ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32091

27
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47522902

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

700

· Dün

5731


GÖLCÜK-*

TARİHÇE
17.Yüzyılda Muğla’da bulunan Menteşoğulları beyliğinden ve Aydın Sancağında bulunan Germiyanoğulları’ndan gelen kabilelerin yerleşmesiyle kurulmuştur.Kabileler ayrı ayrı dağ eteklerine ve pınar başlarına yerleşmiş ve bir kısmı beylik yaşantısı yaşamış.Bir süre de ağalık dönemi hüküm sürmüştür.1992 yılına kadar muhtarlıkla yönetilen Gölcük’te 1992 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur.SOSYAL YAPI : Halkın büyük bir kısmı geçimin tarım,,kısmi olarak hayvancılık yapılmaktadır.Dağınık bir yerleşim şekli benimsenmiş,çok fazla kültürel faaliyet yapılmamaktadır.

EĞİTİM DURUMU : Halkın %90’ı okur yazar olmasına karşın büyük çoğunluğu ilkokul mezunudur.İlköğretimden sonra üniversiteye gitme oranı düşüktür.kasabamızın yetiştirdiği ünlüler Halk Ozanı Nihat SÖNMEZ,Mahalli Sanatşı Aşık Ramazan ÜNAY,Avrupa Serbest Güreş Şampiyonu Veli ERİŞ.

COĞRAFYA : Kasabamızın iki tarafı dağlarla çevrili bir vadide,Dalaman Çayının kenarlarında kurulmuştur.Her tarafı ormanlarla kaplıdır.
ULAŞIM : Ulaşım karayolundan ,Gölcük ve Kelekçi Minibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Koopera-tifi’ne ait minibüslerle sağlanmaktadır.

GEÇİM KAYNAKLARI : Halkımız geçimini tarım,hayvancılık,sebzecilik ve küçük çaplı esnaflıkla sağlamaktadır. EKONOMİ : Kasabamız ekonomisi tarıma dayalı olup,arazilerin az olması nedeniyle zayıftır.
TİCARET : Ticaret halkımızın ürettiği ürünleri pazarlaması ve küçük çaplı işletme ve bakkallarla yapılmaktadır.

KOOPERATİF,ŞİRKET VE İŞ YERLERİ

S.S. Gölcük Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi

Gölcük Minibüsçüler Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi

S.S. Gölcük Üretim ve Pazarlama Kooperatifi

S.S. Gölcük Tarım Kredi Kooperatifi (kapatıldı).


YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER : Arpa,mısır,fasulye,nohut,haşhaş,şeker pancarı,tütün,domates,biber,salatalık,ceviz.

EL SANATLARI : Kilim,seccade,kolan dokumacılığı.

GELENEK,GÖRENEK,ÖRF VE ADETLER
Bayramlarda namaz sonrası bayramlaşma,düğünlerde kına yakma ve kapma yarışı,

mevlitlerde yardımlaşma. Kasabamız büyük ölçüde göç verdiğinden 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı resmi sonuçlarına göre 1664’tür.

ALT YAPI : Kasabamızın içme suyu kısmen tamamlanmış olup,diğer alt yapı çalışmaları henüz

yapılmamıştır.

UYGULANAN PROJELER : İmar planı yapılmış,küçük bir bölümde 18. Madde uygulanmıştır.

ÖNEMLİ SORUNLAR : Belediyemiz gelirlerinin az olması ve maddi imkansızlıktan dolayı kanalizasyon,içme suyu katı atık bertaraf,depolama,arıtma tesisi gibi büyük projelerle diğer hizmetleri yapı-lamaması,göç verme,ilçeye ulaşımda yolların yetersiz kalması ve halkımızın giderek yok-
sullaşması.


 

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (2918 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.