ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522939

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

737

· Dün

5731


Aliveren

Denizli'ye 90 km uzaklıkta yer alan, Acıpayam ilçesine bağlı, Denizli-Acıpayam-Çameli yolu üzerinde, Acıpayam ilçesine 30 km, Çameli'ye 20 km uzaklıkta, kirazlarıyla tanınmış bir köydür. 1650 m yüksekliğindeki Tepsilli dağı eteklerinde kurulu köyümüz; doğusunda Çamköy , batısında Güzelyurt ve Eskiköy, güneyinde Kınıkyeri köyü, kuzeybatısında Kuzören ve kuzeyinde Darıveren ve Dedebağ kasabaları ile çevrilidir. Kirazlarının en önemli özelliği, içerisindeki su ve tat oranının diğer kiraz çeşitlerine göre daha fazla oluşudur. Kirazlar, dalından koparılıp yendiği takdirde tadına doyum olmaz. İsterseniz siz de bu erişilmez tada erişebilirsiniz. Kirazlar, Haziran ayının ilk haftasında pazara sunulmaya başlar ve Temmuz ortalarına kadar devam eder. Tabiî bu süre içerisinde, kirazlar çeşitlilik arz eder. Pazara ilk önce sunulan kiraz ile son sunulan kiraz farklıdır. Başka şehirlere veya Denizliye çalışmaya gidenler yahut mesleği icabı başka şehirlerde ikamet edenler haziram ayının on beşine doğru köye gelirler ve köyde olgunlaşmış bulunan al al kirazlardam yerler ve bir miktar da kirazı yanlarına aldıktan sonra tekrar şehirlerine geri dönerler.
TARİHÇE:
Yaklaşık 1500 yıllarında kurulduğu tahmin edilen köyün yerleşik hayatı, göçebe halinde yaşayan yörüklerin yöreye yerleşmesinden sonra başlamıştır. Köyün isminin nereden geldiği, bu ismin köye nasıl verildiği konusunda çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

* Çevreden geçen yörükler, yörenin imkânlarının insan yaşamına elverişli olduğu kanaatine varmaları üzerine "elverişli bir yer, elverir." anlamına "elveren" denilmiş, bu sözcük söylene söylene "aliveren" şekline dönüşmüştür.

* Burada yaşayan bir ailenin hiç erkek çocuğu olmuyor, çocukları hep kız oluyormuş. Birgün, bu ailenin bir erkek çocuğu olunca baba,"Hadi gari bunun adını 'ali veren' demiş. Yani bunun adı ali olsun, demiş. "Ali veren(vereyim) sözcüğü zamanla birleşerek Aliveren şeklinde söylenir olmuş.

*Köyde doğup büyümüş ve köyün yetiştirdiği öğretmenlerden ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan Ali-Emine oğlu Hüseyin Say ise köyün adının nereden geldiği konusuna şöyle bir bakış açısı getirmektedir: "Ben babamdan dinlediğime göre(yukarıda anlatılanlara ilave olarak), köyümüz diğer köylere giden yol üzerinde olması dolayısıyla, kervanların da ugrak yeri olduğundan birtakım alışverişler burada yapılırmış. Burada allar(kırmızı kumaşlar) satılırmış, bu sebeple buraya "al veren" denilmiş. Ayrıca, bizim köyümüz, al al kirazlarıyla tanınmış, meşhur olmuş bir köydür. Bu sebeple al kirazlar yetiştiren yer anlamına "al veren" denilmiş ve zamanla "aliveren denilmiştir. Zaten DİE kayıtlarında zaman zaman köyün adı "alveren" şeklinde de yazılmıştır. Bunun yanında komşu köylerin ismiyle bağlantı kurduğumuzda "ali ören" den gelme ihtimali de var. Çünkü "kuzören, darıören(darıveren)" köylerinin isimleriyle biraz benzerlik arz etmektedir.


KÖYDEKİ SÜLÂLELER:
Aliveren Köyü'nde bulunan sülâle isimleri şöyledir: Amadallar, Araplar, Bekirler, Camallar, Çakırlar, Çavuşlar, Çünükler, Deliallar, Deliimamlar, Eyüpler, Gıldırlar, Gocuveller, Hacılar, Hallalar, Hasanallar, Keşlerr, Kuşlar, Karabacaklar, Osmanlar, Sarallar, Söbüler, Türkmenler, Ümmetler, Yörükler,Yuslar .
Sülâlelerin aldıkları soyadları ise şu şekildedir: Keşler, Karul; Hallâlar, Camallar ve Bekirler, Dağdaş; Çünükler ve Gıldırlar, Onay; Eyüpler, Hacılar, Çakırlar, Garimamlar=Yörükler, Öğmen; Söbüler ve Yuslar, Oymak; Karabacaklar, Çetinkaya; Türkmenler ve Bıdırlar, Türkmen; Delallar, Olcay; Deliimamlar, Bozok; Hasanallar, Akal; Araplar ve Osmanlar, Arman; Amadallar, Çavuşlar ve Sarallar, Say

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2917 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.