ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522903

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

701

· Dün

5731


Alcı

Alcı koyu Denizli ili, Acıpayam ilcesine bağlı, Acıpayamın güney batısında dalaman çayı kenarında bir orman koyudur. koy Denizli ye 100 km Acıpayam’a 45 km, Kelekçi kasabasına ise 22 km, uzaklıkta dalaman vadisine kurulmuş eski bir yerleşim birimidir. Doğusunda Golcük kasabası, batısında Karaismailler koyu, kuzeyinde Hisar ve Çiftlik köyleri, Güneyinde ise Kolak ve Sucatı bulunmaktadır.Alcı, dalaman vadisinde kuzeyinde Bozdağ güney-doğusunda ise Göldağı ile çevrili yeşile bezenmiş bir yerdir

TARIHCESI:
Koyun kurulusu ile ilgili bir kaynak bulunmamakla beraber, çevredeki yaslıların anlattığına göre, koyun kurulusu 300-400 senelik olduğu tahmin edilmektedir. Köye ilk yerleşenler sülalelerine; FETTAH ve FEYZULLAH OGULLARI, soyadı kanunu ile AKKUS soyadını BALCIOGULLARI , soyadı kanunu ile SENTURK soyadını TIRLAYIKLAR OYMAGI ise OZIRMAK soyadını alarak koyun ilk kurulusunu oluşturmuşlardır. Koye, daha sonraları Tavas ve Çameli bölgelerinden de gelip yerleşenler olmuştur.

KÖYÜN ADI :
Köyün adının Alcı olarak konmasında birkaç söylenti vardır.

ALACALI BELECELI : Bu yörede konaklayan Yörüklerin elbiselerinin değişik renklerden oluşması ve Yörüklerin değişik bölgelerden gelmeleri ALACALI BELECELI, sözcüğünden ALCI ya dönüşmesi.

ALICI: (suya giren izin çıkmaması)

GIRENIZ:Yörük beyinin devesinin Tavas tarafından gelirken Ada yeri mevkiinde cay kenarında izinin kaybolması ALICI, yani her şeyi olan, kaybeden, giren izin bulunmaması anlamına yorumlanarak koyun adinin ALACALI BELECELI ve ALICI adlarından geldiği rivayet edilmektedir.Bugün koy tek muhtarlık altında 15 mahalleden oluşmaktadır. Bu güne kadar köyde muhtarlık yapanlar (bilinenler) şunlardır; Mustafa OZTURK (Sarı çavuş)19 yıl, Hasan AKKUS 18 yıl, Ahmet KIZILTAŞ 3 yıl, Mehmet ESKOL 7 yıl. Durmuş BULUT 5 yıl, ve halen Bahri DEMIRYURUK görev yapmaktadır. Alcı köyünün büyüklük sırasına göre mahalleleri şunlardır;
FETTAHLAR, adini Fettan ve Feyzullah oğullarından almış,
BUYUK HARIM mahallesi ise etrafının harımla çevrili olmasından,
KERIMLER mahallesi ise ilk yerleşenin KERIM isimli bir sahsın yerleşmesinden, KOCABAG mahallesi ise etrafı yeşiller,bağ bahçenin çok olusundan bu isimleri almışlardır. Diğer mahallelerde şunlardır; Guneşkaya, Karabalçık, Tesbili, Tepecik, Yıkıntı, Balcı, Yarbaşı, Sarı ot, Kur, Göçükbaşı ve Belenkavaktır.

IKLIM VE BITKI ORTUSU :
A)İklimi: Akdeniz ve karasal iklim hakimdir.
B)Bitki örtüsü: Karacam, kızıl cam, meşe, kavak, çınar, tepelerde ardıç, maki ve fundalıkları bulunmaktadır.Sanayide kullanılmak üzere ham madde olarak hazırlanan orman ürünleri peyder peyi satışlarla gerekli yerlere gitmektedir.

NUFUSU :Köyde yerleşik hane şayisi 450, nüfusu 1400 dur. Büyük Harım ve Fettanlar mahallelerinde devamlı nüfus azalması görülmektedir.

EGITIM DURUMU:
Köyde ilkokul 1948 yılında acilmiş ve ayni yıl Eğitim-Öğretime başlayarak ilk mezunlarını üç yıllık olarak 1950 yılında vermiştir.Okuma yazma oranı %90 civarında olup, bugüne kadar köyden 1 hakim, 10 öğretmen, 5 ebe-hemşire, 1 avukat, 1 asistan, 2 subay, ve 3 polis yetişmiştir. Halen 150 yakın öğrenci Golcük, Kelekçi, Acıpayam, Denizli ve cevre il ve ilçelerde çeşitli okullarda öğrenim görmektedir.

EKONOMIK DURUM :
Koyun ekilebilir arazisi 4000-5000 dönüme yakındır. Nüfusa göre bu arazi çok yetersizdir. Genellikle tutun, buğday, arpa, pancar, mısır, fasulye, domates, anason, karacaotu ve her alile kendisine yetecek miktarda sebze meyve yetiştirmektedir. Halk fazla ürünlerini Kelekçi, Golcük, Acıpayam pazarlarında satarak diğer ihtiyaçlarını karsılar. Ticari anlamda hayvancılık yoktur. Her aile kendisine yetecek miktarda küçük ve büyük bas hayvan yetiştirmektedir. Köyde 5-6 ailede Arıcılık yapmaktadır.Alcı dan mevsimlik isçi olarak Denizli, Muğla, Aydın, Antalya’ya gidilmektedir. Köyde bir demirci bir sandalye imalathanesi, bir petrol isletmesi, 6 bakkal, 4 kahvehane, 2 ayakkabı tamir dükkanı, bir berber, 5 marangoz atölyesi, 2 briket atölyesi, orman işletme şefliği ve evlerin çoğunluğunda halı ve kilim dokuma tezgahları bulunmaktadır.Köyde ayrıca 7 otobüs, 15 otomobil, 5 minibüs, 2 pikap, 25 traktör, 50 ye yakın motosiklet 4 kamyon bulunmaktadır.

TOPLUMSAL YASAYIS :Alcı köyünde çekirdek aile yapısı çoğunlukta olup, büyük aile yapısı azdır. Aileler arasında yardımlaşma durumu çok iyidir. Köydeki dua ve mevlitlerde, cenazede bütün mahallelerle birlikte cevre köylerde toplanarak birlik ve beraberlik sağlanır.

EVLENME: Aileler evlenecek erkek çocuklar için önce bir ev yaparlar. Evlenen çocuklar evlendikten bir müddet sonra aileden ayrılır. Ailede kız erkek ayrımı yapılmaz, haklar eşittir. Aile büyüklerinin bakımını bütün çocuklar üstlenir.Kız ile oğlan daha önceden (düğün, bayram, dua ve mevlitler) birbirlerini görürler, anlaşırlar. Oğlan tarafı kız tarafına haber göndererek (genellikle Perşembe ve Cuma aksamları bir tespit edip “dünürlüğe geleceğiz” derler. İlk ziyarette oğlan babası:“Allah’ın emri, Peygamberimizin kavliyle kızınız...........yi oğlumuz....... istiyoruz diyerek söze baslar.Kız tarafı da nasipse olur, kıza soralım veya düşünelim, araştıralım der. İkinci ziyarette cevap olumlu ise, nisan takılır ve düğün tarihi belirlenir. Düğünden 15-20 gün önce çalgılı nisan merasimi yapılır. Düğüne 10 gün kala köye, eşine dostuna davetiye gönderilir. Düğünler genellikle Cumadan baslar, Pazar günü sona erer. Ara sıra salıdan başlayıp Perşembe aksamı sona eren düğün törenleri de olur. Düğünler genelde çalgılı ve yemeklidir.

SAGLIK DURUMU :
Köyde bir ebe bulunmaktadır. Sağlık evi olmadığından gelen sağlık memurları Golcük sağlık ocağında durmaktadır. Köyde belirgin bir salgın hastalık olmamakla beraber mevsimlik hastalıklar ara sıra görülmektedir.

Remzi GENCTURK Alcı İlköğretim okulu müdürü
 

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2893 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.