ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743388

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1760

· Dün

4587


Gümüş
Gümüş köyünün tarihçesiGümüş köyü Garbikaraağaç (Acipayam) ovasının en eski üç köyünden birisi olarak bilinmektedir. Bu üç köy Gümüş, Apa ve Selleri köyleridir. Köyün en ihtiyarlarının hatırladığı ve bizlere söylediği kadarıyla, atalarını bilenler, Gümüş köyü’nün tarihinin 150 yıl öncesine kadar dayandığını söylemektedir.Önceleri sadece çobanlık yaparak geçimlerini sağlamışlar, Eşeler yaylasının geniş otlakları hayvan sürülerini beslemeye yetiyormuş. Nüfusun hızla artması sebebiyle yerleşik düzene geçmişlerdir. Bu gün ise Yıldız tepesi, Ardıç Başı, Belen, Çaydağızı, Karakaya eteklerinden ovaya doğru yerleşik düzene geçmişler. Eşeler yaylası şimdi ise Acıpayam, Tefenni, Karamanlı, Yeşilova, Güney, Gölhisar ilçelerinin sınırlarına geçmiş olup otlak olarak yararlanılmaktadır.Gumüş sözcüğü :Gümüş sözcüğü bugünkü kullanımı ile takılarda ve bir çok süs eşyalarında kullanılan bir madendir. Köyün adı « oda başı » olduğu sanılan Gümüş Dede’nin isminden alındığı tahmin edilmektedir. Gümüş Dede türbesi bugün Gümüş köyünde Tekeli Abdullah’ın evinin bahçesindedir. Halk arasında Gümüş Dede’nin göründüğü, yüzünün gümüş gibi parladığı rivayetleri vardır.Gümüş Köyü Geleneksel Eşeler Yalyası Yağlı Pehlivan Güreşleri ve FestivaliGümüş köyü Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği tarafından Gümüş köyüne içme suyu getirmek amacıyla Denzili/ Acıpayam / Gümüş Köyü Geleneksel Eşeler Yalyası Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Festivali yapılmaktadır. Ilki 2005 yılında düzenlenmiştir.Festivale Vali, Belediye Başkanı, Kaymakamlar, köy halkı, yurt dışındaki Gümüş köyünün gurbetçileri, çevre köy ve kasabalardaki vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirlmektedir. Festival bünyesinde çocuklar için farklı eğlenceler, büyükler için atıcılık, trab, tekkurşun, tavşan tabanca atış yarışmaları ve buna benzer aktiviteler düzenlenmektedir.Ekonomik durum Hayvancılık ;Köyümüzde büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriliciği yapılmaktadır. Köy halkı hayvanların sütünü köy meydanındaki süt toplama merkezine gotürmektedir. Ayn zamanda besicilik yapılmaktadır. Köyde 500 baş koyun, 1250 baş sığır bulunmaktadır. Yıllık ortalama 2500 ton süt merkezinde toplanmaktadır.Gmüşlüler hayvanlarını elle sağımla değil makine ile sağıyorlar. Bu hem işlerine kolaylık hem de verimlilik sağlıyor. Tarım :Slajlık mısır, pancar, haşhaş, buğday, Ceviz, ayva, icnir, elma, armut, nar, kiraz, erik gibi meyveler de yetişir.Domates, biber, patlıcan, sogan, patates, turp, ispanak, marul, tere, roka, maydanoz gibi sebzeler yetişir.Arpa, buğday, fiy, yulaf gibi tahıllar ; mürdürmek, nohu, fasülye gibi baklagileler de yetişir. Zannatlar ;Halıcık kadınlar arasında yapılan ve aile ekonomisine azımsanmayacak ölçüde katkısı olan el sanatlarımızdandır. Köyde, duvarcı ustası, marangoz, sıvacı, terzi, berber gibi zanaat esnaf vardır.Eski zamanlarda köy halkı kış aylarında karları depolayarak çevre köy ve kasabalarda pekmezle karıştırarak soğuk içecek olarak satarlarmış, halen günümüzde de bu işi yapan bir kaç kişi vardır.

Sosyal ve kültürel yaşam Düğünler ; tüm Acıpayam yöresinde olduğu gibi köyümüzdede düğünler birbirinden pek farklı olmaz.

 Dualar ; mevlidler ve yağmur duaları başlıcalarıdır. Asker uğurlama duası da yapılır.DEMIR Sefer : « Gümüş insanımızla ilgili, yurt dişına gidilmeden, köyde sulak tarıma ve son yıllarda yapılan hayvancılığa geçilmeden önce, darlık ve geçim sıkıntısı çeken Gümüş köyü ve köylüleri için şu mısralar söylenmiştir ;Köyümüz gümüştür,

Olamaz bakır,

Bilinki kazada,

Gümüştür fakir,

Aç yatsakta ederiz,

Halimize şükür,

Şükürü bol olur fakir,

Fakir çitçinin.

Kaynak ; GUMUS KOYU –FIYONK DERGISI

Bu kaynağı bize ulaştıran Fatma Yalçın Kızımıza teşekkür ediyorum.BENİM OLMASAN DA KÖYÜMSÜN GÜMÜŞYıllarca uzaktan sevdim seni tanıyamadan

Bir kaç dost bir kaç arkadaş için geldim yaylana

Er meydanı kurulmuş pehlivanlar tutuşmuştu

Yürekten sevdalandım bilir misin köyüm sanaBüyük bir heyecanla tırmandım orman yolunu

Orada tanıdım can dostları yayla kokulu,

unutmak mümkün mü ikram edilen karlı suyu

Yürekten sevdalandım bilir misin köyüm sana30.12.2007 Nuri Gökgöz ( Toprağın Sesi)www.gumuskoyu.info

www.gumuskoyu.info
Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (3598 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.