ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

26
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743375

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1747

· Dün

4587


YUMRUTAŞ-*

Kasabamız çok eski tarihlerde kurulmasına karşın tarihi bir belge kaydı olmadığı için kesin tarihi bilinememektedir.Ancak Türk hakimiyetinin Orta Asya'dan göç eden Oğuz Türklerinin Kayı Boyundan gelip kasabamıza yerleşmiş olan Osmanlı Beyliğine bağlı aileler tarafından kurulmuş olduğu bilinmektedir.Bu Ailelerin içinde Çerkez ve Macur ailelerde vardır.

    Kasabamız eskiden balkanlık ve bataklık olmak üzere iki sınıf yerleşim alanına sahipti. Bu nedenle yeşil bir alan olduğundan Kasabamızın eski adı Yeşilsahra olarak bilinmektedir. Eski yıllarda meydana gelmiş depremle kasabamızın dağındaki bulunan kayalardan kopan büyük bir taş kütlesinin  bir evin üzerine yuvarlanarak geldiği ve evin üzerinde kaldığı,taşın 250 yıla yakın burada olduğu rivayet edilmektedir.Bu tarihten sonra Kasabamızın adı YUMRUTAŞ olarak isimlendirilmiştir.

            

   Kasabamız halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan karşılamaktadır.Yetiştirilen tarım ürünleri;

haşhaş tütün(geçmiş yıllarda kasaba halkının en büyük geçim kaynağı idi.Artık çok az miktarda ekimi yapılmaktadır.)Pancar,kavun ,karpuz,sebzecilik ve tahıllar.Kasaba halkının büyük bir çoğunluğu hayvancılıkla uğraşmaya başladığı için tarım genellikle yem bitkileri üretimi üzerine yoğunlaşmıştır.

  Kasabamız nüfus yoğunluğu olarak azalmaktadır. Bunun sebebi geçim kaynaklarının sınırlı olması sebebi ile göçün artmasıdır.

 Ulaşım olarak kasabamız Antalya - İzmir Karayoluna 5 km mesafede olduğu için ulaşım rahattır.

 İl merkezi olan Denizli'ye 70 km İlçe Acıpayam'a 13 km olup, kasabamızdan her 45 dakikada bir İlçeye minibüs hareket etmektedir.

 Kasabamızda gelenek ve göreneklerimiz eskisi kadar olmasa da yaşatılmaya çalışılmaktadır. Nişan Düğün ve asker uğurlama törenleri yapılmaktadır.

 

 

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (3472 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.