ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

19
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47748111

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1904

· Dün

4579

Acipayam.com :: Başlığı Görüntüle - yazır camisiyle ilgili bilgi arıyorum
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

yazır camisiyle ilgili bilgi arıyorum

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Soralım,bulalım,bilelim
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
azracix
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Sal Nis 18, 2006 9:07 am    Mesaj konusu: yazır camisiyle ilgili bilgi arıyorum Alıntıyla Cevap Ver

merhabalar.. ben yazır camisi ile ilgili bilgi arıyorum, fakat hiçbiryerden sağlam bir kaynak bulamadım. bana yardımcı olacak birileri varmı acaba? fakat kaynaklar da kulaktan duyma deil. yazarı ve adı belli kaynaklar olcak :?:
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
RSY
SİTE EDİTÖRÜ
SİTE EDİTÖRÜ

MesajTarih: Sal Nis 18, 2006 4:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"cami, giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, hacı ömer efendi adında bir zat tarafından 1801 yılında yaptırılmıştır. dikdörtgen olan cami, altısı müstakil on adet ahşap sütun ile mihrap aksında üç sahına ayrılmıştır. cami, mimari ve süsleme özellikleri ile 13.yy. ağaç direkli selçuklu camilerini hatırlatmaktadır. süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik bir durum gösteren caminin duvarları içeride, üç sıra panolar halinde resimlerle süslenmiştir. yer yer perspektifin denendiği bu resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmektedir. resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı ve daha ferahlatıcı bir atmosfer yaratılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir. ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir."

http://www.kulturturizm.gov.tr/
Başa dön
azracix
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Çrş Nis 19, 2006 9:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok teşekkür ederim.. aslında bulmuştum bişeyler ama yeterli değildi buradan da alıntılar yaparım artık.
Başa dön
Denizlihorozu
ÜYE
ÜYE

MesajTarih: Pts Nis 24, 2006 10:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayin Azra,
elimde yazir kasabasinin kitapcigi var orda bilgiler var ve bunun disinda almanyada yasayan bir yazir abimiz var o yazir kasabasi ve camii hakkinda cok arastirma yapmis ona ulasip bilgi alabilirsim galiba? Merak ettigim soruyorum da bu bilgileri nerde kullancaksin ogrenebilirmiyim?
Bana mail atarsan daha fazla bilgi verebilirim. Adresim
okutucumehmet@hotmail.com
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
ugurr
BAKIR ÜYE
BAKIR ÜYE

MesajTarih: Çrş Hzr 20, 2007 9:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

o cami o kadar eski mi
vay be 1801 haa
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Acipayam.com Forum Ana Sayfası -> Soralım,bulalım,bilelim Tüm saatler GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız