ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743364

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1736

· Dün

4587


Kuyucak


KONUMU : Kuyucak Köyü; Denizli İlimize 50 km,ilçemiz olan Acıpayam’a 23 km uzaklıktadır.Kuzeyinde ormanlık alan,güneyinde köye ait araziler,güney-doğusunda ise köye 6 km uzaklıkta Karahöyük Köyü,güneyinde köye uzaklığı 12 km uzaklıkta Apa Köyü,Batısında 2 km uzaklıkta Serinhisar İlçesine bağlı Yatağan Kasabası bulunmaktadır.

KUYUCAK KÖYÜ TARİHÇESİ

Köyümüzün geniş bir tarihçesi yoktur.Yalnız yapılan araştırmalara göre 1600-1650 yıllarında Serinhisar-Yatağan Kasabasında yaşayan Yatağan Baba’nın Kuyucak Köyü yakınlarına yörük bir aileyi yerleştirdiği ve onlara Yatağan Kasabasında iş imkanı tanıdığı söylenmektedir.Köyün ilk kuruluş tarihi bu şekildedir.

Köyün kuzeyinde “Manasır”,”Yunalık”, ”Söbey”, “İdris Pınarı”, “Hıdır Avdar”,”Dolabacık”adlarında yerleşim yerleri kalıntılarına rastlanmaktadır.Bilhassa “Manasır”denilen bölgede sık bir şekilde eski yapı kalıntıları mevcuttur.

Köyün kendine has, Türkiye’de eşine az rastlanan bir konuşma şivesi vardır.Kuyucak Köyü’nün şivesi hızlı ve kıvrak biçimdedir.

Köy halkı geçimini tarım,bağcılık,sebzecilik,hayvancılık,Yatağan,Yeşilyuva kasabalarında işcilik yaparak sağlamaktadırlar.Son zamanlarda köyde seracılık,kavun yetiştiriciliği,ayakkabıcılık ve küçük el sanatları gelişmekte, geçim kaynağı açısından yerini almaktadır.

Köy ,Acıpayam’ın en büyük köylerinden birisidir.Son zamanlarda muhtarların azim ve gayreti ile köyün alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır.Köyde Sağlık evi,İlköğretim Okulu mevcuttur.2005 yılında da köy yolları asfaltlanmış,elektrik şebekesi yenilenmiştir.

SOSYAL YAPI

Köyde ataerkil bir aile yapısı vardır.Aileler çocuklarına;onları evlendirmeden önce, onların evlerini yapmakta,erkek çocuklar askerden geldiklerinde evlerini hazırlamaktadırlar.Aileler birbirlerine bağlıdır.Giyim kuşam yönünden Acıpayam yöresinin giyim kuşam tarzı hakimdir.Aileler arasında geçimi sağlama açısından tatlı bir rekabet vardır.Kız çocuklarını erken evlendirme,çok tutumlu olma,kısa yoldan aile bütçesine katkıda bulunma açısından erken çalışmaya başlama gibi olumsuz bir yapı mevcuttur.

Bunun yanı sıra sıcak,misafirperverdirler.

Köy yaklaşık olarak 40’a yakın sülalenin birleşmesinden meydana gelmiştir.Bu ailelerinin 9-10 kadarı yurdumuzun değişik yerlerinden gelmişlerdir.

EĞİTİM DURUMU
Köyümüzde ilkokul 1949’da yapılmıştır.

Daha sonra köyümüzün nüfusunun gittikçe artması nedeniyle 1969,1974 ve 1990 yıllarında ikişer sınıflı binalar yapılmıştır.

1995 yılında da İlköğretim sistemine geçiş hazırlığı içerisinde sekiz sınıflı,iki katlı binamız yapılmıştır.Eğitim- Öğretim bu binalarımızda devam etmektedir.

Okumaya ve okula;çocukların küçük yaşlarda evlendirilmesi veya çalıştırılarak para kazanma düşüncesine sevk edilmesi nedeniyle ilgi azdır.Bu, eğitim ve öğretimi olumsuz etkilemektedir.

Okulumuzdan;Ali ÖZÇAĞLAYAN,İsmet CANTÜRK,Ali GENCER,Bayram SÖZER,Hidayet TOSUN,H.Hüseyin CANMAYA,İsmail ÖZGENT,Selami ARSLAN,Osman YILDIRIM,Recep KUTLUBAY,

Asim AKÖZ,Nail ÇEVİKER,Cemil ERTEN,Mehmet ALBAY,Ramazan GENCER,İskender AYSAN,Zeliha CANTÜRK,Suna ÇAKIR,Melek CANMAYA,Ayşe Hanım CANMAYA,Ramazan GENCER,Rıza CANTÜRK,

Mihti ÖZÇAĞLAYAN,Mevlüt DİKYOL isimli öğrencilerimiz mezun olmuş,devlet ve özel sektöre ait yerlerde görev almışlardır.

Son yıllarda öğrenci velilerinin ve devletimizin desteğiyle ve branş öğretmenleri açığının da giderilmesi ile eğitim-öğretimde olumlu ilerlemeler kaydedilmiştir.Lise ve üniversiteye girme oranı eski yıllara nazaran %50 artmıştır.

COĞRAFYA
Kuyucak Köyü’nün sınırlarının doğusunda dere,batısında Yatağan kasabası ve ormanlık bölge,güneyinde asfalt yol,kuzeyinde su deposu ve ormanlık alan vardır.Köyün yaklaşık olarak 10500 dönüm ekilebilen arazisi vardır.Köy,engebeli araziye sahiptir. Köyün beş ayrı yerinde;Harman Yeri mevkisinde 40 dönüm,Killik mevkisinde 15 dönüm,Hıdıravdarı mevkisinde 36 dönüm,Pamukluk mevkisinde 10 dönüm,Oluk denilen mevkide de 4 dönüm olmak üzere toplam 105 dönüm merası vardır. Bitki örtüsü olarak;çam ağaçları,bağ,elma,armut,badem,ceviz,gibi ağaçlar yetişmektedir. Köy tam anlamıyla olmasa da orman köyüdür. Köyde arpa,buğday,tütün,haşhaş,kavun,karpuz,üzüm;bahçecilik olarak da biber,fasulye,pırasa,ıspa-nak gibi bitkiler yetişmektedir.

İklim olarak; köyde,Burdur’a sınır olduğu için Göller Bölgesi iklim özellikleri göze çarpar.Köy,dağlık ve yüksektir.Kışları yağışlı ve soğuk geçer,yazları sıcak ve kuraktır.Denizli İli’ne göre meyve ağaçları 15-20 gün sonra çiçek açar.Kısaca bahar,Denizli merkezinden 15-20 gün sonra gelir.

ULAŞIM

Köye Denizli’den geliş-gidiş yapmada problem yoktur.Serinhisar İlçesi ve Yatağan Kasabası’na ulaşım kolaydır.Fakat ilçeye ulaşım zor sağlanmaktadır.Sadece salı günleri araç bulunmaktadır. İlçeye uzaklık 23 km,Yatağan Kasabası’na 2 km,Yeşilyuva Kasabası’na 3,5 km,Serinhisar İlçesi’ne 10 km uzaklıktadır.
GEÇİM KAYNAKLARI
Kuyucak’a ait en önemli geçim kaynakları;hayvancılık,bağcılık,kavunculuk,sebzecilik,ayakkabıcılık demircilik ve küçük el sanatları sayılabilir.Son yıllarda Denizli İlin’deki tekstil fabrikalarına işçi olarak gidilmektedir.

EKONOMİ

Köyün ekonomik durumu normaldir.Traktör sayısı oldukça fazla olup,son zamanlarda tekstil işcisi taşımak için taşımacılığa da başlandığından minibüs ve otobüs sayısında artış görülmektedir.Köyün alım gücü normaldir.

Köyde fakirlik oranı % 12 civarındadır.% 2’lik bir kısım da yurt dışında işçi olarak çalışmaktadır.

TİCARET
Köyümüzde bakkal,kahvehane,internet cafe,küçük el sanatları (ayakkabıcılık,demircilik,marangozluk,hırdavatçılık) ve benzerlerinden başka ticaret ile uğraşan kuruluş yoktur.Küçük çapta, köylü kendi ürettiği malları çevre pazarlarda satarak ticaret yapmaktadır.


KOOPERATİF,ŞİRKET VE İŞ YERLERİ

Köyümüzde Sulama Kooperatifi bulunmakta olup;köylünün sulama işlerini,süt toplama,yem, gübre dağıtımı işlerini bu kooperatif yapmaktadır.Ayrıca “Köysan” isminde;oto yedek parça,tarım makineleri, torna işleri yapan özel şirket vardır.Köyde altı bakkal,beş kahvehane,üç internet cafe,iki marangoz,iki berber,bir tane elekrik,su tesisatçısı gibi iş yerleri vardır.


YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER Kuyucak Köyü’nde tarım ve hayvan ürünleri üretilmekte olup,son zamanlarda Kaymakamlığımı- zın desteği ile hayvancılığa ve seracılığa önem verilmektedir.Köyümüze has tarım ürünü olarak ıspanak ve kavun üretimi yapılmakta,”Kuyucak Kavunu” tadı ile ün kazanmaktadır.Köyde eylül-ekim-kasım aylarında pazar

kurulmakta diğer illerden alıcılar gelmektedir.İlgili görüntüler aşağıdadır.

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (3244 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.