ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522936

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

734

· Dün

5731


Çubukçular

Batısında Boz dağ Kuzey batısında Erenler Mevlitler çayı ile Ak derenin arasında kalan dağ eteklerinde kurulmuştur.


Önceden 70-80 hane olan Çubukçular köyü şimdi 7-8 hane kalmıştır. Köyde kalanlar genelde yaşlı kesimdir. Son nüfus sayımında 86 kişinin olduğu bu köyümüzde kalanlar 65 yaşındaki Salih Aksoy 62 yaşındaki Osman Aksoy, 60 yaşındaki İlyas Aksoy 55 yaşındaki Ahmet Ercan ve Muhtar Doğan Aksoy ve aileleri kalmaktadır. Eskiden beri fazla arazisi olmadığından köylüler genellikle duvarcı ustalığı ve ormancılık ile meşgul olmaktadır. Eski yıllarda okulu da olan bu köyümüzde nüfusun olmaması nedeni ile okul kapatılmıştır. Köydeki genç nüfus Acıpayam’a Akalan Beldesine ve Kuşadası’ na göç etmiştir. Köyden bir kişi yurt dışında çalışmaktadır. Kadostra çalışmaları sırasında Gedik Mevkiinde ki köylülerin işlediği araziler hazineye yazılmış ve köylülerin elindeki arazide kalmamıştır. Köylülerin istediği bu arazilerin iade edilmesidir. 1965 yılında 85 yaşında vefat eden Dudu Ebe lakabıyla anılan dudu nene köyde iz bırakmış değerli bir büyüğümüzdür. Dudu ebe neler yapardı. Bu köyümüzde doğup büyüyen şimdi Acıpayam’da oturan Kemal Akgül ağzından dinleyelim. Köyümüzün Kuzey batısında Erenler mevkiinde bulunan yerde kutsal saydığımız yatırlar vardı. Köylüler olarak sıkıntılarımız olduğu zamanlarda buraya gider dualar ederdik. Yağmur yağmadığı zamanlarda Dudu Ebe Yatırların evlerine ziyaret eder orada yemekler pişirir köylülerle beraber üç gün dualar ederdik. Dudu Ebe ile beraber yaptığımız bu dualardan sonra yağmurlar yağardı. Burada bulunan yatırların evlerine Dudu Ebe sık sık uğrar temizlerdi.
Çocukken Dudu Ebenin evine gittiğimizde hiç kimseyi boş çevirmez ya bir kaç ceviz ,ya ütülmüş bir mısır verirdi Köyde herkes onu sever ve sayardı. 26.01.2005


Kaynak : Kemal AKGÜL tel: 0 535 842 03 55

Hazırlayan: Nuri GÖKGÖZ www.acipayam .com

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2054 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.