri tanıştırdığınız için çok teşekkürler.
Başa dön
Mustafa Ünal
SİTE KURUCU
SİTE KURUCU

MesajTarih: Cmt Tem 21, 2007 12:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HAYRİ AMCAMIZ İÇİN AÇTIĞIM www.hayridev.com WEB SİTESİNİ GİRMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM..
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Büyüklerimiz Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız