ANA SAYFA !
RADYO ACIPAYAM.COM

SİTE AYNASI

Üye
32143

24
FİRMA REHBERİMİZ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
HABER ZAMAN TUNELİ
SAYFA İZLENİMİ
Şu ana kadar

47743359

sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004

HİT
· Bugün

1731

· Dün

4587


DARIVEREN-*


Darıveren kasabası mısırı ile şöhret kazanmış bir yerleşim yeridir.
Güney ve batısını çevreleyen yıldırım ve tepselli dağları ormanlıktır ve bu dağın kurt kayası adı ile anılan yerlerinde krom madeni vardır.
Rivayete göre Horasandan gelen Köyün ilk kurucusu olan Abdil Bey köyün aşağı mahallesine yerleşmiş,bu soya mensup 1120 doğumlu davut ağa köyün ortasındaki büyük caminin yapan kişi olup dağdan indirdiği sularla çeşmelerde yaptırmıştır.
Abdibey sülalesi Süleyman ağanın oğulları zamanında iki kola ayrılmıştır.Darıverende ilk medreseyi 1210 doğumlu Hasan efendi kurmuş ve hatiplik yapmıştır.1199 doğumlu Süleyman ağanın oğlu Mehmet efendi Mısırda askerlik yamış ve başarılarından ötürü yüzbaşı rütbesi verilerek zabıt olmuştur.
Türk ordusunda 18 yıl vazife yapmış kol ağalığına kadar yükselmiştir.
Darıveren köyü konuk odaları ile de meşhurdu.

Koy odaları..

AĞALAR ODASI ,
ALİ AĞA ODASI,
ABDİ AĞA ODASI,
MISIRLAR ODASI,
PETENTELİLER ODASI,
MOLLA MUSTAFALAR ODASI,
BEKİRLER ODASI,
KOLLAR ODASI,
EKİZLER ODASI,YARDIMLAR ODASI,
SARI ÖMERLER ODASI.

Toprağınızla övünebilirsiniz.
Nuri Gökgöz

TARİHÇE :

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’ya gelen Türkler çeşitli yerlere dağılmışlardır. Bu boylardan bir tanesi de Horasan’dan hareket edip Anadolu’nun Toros eteklerine yayılan Avşar boyudur. Avşarlar düşman kuvvetlerinin saldırılarından dağlara çekilerek saldırıları önlemişler diğer zamanlarda yurtlarına inerek tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.
Avşarlar diğer Türk boyları gibi başkalarının egemenlikleri altına girmemişlerdir. Yazları yaylada, kışları ise esas yerleşim yerleri olan köylerine dönmüşlerdir. Bu durum Kasabamızda 40 – 50 öncesine kadar devam etmiştir.
Tepsili dağının Kuruca ova mevkii bazı nedenlerle Aliveren köyüne verilince bu göç kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Yayla Darıveren‘ de iken İlkbaharda yayla hazırlığı yapılır davul zurna eşliğinde tüm köy halkı davar sürüleri ile birlikte yaylaya çıkarlardı. Havaların soğuması ile beraber sürülerde ovaya iner böylece kasaba halkı eski Avşar törelerini yerine getirirlerdi.
İlk Avşar Boyu Eşeler yaylasının güney batısında Avşar Deresi ile Kum kısık boğazının kuzeyindeki düzlüklere yerleşmişlerdir. Kara ağaç Baba bu ilk boyun beyidir. Bu beyin oğullarından Abdil Bey, Miladi 1399 yılında Kasabamızın eski mezarlık denilen mevkiinde Kara ardıcın dibinde konakladığı burada çadır kurduğu bu nedenle köyün ilk adının Kara ardıç olduğu söylenmektedir.
Darıveran adı ise son sonraki yıllarda su kanallarının açılması ve en çok darı ekimi yapıldığı ve bol mahsul alındığı için bu ad verilmiştir. Cumhuriyet yıllarından sonra ise bugünkü adı olan DARIVEREN olarak değiştirilmiştir.
Köyün ilk kurucusu olan Abdil Bey ismindeki bu zatın şimdi kasabamızın kuzey doğusunda bulunan Dede yanı mevkiindeki türbede yatmakta olduğu söylenmektedir.

Copyright © Acipayam.com | Memleket Kokusu Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2007-11-07 (3714 okuma)

[ Geri Dön ]Copyright © 2004-2008 Mustafa UNAL. Bu site PHP-Nuke © 2003 kodlarına sahiptir. PHP-Nuke GNU/GPL lisansı altında dağıtılan ücretsiz yazılımdır.