ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522930

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

728

· Dün

5731


KUMAVŞARI-*

Horasandan gelen avşar aşiretinden bir obanın Avşar deresiyle kum kısık boğazının küzey eteklerindeki düzlükte yerleşmesiyle kurulmuştur Adını da Kumkısık sırtlarının yakınında kurulmasından almıştır.
Köyde Karaağaç Baba adıyla anılan kişinin mezarı bulunmaktadır.
Beldenin kurucusu Karaağaç baba soyundan olup 1726 doğumlu Hacı İbrahimAğanın 1786 yılında bir cami yaptırdığı ve 300 dönüm araziyi bu camiye bağışladığı kesindir.
Bu Arazinin resmi bir kayıtı olmaması nedeniyle vefatından sonra koca Hacı adını taşıyan bir şahsın tasarrufuna geçtiği yazılmaktadır.Hacı İbrahim ağanın aynı soyundan olan 1729 doğumlu Mehmet Ali ağa da Türk ordusunda 36 yıl Zabitlik yapmıştır. Avşar aşiretinden 1585 Hafız Mehmet Hoca burada İlk Medreseyi kurmuş ve ömrü boyunca öğretmenlik yapmıştır.

Konuk odaları idarecileri

Hatırlı odası Hatırlı Halil ağa ve oğlu Hüseyin
Şeyhler odası Molla Emin ve oğ.Hasan ve Ramazan
Hacı Hüseyinler odası Gümüşlü Hacı Hüseyin

Son zamanlarda Yapraklı parajı projesi ile topraklarının tamamı sulanabilen bir konuma gelen bu beldemiz Belediye olmasıyla birlikte güzelliğine yeni güzellikler eklemiştir. Modern sulama tesisleri ile bodur meyve bahçeleri Alpet istasyonu,belediyenin Tanker,itfaiye,yolcu taşıma otobüsü.çöp arabaları ,mezarlığın çevre düzenlemesi ağaçlandırılması Dernek ve Yurt dışındaki Hemşerilerinin katkıları ile Belediye Binası,Yine kendi Sulama Birliği binası, Tapulaştırılması tamamlanan tarlalarda yağmurlama ile sulanması, ve buna benzer çalışmalarla örnek bir belde haline gelmiştir.

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (3638 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.