ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522935

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

733

· Dün

5731


Corum

Acıpayam’ın şirin köylerinden biri olan Corum Köyü, İlçenin doğusunda yer alır. Güneşin doğuşu gibidir. Sanki Acıpayam’ı gözleri ile ısıtan bir yanı saklıdır sinesinde. Yıllardır Acıpayam O’na O Acıpayam’a bakar durur tıpkı Uçarı, Çiftlik, Dereköy
( Yeşil dere ) ve Yumrutaş gibi. Öğle uzakta değildir hani.14 kilometre arası vardır ilçeyle.
Bu köyde 1966 67 yıllarında öğretmenlik yapan Acıpayamlı 1946 doğumlu Zafer Eraydın’ın köyle ilgili hafızalarında kalan bilgileri sizlerle paylaşalım.
<br>“ Çorum’un eskiden şu andaki mezarlığın yakınında bulunan yapı mevkinde kurulmuş. Çevresi bataklık halinde imiş. Köy halkı yılandan çıyandan duramamış ve şu andaki yerine çekilmiş.
Okul lojmanında kalırdım. Akşamları kahveye gider Mehmet dayı Koç la uzun uzun sohbetler yapardık. O zamanlar iki tane kahve vardı kahvelerden birini Halil Erçelik diğerini de Mehmet Kandemir çalıştırırdı. Halil Erçelik aynı zamanda bakkalda çalıştırırdı. Kahvede en çok Bom ve bulum oyunu oynarlardı Köylünün ekonomik durumu iyi değildir. Yurt dışında çalışanı çoktur. ı Genelde Köylü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Son yıllarda büyükbaş hayvancılık gelişmiş. Tütün, anason, bostancılık, buğday, arpa, çavdar, nohut, pancar ekilirdi. Hıdır tosun muhtarlık yaptı köyü toparladı. Onun hizmetleri unutulmaz.
Köyde ilkokul 1957 yılında açılmıştır.”
Bu köydeki okulun 1957 yılında açıldığını duyunca yaşım aklıma geliverdi birden. Demek ki dedim,çorum köyünün okulu benim benimle aynı yaşta.İlk fırsatta bu okulu yerinde görmem gerektiğini söyledim.Bu yaz Acıpayam com ekibi ile gidip bu şirin güneş kokan köyümüzü yakından tanımak ve birer fincan kahvelerini içmek istedim.Zafer Hocaya gelir misin dediğimde gözlerinin parladığını gördüm.Zamanım olursa elbette ki diyerek devam etti sözlerine.
“Bu tarihten önce Köylü erkek çocuklarını cevre kasabalardaki ilkokullara gönderirlermiş. Kız çocukları ise okula gitmezlermiş. Çorum köyünde ilk öğretmen olarak Kırca’lı Ahmet Tasal çalışmış. Benden önce Hasan Hamamcıoğlu, benden sonra Ali Erdoğan sonrada Yeşilyuva’lı Osman İnceoğlu, en son bildiğimde Antalya’lı Ramazan Can bu köyde öğretmen olarak görev yaptılar. O yıllarda okuttuğum öğrencilerimden şu an aklıma gelenler; Garibin veli, Mehmet Öz, Şevki Tekin, Niyazi Aybey, Şeref Koç. Yine bu köyden meslektaşım ve aile dostum rahmetli Hüseyin Koç ve kardeşi Celal Koç bu köyümüzden ilk okuyanların başında gelirdi.
Öğretmenliğimin üçüncü yılında er öğretmen olarak görev yaptığım bu köyde çok güzel günlerim geçti. Köy halkının sıcak ilgisini hiç unutamadım. Yaz tatillerinde geldiğimde uğramayı hiç ihmal etmem. Sekiz yıldır gidemedim o dostlarımın yanına. Köyde su yoktu görev yaptığım zamanlarda. Bir tek kuyu vardı okulun yanında köylüler su ihtiyaçlarını bu kuyudan giderirlerdi. İlk geldiğim günün gecesi susuz kaldım. Kuyunun başına gittiğimde, ne ip nede su çekecek kova vardı. Eşyalarımı getirirken bağladığım ipleri birleştirerek kızassar bardağını kuyuya salladım. İpim yetişmedi ve o gün sabaha kadar susuz kaldım. Ertesi günü ilk işim köylülerle bir araya gelerek o kuyunun başına kalıcı iple ve kova sağladık. Ayrıca birde güğüm alıp okula koyduk. İçine su doldururduk gelen gecen içsin diye.
Köyün üstünde Dedeboğazı mevkisi vardır. Burada dede denilen fakat ismi bilinmeyen bir yatır olduğu söylenmektedir. Onun çevresinde bulunan palamut ve çalılıkların kutsal olduğu düşünülmekte ve zarar verilmemektedir. Köy halkı misafire karşı çok saygılıdır. Bu köyde kaldığım günleri ve sıcak dostluklarını asla unutamam”
Bu yaz Acıpayam com ekibi ile gidip bu şirin ve güneş kokan köyümüzü yakından tanıyıp köylülerle sohbet ederek yeni bilgilerle köyümüzün tanıtılmasına katkı koyayacağız.Bu köydeki arkadaşlarımızın da görüşlerinizi ve desteklerini bekliyoruz.Zafer Hocamızın bol bol selamlarını iletiyorum.
23.02.2005 Nuri GÖKGÖZ vvv.acipayam.com

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2899 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.