ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522932

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

730

· Dün

5731


Sırçalık
Link: www.sircalik.com
SIRCALIK KÖYÜ

Image

KONUM

İlçenin doğusunda olup,ilçeye 26 km, İl merkezine ise 65 km mesafededir. Ulaşımı Burdur karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Köy karayolundan 500 metre içeridedir.Bu 500 metrelik yolda asfalttır.

YÖNETİM

Muhtar Halil TURAN

Asil Azalar :

1- Bayram Karan

2-Ali Yetimoğlu

3-Mürsel Akşit

4-Vali Türk,

RESMİ VE ÖZEL DAİRELER :

Köyde İlkokul binası mevcuttur. Ancak yeterli öğrenci bulunmadığından, 7-10 arasında değişen sayıdaki İlköğretim okulu öğrencileri Karahöyük köyüne taşınmaktadır.

Bunun dışından resmi bir kurum ve bina bulunmamaktadır.

TARİHÇE ;

Köyün kuruluşu tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 600-700 yıl kadar önce keçi sürüsü sahibi Yörüklerin sabit yerleşime geçmeleri sonucu kurulduğu düşünülmektedir.

Köyün Sazaklar mevkiinde yapılan kazılarda sırca kalıntıları çıkmaktadır. Bundan da anlaşıldığına göre köyde sırca işçiliğinin yapıldığı ve köyün isminin da buradan geldiği sanılmaktadır.

SOSYAL YAPI :

Köyde Türk örf ve adetlerine bağlı ve bunun yanın da yeniliklere de açık bir yaşantı sürmektedir.

Konutların büyük çoğunluğu ahşap olup bodrum kısımları hayvan barınağı olarak kullanılmaktadır. Evlerde Mutfak,bonyo ve WC bağımsız birer bölüm olarak düzenlenmiştir. Önceki yapılarda bu bölümler yok ise de ilave yapılar yapılmak suretiyle çözüm üretilmektedir.

Evlenmeler büyük çoğunluğu görücü usulle yapılmakta. Evlenen gençler genellikle köy dışına Denizli’de tekstil işinde çalıştıklarından bağımsız konutlarda ayrı yaşamaktadır. Köyde kalanlar ise belli bir süre ana-baba ile birlikte yaşam sürdürmektedir.

Köyde ekilebilir alanın kısıtlı olması ve halkın tarımdan başka geliri olmaması, gezgin hayvancının otlatacağı alanların daralması nedeniyle genellikle Denizli İl Merkezine çok fazla göç eden olmuştur.

Bu nedenle aile büyüklüğü ortalaması 4 civarındadır. İlköğretim çağında 7 öğrencinin olması bunun kanıtıdır.

EĞİTİM DURUMU :

Köyde okuma yazma oranı İlçe ortalamasına yakındır. Okuma yazma oranı %90 civarındadır.

İlköğretim okulunu bitirin öğrencilerin % 50 si Lise eğitimine ve Yüksek öğrenime devam etmektedir.

Lise ve Yüksek öğrenimini tamamlayıp öğretmen ve memur olarak kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan kişiler bulunmaktadır.

Köyümüzden yetişen Adem Karahasanoğlu halen İstanbul Vali yardımcısı olarak

görev yapmaktadır.

ULAŞIM :

Denizli-Burdur- Antalya karayolu üzerinde olan Sırcalık köyü Karayolundan 500 M içeridedir. Köyün 500 metrelik kısmı da asfalttır. Köyde İl’e ve İlçe merkezine çalışan Düzenli bir vasıta bulunmamaktadır. Vatandaş özel işleri için Burdur karayolundan geçen mutat vasıtalara gelip gitmektedir. Ancak İlçenin Pazar günleri köyde bulunan bir minibüs ilçe merkezine sefer yapmaktadır.

GEÇİM KAYNAKLARI:

Köy Halkının geliri tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yurt dışında ve Denizli’de çalışan kişiler işçilik gelir elde etmektedir.Yaşlılardan emekli olanlar çoğunluktadır.

EKONOMİ :Köyde tarım gelirinin dışında kayda değer bir ekonomik olay yoktur.

TİCARET :

Köyde Ticaretle uğraşan kişi bulunmamaktadır.

KOOPERATİF,ŞİRKET VE İŞ YERLERİ:

Köyde Sulama Kooperatifi Bulunmaktadır. Bunun dışında başka bir kuruluş bulunmamaktadır.

YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER

Buğday, arpa,nohut,pancar,anason en çok yetiştirilen tarım ürünlerdir.

EL SANATLARI :

Köyde el sanatı ile uğraşan aile bulunmamaktadır.

GELENEK,GÖRENEKLER,ÖRF VE ADETLER

İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki gez hayır ve dua edilir Halk arasında bu organizeye “MAİYA” (Yağmur duası de denilmektedir.) denir. Köylüden toplanan erzaklarla yatırların yanında açık alanda kazanlarda yemek pişirilip yenir ve arkasından dua edilir..

NÜFUS :Köyün nüfusu 62’si erkek ve 72 si kadın olmak üzere toplam 132 kişidir. Denizli’de tekstil sektörünün kolay iş bulabildiği için Genç nüfus Denizli’ye yerleşmeyi tercih etmektedir..

ALT YAPI ;

Köyün alt yapısı hemen hemen tamamlanmıştır. İçme suyu yeterlidir. Telefon ve elektriği vardır.Kanalizasyonu arıtması hariç tamamlanmıştır. İki mescidi bulunmaktadır. İlkokul binası vardır. Sulama Suyu olup kısmen toprak kanaldır.

UYGULANAN PROJELER

:Sulama suyunun ana kanalı 3,5 Km civarında olup bunun 1,5 Km lik kısmı 2005 yılından betonlanmıştır. Kalan kısmının yapılması için İl Özel İdaresinden yardım istenmiştir.

ÖNEMLİ SORUNLAR

1-Kanalizasyonun arıtması bulunmadığından foseptik çukuru kullanılmaktadır. Çukur çok çabuk dolduğundan açık alana taşmaktadır.

Acilen arıtma tesisi yapılması gerekmektedir.

2-Toprak kanallarından çok suyu kaybı olduğundan kanalın bitişiğinde bulunan tarlalar bundan çok zarar görmektedir. Bir kısmı betanla kaplanmıştır. Kalan kısmı için keşif yapılıp ödenek istenmiştir. Yeterli Ödeneğin verilmesi halinde işçiliği köylü tarafından yapılmak suretiyle iş bu yıl tamamlanacaktır.

3- İki mescit vardır. Genellikle birisi kullanılmaktadır. Her ikisi de eski ve onarıma ihtiyaç vardır. İkisinin de minaresi yoktur. Çok eski olan mescidin yıkılıp yerine yenisinin ve minare yapılması için dernek kurulmuş olup çalımlalar devam etmektedir.

İnternet Adresi: www.sircalik.com

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2179 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.