ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

26
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743376

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1748

· Dün

4587


Pınaryazı

Pınaryazı Köyü, Acıpayam'a 2 Akalan'a 1 km. uzaklıkta bulunan bir köydür.
Köy, Acıpayam ovasının sırtında bulunur. Ovanın büyük bir bölümüde bu köylülere aittir.
Antalya yolunun altı dahil yüğün altına kadar uzanan toprak parçasıyla zengin ve verimli toprakların sahipleri bu köyden.
Bu köyün yaşayanlarıda genelde zengin ve büyük toprak parçalarına sahipler.
Şuanda köyde yaşayanarın %90'ı hala tarımla uğraşıyor ama bu yaş ortalaması olarak 45-60 arasını buluyor.
Yani, tarımla uğraşanlar genellikle ileri yaşta insanlar. Yeni nesil gençler ve yaşı 30'u geçmeyen kişiler ise Acıpayam ve Denizli'de çalışıyorlar.
Acıpayam'da bulunan Tekstil, Kimya vb. birkaç fabrikada çok sayıda çalışan Pınaryazı'lı var.
Köy 1992'lere kadar içe kapanık bir köy görünümü verirken, 1993 yılından itibaren gerek Acıpayam'a gerekse Akalan'a yakınlığından dolayı dağ köylerinde bulunan birçok kişi tarafından yerleşke yeri olarak seçilmiş, bu kişiler tarafından da ev yapılarak köyde devamlı ikamet eder hale gelmişlerdir.
Şuan köyde bulunan meskenlerin %25'ine yakını dışarıdan gelen Selleri yerlisi olmayan kişilere aittir.
2009 Yılından itibaren yeni çıkan yasaya göre ilçe ve şehir merkezlerine 10 km.yakın köyler ve kasabalar bu ilçelerin veya şehirlerin mahelleleri olacak ve hizmetleride bağlandığı belediyece verilecektir.
Yeni çıkacak yasaya göre de köyün en güzel verimli toprakları bile ev yatağı olarak kullanılıyor.
Şuan köyler için geçerli olmayan imar yasası bu köyümüzde de son derece sömürü halinde kullanılıyor. Verimli topraklarda gittikçe azalıyor.
Şuan Acıpayam ovasının Selleri köyü tarafına doğru bakarsanız ara ara hatta bazen çok sık halde evleri görebilirsiniz.
Köyün toprak yapısı çok dağınık, küçük toprak sahipleri bile tarımla uğraşıyor. Bu toprak parçalanmışlığından dolayı çok sayıda kişi geçim sıkıntısı çekiyor. Bunun için biran önce köylüler birleşip toprak birleştirmeli ve tarım köyü haline dönmelidir. Eğer tarım köyü haline dönülmez ise yaklaşık 15 yıl sonra ekecek toprak kalmayacaktır. Tabiki bunda en önemli etkende 2009 yılında Acıpayam'a bağlanarak bir mahalle olunması ve köyün tarımsal arazilerinin 18.madde kapsamına alınarak daha da bölük pörçük olması gösterilebilir.
Yukarıda açıklanan sebeplerle köyün zenginliği korunmak isteniyorsa ve köy geçim sıkıntısı çekmek istemiyor ise 2009 yılından önce toprak birleştirmeli, kendi kooperatiflerini kurmalı ve en önemlisi tarım köyü statüsünü almalıdır. Yoksa tüm köy ve geleceği şuan Türkiye'nin her ilinde bir vatandaşı olan Selleri Köyü ileride unutulan bir köy olacaktır. Unutulmamalı ki Selleri köyü nüfusuna bağlı olan ve şuan birçok meslek sahibi aydınlık insanlar köyünü unutmuştur. Bu kişilerede ulaşılıp yardım istenilmelidir.

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2487 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.