ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743380

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1752

· Dün

4587


DEDEBAĞI

DEDEBAĞI BELEDİYESİKONUMU


Dedebağı Kasabası Denizli İlinin Acıpayam İlçesine bağlı Güneyinde Darıveren kasabası,Kuzeyinde Köke Köyü, Bedirbey köyü, Doğusunda Bostanköy, batısında Kuzören Köyü, Güneyinde Karaca dağ, batısında kızıl öğür ve Elmalı deresi yer almakta olup önü geniş ovası olan tipik bir Anadolu kasabası olup, Antalya Fethiye Karayolu üzerinde, 02.06.1968 yılında Belediye olmuştur.


YÖNETİM


Mehmet ZOYLAN, 1960 Dedebağı doğumlu, Lise öğrenimi Acıpayam’da yaparak, 1985 yılında Dedebağı Belediyesinde Hesap İşlerinde göreve başladı. 11,5 yıl bu görevini yürüttü ve 1996 yılında görevinden istifa etti. 8 yıl İlçemiz Acıpayam’da Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yaptı. Belediye Başkanı seçimlerinde aday oldu. Mahalli İdareler 28 Mart 2004 tarihindeki Belediye Başkanı seçimlerinde Belediye Başkanı seçildi, halen görevi yürütmektedir.MECLİS ÜYELERİ : Ali GENCER, Eser GÜNER, Erol AYTAR,Galip DEMİRKAYA, Ali SÖKMEN,Mustafa BAYLAN. Ese KAYGIN, Kamil İZHAN, Bekir YALÇIN.


ENCÜMEN ÜYELERİ : Ali GENCER, Ali SÖKMENMUHTARLAR

Beldemiz üç mahalleye ayrılmış olup, üç muhtar tarafından yürütülmektedir.

1-Sıncan Mahalle Muhtarı İbrahim ÖZCAN, Azaları : Celal BAĞCAN, Mehmet YILMAZ, Veli ARCAN

2-Köyiçi Mahalle Muhtarı Arif YÜKSEL, Azaları : Mustafa GÜRSOY, Halil SEYMEN, Orhan CANCAN,

3-Yukarı Mahalle Muhtarı Ali Rıza ERCAN, Azaları : Hüseyin ORÇUN, Halil GÜNGÖR,

dür.

RESMİ VE ÖZEL DAİRELER
A)OKUL
Dedebağı Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Mahmut KARCI, Müdür Yardımcısı Süleyman AKSOY,

TEL NO : 0258 538 5009-5005 Faks : 0258 538 5030

E-mail Adresi :

B)SAĞLIK OCAĞI .
Doktor Pembe Gül ADAY, TEL NO : 0258 538 5010

C)KOOPERATİFLER :
1-Tütün Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet GÖZEN Tel No : 0258 538 5006

2-Sulama Suyu kooperatif Başkanı Veli ERSOY Tel-No : 0 258 538 5076

3-Sınırlı Sorumlu Kalkınma Kooperatifi Başkanı Bekir ASLANTARİHÇE


Herkesin “Yaren Tepesi” olarak bildiği yerde yatan Horasan Ulularından “Dederasül Bey” günümüzden 700-800 yıl önce üzerinde yaşanılan topraklara yerleşmiş. Önü engin bir ova olan bu yöreyi yurt edinmiş. Boy boy filizlenip, çoğalan, akrabalıklarla,göçlerle kalabalıklaşan bir “Dederasül Köyü” meydana çıkar, daha sonra söylenişi zor olduğundan zamanla “Dedesil Köyü” daha sonrada Dedebağı adını almıştır.1968 yılında 2000 nüfusa gelince kasaba olmuştur.


Dedebağı Kasabası, Denizli İlinin Acıpayam İlçesine bağlıdır. Kasabanın ilimize uzaklığı 76 km. ilçeye 17 km. olup, Kasabanın Güneyinde Darıveren Kasabası, Kuzeyinde Köke köyü ,Doğusunda Bostan köy, Batısında Kuzuören köyü, Dedebağı Kasabası 20.000 dekar yakın yüzölçümüyle çok geniş araziye sahip bir kasabadır.


Dalaman çayı Kasabasının Kuzey doğusundan geçmektedir. Dalaman çayından sulama amacıyla faydanılmaktadır.


Yer altı zenginlik kaynağı; şimdiye kadar önemli bir araştırma yapılmamıştır.SOSYAL YAPI
Kasabamızda sosyal yapı olarak, kütüphane, Yunus Emre Çocuk Parkı ve Sıncan Mahalle Parkı vardır.

EĞİTİM DURUMU
Kasabada İlkokul 1930 yılında ve ortaokul 1976 yılında açılmıştır. Üç binada öğretim yapılmaktadır.Eğitim İlköğretime geçilmiştir. Kasabada lise yoktur. Öğrenciler lise öğrenimi için İlçemiz Acıpayam’ a gitmektedir.Halkımız okula yardım eder. Kasaba halkı eğitime büyük önem verir, halkın % 100’ü okur yazardır. Mezun olmuş milletvekili, doktor, Avukat,Subay,Pilot, vb. olup.,halen de birçok genç yüksek öğrenime devam etmektedir.


COĞRAFYA
Dedebağı Yerleşimi, Ege Bölgesinde, idari Denizli İli acıpayam İlçesine bağlı bir yerleşmedir.Acıpayam İlçesine 17 km, Denizli iline 76 km. uzaklıktadır.

Yerleşmeye Denizli-Antalya karayolunun 68 km’ sinden ayrılarak Çameli Fethiye’ye giden yoldan ulaşım sağlanmaktadır.

Doğu ve Güney kesimi Akdeniz bölgesinin, Batı ve Kuzey kesimleri ise Ege bölgesinin 28, 30 -29,30 doğu meridyenleri ile 37,12-38,12 kuzey paralleleri arasında yer alan Denizli İl Merkezi’nin denizliden yüksekliği 400 metredir.

Acıpayam İlçesinin 17 km.Güney-Güneybatı’sında yer alan Dedebağı yerleşmesi Güney’de ve Batı’da % 5-10 ile Doğu’da % 0-5 eğimli bir harita alanı üzerinde iki farklı eğimin birleştiği noktada kurulmuştur.ULAŞIM
Dedebağı kasabası İlçesine bir Belediye otobüs ve özel şahıslara ait 1 otobüs, 3 minubüs

İle Acıpayam’ a ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca bir adet şahıs otobüsü ile İli Denizli’ye ulaşım sağlamaktadır.GEÇİM KAYNAKLARI

Kasabanın geçim kaynağı, Tütün,anason,afyon, sebzecilik üretiminde ve hayvancılıkla sağlanmaktadır.

Tarım Ürünleri : Kasabada halk arpa. buğday, nohut. Yulaf kendi ihtiyacı için üretmektedir. Pazarlama amacıyla üretilmektedir.
Hayvancılık : Kasabada gelir sağlamak için hayvancılık yapılmaya 2002 yılında başlanmıştır. Halk et, süt, yoğurt ihtiyacını karşıladıktan sonra, Et ve Süt satışı için hayvancılık yapılmaya hız verilmiştir. Küçükbaş hayvanı ise halk sadece kendi ihtiyacı için yetiştirmektedir.Turizm : Kasabanın Tarihi ve Turistik yerleri şunlardır; Gavur damı olarak bilinen yer kasabanın batısında,Kasabaya 1,5-2 km uzaklıkta bulunan, eski uygarlıklardan kaldığı tahmin edilen Mağara ve kayalıklardan oluşan bir yerdir. Bunun dışında “Yaren Tepesi”olarak bilinen yerde kasabanın kurucusu olan Dede Resul’ün ve bir başka kişinin mezarı bulunmaktadır. Bu yer Kasabanın güney batısında yer almakta olup,kasabaya 1,5 km uzaklıktadır.


Diğer Hizmet Dalları : Kasabanın diğer hizmet dalları Bakkallar, Manavlar, Tuhafiyeciler. kahveciler vardır. Bu hizmetler kasabanın ihtiyacını girecek şekilde yapılmaktadır. Terzi ve Berberler kasabanın ihtiyacını karşılamaktadır.EKONOMİ
Kasabanın temelini oluşturan ana sektör tarım ve hayvancılıktır. Tarım sektörünün alt uğraşları olan tarım üretim bu sektörde birinci sırayı alırken ikinci sırayı, hayvancılık ve sebzecilik almaktadır. Tarımcılıktan birinci sırayı, tütün,anason,afyon, diğerleri Buğday,Arpa,nohut fasulye ailelerin ihtiyacı kadar yetiştirilmektedir.

İkinci sırayı hayvancılık ve sebzecilik(Biber-Domates) yetiştirilmektedir.TİCARET

Dedebağı yerleşiminde ticarete ait sektörün gelişmiş olduğu söylenemez. Hizmetler sektörü içerisinde resmi kurumlar tek faaliyet sektörüdür. Kasabamızdan toplam 22 Ticaretin 4’ü restoran- birahane , 8’zi bakkal, 10’u Kahvehane ve 2 berberdir.

KOOPERATİF, ŞİRKET VE İŞ YERLERİ
1- Tütün Tarım Satış Kooperatifi kurulmuştur. Kasaba halkının ilaç,sebzecilik alanında ,tohum fide ihtiyacını karşılar.

2- Toprak Su Kooperatifi;Kasabamız ovasında 11 adet artezyon kuyu açtırılmış halen faaliyet halindedir.

3-Sınırlı Sorumlu Hayvancılık Kalkınma Kooperatifi : 2006 yılında kurulmuş hayvancılık dağıtımına başlanmıştır.YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER
Kasabamızda yetiştirilen ürünlerin Tütün,Afyon,Anason,Şeker Pancarı, Biber,Domates,Nohut,Fasulye, Arpa, Buğday,yulaf, sılaşlık darıdır.


EL SANATLARI
Kasabamız iki adet küçük çapta demir atölyesi ve bir adet oto lastik tamircisi vardır, Başkada Kasabamızda el sanatı yoktur.


GELENEK,GÖRENEKLERİ,ÖRF VE ADETLERİ
Kasaba halkı gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Gençler genellikle birbirlerini görerek ve beğenerek evlenirler. Kız istenir söz kesimi veya nişan yapıldıktan sonra düğün yapılır.Başlık parası yoktur.Yeni evlenen çiftlerde ev döşeme işi iki taraf tarafından yapılır.Sünnet Düğününü hali vakti yerinde olan kişiler.Cenazelerde birliktirler.NUFÜSÜ
Kasabamız 2824 nüfusa sahiptir. Nufüsün 1435’i erkek 1389’u kadın olup, Okur yazar oranı ise en az ortaokul mezunu olup. % 80’ni yüksek okul mezunudur.Kasabadan yetişmiş, milletvekili,doktor,pilot,öğretmen vb. bir çok ünlüler yetişmiştir. Kasaba Tarım ve Hayvancılıkla uğraşır göç olayı yoktur.


ALT YAPISI
Dedebağı kasabasında yerleşmeyi oluşturan binalar genelde tek yada iki katlıdır. İlk yerleşim alanı olan bölge organik bir şekilde bitişik bir nizam olarak yapılaşmıştır.Yeni yapılar ise ayrık nizam olarak yer almaktadır.Yerleşme tarım ve hayvancılık sektörü üzerine kurulu olduğundan bu yapı konu dokusuna da yansımaktadır. Hemen hemen bir ev müştemilat bulunmaktadır. Bu müşteminatın bir kısmı konutların zeminin bulunmaktadır.


a) Kasabamıza Telsiz anons sistemi kurulmuştur.

b)Beldemizin imar Planına göre ıslah ve yol çalışmasının % 50’si tamamlanmıştır. İmar Planına göre arsa düzenlemesi yapılmıştır.

c)Kasabanın içme suyu şebekesi yenilenmiş ve uzun bir zaman ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılmış, mevcut şebekeye ilave içme suyu şebeke inşaa edilecektir.

d)Kasabanın kanalizasyon şebekesinin % 95’lik kısmı tamamlanmıştır.

e)Kasabanın PTT yer altı döşemesi yapılmıştır.

f)Belediyemiz akaryakıt İşletmesi

g) Kasabamız 3 okul binası, 1 Kur-an Kursu Binası, 6 cami, Belediyemiz düğün salonu, l sağlık ocağı-lojmanı vardır.SORUNLAR
Belediyemizin Yarım kalan hizmetler için Devlet Yardımı ve ödeneğe ihtiyacımız vardır 24.04.2006


BELEDİYE BAŞKANLIK İŞ : 0258 538 5060

BELEDİYE BAŞKANLIK FAX : 0258 538 5060
BAŞKAN CEP : 0533 5277137


 

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (4493 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.